25. 04.
26. 04.
«

Halák i Tatar hviezdami, no Islanders vypadli a Wings prehrali

Tomáš Tatar strelil dva góly a stal sa hviezdou zápasu, no z výhry sa netešil. Hviezdou zápasu bol aj Jaroslav Halák, ktorý však takisto nevyhral. Znamenalo to koniec jeho sezóny.

Východná konferencia

WASHINGTON - NY ISLANDERS 2:1 (kon. stav série: 4-3)

Zápasy číslo sedem v minulosti Washingtonu príliš nepriali, ale tentokrát ho na domácom ľade zvládol a po výhre 2:1 nad Islanders postúpil do druhého kola. Postup prišiel hlavne vďaka skvelému defenzívnemu výkonu, čoho dôkazom bolo, že Braden Holtby čelil len 11 strelám. Rovnaký počet striel mali Capitals v prvej tretine, v ktorej však gól nepadol. Skóre otvoril až Joe Ward v 39. minúte, ktorý za Jaroslava Haláka dorazil strelu Brooksa Orpika. New Yorku sa podarilo odpovedať v úvode tretej tretiny, keď rýchly protiútok zakončil Frans Nielsen. Hostia hrali lepšie, ale nakoniec ešte jeden gól dostali. O všetkom rozhodol v 53. minúte po individuálnej práci Jevgenij Kuznecov. Halák podal spoľahlivý výkon, urobil aj zopár väčších zákrokov a zaslúžene sa stal treťou hviezdou duelu. Urobil v ňom 24 zákrokov. V 47. minúte predviedol jeden fantastický po tom, čo šiel za bránu po puk, no ten sa odrazil k Jayovi Beaglovi. Pravý betón však istý gól odvrátil. Slovenský brankár prehral svoj prvý zápas číslo sedem v kariére. Predošlé dva vyhral.

V zápase sa hralo pomerne čisto a na trestnej lavici sa ocitol len domáci John Carlson. Kým Islanders v sezóne končia, v play-off nevyhrali sezónu 22 rokov a nasledujúci domáci súťažný zápas už odohrajú mimo Nassau County, cesta Washingtonu pokračuje. V druhom kole narazí na New York Rangers, s ktorým sa v play-off stretne po deviatykrát v histórii.

Halák vs. Beagle:

Hviezdy duelu: 1. J. Kuznecov (WSH), 2. J. Ward (WSH), 3. J. Halák (NYI)

Barry Trotz, tréner Capitals: „Mali len 11 striel. To hovorí za všetko. Držali sme sa herného plánu. Hovorili sme o tom, že bez ohľadu na to, čo sa stane, musíme odohrať náš najlepší zápas. Ak by nám to nestačilo, vedeli by sme s tým žiť. Myslím si, že toto bol náš najlepší zápas v sérii, nechali sme na ľade všetko. Celé mužstvo si zaslúži veľkú pochvalu.“

John Tavares, kapitán Islanders: „Vyzeralo to tak, že sme len nechceli urobiť chybu. Vo všetkých troch pásmach nám v prvých dvoch tretinách chýbala dostatočná agresivita. Desať minút pred koncom to bolo 1:1. Mali sme aj nejaké šance, ale očividne to nestačilo. Oni strelili gól a my nie.“

DETROIT - TAMPA BAY 2:5 (stav série: 3-3)

Tyler Johnson strelil dva góly, Nikita Kučerov zaznamenal tri asistencie a Tampa Bay uspela v Joe Louis Aréne 5:2, aby sa séria proti Detroitu rozhodovala až v zápase číslo sedem. Johnson strelil dva kľúčové góly – prvým otvoril skóre už vo štvrtej minúte a druhý bol nakoniec víťazný. Práve otvárací gól dal hráčom Lightning krídla a už v 12. minúte bolo ich vedenie dvojgólové, keď sa ujala strela Jasona Garrisona. Johnson svoj šiesty gól v play-off strelil v strede druhej tretiny a domáci prehrávali už o tri góly. S výsledkom sa však snažili niečo urobiť. Nakoniec im k tomu pomohlo vylúčenie Victora Hedmana. Tomáš Tatar strelil svoj prvý gól v zápase a pred treťou tretinou na tom Red Wings neboli najhoršie. V jej úvode, navyše, dravý Tatar skóroval krátko po vhadzovaní a zrazu bola strata len jednogólová. Do konca zostávalo viac ako 18 minút. Ben Bishop už však nekapituloval, kým Petr Mrázek ešte áno. V 55. minúte upravil na 4:2 Alex Killorn, ktorý potrestal zaváhanie Mareka Židlického. V závere to Detroit ešte skúsil bez brankára, no to prinieslo len ďalší gól v jeho bráne. Jeho autorom bol Cedric Paquette. Bishop pomohol k výhre 22 zákrokmi, Mrázek ich urobil 23.

Tatar sa s dvoma gólmi stal treťou hviezdou zápasu. Odohral v ňom 18 minút a pripísal si aj mínusový bod a päť striel. Tomáš Jurčo odohral deväť minút a nebodoval. Obaja teraz pocestujú do Tampy, kde sa v stredu odohrá rozhodujúci zápas číslo sedem. Jeho víťaz postúpi do druhého kola, v ktorom narazí na Montreal.

Góly Tomáša Tatara:

Hviezdy duelu: 1. T. Johnson (TBL), 2. N. Kučerov (TBL), 2. T. Tatar (DET)

Tyler Johnson, útočník Lightning: „Ten prvý gól mení hru. Mení spôsob, akým hráte, vašu štruktúru a systém. Dnes nám pomohol, mali sme viac miesta a rýchlosti. Korčuľovali sme, komplikovali sme im život.“

Mike Babcock, tréner Red Wings: „Musíme si znova nastaviť myseľ správne a pripraviť sa na siedmy zápas. Ani jeden tím zatiaľ nebol v tejto sérii schopný vyhrať dva zápasy v rade, tak poďme do Tampy. Myslím si, že sme na začiatku hrali fajn, potom však zrazu bol puk v našej bráne.“