20. 04.
21. 04.
«

Bruins s Chárom odštartovali play-off úspešne, Sekera a Oilers nie

V stredu odštartovalo play-off piatimi zápasmi. V troch dueloch prvého kola vo Východnej konferencii sa z výhier tešili Rangers, Penguins i Bruins, za ktorých hral Zdeno Chára. Druhým Slovákom v akcii bol Andrej Sekera, ktorého Edmonton podľahol San Jose. Na západe zvíťazilo aj St. Louis.

Východná konferencia

MONTREAL – NY RANGERS 0:2 (stav série: 0-1)

Henrik Lundqvist sa svojej kliatby v Bell Centre nezľakol, urobil 31 zákrokov a so svojím 10. „shutoutom“ v play-off doviedol Rangers k výhre 2:0 v úvodnom zápase série prvého kola proti Montrealu. Najviac sa blysol pri zakončení Sheu Webera z druhej tretiny. Jeho náprotivok Carey Price zastavil 29 striel a ako jediný na neho našiel recept v desiatej minúte prvej tretiny Tanner Glass ihneď po vhadzovaní, ktoré vyhral domáci Tomáš Plekanec. Druhý gól newyorského tímu, ktorý mal v základnej časti najlepšiu bilanciu vonku, pridal Michael Grabner strelou do prázdnej brány 70 sekúnd pred koncom duelu. Druhý zápas série sa odohrá v piatok opäť v Montreale.

Víťazný gól Glassa:

Hviezdy duelu: 1. H. Lundqvist (NYR), 2. T. Glass (NYR), 3. C. Price (MTL)

Ryan McDonagh, kapitán Rangers: „Vedeli sme, že Henrik vystupňuje svoju hru. Jeho koncentrácia a odhodlanie boli niečo, z čoho čerpal celý tím. Gól nám pomohol upokojiť sa a robiť veci, ktoré sme potrebovali robiť.“

Claude Julien, tréner Canadiens: „Určite sa môžeme zlepšiť v súbojoch pri mantineloch. Také detaily robia rozdiel. V prvej tretine sme mali niekoľko šancí, ale prehrávali sme. To sa v play-off stáva. Musíme zostať silní, dať sa znova dokopy a vrátiť sa späť do práce.“

OTTAWA – BOSTON 1:2 (stav série: 0-1)

Brad Marchand skóroval dve a pol minúty pred koncom tretej tretiny, aby zavŕšil obrat Bostonu v otváracom zápase série prvého kola play-off proti Ottawe. „Medvede“ prehrávali v zápase po góle Bobbyho Ryana zo stredu druhej tretiny, v ktorej boli prestrieľané 0:12! V tretej dvadsaťminútovke však zvýšili obrátky a stav otočili na konečných 2:1. Vyrovnávajúci gól strelil v piatej minúte záverečnej tretiny Frank Vatrano z druhej strely na bránu domácich od konca prvej tretiny. Tuukka Rask pomohol k triumfu 26 zákrokmi, Craig Anderson ich urobil o tri menej. Prvýkrát v histórii Senators v jednej tretine zápasu play-off nečelili ani strele. Ich predošlé minimum boli dve strely. Bruins zase nevyslali ani jednu strelu na bránu počas tretiny po prvýkrát od 6. apríla 1939. Aj druhý zápas série sa odohrá v Ottawe. Na programe je až v sobotu.

Víťazný gól Marchanda:

Slovenský obranca Zdeno Chára odohral v zápase 25 a pol minúty, pričom po jeho boku dostal šancu hrať mladík Charlie McAvoy. Ten pri svojom debute v NHL odohral 24 minút s plusovým bodom a dvoma blokmi. Chára bol s piatimi strelami najaktívnejším strelcom tímu a prezentoval sa aj piatimi bodyčekmi a jedným blokom.

Hviezdy duelu: 1. F. Vatrano (BOS), 2. B. Marchand (BOS), 3. B. Ryan (OTT)

Brad Marchand, útočník Bruins: „Sú dobrí v držaní súpera mimo svojho pásma. Strelia gól a ubránia to. Musíme byť omnoho lepší ako sme boli dnes. Nemôžeme očakávať, že vyhráme túto sériu, ak budeme hrať takto.“

Bobby Ryan, útočník Senators: „V tretej tretine hrali lepšie ako my práve vtedy, keď sa to počítalo.“

PITTSBURGH – COLUMBUS 3:1 (stav série: 1-0)

Pittsburgh hneď na začiatku prekvapil nasadením Marc-Andre Fleuryho do brány. Nebolo to úmyselné, pretože Matt Murray sa zranil počas predzápasového rozkorčuľovania. Nakoniec to však bol pomohlo k výhre 3:1 nad Columbusom v otváracom zápase série rivalov z Metropolitnej divízie. Fleury pri triumfe predviedol 31 zákrokov, z toho 16 v prvej tretine. Vyhral svoj prvý zápas play-off od 18. apríla 2015 a tiež vyrovnal klubový rekord Toma Barrassa so 101. štartom vo vyraďovacích bojoch. Z jeho spoluhráčov skórovali v druhej tretine Bryan Rust, dvojbodový Phil Kessel a Nick Bonino. Jevgenij Malkin zaznamenal dve asistencie. Jediný gól Blue Jackets strelil v strede tretej tretiny Matt Calvert. Sergej Bobrovskij opustil duel s 26 zásahmi. Séria pokračuje v piatok, keď sa odohrá druhý zápas na ľade PPG Paints Arény.

