20. 04.
21. 04.
«

Sharks postúpili, Sens a Hawks majú mečbaly, Slováci asistovali

V utorok sa dva tímy dostali k postupovým mečbalom – Ottawa a Chicago. K výhre Blackhawks pomohli aj Handzuš s Hossom, no bodoval aj Višňovský. Jeho Islanders vyrovnali stav série. Z postupu sa tešili Sharks.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

NEW YORK ISLANDERS – PITTSBURGH PENGUINS 6:4 (stav série: 2-2)

V sérii medzi Penguins a Islanders sa ukazuje, že vedenia v zápasoch nič neznamenajú. V utorok sme boli opäť svedkami často meniaceho sa skóre, tímy si vymieňali vedenia a nakoniec sa z víťazstva tešili „ostrovania“, ktorí vďaka tomu vyrovnali stav série na 2:2. John Tavares strelil víťazný gól necelých desať minút pred koncom a New York porazil Pittsburgh pomerom 6:4, hoci ten v zápase dvakrát viedol. Aby to bolo fér, dvakrát pred ním viedli aj domáci hráči. Brian Strait (1) a Mark Streit (2) poslali domáci celok do vedenia, no neskôr Kyle Okposo (3) a trojbodový Streit museli skóre vyrovnávať. Po Tavaresovi sa ešte presadil Casey Cizikas (2), ktorý dal bodku za stretnutím po tom, čo predtým dvakrát asistoval. Jevgenij Nabokov prispel k výhre 27 zákrokmi, Brad Boyes pridal tri asistencie a do bodovania sa zapísal aj Ľubomír Višňovský, ktorý nahrával na úvodný gól duelu. V akcii strávil 23 minút a 38 sekúnd, počas ktorých nazbieral aj tri plusové body a jeden strelecký pokus. Marc-Andre Fleury čelil spolu 24 strelám. Z jeho spoluhráčov sa presadili James Neal (1), Jevgenij Malkin (2), Brandon Sutter (1) a Pascal Dupuis (4). Ďalší bude hostiť Pittsburgh vo štvrtok.

John Tavares, útočník Islanders: „Dnes sme našli cestu k víťazstvu. Bola to ďalšia jazda na horskej dráhe, ale poučili sme sa z tých zápasoch, kde sme prišli o vedenia – veľa z nás povedalo, že jeden odraz puku môže zmeniť sezónu. Nie som si istý, čo to presne bolo, ale každý zo zostavy prispel ofenzívne aj defenzívne. To nás robí lepším tímom. Keď dáte tak veľa do toho, aby ste sa dostali do play-off, tak z toho chcete vyťažiť najviac. Veríme. Máme tu veľa charakteru.“

James Neal, útočník Penguins: „Máme v kabíne veľa skúsených hráčov, ktorí si cez niečo také už prešli. Potrebujeme sa len dať znova dokopy. V našej aréne prídeme na ľad pripravení a nabudení. Vedeli sme, čomu čelíme. V play-off už pozície v tabuľke nie sú podstatné.“

OTTAWA SENATORS – MONTREAL CANADIENS 3:2 PP (stav série: 3-1)

Dramatický záver duelu videli diváci v Ottawe, ktorí sa nakoniec mohli tešiť z víťazstva svojho tímu, ktorý dokázal zmazať dvojgólovú stratu a ešte polminútu pred koncom tretej tretiny prehrával. Kyle Turris (2) zo zlého uhla prekonal Petra Budaja v tretej minúte predĺženia, aby rozhodol o víťazstve Senators 3:2, po ktorom tím z hlavného mesta získal postupový mečbal v sérii 1. kola proti Montrealu. Ten viedol po dvoch tretinách 2:0, keď sa v druhej tretine presadili P.K. Subban (1) a Alex Galchenyuk (1). Domáci tím však v tretej tretine zatlačil, výsledkom čoho boli góly Miku Zibanejada (1) a Coryho Conachera (1), ktorý vynútil nadstavený čas 22,6 sekundy pred koncom normálneho hracieho času. Tieto dva góly inkasoval ešte Carey Price, ktorý urobil 30 zákrokov predtým, ako sa zranil. Budaj v predĺžení čelil len dvom strelám. Craig Anderson pomohol k výhre 26 zákrokmi. Séria sa za stavu 3:1 presťahuje do Montrealu, kde sa odohrá ďalší duel vo štvrtok.

