24. 04.
25. 04.
«

Oilers so Sekerom vstúpili do druhého kola víťazne

V stredu v noci odštartovali obe série druhého kola play-off v Západnej konferencii. Nashville vyhral prvý zápas v St. Louis vďaka rekordnému zápisu P. K. Subbana. V druhom súboji Edmonton s Andrejom Sekerom zdolal Anaheim.

ST. LOUIS – NASHVILLE 3:4 (stav série: 0-1)

Nashville vyhral aj piaty zápas v tomto play-off, keď uspel v otváracom súboji druhého kola na ľade St. Louis po výsledku 4:3. Po dvoch tretinách viedol 3:1, ale domácim sa podarilo vyrovnať. O všetkom napokon aj so šťastím rozhodol presný zásah pohotového veterána Vernona Fiddlera z 55. minúty. Bol to jeho prvý víťazný gól v play-off v kariére. Z jeho spoluhráčov pred ním skórovali P. K. Subban a Colin Wilson s Filipom Forsbergom v presilových hrách. Subban pridal dve asistencie a vytvoril klubový rekord obrancu s tromi bodmi v zápase play-off. Pekka Rinne urobil pri svojej piatej výhre v sérii 27 zákrokov. Prekonali ho dvojbodový Colton Parayko, Jaden Schwartz a Vladimir Sobotka. Jake Allen opustil duel s 28 zákrokmi, pričom polovicu z nich urobil v druhej tretine. Oba tímy sa stretli v play-off vôbec prvýkrát. Druhý zápas série je na programe v piatok opäť v St. Louis.

Subban sa stal deviatym hráčom Predators s tromi bodmi v zápase play-off. Štyri nazbieral iba Paul Kariya v roku 2006 proti San Jose. Nashville vyhral naposledy päť zápasov po sebe v základnej časti minulej sezóny (22. február až 1. marec 2016). V play-off to ako posledný dokázal Anaheim, ktorý vyhral dokonca prvých šesť duelov v roku 2015.

Fiddlerov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. P. K. Subban (NSH), 2. C. Parayko, 3. J. Schwartz (obaja STL)

Vernon Fiddler, útočník Predators: „Trochu nás zatlačili a vyrovnali skóre, pričom ich hnala celá aréna. Musíme im za to vysloviť uznanie. My sme sa preskupili, začali hrať opäť svoju hru a našli sme cestu k výhre. V play-off musíte ísť zápas po zápase. Séria sa ešte len začala. Vyhrali sme prvý zápas, a preto na nás v ďalšom vybehnú ešte tvrdšie.“

Jaden Schwartz, útočník Blues: „Podali sme dobrý výkon a dokázali sme sa vrátiť do zápasu. Dostali sme sa trochu na koňa a už vieme, čo musíme urobiť pre úspech. V tretej tretine sme ich dobre zatlačili, ale prišiel nešťastný odraz puku v závere zápasu.“

ANAHEIM – EDMONTON 3:5 (stav série: 0-1)

Edmonton zvládol náročný prvý zápas série proti divíznemu šampiónovi, keď vyhral v Anaheime 5:3 a ujal sa vedenia 1-0. Góly začali padať až v druhej tretine, ktorá sa skončila nerozhodne 1:1. Skóre duelu otvoril po 37 sekundách prostrednej tretiny kapitán domácich, dvojbodový Ryan Getzlaf, v presilovej hre. Mark Letestu však využil hneď dve presilovky a otočil stav na 2:1 pre Oilers. Ich náskok ešte zvýšil Adam Larsson, no Patrick Eaves a Jakob Silfverberg dvoma gólmi za 85 sekúnd vyrovnali stav na 3:3. Rozhodnutie priniesol druhý gól Larssona v zápase z 56. minúty, ku ktorému pomohla nešťastná teč obrancu Ducks Josha Mansona. Leon Draisaitl upravil výsledok strelou do prázdnej brány. Zaznamenal aj tri asistencie, Larsson pridal ku dvom gólom jednu a dve získali Patrick Maroon i domáci Ryan Kesler. Cam Talbot prispel k výhre 33 zákrokmi, John Gibson ich urobil o šesť menej. Slovenský obranca Andrej Sekera nebodoval, ale s časom 22:37 bol najvyťažovanejším hráčom tímu. Na konto si pripísal mínusový bod, menší trest za hrubosť, dve strely, bodyček a až päť blokov, najviac zo všetkých hráčov v zápase. Ukončila ho hromadná šarvátka, do ktorej sa zaplietol aj Sekera. Tresty za ňu dostali traja hráči na oboch stranách.

Ducks potvrdili, že majú najhoršie oslabenie v tomto play-off, keď inkasovali ďalšie dva góly z piatich presiloviek Oilers. Kalifornský tím prehral v riadnom hracom čase prvýkrát od 10. marca po 19 dueloch. Larsson sa stal prvým obrancom Edmontonu s dvomi gólmi v zápase play-off od 18. apríla 1992 (Brian Glynn). Druhý zápas série sa odohrá v piatok opäť v Anaheime.

Larssonov šťastný víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. A. Larsson (EDM), 2. R. Getzlaf (ANA), 3. M. Letestu (EDM)

Todd McLellan, tréner Oilers: „Všetci hráči sa snažili a tlačili sa navzájom. Držia pokope a pomáhajú jeden druhému. V každom víťaznom zápase sme mali iného hrdinu a presne o tom je play-off.“

Cam Fowler, obranca Ducks: „Strelili nám dva šťastné góly, dva z únikov a jeden do prázdnej brány. Musíme uznať, že dnes využili svoje príležitosti. My sme skórovali trikrát, čo by malo v play-off stačiť na výhru, ale urobili sme pár chýb v obrane a darovali sme im priveľa presiloviek.“