29. 03.
30. 03.
«

Sekerovci majú mečbal, Slováci zo Chicaga skončili

Vo štvrtok pokračovalo prvé kolo play-off ďalšími štyrmi zápasmi. Predstavili sa v nich traja Slováci, no pre dvoch z nich sa sezóna skončila. Marián Hossa ani Richard Pánik nezabránili rýchlemu vyradeniu Chicaga. Andrej Sekera prihrával na víťazný gól Edmontonu, ktorý si vybojoval postupový mečbal.

Východná konferencia

PITTSBURGH - COLUMBUS 5:2 (konečný stav série: 4-1)

Bryan Rust dorazil vlastnú strelu a v úvode druhej tretiny zvyšoval vedenie Pittsburghu na 3:0. Columbusu sa podarilo znížiť na rozdiel jediného gólu, ale Rustov druhý gól v zápase nakoniec zostal ako víťazný. Penguins vyhrali 5:2 a pred vlastnými fanúšikmi sa tešili z postupu do druhého kola po päťzápasovej sérii. Phil Kessel strelil úvodný gól duelu a neskôr pridal aj dve asistencie. Po Rustovi sa do čierneho trafili aj Sidney Crosby a Scott Wilson v tretej dvadsaťminútovke. Kľúčový bol opäť aj výkon Marc-Andre Fleuryho, na ktorého Blue Jackets vyslali až 51 striel. Z nich ho prekonali len William Karlsson a Boone Jenner v druhej tretine. Jeden gól Blue Jackets však rozhodcovia neuznali. V tretej zneškodnil Fleury všetkých 19 striel. Jeho náprotivok, Sergej Bobrovskij, v nej čelil len deviatim pokusom a celkovo urobil 27 zákrokov. Kým Columbusu sa sezóna končí, Pittsburgh bude čakať na svojho ďalšieho súpera. Bude ním buď Washington, alebo Toronto. Táto séria však tak skoro neskončí, keďže je vyrovnaná 2:2 na zápasy.

Štvrtkový zápas odohrali Blue Jackets bez zraneného kapitána Nicka Foligna, ktorý si počas rozkorčuľovania zranil dolnú časť tela. Na svoju prvú úspešnú sériu si ešte musia počkať. Takých už vo svojej kariére zažil Fleury už dosť. V play-off vychytal 57 víťazstiev a vo štvrtok sa s týmto počtom stal novým kubovým rekordérom. Prekonal zápis Toma Barrassa.

Rustov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. B. Rust, 2. M-A Fleury, 3. P. Kessel (všetci PIT)

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Myslím si, že je ešte veľa vecí, v ktorých sa môžeme zlepšiť. Hrali sme v prvom kole proti jednému z najlepších tímov ligy, no verím, že náš najlepší hokej je ešte len pred nami.“

Sergej Bobrovskij, brankár Blue Jackets: „Sú to nepríjemné pocity, ale mali sme tu veľmi dobrú skupinu hráčov. Musíme sa len z toho poučiť do budúcnosti. Teraz je to však veľké sklamanie.“

MONTREAL – NY RANGERS 2:3 PP (stav série: 2-3)

Dôležitý piaty zápas série hostila vypredaná hala Bell Centre. Domáci Montreal dvakrát vyhrával, ale vedenie neudržal a napokon opúšťal ľad smutný. O všetkom rozhodol v 15. minúte nadstaveného času Mika Zibanejad po prihrávke Chisa Kreidera. Švédsky útočník mal prsty aj v prvom vyrovnávajúcom góle, ktorý Jesper Fast strelil v oslabení. Na 2:2 vyrovnal stav v závere druhej tretiny Brady Skjei. Henrik Lundqvist, ktorý do série vstupoval s negatívnou bilanciou na ľade Canadiens, podal opäť spoľahlivý výkon a prezentoval sa 34 zákrokmi. O góly „Habs“ sa postarali v prvej tretine dvojbodový Artturi Lehkonen a Brendan Gallagher, ktorý využil rovnakú presilovku, v ktorej Carey Price predtým kapituloval. Domáci brankár opustil duel, ktorý okorenila aj bitka Andrewa Shawa s Brendanom Smithom, s 33 zásahmi. Séria sa teraz presťahuje do Madison Square Garden, kde už bude kanadský tím čeliť za stavu 2:3 vypadnutiu. Duel je na programe v sobotu.

Zibanejadov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Zibanejad (NYR), 2. B. Gallagher (MTL), 3. H. Lundqvist (NYR)

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Chápete dôležitosť tohto víťazstva a máte z toho skvelé pocity. Presne pre takéto pocity sa venujete športu. My si ich dnes užijeme, potom pôjdeme domov a pripravíme sa tak, aby sme podali náš najlepší výkon v sérii. To je to, čo budeme teraz potrebovať.“

Max Pacioretty, kapitán Canadiens: „Mali sme ku koncu zápasu šance na rozhodnutie zápasu, ale Lundqvist urobil niekoľko veľkých zákrokov. Im sa pri víťaznom góle šťastne odrazil puk, ale s tým nič nenarobíme. Teraz máme šancu ukázať, čo máme v našej šatni. V tomto roku sme stav otáčali často a dúfajme, že to dokážeme aj v tejto sérii.“