Paul MacLean, tréner Senators: „Skutočne si myslím, že to bol čertovský zápas play-off. Chvíľu boli lepší ako my, potom sme chvíľu boli my lepší ako oni, a na konci zápasu sme vyrovnali skóre a strelili gól v predĺžení. Také sú vyraďovacie zápasy o Stanley Cup.“

Michel Therrien, tréner Canadiens: „Prišli sme sem hrať a to sme aj presne urobili. Určite sme si zaslúžili lepší osud. Je to ale jedna z tých vecí... ťažko to vysvetliť.“

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

MINNESOTA WILD – CHICAGO BLACKHAWKS 0:3 (stav série: 1-3)

Patrick Sharp (4) strelil dva góly a Chicago predviedlo kvalitnú defenzívnu prácu, aby štvrtý duel série proti Minnesote vyhralo pomerom 3:0 a získalo postupový mečbal tretím víťazstvom v štvrťfinále Západnej konferencie. Pri víťaznom góle Sharpa z prvej tretiny asistovali aj Michal Handzuš a Marián Hossa. V tretej tretine dal bodku za zápasom Bryan Bickell (3) a Corey Crawford potreboval urobiť 25 zákrokov pre svoje druhé čisté konto kariéry v play-off. Minnesota, ktorá ako jediná ešte vo vyraďovacích bojoch nevyužila presilovku, mala šesť početných preváh, no i tak nedokázala streliť gól. V dueli navyše prišla aj o brankára Josha Hardinga, ktorého zranenie priviedlo do akcie Darcyho Kuempera. Harding inkasoval gól zo šiestich striel, Kuemper dva z 18. Bránu Wild ohrozili aj Handzuš s Hossom. Obaja raz. Prvý menovaný pritom odohral cez 18 minút, ďalšie dve strávil na trestnej lavici a zaznamenal 47,1% úspešnosť na vhadzovaniach. Hossa odohral necelých 18 minút. Obaja nazbierali dva plusové body. Chicago si bude môcť postup spečatiť doma vo štvrtok.

Corey Crawford, brankár Blackhawks: „Myslím si, že sme hrali dosť dobre defenzívne. Očividne nám dnes zápas vyhrali formácie pre oslabenia. Boli spoľahlivé, zblokovali veľa striel a vyhodili puk, keď to bolo treba. Určite to bol dnes pre nás ten hlavný rozdiel.“

Ryan Suter, obranca Wild: „Myslím si, že sme mali nejaké šance. Je ťažké vyhrať, keď máte veľa šancí a toľko presiloviek zostane nevyužitých. To je tá frustrujúca časť. Teraz je to pre nás o prežití. Musíme teraz odohrať náš najlepší zápas.“

SAN JOSE SHARKS – VANCOUVER CANUCKS 4:3 PP (kon. stav série: 4-0)

San Jose dokázalo ako prvý tím v play-off spečatiť svoj postup, hoci v závere normálnej hracej doby ešte prehrávalo. Kľúčové boli opäť presilovky. Joe Pavelski (4) v nich strelil dva góly, pričom tým druhým vynútil v 56. minúte predĺženie. V ňom mohol rozhodnúť Logan Couture, no jeho strela skončila len na tyčke. Onedlho však bol vylúčený Daniel Sedin a Sharks strelili tretí presilovkový gól. Jeho autorom bol Patrick Marleau (4), ktorý do brány dorazil strelou Joea Thorntona a spustil explóziu radosť vo vypredanej hale HP Pavillion. Kalifornský tím vyhral 4:3 a po štyroch zápasoch sa tešil z postupu do druhého kola. Strelecky sa presadil aj Brent Burns (1), kým Thonrton nazbieral tri asistencie. Antti Niemi zase prispel k triumfu 32 zákrokmi. Jeho náprotivok Cory Schneider zastavil 43 striel a z jeho spoluhráčov sa do čierneho trafili Mason Raymond (1), Alexandre Burrows (2) a Alexander Edler (1).

Todd McLellan, tréner Sharks: „Je to veľká úľava. Investovali sme do toho veľa fyzických síl a vyčerpali veľa energie. Fakt, že sme získali toto víťazstvo, je skvelý. Nemusíme zajtra nastupovať do lietadla a môžeme si dopriať oddych. Myslím si, že to bude hrať v náš prospech.“

Henrik Sedin, kapitán Canucks: „Tento rok sme ročník nezakončili tak, ako sme chceli. Bolo to, akoby sme prvýkrát hrali v play-off a nechávali sa príliš často vylučovať. Veľa z nás je pritom spolu dlhú dobu. Je to pre nás sklamaním.“