Víťazný gól Kessela:

Hviezdy duelu: M. Fleury, 2. P. Kessel, 3. J. Malkin (všetci PIT)

Jevgenij Malkin, útočník Penguins: „Myslím si, že sme nehrali dobre prvých 20 minút. Potom sme hrali náš hokej. Využívali sme našu rýchlosť, strelili sme prvý gól a potom sme sa cítili omnoho lepšie.“

Brandon Dubinsky, útočník Blue Jackets: „Myslím si, že sme mali veľmi dobrú tretiu tretinu. Môžeme na nej stavať v zápase číslo dva. Je to maratón, nie šprint.“

MINNESOTA – ST. LOUIS 1:2 PP (stav série: 0-1)

Úvodný súboj divíznych rivalov bol dlho najmä o brankároch. Hrdinom sa napokon stal hosťujúci Jake Allen, ktorý doviedol St. Louis k výhre 2:1 na ľade Minnesoty s 51 zákrokmi. Je to štvrtý najvyšší počet v zápase play-off v klubovej histórii. Mohol vychytať aj čisté konto, ak by ho 23 sekúnd pred koncom tretej tretiny neprekonal Zach Parise, ktorý vynútil predĺženie. V jeho 18. minúte však spasil Blues Joel Edmundson. Skóre duelu otvoril v druhej tretine Vladimír Sobotka, ktorý sa ku koncu základnej časti vrátil do tímu z KHL. Na Devana Dubnyka smerovalo presne o polovicu menej striel ako na Allena. Zápas opustil s 24 zákrokmi.

Oba tímy sa stretli v bojoch o Stanley Cup prvýkrát od roku 2015. Blues si vylepšili historickú bilanciu v predĺženiach play-off na 34-31, z toho 10-17 na ľadoch súperov. Wild si ju zhoršili na 8-9 a 4-5 na domácom ľade. Druhý zápas série je na programe v piatok opäť v St. Paul.

Víťazný gól Edmundsona:

Hviezdy duelu: 1. J. Edmundson, 2. J. Allen (obaja STL), 3. D. Dubnyk (MIN)

Mikko Koivu, kapitán Wild: „Vytvorili sme si dostatok šancí na strelenie viac ako len jedného gólu. Jednoducho sme len nedokázali prekonať ich brankára. Pozrieme si video a uvidíme, čo môžeme urobiť inak.“

Jake Allen, brankár Blues: „Je to pre nás dôležité víťazstvo. Vyslali na mňa veľa striel, ale je mojou prácou zastavovať ich a držať tím v hre.“

EDMONTON – SAN JOSE 2:3 PP (stav série: 0-1)

Edmonton vstúpil do svojho prvého zápasu play-off po 11 rokoch výborne a po prvej tretine viedol nad San Jose 2:0. Neskôr však nedokázal premeniť ďalšie šance a doplácal aj na svoju nedisciplinovanosť. Sharks aj vďaka veľkej streleckej prevahe vyrovnali stav a Melker Karlsson vo štvrtej minúte predĺženia rozhodol o ich výhre 3:2 presnou strelou zápästím. Oilers poslali do vedenia Oscar Klefbom a Milan Lucic, ktorý využil hneď prvú presilovú hru. V tretej presilovke hostí zo siedmich strelil kontaktný gól Joel Ward v úvode druhej tretiny a v tretej tretine vyrovnal skóre duelu na 2:2 Paul Martin. Cam Talbot čelil spolu 44 strelám, z toho 18 v záverečnej dvadsaťminútovke. Martin Jones prispel k triumfu 18 zákrokmi. Sharks si poradili aj bez Joea Thorntona v zostave, Logan Couture napokon hral.

Sharks majú v predĺženiach play-off pozitívnu bilanciu 22-21 (vonku 12-12), kým Oilers si ju jemne zhoršili na 24-19 (doma 13-11). Slovenský obranca Edmontonu Andrej Sekera odohral v prvom zápase série 21 minút a 42 sekúnd s bilanciou mínusový bod, strela, bodyček a blok. Druhý súboj sa odohrá v piatok opäť v Edmontone.

Karlssonov rozhodujúci gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Karlsson (SJS), 2. C. Talbot (EDM), 3. B. Burns (SJS)

Todd McLellan, tréner Oilers: „Začali sme na vysokej úrovni, s energiou. Potom sme však začali zbierať trestné minúty. Viacerých hráčov to vyhodilo z rytmu. Súper prevzal opraty zápasu do svojich rúk a my sme neboli schopní vziať si ich späť. V ďalšom zápase budeme lepší.“

Peter DeBoer, tréner Sharks: „Všetci hovoria o skúsenostiach, ale podľa mňa dnes boli mladí hráči jedni z našich najlepších.“