0
19. 04.
«

Jurčova asistencia k výhre neviedla, Halák striedal

Vancouver Canucks a Nashville Predators odvrátili hrozbu vyradenia. Tampa Bay ukradla víťazstvo Detroitu a Washington získal postupový mečbal. Zo Slovákov bodoval len Tomáš Jurčo.

Východná konferencia

DETROIT - TAMPA BAY 2:3 PP (stav série: 2-2)

Teraz už aj Tampa Bay môže povedať, že Detroitu ukradla jedno víťazstvo. Tyler Johnson strelil dva góly, vrátane rozhodujúceho v predĺžení. Lightning zvrátili dvojgólovú stratu, vyhrali štvrtý zápas série 3:2 a vyrovnali jej stav na 2:2. Po bezgólovej prvej tretine si Red Wings vytvorili dvojgólový náskok v tej druhej. Ako prvý sa v 26. minúte po prihrávke Henrika Zetterberga presadil húževnatý Gustav Nyquist, na ktorého o deväť minút neskôr nadviazal krajan Joakim Andersson. Pri jeho góle asistoval aj Tomáš Jurčo. Išlo o kuriózny gól, pretože si Ben Bishop prehodil puk za chrbát svojou hokejkou. V tretej tretine dlho vyzeralo všetko tak, že si domáci vedenie ustrážia. Potom však prišla 55. minúta a kontaktný gól Johnsona pri hre štyroch proti štyrom. Trvalo len 83 sekúnd, kým Johnson prihrával na vyrovnávajúci gól Ondřejovi Palátovi. V predĺžení sa stihli odohrať dve minúty a 25 sekúnd. Johnson o všetkom rozhodol pri prečíslení troch proti jednému. Bishop k výhre prispel 22 zákrokmi, Petr Mrázek ich urobil 26.

Stav série je tak po štyroch zápasoch vyrovnaný 2:2, pričom oba tímy ukázali, že vedia vyhrať aj vonku. Séria sa teraz presťahuje do Tampy, kde sa piaty duel odohrá v sobotu. V tom štvrtkovom odohral Tomáš Tatar 18 minút, ale zaznamenal len dva mínusové body. Jurčo asistoval, hoci na ľade strávil necelých päť minút. Ich spoluhráč Luke Glendening duel nedohral pre reznú ranu na ruke. Do zostavy Lightning sa vrátil Jason Garrison (zranenie hornej časti tela) a zahral si aj Jonathan Drouin, ktorý bol v úvodných dueloch zdravým náhradníkom.

Hviezdy duelu: 1. T. Johnson (TBL), 2. K. Quincey (DET), 3. A. Stralman (TBL)

Jon Cooper, tréner Lightning „Chlapci sa nevzdávali ani za stavu 0:2, hoci sme sa nedostávali do šancí. Naozaj bola na lavičke pozitívna energia. Myslím si, že sme v tejto hale neskórovali osem tretín. Ako náhle sme strelili ten prvý gól, pozdvihlo nás to. Akoby nám opadol tlak z ramien. Ten moment zmenil zápas.“

Mike Babcock, tréner Red Wings: „Myslím si, že nám ukradli víťazstvo tak, ako sme ho my ukradli im v prvom zápase. Naozaj si myslím, že sme hrali dobre. Pokým sa nezranil Glendening, tak sme im spôsobovali veľké problémy. Potom sa nabudili, kým my nie.“

WASHINGTON - NY ISLANDERS 5:1 (stav série: 3-2)

Jevgenij Kuznecov strelil dva góly a pridal asistenciu, aby pomohol Washingtonu k domácej výhre 5:1, po ktorej vyhrávajú Capitals v sérii proti New Yorku Islanders 3:2 na zápasy. Newyorský tím nezačal zápas zle a od šiestej minúty dokonca viedol zásluhou Josha Baileyho. Bolo to však naposledy, čo Braden Holtby vyťahoval puk z brány. K výhre prispel 22 zákrokmi. Jaroslav Halák mal viac práce a netrvalo dlho, kým začali pribúdať góly za jeho chrbtom. Ešte do prestávky dokázal vyrovnať Kuznecov a v strede druhej tretiny strelil víťazný gól Karl Alzner. V tretej tretine pridali Capitals ďalšie tri góly. Brooks Laich zvýšil vedenie v tretej minúte, Kuznecov v siedmej poslal puk pomedzi Halákové betóny a v desiatej minúte vyhnal slovenského brankára z brány Jason Chimera. Bola to 35. a posledná strela, ktorej Halák čelil. V posledných 11 minútach ho nahradil Michal Neuvirth, ktorý zastavil zvyšných šesť striel Capitals.

Washington bude mať šancu ukončiť sériu v sobotu, keď sa šiesty zápas odohrá na ľade Nassau Coliseum. Islanders sa pred vlastnými fanúšikmi budú snažiť sezónu natiahnuť. Pri absenciách Ľubomíra Višňovského a Travisa Hamonica to nebudú mať najľahšie. Pozitívom aspoň je, že sa do ofenzívy vo štvrtok vrátil Michail Grabovskij.

