Každý klub zámorskej NHL má svojho aspoň jedného hráča, na ktorom by sa dalo stavať do budúcnosti. My sme sa snažili vybrať z každého tému toho najlepšieho, najperspektívnejšieho do budúcnosti. Síce to nebola dvakrát ľahká úloha, ale tu vám prinášame kompletnú tridsiatku:
Anaheim Ducks:
V Anaheime je to Bobby Ryan. Keď som ho videl prvýkrát v prvom tíme, hral ako ostrieľaný veterán. Komplexný hráč, ktorý si v lige vybuduje veľké meno. A čo je pre neho lepšie, po odchode Dustina Pennera do Edmontonu sa mu otvorilo miesto v zostave Ducks.
Atlanta Thrashers:
Tobias Enstrom je veľké prekvapenie tejto sezóny. 23–ročný švédsky obranca má na svojom konte 19 bodov, čo ho vynieslo na tretie miesto v tíme (1. medzi obrancami). Keď si k tomu pridáte šesť plusový bodov, tak zistíte že je na nováčika naozaj dobrý. Obzvlášť má cenu zlata v Atlante, ktorá má v obrane problémy.
Boston Bruins:
Minulý rok uzrela svetlo sveta hrozná správa: Phil Kessel má rakovinu! Našťastie sa z nej dokázal Phil dostať a nastúpil aj v tomto ročníku. Za obrovský boj, ktorý vyhral, mu udelili Bill Masterton Memorial Trophy, teda cenu za oddanosť hokeju. A bojovníkom je aj na ľade, kde ho určite neprehliadnete. Vyznačuje sa najmä veľmi dobrou technikou.
Buffalo Sabres:
No, v tomto klube je na mieste toho najlepšieho „zelenáča“ Slovák Andrej Sekera. V tejto sezóne konečne dostal väčšiu dôveru trénera Ruffa a patrične ju aj využil. Do „A-čka“ sa dostal pri zranení Henrika Tallindera. A hneď sa pohyboval jeho ice-time okolo dvadsať minút. Škoda len, že po návrate Tallindera bol poslaný opäť na farmu. S istotou však môžem povedať, že raz bude jeden z popredných bekov v Buffale. Pokiaľ ho dovtedy nevymenia.
Calgary Flames:
Leland Irving síce ešte veľa vody v NHL nenamútil. Kanadský gólman zatiaľ nedostal šancu vystriedať v bránke fenomenálneho Fína Kiprusoffa. Jeho výkony vo WHL sú však vynikajúce. Ešte ani v jednej sezóne nepustil za svoj chrbát viac ako 2 góly na zápas.
Carolina Hurricanes:
V tomto klube sa dostal na tento post Brandon Sutter . Známejší vám bude pravdepodobne jeho otec Brent. Mladý Brandon je center, ktorého draftovali „Hurikány“ minulý rok ako svoju jednotku (celkovo 11.). Uvidíme ako sa jeho kariéra vyvinie, ale očakávania fanúšikov sú už teraz vysoké.
Chicago Blackhawks:
V tohto ročnom drafte bol celkovou jednotkou. V OHL, kde pôsobil do tejto sezóny, zaznamenal 145 bodov v 58 zápasoch. Áno, hovoríme o hráčovi menom Patrick Kane. Túto sezónu začal úplne užasne, keď mal už po prvých dvanástich zápasoch 16 bodov. To bol najlepší výkon nováčika od dôb Teemu Selanneho...
Colorado Avalanche:
Rozhodovanie nebolo ťažké, jednoznačne je to Paul Stastny, ktorý dokázal predčiť aj ďalší talent - Wojteka Wolskeho. Čo k nemu povedať? Minulý rok mal úplne fantastický a darí sa mu aj v tejto sezóne. To už nie je len vecou momentálnej formy, to je už vecou obrovského talentu a nadania, ktoré zdedil po svojom otcovi Petrovi.
Columbus Blue Jackets:
Okrem Ole-Kristian Tolefsena bol v hre takisto mladý Čech, Jakub Voráček. Nakoniec vyhral mladý nórsky obranca. Ten je u slabučkých „Modrokabátnikov“ aspoň jediná iskierka nádeje. V doterajšej svojej kariére v NHL nazbieral 6 bodov, z čoho 3 góly. V bodovaní +/- má +4.
Dallas Stars:
Mladý Joel Lundquist sa narodil vo švédskom meste Are 2. 3.1982. Dallasom bol draftovaný ešte v roku 2000. Premiéru v najlepšej hokejovej lige sveta si odbil minulú sezónu. Naskočil na 36 zápasov, v ktorých dal 6 bodov. Tento rok skóroval v 24 zápasoch 2-krát. Spolu s troma asistenciami má teda na svojom konte 5 bodov. Pre neho je však určite dôležitejší fakt, že sa postupne prepracováva do základnej zostavy mužstva z Texasu.
