28. 03.
29. 03.
«

Chárovci opäť deklasovali Toronto, Pastrňák žiaril

V sobotu sa odohrali štyri zápasy prvého kola play-off aj so slovenskou účasťou. Zdeno Chára tentoraz nebodoval, ale jeho Boston vyhral aj druhý zápas série, rovnako ako Tampa Bay, Nashville a San Jose. David Pastrňák nazbieral šesť bodov.

Východná konferencia

TAMPA BAY – NEW JERSEY 5:3 (stav série: 2-0)

Tampa Bay si splnila svoj cieľ – vyhrala oba domáce zápasy. V sobotu zvýšila svoje vedenie v sérii prvého kola proti New Jersey na 2:0, keď vďaka vydarenej druhej tretine triumfovala 5:3. Alex Killorn strelil dva zo štyroch gólov v strednej dvadsaťminútovke a Andrej Vasilevskij predviedol 18 zo 41 zákrokov v tretej tretine, v ktorej sa Devils snažili o senzačný zvrat. Lightning v zápase ani raz neprehrávali. Do čierneho sa trafili aj Brayden Point, Tyler Johnson a Nikita Kučerov, ktorý pridal dve asistencie. Stav na 1:1 vyrovnal Nico Hischier, ktorý sa stal najmladším strelcom v play-off v klubovej histórii (19 rokov a 100 dní). Po štvorgólovej smršti domácich sa presadili ešte aj Sami Vatanen a Blake Coleman. Keith Kinkaid striedal v 34. minúte po piatich inkasovaných góloch z 15 striel. Cory Schneider následne kryl zvyšných 10 pokusov súpera. New Jersey, ktoré v základnej časti vyhralo všetky vzájomné zápasy, bude hostiť prvý zápas play-off od roku 2012 v pondelok.

Stastnyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. B. Point, 2. A. Killorn, 3. N. Kučerov (všetci TBL)

Victor Hedman, obranca Lightning: „V tretej tretine nás trochu ohýbali, ale nakoniec sme nepraskli. Sú to dobré pocity, keď teraz vedieme 2:0. Podstatné je, že musíte vyhrať zápas. A to sa nám podarilo.“

John Hynes, tréner Devils: „Stotožníme sa s faktom, že prehrávame 0:2 a teraz musíme odohrať jeden vydarený zápas. A musíme to dokázať v pondelok. Inak si myslím, že aj dnes sme mali v zápase dobré obdobia.“

BOSTON – TORONTO 7:3 (stav série: 2-0)

David Pastrňák predviedol výkon snov. V jedinom zápase play-off strelil tri góly a pridal tri asistencie, aby doviedol Boston k výhre 7:3 v druhom zápase série prvého kola play-off proti Torontu, v ktorej už tak vedie 2:0 na zápasy. Viac bodov v zápase play-off získali len Wayne Gretzky, Mario Lemieux a Patrick Sundström. Patrice Bergeron a Brad Marchand nazbierali po štyri asistencie, z gólov sa tešili aj Jake DeBrusk, Kevan Miller, Rick Nash a David Krejčí. Bruins vyhrávali 4:0 už po 15 minútach hry. Tuukka Rask chytil 33 striel a prekonali ho Mitch Marner, Tyler Bozak a James van Riemsdyk. Nikdy však nestiahli stratu na menej ako tri góly. V bráne Maple Leafs sa dlho neohrial Frederik Andersen, ktorý po treťom inkasovanom góle z piatich striel striedal. Curtis McElhinney sa od 13. minúty prezentoval 19 zákrokmi. Bruins využili dve presilovky a v sérii dokopy už päť.

V akcii nechýbal ani slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý tentokrát odohral 22 minút a 25 sekúnd a nebodoval. Pripísal si dva plusové body, dva bodyčeky a jeden blok. Tretí zápas série sa odohrá v pondelok v Toronte a je možné, že domácim bude okrem Nazema Kadriho chýbať aj Leo Komarov. Ten sobotný duel nedohral pre zranenie.

