29. 03.
30. 03.
«

Chára asistoval pri prehre Bostonu, Rinne opäť vynuloval Chicago

V štyroch sobotných zápasoch prvého kola play-off sa predstavil rovnaký počet Slovákov. Ich prvý bod zaznamenal kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý asistoval pri prehre s Ottawou. Tá spolu s Torontom vyrovnali série, Nashvlle opäť vynuloval Chicago. Anaheim tiež vedie nad Calgary 2-0.

Východná konferencia

OTTAWA – BOSTON 4:3 PP (stav série: 1-1)

Slovenský obranca Zdeno Chára asistoval pri prvom góle Bostonu, ktorý v strede druhej tretiny strelil Drew Stafford. O minútu neskôr bol stav síce vyrovnaný, no do konca tretiny sa trafili Tim Schaller počas oslabenia a Patrice Bergeron počas presilovky. Nádejný náskok 3:1 však napokon Bruins nestačil. Chris Wideman a Derick Brassard nadviazali v tretej tretine na gól Clarkea MacArthura a vynútili predĺženie. To trvalo len dve minúty a Dion Phaneuf svojou strelou od modrej rozhodol o výhre Senators 4:3, ktorá viedla i k vyrovnaniu stavu série na 1:1. Phaneuf zaznamenal aj dve asistencie. Craig Anderson pomohol k výhre 26 zákrokmi, Tuukka Rask urobil len o jeden menej. Tretí zápas série je na programe v pondelok a odohrá sa v Bostone.

Chára si zo sobotného duelu, v ktorom odohral 30 minút a 9 sekúnd, odniesol aj jednu strelu, štyri bodyčeky, tri bloky a dve trestné minúty. Práve jeho vylúčenie za zdržovanie hry v závere tretej tretiny umožnilo Senators v nadstavenom čase usadiť sa v útočnom pásme a vytvoriť si súvislý tlak. Len 12 sekúnd po jeho vypršaní padol víťazný gól.

Víťazný gól Phaneufa:

Hviezdy duelu: 1. D. Phaneuf, 2. C. MacArthur, 3. E. Karlsson (všetci OTT)

Dion Phaneuf, obranca Senators: „Takto sme si to nepredstavovali, ale v play-off je to o zotrvačnosti, držaní sa plánu, pokračovaní v tlaku. Tento gól je najdôležitejší, aký som kedy strelil. Bolo to skvelé, navyše, videli to aj naši fanúšikovia. Neskutočné. Hrám tu už dlho, ale toto je môj prvý víťazný gól v predĺžení play-off.“

Bruce Cassidy, tréner Bruins: „Chceli sme vyhrávať 2:0. Nebudem tu sedieť a hovoriť vám, že som spokojný s nerozhodným stavom. Dvadsať minút nás delilo od vedenia 2:0. Bolo to dosť typické. Tím, ktorý prehráva a je doma, je zúfalý, tak zatlačí. A oni tak aj urobili. Podobnú vec sme urobili aj my im v stredu. Hnevá ma to, pretože sme vo všeobecnosti veľmi dobrí v uzatváraní našich zápasov.“

WASHINGTON – TORONTO 3:4 P2 (stav série: 1-1)

Kasperi Kapanen strelil svoj druhý gól v zápase v 12. minúte druhého predĺženia, keď zužitkoval prihrávku Briana Boylea spoza brány a fakt, že brankár Braden Holtby venoval pozornosť opačnej strane svojej brány. Následne sa spustila oslava. Mladé Toronto vyhralo 4:3, aby vyrovnalo stav série proti ambicióznemu Washingtonu na 1:1. Maple Leafs v zápase viedli po góle Jamesa van Riemsdyka, no následne inkasovali dva góly. Kapanen však vyrovnal na 2:2 a Morgan Rielly stav opäť počas presilovky otočil. Prvé dva góly Capitals padli pri početnej prevahe. Strelili ich Alex Ovečkin a John Carlson. Stav na 3:3 vyrovnal v tretej tretine Nicklas Bäckström. Obaja brankári, Frederik Andersen i Holtby, opustili duel so 47 zákrokmi. Séria sa teraz presunie do Toronta, kde sa odohrá tretí duel už v pondelok.

V tom druhom malo opäť zastúpenie aj Slovensko. V drese hostí si zahral obranca Martin Marinčin, ktorý odohral 30 minút a 41 sekúnd. Počas nich nazbieral dva plusové body, dva bodyčeky, dva bloky, dve strely a dve trestné minúty. Tie si neodsedel celé, pretože jeho sekanie potrestal v následnej presilovke Ovečkin.

