18. 04.
19. 04.
«

Rangers vyradili Penguins, Ottawa odvrátila druhý mečbal

V troch piatkových zápasoch 1. kola play-off sme spoznali druhý postupujúci tím. Stal sa ním NY Rangers, ktorý po sérii 4:1 ukončil sezónu Pittsburghu. Ottawa odvrátila aj druhý postupový mečbal Montrealu. Minnesota je krok od postupu cez St. Louis.

Východná konferencia

MONTREAL – OTTAWA 1:5 (stav série: 3-2)

Ottawa odvrátila aj druhý postupový mečbal Montrealu a po jasnom víťazstve 5:1 znížila stav série na 2:3. Hrdinom Senators bol brankár Craig Anderson, ktorý zastavil 45 striel, z toho 20 v tretej tretine. Strelecky sa prebudil Bobby Ryan, ktorý skóroval hneď dvakrát. Svojím prvým gólom od 19. marca (16 zápasov) otvoril skóre duelu v polovici úvodnej časti hry. O šesť minút neskôr strelil víťazný gól Patrik Wiercioch. Montreal bol strelecky aktívnejší aj v druhej tretine, no na 3:0 zvýšil náskok hostí Erik Karlsson v presilovej hre. Až v úvode tretej tretiny sa domácim podarilo po prvý raz prekonať Andersona. Na 1:3 znížil Tom Gilbert. Aj napriek streleckej prevahe 20:7 už Canadiens neskórovali. Naopak, Careyho Pricea prekonal ešte Erik Condra a v poslednej minúte zápasu po druhý raz Ryan v početnej prevahe. Na oba góly mu prihrali Mike Hoffman s Mikom Zibanejadom. Price opustil duel s 20 zákrokmi. Montreal nevyužil v zápase ani jednu z troch presiloviek, Ottawa dve zo štyroch.

Tím z hlavného mesta Kanady dvoma výhrami v rade zdramatizoval sériu, ktorej šiesty zápas je na programe v nedeľu na jeho ľade. Pokúsi sa v ňom vynútiť siedmy duel, ktorý by sa hral v Montreale. Senators prišli pri triumfe o dvoch útočníkov. Clarke MacArthur utrpel zranenie dolnej časti tela v druhej tretine, Jean-Gabriel Pageau opustil duel v polovici tretej tretiny po zblokovaní strely P.K. Subbana.

Hviezdy duelu: 1. C. Anderson (OTT), 2. E. Karlsson (OTT), 3. A. Galchenyuk (MTL)

Erik Karlsson, kapitán Senators: „Berieme to zápas po zápase a momentálne sa sústredíme na šiesty duel. Musíme ho vyhrať, aby sme sa udržali v sérii. Teraz nemyslíme na zápas číslo 7. Vraciame sa do naše haly, kde vieme, že na nás vybehnú ako dnes a budú hrať dobre. Sú dobrým tímom, a preto musíme pokračovať v tom, čo sme robili doteraz. Musíme sa aj trochu zlepšovať v každom zápase, čo si myslím, že sme doposiaľ robili.“

Max Pacioretty, útočník Canadiens: „Už je to 3:2 na zápasy. Hráme proti dobrému tímu. Nikto nehovoril, že to bude ľahké. Dávajú do toho všetko. V poslednom mesiaci základnej časti sa vrátili do hry o play-off a boli jedným z najlepších tímov ligy. Očakávali sme od nich dobrú hru. Ich brankár chytá asi najlpšie, ako som ho kedy videl. To však nemôžeme riešiť. Musíme vyhrať jeden zápas a aj celú sériu.“

NY RANGERS – PITTSBURGH 2:1 PP (kon. stav série: 4-1)

Rangers využili pred vlastnými fanúšikmi hneď prvý postupový mečbal a ako prvý tím na Východe postúpili do druhého kola. Pittsburgh zdolali aj po štvrtý raz výsledkom 2:1, no druhýkrát za sebou na to potrebovali predĺženie. Postupový gól strelil v 71. minúte Carl Hagelin. Domáci boli v úvodnej tretine dvakrát strelecky aktívnejší ako súper a v piatej minúte sa dostali do vedenia. Prvú presilovú hru v zápase využil Derek Stepan. Prostredná časť hry zase vyšla lepšie hosťom, ktorým sa podarilo stav duelu vyrovnať. V 38. minúte skóroval Nick Spaling. Záverečné dejstvo ovládli Penguins, ktorí sa snažili streliť víťazný gól a udržať sa v sérii. Henrik Lundqvist však bol proti a okrem jednej zastavil 37 striel. V predĺžení čelil piatim, rovnako ako jeho náprotivok. Marc-Andre Fleury však ešte raz inkasoval. V 11. minúte nadstaveného času bola nad jeho sily strela Hagelina, ktorý rozhodol o výhre Rangers v sérii pomerom 4:1. Zápas nakoniec opustil s 34 zákrokmi. V sérii chytil 139 zo 150 pukov, Lundqvist 117 zo 125. Oba tímy hrali v piatom dueli po tri presilové hry.