NASHVILLE – CHICAGO 4:1 (konečný stav série: 4-0)

Nashville sa postaral o prvé veľké prekvapenie tohtoročného play-off. Víťaza Centrálnej divízie i Západnej konferencie vyradil v štyroch zápasoch, v ktorých inkasoval spolu iba trikrát. To sa pred ním podarilo iba 12 tímom v histórii NHL. Postup do druhého kola zavŕšil presvedčivým triumfom 4:1 v druhom domácom zápase série. Roman Josi strelil dva góly, Colton Sissons zaznamenal aj so šťastím rozdielový gól a pridal asistenciu. Rovnakú bilanciu mal Viktor Arvidsson, ktorý upravil výsledok strelou do prázdnej brány po tom, ako Jonathan Toews v 55. minúte v presilovej hre znížil stav na 1:3. Ryan Ellis dvakrát asistoval a Pekka Rinne predviedol 30 zákrokov. Po dvakrát ho strelecký ohrozili obaja slovenskí útočníci Blackhaws. Marián Hossa odohral 18 minút a 48 sekúnd aj s dvomi „mínuskami“ a blokom, Richard Pánik si počas takmer 16 minút na ľade pripísal na konto jednu „mínusku", menší trest za sekanie a dva bodyčeky. Corey Crawford opustil duel s 22 zákrokmi.

Chicago je len tretím tímom od sezóny 1974/75, ktorý vypadol v prvom kole ako najlepší v konferencii po základnej časti. „Podarilo“ sa mu to už v roku 1993, keď ho vyradilo St. Louis a zažil to aj Montreal, ktorý v roku 1981 nepustil ďalej Edmonton. Predators narazia v druhom kole na víťaza série medzi Minnesotou a St. Louis.

Šťastný postupový gól Sissonsa:

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. R. Josi, 3. C. Sissons (všetci NSH)

Roman Josi, obranca Predators: „Je to rozhodne skvelý pocit. Myslím si, že sme odohrali výbornú sériu. Máme úžasný tím. Musíme uznať aj kvality súpera, ktorý má niekoľkých svetových hráčov. Vo všetkých štyroch zápasoch sme však hrali naozaj dobre.“

Joe Quenneville, tréner Blackhawks: „Musíme uznať kvalitu súpera, hrali skvelo. Stále si myslím, že v niektorých oblastiach sme nezabrali naplno. Mohli sme častejšie držať puk, vyhrať viac osobných súbojov, viac sa pohybovať pred ich bránou, zbierať odrazené puky. Myslím, že preto sme vypadli. Musíme byť lepší.“

EDMONTON – SAN JOSE 4:3 PP (stav série: 3-2)

Edmonton prestrieľal San Jose v piatom zápase série na domácom ľade 48:30 a aj keď prehrával už 1:3, po dramatickom priebehu napokon zvíťazil 4:3. Vybojoval si tak postupový mečbal. V závere predĺženia o tom rozhodol dvojbodový David Desharnais aj po prihrávke slovenského obrancu Andreja Sekeru. Patrick Maroon poslal Oilers do vedenia už v šiestej minúte, no hostia tromi gólmi otočili stav. Ešte do prvej prestávky skórovali dvojbodový Mikkel Bödker a Patrick Marleau, v polovici druhej tretiny zvýšil na 3:1 David Schlemko. Cam Talbot následne zatiahol roletu a duel opustil s 27 zákrokmi. Oveľa viac práce mal Martin Jones, ktorý dlho držal Sharks v hre. Najmä v predĺžení, ktorom domáci prestrieľali súpera pomerom 14:2, predvádzal skvelé zákroky. V normálnom hracom čase ho prekonali aj Mark Letestu v presilovej hre a Oscar Klefbom, ktorý vyrovnal na 3:3 v 58. minúte. Leon Draisaitl a Matt Benning dvakrát asistovali. Sekera, ktorý bol na začiatku víťaznej akcie, zaznamenal aj dve „mínusky“, tri strely a tri bloky počas 28 minút v akcii. Bol tretím najvyťaženejším hráčom tímu.

Edmonton otvoril skóre v štyroch z prvých piatich zápasov série. Vylepšil si historickú bilanciu v predĺženiach play-off na 25-19, z toho 14-11 doma. Sharks si ju zhoršili na 22-22 a 12-13 vonku. V sobotnom šiestom zápase série budú pred vlastnými fanúšikmi čeliť vyradeniu za stavu 2-3.

Desharnaisov víťazný gól po prihrávke Sekeru:

Hviezdy duelu: 1. D. Desharnais, 2. M. Jones (SJS), 3. P. Maroon (EDM)

Mikkel Bödker, útočník Sharks: „Stále veríme, že dokážeme postúpiť. Očakáva sa to od nás a my vieme, že sme schopní zvrátiť sériu.“

Mark Letestu, útočník Oilers: „Vyrovnávajúci gól na 3:3 v závere tretej tretiny nás dostal na koňa. Cítili sme sa dobre a preniesli sme si to aj do predĺženia.“