16. 04.
17. 04.
«

Sharks deklasovali Oilers so Sekerom, Columbus zdolal obhajcu

V troch utorkových zápasoch prvého kola play-off sa predstavil jediný Slovák. Obranca Andrej Sekera však nebodoval a Edmonton utrpel hanebnú porážku na nulu. San Jose aj Rangers vyrovnali stavy sérií, kým Columbus odvrátil prvý postupový mečbal Pittsburghu.

Východná konferencia

NY RANGERS – MONTREAL 2:1 (stav série: 2-2)

Rangers v druhom domácom zápase zabrali a po víťazstve 2:1 vyrovnali stav série s Montrealom na 2-2. Pretrhli tak šnúru šiestich prehier v domácej Madison Square Garden. Rozhodol o tom presný zásah Ricka Nasha z 25. minúty po rýchlej kľučke pred bránou. Bol to jeho druhý víťazný gól v play-off proti Canadiens, čo dokázal ako piaty hráč v klubovej histórii. Skóre duelu otvoril v 12. minúte aj so šťastím Jesper Fast, ktorý strelil svoj prvý gól v play-off v kariére. Puk sa k nemu odrazil od hokejky Andreja Markova. Vyrovnať sa podarilo v 19. minúte Torreymu Mitchellovi po vydarenom úniku dvoch proti jednému so Shea Weberom. Henrik Lundqvist prispel k triumfu 23 zákrokmi, no 78 sekúnd pred koncom zápasu mu pomohla aj konštrukcia brány po strele Webera. Carey Price kryl 30 striel. Prvá tretina bola vyrovnaná, no v ďalších dvoch mali „jazdci“ mierne navrch a séria sa tak presťahuje späť do Montrealu za vyrovnaného stavu. Piaty zápas sa odohrá vo štvrtok.

Nash rozhodol prvýkrát zápas play-off proti Montrealu v druhom súboji finále konferencie v roku 2014. Rangers nevyužili v prvých štyroch dueloch série ani jednu z 12 presilových hier.

Nashov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. R. Nash, 2. H. Lundqvist (obaja NYR), 3. C. Price (MTL)

Rick Nash, útočník Rangers: „Bol to rozhodne náš najlepší domáci zápas série. Po treťom zápase sme mali ťažké dni. Vedeli sme, že potrebujeme zabrať. Myslím si, že v tretej tretine sme mohli byť trochu kreatívnejší, ale treba uznať aj kvalitu súpera, ktorý tvrdo bojoval.“

Carey Price, brankár Canadiens: „Dnes túžili vyhrať a išli si za tým. Podarilo sa im dodržiavať ich herný plán. Musíme uznať, že dnes hrali dobre.“

COLUMBUS – PITTSBURGH 5:4 (stav série: 1-3)

Štvrtý zápas série priniesol ďalší strelecký koncert oboch tímov. Columbus, ktorý čelil vyradeniu, v druhom domácom súboji zabral a potešil fanúšikov víťazstvom 5:4 nad Pittsburghom. Domáci aj tentoraz prišli o vyšší náskok, ale obhajcovi titulu už nedovolili ďalší obrat. Blue Jackets viedli v úvode druhej tretiny 3:0 po góloch Jacka Johnsona, Josha Andersona a Markusa Nutivaaru. Patric Hörnqvist v presilovej hre a Ron Hainsey však ešte do druhej prestávky skresali stratu. William Karlsson po 27 sekundách tretej tretiny zvýšil na 4:2, no Tom Kühnhackl strelil ďalší kontaktný gól hostí. Piaty a zároveň víťazný gól Columbusu vsietil v 46. minúte dvojbodový Boone Jenner. Jake Guentzel už iba upravil výsledok v závere duelu vo vlastnom oslabení a pri odvolanom brankárovi. S piatimi gólmi je najlepším strelcom play-off. Sergej Bobrovskij predviedol 27 zákrokov, Marc-Andre Fleury o dva viac. Domáci Brandon Saad i hosťujúci Jevgenij Malkin získali po dve asistencie, Phil Kessel dokonca tri. Penguins budú mať ďalšiu šancu ukončiť sériu vo štvrtok v domácom piatom zápase.

Columbus dokázal vyhrať zápas play-off, v ktorom čelil vyradeniu, vôbec prvýkrát vo svojej histórii. Bola to jeho prvá výhra v play-off v normálnom hracom čase a celkovo tretia zo 14 zápasov. Všetky zaznamenal proti Penguins. Johnson má skvelý priemer takmer bodu na zápas (0,96), keď v 22 dueloch play-off nazbieral 21 bodov (5+16).

Jennerov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. W. Karlsson, 2. M. Nutivaara, 3. B. Jenner (všetci CBJ)

John Tortorella, tréner Blue Jackets: „Želal som im, aby spolu dosiahli víťazstvo v play-off v tejto zostave. A oni to dokázali.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Nemyslím si, že sme hrali dosť dobre. Musíte im vysloviť uznanie. Vyšli na ľad s tým, že musia zvíťaziť. Pred zápasom sme si aj hovorili, že sa na to musíme pripraviť.“

SAN JOSE – EDMONTON 7:0 (stav série: 2-2)

Po dvoch zápasoch bez streleného gólu lanský finalista play-off gólovo explodoval a v druhom domácom zápase série deklasoval Edmonton pomerom 7:0. San Jose tak vyrovnalo svoj rekord v počte gólov v zápase play-off. Po dva strelili Logan Couture a Joe Pavelski, ktorý pridal asistenciu. Skórovali aj dvojbodový Patrick Marleau, Marcus Sörensen a dvojbodový David Schlemko. Joel Ward dvakrát asistoval, Brent Burns trikrát a Martin Jones zastavil všetkých 23 striel pri svojom treťom čistom konte v play-off v kariére. Pavelski otvoril skóre duelu šikovnou tečou už po 15 sekundách, čím jasne prekonal klubový rekord Danyho Heatleyho z roku 2011 (28 sekúnd). Ďalší si Sharks vytvorili so štyrmi využitými presilovkami z ôsmich. Cam Talbot inkasoval päťkrát z 24 striel, striedajúci Laurent Brossoit ešte dvakrát z ôsmich. Oilers dohrávali súboj bez Leona Draisaitla, ktorý dostal vyšší trest za pichnutie hokejkou do Chrisa Tierrneya. Piaty zápas série sa za vyrovnaného stavu 2-2 odohrá vo štvrtok v Edmontone.

Slovenský obranca Andrej Sekera bol najvyťažovanejším hráčom zápasu s časom 24:18. Na konto si napriek vysokej prehre nepripísal žiaden mínusový bod, ale iba dve strely, dva bodyčeky a tri bloky. Sharks strelili sedem gólov v zápase play-off aj 30. apríla 1999 proti Coloradu a 20. apríla 2014 proti Los Angeles.

Pavelskiho rekordný víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. L. Couture, 2. J. Pavelski, 3. M. Jones (všetci SJS)

Todd McLellan, tréner Oilers: „Dnešný zápas bol pre nás poriadnou lekciou. Ukázala nám, že tímy dokážu pozdvihnúť svoju hru na vyššiu úroveň. Bol to ich večer.“

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Boli sme skrátka pripravení, každý jeden z nás. Vyšlo nám niekoľko akcií, vrátane presilových hier, čo nám pridalo na pohode. Neskôr sme na tom stavali. Boli sme nebezpeční a strelili sme pár gólov. Odohrali sme prakticky bezchybný zápas.“