Detroit Red Wings:
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie Detroit Red Wings? Pomerne starý káder? Vynikajúca obrana? Nič moc, keď do takého klubu príde mladý obranca... To však neplatí pre Američana Bretta Lebdu. Ten sa úspešne prepracoval do zostavy „Červených krídel“. Jeho excelentné počínanie úplne podčiarkuje prvá sezóna – 46 zápasov, 12 bodov, +9. Za všetko hovoria čísla. Ak je v klube niekto, na koho sa budú môcť Red Wings spoľahnúť v budúcnosti, Brett Lebda je k dispozícii...
Edmonton Oilers:
Počuli ste už niekedy meno Sam Gagner? Že nie? Tak to napnite oči, a čítajte pozorne, o čo ste doposiaľ prišli! Mladý Sam bol jednotka uplynulého draftu pre Edmonton. 18-ročný mladík predvádzal v prípravnom kempe výborné výkony, tak dostal miesto v hlavnom tíme Oilers túto sezónu. A teraz už nechám hovoriť len čísla – v prvých 37 zápasoch krásnych 16 bodov. To ho vynieslo v klubovej štatistike na piate miesto. Ešte raz pripomínam, že má len 18 rokov!
Florida Panthers:
David Booth je v slabej Floride vidieť. Dokáže vybojovať puk, má vcelku vycibrenú techniku a je aj dobrý zakončovateľ. Pre klub tápajúci v spodných poschodiach tabuliek je jeho 11 bodov potrebných. V klubovej štatistike „Panterov“ mu patrí momentálne 10. priečka.
Minnesota Wild:
Ako najväčší talent Minnesoty bol označený center Colton Gillies, prvá voľba “Divochov” z Columbusu. Rodák z mesta White Rock reprezentoval Kanadu na tohtoročných majstrovstvách sveta “dvadsiatok” v susednej Českej republike. Momentálne čaká na tú “pravú chvílu” vo WHL, v klube Saskatoon Blades.
Montreal Canadiens:
Tak, byť ten najlepší „kid“ v historicky najúspešnejšom klube v súťaži je obrovský tlak. Keď sa k tomu pričíta, že ako toho naj sme vybrali brankára, tak sa to len horší. Ale, kto iný by mal ten tlak zvládnuť lepšie, ako Kanaďan Carey Price. Javí sa ako skutočná budúca „superstar“. Mladý, s pevnými nervami a perfektnými reflexami. Čo si viac môže ochranca toho najdôležitejšieho miesta priať...
Nashville Predators:
Nashvillu sa v tejto sezóne moc nedarí. Pred začiatkom prišli o najväčšie opory, čo ovplyvnilo ich celkovú výkonnosť. Keď však ale už o väčšinu hviezd prišli, tak si svoju aspoň vychovávajú. Menovite Alexander Radulov. V NHL sa predstavil prvýkrát ešte v uplynulej sezóne, kedy sa mu poriadne darilo a získal 37 bodov. Rodák z ruského mesta Nižni Tagil má všetky predpoklady, aby z neho vyrástol raz veľmi obávaný útočník.
New Jersey Devils:
Podobne ako Radulov, aj Travis Zajac si pripísal debut v minulom ročníku. A podobne ako Radulov sa mu darilo aj bodovo. Dokonca ho dokázal aj prekonať so 42 bodmi. Spolu so Zachom Parisem by mohol vytvoriť dvojku, ktorá by mohla byť veľmi nebezpečná pre všetkých súperov Devils.
New York Islanders:
Od mladého Kyle Okoposo si veľa sľubuje celý kader Isles. Od majiteľa snáď až po upratovaciu čatu. Aj napriek tomu však jeho príchod do NHL posúvajú. V podstate sa ani nemajú kde ponáhľať. Má len 19 rokov a už sa môže pochváliť, že bol na drafte roku ´06 celková sedmička. Vidieť ste ho mohli na nedávnych MS hráčov do 20 rokov, kde bol jeden z hlavných pilierov tímu USA.
New York Rangers:
Pred najaktuálnejším draftom sa veľmi špekulovalo, kde nakoniec zakotví Alexei Cherepanov. Myslím však, že nikto nečakal, že si ho vyberú až “Jazdci” zo 17. miesta. On sa však nesťažuje – splnil sa mu sen, má šancu hrať po boku svojo odvekého vzoru, Jaromíra Jagra. Zatiaľ si však na naplnenie sna musí počkať. Momentálne je hráčom ruského Avangardu Omsk.
Ottawa Senators:
No, u Sens vyhral ick Foligno. V tejto sezóne sa dokonca na 19 zápasov ukázal v drese zamestnávateľa, a zviditeľnil sa v nich 5 bodmi. Viac toho ale nabehal v OHL, kde za klub Sudbury Wolves odohral 196 stretnutí, v ktorých zaznamenal 196 bodov. Draftovaný bol ako celkovo 28.
Philadelphia Flyers:
James van Riemsdyk je tým, ktorý sa podujal takéto ocenenie za Flyers. James bol tento rok na drafte 2. celkovo. V „lige líg“ si síce ešte nezahral, ale spolu s Okoposom sme ho mali šancu vidieť na MS 20, v českej republike. Podal vynikajúce výkony a určite nesklamal skautov „Letcov“ ktorý mu v drafte verili...
Phoenix Coyotes:
Tak aj naši „bratia“ tu majú svojich. Prvým je Martin Hanzal. Čo k nemu dodať? Rok 2006/07, WHL Chilliwack Bruins. Martin dokázal v 60 zápasoch dať 85 bodov... Alebo rok pred tým? V USHL, 19 zápasov a 19 bodov. Pri jeho štatistikách nečudo, že si ho Phoenix vybral ako svoju jednotku v roku 2005(celkovo 17.)
Pittsburgh Penguins:
Tak u tučniakov sa to hemží megatalentami. Vybraný bol však ten najčerstvejší držiteľ Calder Trophy, pre najlepšieho nováčika. Tak podľa tohto meradla by predsa mal byť ten najlepší celkovo, nie? Určite však podľa mňa stačí len spomenúť meno Evgenij Malkin a už je jasné, o koho ide. Čo k mladému rusovi viac dodať?
San Jose Sharks:
Pred sezónou bola považovaná za najväčšiu slabinu Sharks obrana. Môj názor je, že neprávom. Samozrejme za hviezdnym útokom a skvelým brankárom trošku zaostáva, ale aj tak... A v tejto obrane patrí medzi elitu mladí Marc Eduard Vlasic. Pokiaľ ste ho videli hrať, pochopíte prečo práve on. Na svoj vek hrá veľmi vyspelo, takže možno píšem o budúcom držiteľovi Noris Trophy, pre najlepšieho obrancu ligy. Schopnosti na to určite má, je to len otázka ich využitia v praxi.
St. Louis Blues:
Kluby pohybujúce sa na spodných častiach tabuľky majú aspoň výhodu popredných volieb v drafte. Takúto výsadu malo aj St. Louis, kedysi slávny tím, ktorému sa však pár posledných ročníkov nedarilo. Blues draftovali ako svoju jednotku obrancu Erika Johnsona. Veľmi dobrý ťah. Spoľahlivý hráč, pri ktorom by som už teraz písal veľké H...
Tampa Bay Lightning:
Tampa momentálne nedisponuje žiadnym ohurujúcim super talentom. Aspoň jeden jediný, od ktorého by sa dalo čo to očakávať je Riku Helenius. Mladý Fín, odchovanec Ilves Tampere hrá momentálne vo WHL, za Seattle. Draftovaný bol ako celková 15. v roku 2006
Toronto Maple Leafs:
Nepochybne Jirí Tlustý. Nedá mi to, a musím pri mladom Čechovi spomenúť kauzu, ktorou chvíľu živil bulvár. Áno, presne vtedy keď sa ma internete objavili fotky jeho, kompletne obnaženého. Myslím, že vtedy pochopil čo je to byť hráčom takého klubu ako Toronto. Vtedy mu došlo, že už nie je len obyčajný teenager. A pokiaľ mu to skutočne došlo, tak z neho raz bude pán hokejista...
Vancouver Canucks:
Michael Grabner je pre mnohých ešte veľkou neznámou. Mladý Rakúšan bojuje o svoje miesto v základe „kosatiek“ na farme v AHL. Jednotka pre Canucks (celkovo 14.) v drafte roku ´06. Z jeho predchádzajúcej kariéry by snáď stálo za spomenutie pôsobenie v Spokane Chiefs, v WHL.
Washington Capitals:
Mladého Nicklasa Backstroma mnohý prirovnávajú k veľkému Petrovi Forsbergovi. Určite „neplácajú“ len tak do vetra. Nicklas sa po boku ruského dynama, Ovechkina a krajana Nylandera v NHL uchytil skutočne výborne. Teraz nám ostáva len čakať, či sa skutočne vyrovná takej legende ako je Peter Forsberg...