Hviezdy duelu: 1. J. Kuznecov (WSH), 2. K. Alzner (WSH), 3. J. Beagle (WSH)

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Je dobré, keď sa darí všetkým štyrom formáciám. Dali sme im jednu šancu v prvej tretine a oni strelili gól. Myslím si, že okrem toho sme hrali dobre. Oni sú dobrým tímom a my sa musíme držať plánu aj v ďalšom zápase.“

Thomas Hickey, obranca Islanders: „Na tento zápas treba zabudnúť. Je jedno, či sme prehrali 1:5, 1:10 alebo 0:1. Stav série je 2:3. Máme tu skvelý test charakteru. Môžeme sa otestovať, ako na tom sme, keď čelíme nepriazni. Vrátime sa pred našich fanúšikov, aby sme sériu vyrovnali.“

NASHVILLE - CHICAGO 5:2 (stav série: 2-3)

Hetrik Filipa Forsberga pomohol Nashvillu odvrátiť vyradenie z tohtoročného play-off. Predators na domácom ľade porazili Blackhawks 5:2, aby znížili stav série na 2:3. Pekka Rinne prispel k výhre 28 zákrokmi. Gól inkasoval ako prvý, keď v 14. minúte otvoril skóre po rýchlom prieniku Brad Richards. Netrvalo však dlho, kým Forsberg stav vyrovnal. Stalo sa tak po vhadzovaní v 15. minúte. Od toho momentu sa na gól čakalo až do úvodu tretej tretiny. Len tri minúty a 14 sekúnd potrebovali domáci hráči, aby duel rozhodli. Postupne sa presadili ukážkovým gólom spoza brány James Neal, v presilovke Colin Wilson a Forsberg. Kris Versteeg znížil v 55. minúte, ale to už nič nezmenilo na víťazovi zápasu. Výhru spečatil gólom do prázdnej brány Forsberg, ktorý tak 11 sekúnd pred koncom skompletizoval svoj prvý hetrik v NHL. Hosťujúci Scott Darling inkasoval štyri góly z 28 striel.

Marián Hossa odohral v zápase 17 a pol minúty, pričom zaznamenal mínusový bod, štyri strely a dve trestné minúty. Jeho tím sa pokúsi spečatiť postup na druhýkrát v domácom prostredí. Šiesty zápas sa odohrá v sobotu v United Center. V drese Predators vo štvrtok nechýbal ani Mike Fisher, ktorý vynechať predošlé tri duely.

--- pozri aj: Filip Forsberg a jeho prvý hetrik v play-off + video

Hviezdy duelu: 1. F. Forsberg (NSH), 2. J. Neal (NSH), 3. P. Rinne (NSH)

James Neal, útočník Predators: „Bol to z našej strany skvelý zápas. Celý rok bojujete o to, aby sa dostali do play-off a mali šancu získať titul. Sme na pokraji vyradenia, a preto musíme urobiť všetko pre víťazstvo. Musíme sa sústrediť len na najbližší zápas. To je všetko, čo môžeme urobiť.“

Brad Richards, útočník Blackhawks: „Boli sme nepozorní. Umožňovali sme im prechod do pásma, bezhlavo sme útočili. Musíme sa vrátiť k predošlej hre a dbať na detaily pri práci s pukom. Trochu sme to prehnali so snahou, čo nie je nevyhnutné, ak strelia prvý gól. Svojou nedbalosťou sme im pomohli, pretože mali potom viac šancí aj častejšie držanie puku.“

VANCOUVER - CALGARY 2:1 (stav série: 2-3)

Vancouver čelil vyradeniu a na jeho hernom prejave to vo štvrtok bolo vidieť. Canucks na domácom ľade dominovali, ale nadreli sa na to, aby Calgary zdolali 2:1 a znížili stav série na 2:3. Ryan Miller až tak veľa práce nemal a k výhre prispel 20 zákrokmi. Najviac ich urobil v druhej tretine – osem. Diváci videli po góle v každej dvadsaťminútovke. V tej prvej otvoril skóre David Jones, ktorý už v tretej minúte poslal Flames do vedenia. V 34. minúte vyrovnal stav strelou z ľavého kruhu Nick Bonino a v druhej minúte tretej tretiny strelil rozhodujúci gól krátko po vhadzovaní Daniel Sedin. Jonas Hiller inkasoval dva góly zo 43 striel a bol hlavným dôvodom toho, že prehra nebola výsledkovo výraznejšia. Aj preto si zaslúžil post prvej hviezdy duelu.

Séria sa teraz presťahuje do Calgary, kde sa domáci pokúsia spečatiť postup v sobotu. Vancouver sa pokúsi o prvú výhru na ich ľade v tomto play-off.

Hviezdy duelu: 1. J. Hiller (CGY), 2. D. Sedin (VAN), 3. R. Miller (VAN)

Daniel Sedin, útočník Canucks: „Tieto zápasy sú zábavné. Je to buď, alebo. Odohrali sme asi náš najlepší zápas v sérii. Nevybočili sme z nášho herného plánu, ani keď sme prehrávali. Pokračovali sme v strieľaní a častejšom chodení pred bránu. To sa nám nakoniec vyplatilo.“

Bob Hartley, tréner Flames: „Mali sme skvelý vstup do zápasu a po dobrom napádaní sme skórovali. Mali sme aj ďalšie šance na strelenie dôležitého druhého gólu. No taký je hokej. Nemôžeme sa na to vyhovárať. Nie sme organizácia, ktorá sa vyhovára. Majú skvelý tím a hrali o všetko. Opäť sme raz videli, že Sedinovci sú svetoví hráči.“