MS 2017: Slovensko zdolalo Taliansko až po predĺžení! + video

Slovensko stratilo bod hneď vo svojom úvodnom dueli na tohtoročných MS proti Taliansku, ktoré zdolalo až po predĺžení. Vo zvyšných dueloch sa tešili z výhier Lotyšsko, Švajčiarsko, Česko, Švédsko a Nórsko.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

SLOVENSKO – Taliansko 3:2 PP (1:0, 0:1, 1:1, 1:0)

Góly: 7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 60. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) – 36. Morini Frigo), 43. Frigo (Scandella, Frank)
Strely na bránu: 32-19, Trestné minúty: 2-8

Slováci vstúpili do zápasu aktívne a Talianov v prvých piatich minútach k ničomu nepustili. Vytvorili si niekoľko dobrých streleckých príležitostí, ale Andreas Bernard odolával. V siedmej minúte však Adam Jánošík prenikol do útočného pásma a jeho vyrazenú strelu doklepol do brány Michel Miklík. Na 1:1 mohol rýchlo vyrovnať Daniel Frank, ale s jeho zakončením zblízka si Július Hudáček poradil. V 11. minúte si Slováci zahrali prvú presilovú hru, ale svoj náskok v nej nezvýšili. Aj naďalej však kontrolovali hru a v prvej tretine mali dvojnásobnú streleckú prevahu. Taliani pôsobili ustráchane a takmer k ničomu sa nedostali.

Aj druhú tretinu začali lepšie Slováci, ktorým Taliani v 22. minúte darovali druhú presilovku zlým striedaním. Mali v nej niekoľko náznakov šancí, ale opäť nevyužitá. V strede zápasu hrali ďalšiu po druhom vylúčení Lambachera, no ani tú nedokázali premeniť na ďalší gól. Následne dostali prvú presilovkovú príležitosť Taliani po krosčeku Martina Gernáta. Slováci sa bez väčších problémov ubránili a vzápätí mohol skórovať Libor Hudáček. Jeho samostatný únik však Bernard zneškodnil. Trest prišiel už o minútu neskôr, keď Giovanni Morini vyrovnal na 1:1 dorážkou zblízka. Slováci tesne predtým nedokázali vyhodiť puk a dostali sa pod tlak. V závere druhej tretiny však mali šancu obnoviť si vedenie vo štvrtej presilovke. Desať sekúnd pred koncom tretiny mal gól na hokejke Lukáš Cingel, ale Bernard sa zaskvel po jeho strele z medzikružia.

Už po pol minúte záverečnej časti hry nás Taliani takmer zaskočili vedúcim gólom a opäť to mohol byť Morini. Puk totiž po jeho strele skončil zaseknutý v Hudáčkovom betóne a len so šťastím si neskončil v bráne. Vzápätí mal gól na hokejke Mário Bližňák, ale v ideálnej pozícii minul bránu súpera. V 43. minúte prišiel trest zo strany Talianov. Tí najskôr nepremenil únik dvoch proti jednému, ale následne Frigo šikovne tečoval strelu Scandellu od modrej čiary a poslal svoj tím vo vedenia 2:1. Súper po góle ožil a hrozil ďalšími útokmi. Neskôr sa však stiahol, vyhadzoval puky a čakal na prípadné chyby Slovákov. Tí v závere odvolali Hudáčka z brány a skúšali v šestici vyrovnať stav. Po oddychovom čase trénera Zdena Cígera sa Slovensku predsa podarilo skórovať. Libor Hudáček dorazil za Bernarda strelu Miklíka a vynútil predĺženie s istým jedným bodom.

Nadstavený čas mohol v prvej minúte ukončiť Scandella, ale jeho zakončenie blafákom po úniku Hudáček zneškodnil. Slovensko napokon získalo dva body, keď Peter Čerešňák v 63. minúte rozhodol o výhre 3:2 svojím prvým gólom na seniorských MS v kariére. Hudáček k nej prispel 17 zákrokmi, Bernard ich urobil 29. Najlepšími hráčmi zápasu sa stali práve taliansky brankár a Michal Čajkovský. Organizátorom sa následne podaril menší trapas, keď nezaznela slovenská hymna. Fanúšikovia to dali najavo piskotom.

Zostrihy zo zápasu:

Druhý zápas na turnaji odohrajú Slováci v sobotu o 20:15 proti Lotyšsku.

Zostava SLOVENSKA: J. Hudáček (J. Laco) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký (C), L. Hudáček – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, Hrnka – Suja, A. Šťastný, Skalický

Zostava Talianska: And. Bernard (Cloutier) – T. Larkin, L. Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira – Scandella, Morini, Frigo – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Andergassen, D. Kostner (A), S. Kostner – Goi, Lambacher, Frank

Ostatné zápasy skupiny A:

Lotyšsko – Dánsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 24. Meija (Kulda), 42. Indrašis (Sprukts, Bukarts), 53. Indrašis (Bukarts, Balinškis)(PP)

Niekdajší dlhoročný tréner v NHL a víťaz Stanley Cupu i Jack Adams Award, Bob Hartley, zažil víťaznú premiéru na MS na lavičke Lotyšska. Jeho zverenci vyhrali v prvom zápase nad Dánskom 3:0 najmä zásluhou brankára Merzlikinsa, ktorý zastavil všetkých 27 striel. Až 18 zákrokov predviedol v prvej tretine, ktorú herne ovládli Dáni. Nedokázali však premeniť ani jednu šancu. Naopak, ich gólmana Dahma prekonali dvojgólový Indrašis a Meija z 35 striel Lotyšov.

Zostava Lotyšska: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, Kulda (A), Cibuļskis, Galvinš, Freibergs, Balinškis, Jaks – Skvorcovs, Girgensons, Kenins – Daugavinš (C), Džerinš, Ro. Bukarts – Indrašis, Sprukts (A), Ri. Bukarts – Meija, Blugers, Bičevskis

Zostava Dánska: Dahm (Sørensen) – N. Jensen, J. Jensen, Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser – Ehlers, Regin (A), Hardt – Storm, Jakobsen, Christensen – Russell, Green (C), Madsen (A) – Bau Hansen, Aagaard, Poulsen

Nemecko – Švédsko 2:7 (1:1, 1:3, 0:3)
Góly: 17.Hager (Seidenberg, Ehliz), 26. Gogulla (Hager, Schütz)(PP) – 7. Ekman-Larsson (Landeskog, Rask), 21. Rask (Hedman, Stralman)(PP), 36. Omark (Krüger), 40. Brodin (Nylander, Eriksson Ek), 50. Landeskog (Rask, Söderberg), 51. Nylander (Stralman), 52. Nylander (Landeskog)

Švédi nedopustili ďalšie prekvapenie zo strany domáceho Nemecka, ktoré zdolali hladko 7:2 a ujali sa vedenia v skupine o bod pred Lotyšskom. V prvej tretine prestieľali súpera 22:5, celkovo 44:24. Thomasa Greissa prekonali dvakrát William Nylander a raz Oliver Ekman-Larsson, Victor Rask, Linus Omark, Jonas Brodin a Gabriel Landeskog. Nylander s Landeskogom nazbierali po tri body a Viktor Fasth prispel k triumfu s 22 zákrokmi. Za jeho chrbát prešli iba strely dvojbodového Patricka Hagera a Philipa Gogullu v presilovke. Nemci dvakrát zmazali jednogólový náskok, no s favoritom držali krok iba do polovice duelu. Dlho ich držal nad vodou Greiss, ktorého po siedmom góle vystriedal Danny Aus den Birken.

Zostava Nemecka: Greiss (52. Aus den Birken) – Krueger, