Pred sezónou 2006/07 zmizlo z názvu tímu z mesta Disneylandu slovíčko "Mighty" (mocní). Ale my sa vráťme ešte do doby, keď boli káčeri z Anaheimu naozaj mocní.
Anaheim od svojho založenia (1993/94) do sezóny 2002/03 postúpil do play-off len dvakrát. V prvom prípade, v roku 1996/97, postúpil až do druhého kola. Tam však prehral najrýchlejším možným spôsobom s Red Wings. "Červené krídla" sa im podarilo vyfasovať i o dva roky neskôr pri ich druhej účasti v bojoch o Stanley Cup. Opäť prehrali bez výhry.
O štyri roky opäť postúpil Anaheim do Play-off. A to zo siedmeho miesta v západnej konferencii. A hádajte kto skončil na druhom mieste... Detroit. V play-off s nimi nevyhrali ani jeden, jediný zápas s celkovým skóre 14:30. Ale hneď už v prvom zápase série sa karta otočila.
Prvý zápas série medzi Anaheimom a Detroitom priniesol riadnu bitku, ktorá takmer nemala konca. Rozuzlenie prišlo až v 3. predĺžení, keď sa do čierneho trafil kapitán Mighty Ducks Paul Kariya. Dovtedy museli diváci v Joe Louis Arena sledovať až 4 po sebe idúce bezgólové tretiny. V tej prvej sa do čierneho trafili dvaja veteráni. Menovite Shanahan a netradične aj Adam Oates. Viac ako víťazstvo zaujal výkon muža v bráne - Jeana-Sebastiana Giguera. Ten pochytal 60 striel detroitských ostrostrelcov, pričom v predĺžení sa musel riadne zavŕtať do brány - pomer striel v celom predĺžení vyznieval jasne pre Detroit (36:13).
Aj v ďalších zápasoch bola hra na strane Detroitu, ale Giguere chytal skvelo. Zariadil ďalšie tri víťazstva - postupne 3:2, 2:1 a 3:2pp a senzácia bola na svete. Hokejový svet sa nestihol čudovať. Anaheim vyradil vysokofavorizovaný Detroit a to najkratším možným spôsobom a tak dokonale oplatil predchádzajúce dve porážky od Red Wings, ktoré skončili rovnakým pomerom, ale v prospech súpera. Paradoxne vo všetkých štyroch zápasoch musel Giguere čeliť väčšiemu počtu striel ako Joseph v bráne Red Wings.
V ďalšej sérii na "mocných káčerov" čakal víťaz západnej konferencie z Dallasu. Séria sa začínala v Dallase a tak výhry 4:3pp a 3:2 v prospech Anaheimu boli veľmi cenné. Najmä tá prvá, bola dosť vydretá. Zápas sa skončil až po 151. minútach (5. predĺženie), keď rozhodol Petr Sýkora. Bol to 4. najdlhší zápas v celej histórii NHL. Dallas však Anaheim, tenisovou terminológiou povedané, hneď "ri-brejkol" výhrou 2:1 na ich ľade, ale druhý zápas na ľade Anaheimu im nevyšiel a tak po chudobnej, ale predsa len výhre 1:0 vyhrával Anaheim v sérii 3:1 na zápasy. 127 sekúnd pred koncom zápasu rozhodol v presilovke Mike Leclerc. Giguere si pripísal 28 zákrokov čo pre neho znamenalo prvý shoutout v play-off.
Anaheim to už všetko mohol ukončiť už v piatom zápase. Ale vtedy si Giguere vybral slabšiu chvíľku. A keď sa nedarilo Giguerovi tak sa nedarilo celému Anaheimu. Jean-Sebastian dostal z 19 striel tri góly a po druhej tretine prenechal miesto Martinovi Gerberovi. Celý zápas Anaheim nakoniec prehral 1:4 a skóre po piatom zápase bolo 3:2 v prospech Anaheimu. Ten navyše hostil nasledujúci zápas.
Anaheim nevstúpil do zápasu najlepšie. Už v 6. minúte Giguere musel loviť spoza svojho chrbta puk letiaci od Kirka Mullera. V celej prvej tretine sa Anaheim trápil. Nevychádzalo mu prakticky nič. V druhej tretine však nastal zvrat. Anaheim skvelo chytil úvod druhej tretiny a v priebehu 118 sekúnd zásluhou Thomasa a Čistova otočil skóre. Síce neskôr Niko Kapanen vyrovnal, ale svoj nástup z druhej tretiny zopakovali aj v tretej. Ruslan Salei opäť poslal Mighty Ducks do vedenia. Ale Dallas sa nevzdával. V presilovke sa oprel do strely Brenden Morrow a vyrovnal. Všetko nasvedčovalo, že zápas pôjde do predĺženia. Ale 66 sekúnd pred koncom Sandis Ozolinsh rozhodol. Do finále konferencie postupuje prekvapujúco Anaheim.
Prvý zápas finále konferencie sa uskutočnilo v St. Paul kde sídli Minnesota Wild. V zápase dominovala obranná hra, čo pri pohľade na tímy nebolo vôbec čudné. Skóre sa však už mohlo meniť v druhej tretine. Gáborík obišiel bránu, pričom Giguere bol na otočený na boku pri druhej strane brány. Gáborík vystrelil, ale Giguere vytiahol zázračný "stick save", na ktorý si spomína hádam každý priaznivec NHL. Zápas po 60. minútach skončil 0:0. Gól nepadol ani v prvom predĺžení, ale v 9. minúte predĺženia č.2 po protiútoku Sýkoru a Leclerca zakončil akciu gólom Sýkora.
V druhom zápase tiež prevládala obrana. Giguere opäť podal skvelý výkon. Opäť neinkasoval a Anaheim vďaka dvom gólom v oslabení, ktoré dali postupne Kurt Sauer a Rob Niedermayer sa tešil z víťazstva 2:0. Rovnakým pomerom vyhrával aj v sérii. Navyše toto víťazstvo bolo prvé v play-off v roku 2002/03 pre Anaheim, ktoré bolo s väčším ako jednogólovým rozdielom.
V treťom zápase sa série presunula do Anaheimu. Ale ani päťdňová prestávka medzi týmto a predchádzajúcim zápasom Minnesote nepomohla. Minnesota už hrala aktívnejšie dopredu, ale všetko končilo buď pri Giguerovi, alebo na zabezpečenej obrane "mocných káčerov". Navyše Anaheimu sa darilo aj v útoku. Strelil štyri góly. Minnesote nepomohla ani rošáda brankárov a tak zápas skončil 4:0. Tretí zápas v sérii a tretí shoutout na konto Giguera.
Anaheimu chýbal spraviť už len posledný krok. A ten posledný krok býva najťažší. Aj sa to potvrdilo. Minnesota odohrala svoj najlepší zápas. Perfektne vykrývala stredné pásmo a cez jej obranu sa len ťažko dostávalo. A ak sa niečo dostalo tak to skončilo na Fernandezovi. Preto sa aj Minnesota ujala vedenia. V 5. minúte otvoril skóre Andrew Brunette. Ale Anaheim potom zatlačil. A nakoniec aj otočil zápas. Dvomi gólmi sa blysol sviatočný strelec Adam Oates, ktorý rozhodol. Vo finále Stanley Cupu bude hrať Anaheim. Paul Kariya na znak dodržania povery sa nedotkol trofeje pre víťaza konferencie. Naopak o týždeň neskôr, keď ju získalo New Jersey, sa kapitán Scott Stevens Prince Of Wales Trophy dotkol, čo znamená, že víťazná séria by sa mala skončiť... Ale aká bola pravda?
Vo finálovej sérii sa však zdalo, že na Anaheim zapôsobila dlhá pauza. Predsa len New Jersey hrali s Ottawou až 7-zápasovú ťažkú a vyrovnanú sériu. V útoku bezzubý Anaheim sa prvých dvoch zápasoch trápil. Oba zhodne prehral 0:3 a v oboch zhodne nastrieľal len 16 striel. To je na zápas finále Stanley Cupu veľmi, veľmi málo.
Keď sa séria presunula do Anaheimu tak už Anaheim zrazu ožil. Najskôr otvoril skóre Marc Chouinard. V 35. minúte však vyrovnal Patrik Eliáš svojím 4 gólom v play-off. Ale už o 45 sekúnd vrátil späť vedenie do rúk Anaheimu bek Sandis Ozolinš. V tretej tretine však Scott Gomez opäť vyrovnal. Zápas sa musel rozhodnúť v predĺžení. V ňom na konci 7. minúty rozhodol Ruslan Salei. Anaheim vyhral veľmi dôležitý tretí zápas a vrátil sa do hry.
Štvrtý zápas bol dosť dôležitý - predsa len prehrávať 1:3 na zápasy by nebolo dobré, navyše keď si zoberieme, že ďalší zápas by sa hral na pôde New Jersey. V zápase dominovali obrany. Ani jeden z tímov nechceli otvoriť hru. Nečudo, veď sa hral veľmi dôležitý zápas. Diváci v Arrowhead Pond of Anaheim nevideli v riadnej hracej dobe ani jeden gól. Ale už v 39. sekunde predĺženia sa zdvihli zo sedadiel. Skóre série na 2:2 upravil svojim gólom Steve Thomas. Bol to už jeho 3. gól v play-off
Anaheim posilnený dvomi víťazstvami si veril na ďalšie víťazstvo. V šiestom zápase diváci videli 9 gólov. Bol to zápas, pri ktorom padalo obom tímom takmer všetko. Brankári si tento zápas museli doslova odtrpieť. New Jersey nakoniec vyhralo zápas 6:3 a ujalo sa vedenia v sérii 3:2
"Mocní káčeri" mali nôž na krku. Museli ďalší zápas vyhrať ak chceli pomýšľať na Stanley Cup. A Anaheim sa do New Jersey poriadne zahryzol. Hráči dokonale využili faktu, že Martin Brodeur nemal vôbec svoj deň a po 20. minútach na svetelnej tabuli svietilo skóre 3:0. Síce New Jersey korigovalo skóre na 3:1, Anaheim žiadnu drámu nepripustil a zasadil klinec do rakvy ešte hlbšie svojimi dvoma gólmi, po ktorých opustil zdecimovaný Martin Brodeur bránu a prenechal miesto Cory Schwabovi. Anaheim nakoniec vyhral zápas 5:2 a bolo jasné, že o držiteľovi Stanley Cupu pre rok 2003 sa rozhodne v rozhodujúcom siedmom zápase.
Často je siedmy zápas play-off prirovnávaný k štvrťfinálovému zápasu na majstrovstvách sveta alebo na olympiáde. V jednom zápase sa môže udiať čokoľvek. Vyhrať môže aj tím, ktorý vystrelí len raz na bránu. Teraz to nebude o schopnostiach, ale o tom ku komu sa prikloní pani šťastena.
Získa Scott Niedermayer v drese Devils svoj druhý Stanley Cup, alebo sa jeho brat Rob bude tešiť z prvého Stanley Cupu? To bola len jedna z mála otázok pred rozhodujúcim siedmym duelom. Bude platiť pravidlo "Môj dom - môj hrad", ktoré platilo doteraz vždy vo finále sérii? Anaheim si to nechcel pripustiť. Ale tento zlý scenár sa začal napĺňať v 22. minúte a 22 sekunde zápasu, keď sa do čierneho trafil Michael Rupp. Keď o 10 minút zvýšil náskok Jeff Friesen, tak už mocným káčerom zvonilo na poplach. Anaheim sa však nezmohol na nič. Dielo skazy New Jersey dokonalo v 16. minúte a 16. sekunde 3. tretiny, keď strelil svoj desiaty gól Jeff Friesen. Anaheim nestrelil ani čestný gól a tak musel len smútiť.
Jean-Sebastian Giguere bol po zápase vyhlásený za najlepšieho hráča play-off - získal Conn Smythe Trophy. Pod bradatou tvárou však bol vidieť hlboký smútok. Predsa len Conn Smythe Trophy je v porovnaní zo Stanley Cupom len slabou náplasťou. Niektorí pripisujú Giguerové výkony veľkému výstroju, ale aj keby bol naozaj veľký, tak by to neznižovalo jeho kvality a schopnosti, ktoré ukázal počas toho play-off. Conn Smythe Trophy bola v rukách správneho človeka. Či v nich bol aj Stanley Cup nie je jasné. Anaheim ukázal počas predchádzajúcich troch sérii obrovské kvality, ale vo finále nezopakoval semifinálovú sériu s Minnesotou. New Jersey ich prehralo veľmi rozumnou hrou založenou na obrane so skvelým Brodeurom v bráne. A to pravdepodobne Anaheim "zničilo".
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: