«

Hossa rozhodol, Chicago sa vráti domov s mečbalom

CHILAK CHICAGO BLACKHAWKS (1) – LOS ANGELES KINGS (5)
Finále Západnej konferencie

Hokejisti Chicaga dokázali ukončiť víťaznú sériu Los Angeles na domácom ľade a vďaka gólu Mariána Hossu vyhrali 3:2, aby sa domov vracali s postupovým mečbalom.

LOS ANGELES KINGS – CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 (stav série: 1-3)

Marián Hossa (7) sa stal prvou hviezdou zápasu po tom, čo strelil rozhodujúci gól na začiatku tretej tretiny, aby pomohol Chicagu k víťazstvu 3:2 nad Los Angeles, po ktorom Blackhawks vedú v sérii finále Západnej konferencie už 3:1 na zápasy. Domáci tím prišiel o šnúru 15 víťazstiev v Staples Center v rade a to aj napriek tomu, že po góloch Slavu Vojnova (6) a Dustina Pannera (3) dvakrát vyhrával. Pred Hossom sa však dokázali presadiť aj Bryan Bickell (8) a Patrick Kane (3), kým Corey Crawford urobil 19 zákrokov a v tretej tretine čelil len dvom strelám. Do bodovania sa zapísal aj Michal Handzuš, ktorý získal asistenciu pri Hossovom góle. Jonathan Quick kapituloval trikrát z 28 striel.

Blackhawks vyhrali aj bez suspendovaného Duncana Keitha, no úvod zápasu im nevyšiel podľa predstáv. Prevahu Kings korunoval úvodným gólom v štvrtej minúte Vojnov, ktorého delovka spoza kruhov si našla cestu do brány aj vďaka veľkej skupiny hráčov pred ňou. O necelých desať minút neskôr sa však hosťom podarilo vyrovnať vďaka úspešnej strele spoza obrancu, ktorej autorom bol Bickell. Po zmene strán sa situácia opakovalo – Los Angeles sa skoro ujalo vedenia zásluhou Pennera, no Kane v závere vyrovnal na 2:2. Mohol to byť durhý gól pre Bickella, ktorý tečoval strelu Hjalmarssona a puk už šiel do brány, no Kane ho do nej ešte pre istotu popohnal. Najkrajší gól duelu prišiel v druhej minúte tretej dvadsaťminútovky. Oduya poslal puk Handzušovi, ktorý sa spolu s Hossom rútil do prečíslenia dvoch proti jednému. Handzuš dobre načasoval prihrávku a Hossa z prvej prekonal presúvajúceho sa Quicka. Potom Chicago až do konca kontrolovalo priebeh hry a neumožnilo Kings dostať sa späť do zápasu.

Handzuš v štvrtom zápase série odohral len necelých 13 minút a okrem asistencie zaznamenal 54,5% úspešnosť na vhadzovaniach. Hossov čas strávený na ľade prevýšil hranicu 19 minút, počas ktorých zaznamenal aj dva plusové body, tri strely na bránu a jeden bodyček.

Séria sa teraz presťahuje do Chicaga, kde sa v sobotu v United Center odohrá jej piaty duel, v ktorom už môžeme spoznať šampióna Západnej konferencie. Kings však urobia všetko preto, aby sa tak nestalo a hral sa aj šiesty duel.

Patrick Kane, útočník Blackhawks: „Je jasné, že už do Los Angeles prísť nechceme. Chceme vyhrať zápas doma a uzavrieť túto sériu. Tam teraz smerujú naše myšlienky. Doma sú skvelým tímom a môžete to vidieť na ich bilancii. Je určite pekné získať toto víťazstvo v ich budove.“

Joel Quenneville, tréner Blackhawks: „Sústredíme sa vždy len na jeden zápas. Teraz ideme domov a budeme nadšení. Som si istý, že hala bude tak hlučná ako vždy býva a tešíme sa na to.“

Matt Greene, obranca Kings: „Treba to brať jeden zápas v čase. Takto k tomu musíte pristupovať. Musíme sa poučiť z chýb, ktoré sme urobili v tomto zápase, a posunúť ďalej, ísť do Chicaga a vyhrať ďalší zápas.“