Nashov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. D. Pastrňák, 2. B. Marchand, 3. K. Miller (všetci BOS)

Bruce Cassidy, tréner Bruins: „Prvý útok hral úžasne. Nemyslím si, že dokážem povedať viac. Išlo im to. Bolo skutočne ťažké proti nim hrať, hrali dobre na oboch koncoch klziska. Bergeron a Marchand boli skvelí aj v oslabeniach.“

Ron Hainsey, obranca Maple Leafs: „V dvoch zápasoch sme hrali horšie ako súper. Zaslúžime si každý kúsok kritiky. Dobrou správou je, že príbeh ešte nie je dopísaný. Môžeme sa ho pokúsiť zmeniť už v pondelok večer.“

NASHVILLE – COLORADO 5:4 (stav série: 2-0)

Colorado v druhom zápase ešte viac potrápilo favorita a strelilo mu štyri góly, ale Nashville mal až päť úspešných strelcov a po výhre 5:4 vedie v sérii 2-0. Najlepší tím základnej časti zaznamenal prvýkrát v histórii dva päťgólové duely v play-off po sebe. Už od tretej minúty síce prehrával po góle Gabriela Bourqueho, ale Kevin Fiala v presilovke, Viktor Arvidsson a Ryan Johansen otočili stav na 3:1. Z domácich hráčov skórovali ešte Austin Watson a Ryan Hartman, ktorého gól do prázdnej brány bol napokon víťazný. Duel totiž v závere zdramatizoval Alex Kerfoot, ktorý nadviazal na presné zásahy dvojbodových Nathana MacKinnona a Gabriela Landeskoga. Tyson Barrie rovnako ako P. K. Subban s Mattiasom Ekholmom dvakrát asistovali. Pekka Rinne predviedol 26 zákrokov, o dva menej ako Jonathan Bernier. Predators zdolali Avalanche v 12. vzájomnom súboji po sebe od 5. apríla 2016. Tretí zápas série sa odohrá v pondelok v Denveri.

Hartmanov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. A. Watson, 2. V. Arvidsson, 3. K. Fiala (všetci NSH)

Ryan Johansen, útočník Predators: „Nevzdávali sa až do konca. Snažili sa a boli rýchli. Majú veľa mladých a talentovaných hráčov, ktorí vedia trestať chyby. Dnes sme si vytvorili náskok, no oni sa vrátili do hry. Musíme mať lepší záver zápasov.“

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Dostali sa na koňa v presilovke a zostali na ňom, pretože sme sa nechávali často vylučovať. Dnes sme im darovali pár gólov a púšťali sme ich do únikov. Nemôžeme to robiť, pretože je veľmi náročné vytvoriť si proti nim gólové šance.“

ANAHEIM – SAN JOSE 2:3 (stav série: 0-2)

Jakob Silfverberg poslal Anaheim do vedenia 1:0 už po 40 sekundách hry, ale San Jose troma gólmi otočilo stav a vyhralo aj druhý zápas série na ľade štátneho rivala. O víťazstve 3:2 rozhodol v úvode druhej tretiny Tomáš Hertl, ktorý na listine strelcov doplnil spoluhráčov Marcusa Sörensena a dvojbodového Logana Couturea. Ten využil presilovú hru, rovnako ako domáci Hampus Lindholm. Martin Jones prispel k výhre 28 zákrokmi, jeho náprotivok John Gibson ich urobil 32. Sharks si vybudovali náskok 2-0 v sérii na ľade súpera štvrtýkrát v histórii, pričom vo všetkých troch doterajších prípadoch postúpili. Podarilo sa im to v roku 1995 proti Calgary (4-3), v roku 2013 proti Vancouveru (4-0) a v roku 2016 proti Los Angeles (4-1).

Hertlov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. L. Couture (SJS), 2. H. Lindholm (ANA), 3. T. Hertl (SJS)

Pete DeBoer, tréner Sharks: „Nemusíme sa báť, že by sme boli príliš sebavedomí. Nemáme takú povahu. Za náš tohtoročný úspech vďačíme práci na detailoch a tomu, že každý hráč pridá ruku k dielu. Ak to funguje, nemusíte sa ničoho obávať.“

Hampus Lindholm, obranca Ducks: „Nemôžeme im dovoliť, aby nám strelili tri góly. Takto sa nedá vyhrať. Mali sme aj niekoľko svetlých momentov, ale musíme hrať lepšie v obrane.“

Z. Chára (BOS) 22:25 0 0 0 +2 0 0 2