Tím z Manhattanu dohrával zápas už od záveru prvej tretiny s 12 útočníkmi. Mats Zuccarello sa totiž zranil po tom, čo ho do hlavy trafil puk z hokejky spoluhráča Ryana McDonagha. Výsledok 4:1 na zápasy vyzerá jednoznačne, no všetky duely rozhodol jeden gól. Rangers narazia v druhom kole na víťaza série medzi Washingtonom a NY Islanders.

Hviezdy duelu: 1. C. Hagelin (NYR), 2. H. Lundqvist (NYR), 3. M.-A. Fleury (PIT)

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Vedeli sme, že na postup musíme vyhrať štyri zápasy a hovorili sme si v kabíne o dôležitosti tohto zápasu. Hrali dobre a v každom zápase boli vyrovnaným súperom. Ak by vyhrali a vrátili sa domov, veľa vecí by sa mohlo zmeniť. Rozhodne sme si uvedomovali dôležitosť tohto zápasu, a preto je to úžasný pocit ukončiť ho takto.“

Mike Johnston, tréner Penguins: „Boli sme v sérii naozaj veľmi dobrí. Takmer všetky zápasy skončili výsledkom 2:1, bolo to o šťastných odrazoch puku. Zaslúžia si uznanie. Sú naozaj dobrým tímom, jedným z najlepších v lige, z nejakého dôvodu. Myslím si však, že sme bojovali tvrdo.“

ST. LOUIS – MINNESOTA 1:4 (stav série: 2-3)

Devan Dubnyk odčinil nevydarený štvrtý zápas série a v piatom bol kľúčovým faktorom Wild na ceste za víťazstvom 4:1 na ľade Blues. Tím zo St. Paul tak vedie v sérii 3:2 a má postupový mečbal. Domáci boli v úvodnej tretine aktívnejší a odmenou im bola v deviatej minúte využitá presilová hra. Skóre duelu v nej otvoril Vladimir Tarasenko, ktorý si šiestym gólom v play-off upevnil líderskú pozíciu medzi strelcami. Dubnyk však už viac gólov z 37 striel neinkasoval. Naopak, Jake Allen pustil za svoj chrbát štyri z 19 striel hostí. Ešte do prvej prestávky ho prekonal Marco Scandella. V prostrednej tretine sa v rozmedzí minúty a 25 sekúnd presadili Nino Niederreiter a Mikko Koivu, ktorý v presilovej hre zvyšoval stav na 3:1. Bodku za zápasom dal v tretej tretine Charlie Coyle. Blues v nej prestrieľali Wild 19:3, no skvelý Dubnyk svoj tím podržal. Oba tímy hrali v dueli po dve presilovky.

Až v piatom zápase série po prvý raz prehral tím, ktorý otvoril skóre. Šiesty duel sa odohrá v nedeľu v St. Paul, kde sa domáci Wild pokúsia spečatiť postup do druhého kola.

Hviezdy duelu: 1. D. Dubnyk (MIN), 2. M. Koivu (MIN), 3. V. Tarasenko (STL)

Mike Yeo, tréner Wild: „Dnes to bola výzva pre oba tímy. Mali dobrý začiatok, bolo ťažké dostať prvý gól. Avšak, keď váš brankár chytá tak dobre, máte šancu na úspech. Mal veľmi vydarený večer. Celý tím je z neho nadšený.“

Ken Hitchcock, tréner Blues: „Dnes sme urobili veľa vecí správne, no po prvom góle sme sa až príliš uspokojili s výsledkom. Nemyslím si, že sme na ich prvý gól odpovedali tak dobre, ako sme mohli. Ten gól im fúkol vietor do plachiet. No urobili sme veľa dobrých vecí, je mi ľúto hráčov.“