Víťazný gól Kapanena:

Hviezdy duelu: 1. K. Kapanen (TOR), 2. N. Bäckström (WSH), 3. M. Rielly (TOR)

Kasperi Kapanen, útočník Maple Leafs: „Myslím si, že sme každému ukázali, že dokážeme hrať aj proti týmto hráčom. Sme podceňovaní, ale spôsobom, akým hráme – a myslím si, že môžeme hrať stále lepšie – im dáme zabrať.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Nikto netvrdil, že to bude ľahká séria. Je to v poriadku. Nikto nehovoril, že vyhráme 4:0 a pôjdeme ďalej. Je to súboj. Majú dobrý tím. Táto prehra je ťažká, ale bola to aj zábava. Pre takéto momenty hráme 82 zápasov. Myslím si, že sme mali veľa šancí, ale neskórovali sme. Jeden gól a je koniec zápasu.“

CHICAGO – NASHVILLE 0:5 (stav série 0-2)

Chicago potrebovalo po nevydarenom prvom domácom zápase série zabrať, no stal sa pravý opak. Nashville ho zdolal ešte jasnejšie ako v prvom dueli a opäť na nulu, aby si odviezol domov náskok 2-0. Hrdinom bol aj po druhý raz brankár Pekka Rinne, ktorý tentoraz zastavil všetkých 30 striel a pridal aj dve sekundárne asistencie pri výhre 5:0. Päť gólov ešte jeho tím nikdy v play-off na ľade súpera nestrelil. Coreyho Crawforda prekonali z 29 striel Predators postupne Ryan Ellis, Harry Zolnierczyk, Colton Sissons, Ryan Johansen a Kevin Fiala v presilovej hre. Johansen pridal ku gólu dve prihrávky. Dvojica Slovákov v drese Blackhawks tak vyšla opäť naprázdno. Marián Hossa odohral 17 minút a 19 sekúnd s mínusovým bodom, štyrmi strelami, bodyčekom a blokom. Richard Pánik si počas vyše 15 minút v akcii pripísal na konto „mínusku“, blok a päť bodyčekov, najviac v tíme. Tretí zápas série sa odohrá v pondelok v Nashville, kde si môžu domáci vybojovať postupový mečbal.

Rinne sa stal štvrtým brankárom histórie, ktorý získal viac ako jednu asistenciu v zápase play-off. Dve nuly po sebe v prvých dvoch zápasoch série naposledy vychytal v lige Curtis Joseph za Toronto v roku 2001. Nashville je piatym tímom NHL, ktorý vyhral prvé dva duely série vonku na nulu a tretím, ktorý to dokázal v Chicagu.

Ellisov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. R. Johansen, 3. R. Ellis (všetci NSH)

Pekka Rinne, brankár Predators: „Čisté konto nevychytáte každý deň. Je to dobrý pocit nielen pre mňa, ale pre celý tím. Nechceme podceňovať nášho súpera, ale bude úžasné hrať dva zápasy pred našimi fanúšikmi.“

Joel Quenneville, tréner Blackhawks: „Myslím si, že sme lepší tím ako sme dnes ukázali. Potrebujeme pridať v každej oblasti. Ešte sme zďaleka nevideli náš najlepší hokej. V ďalšom zápase musíme hrať naplno v každom striedaní a ísť za víťazstvom.“

ANAHEIM – CALGARY 3:2 (stav série 2-0)

Anaheim zdolal Calgary aj v druhom domácom zápase rovnakým výsledkom 3:2 a ujal sa v sérii vedenia 2-0. Hostia mu boli opäť vyrovnaný súperom, dokonca zmazali jeho dvojgólový náskok. V 56. minúte však zaúradoval kapitán Ducks Ryan Getzlaf, ktorý svojím druhým a trochu šťastným gólom v sérii rozhodol o výhre v presilovej hre. Jeho nahodenie si tečoval do vlastnej brány Lance Bouma. Predtým asistoval pri góle Rickarda Rakella na 2:0, skóre duelu otvoril Jakob Silfverberg. Obaja tiež strelil svoje druhé góly v sérii. Kalifornský tím poslali do vedenia už v prvých siedmich minútach hry, no Mikael Backlund ešte do prvej prestávky znížil vo vlastnom oslabení. Sean Monahan potom v druhej tretine vyrovnal stav v početnej prevahe. John Gibson doviedol kalifornský tím k triumfu s 35 zákrokmi, kým Brian Elliott ich urobil o deväť menej. Flames mohli v samom závere pri odvolanom brankárovi vyrovnať, ale Johnny Gaudreau nevyriešil sľubnú situáciu najlepšie. Tretí zápas série je na programe v pondelok v Calgary.

Anaheim zdolal Calgary v domácom Honda Center už v 29 zápasoch po sebe od 25. apríla 2006 (22 v základnej časti, 7 v play-off).

Getzlafov šťastný víťazný gól::

Hviezdy duelu: 1. R. Getzlaf, 2. R. Rakell, 3. B. Montour (všetci ANA)

Kris Versteeg, útočník Flames: „Urobili sme veľa vecí správne a vytvorili sme si viacero dobrých príležitostí. Na tom musíme stavať v ďalších zápasoch.“

Rickard Rakell, útočník Ducks: „Po druhej tretine sme odviedli dobrú prácu, keď sme sa upokojili. Vedeli sme, že sa musíme vrátiť k našej predošlej hre.“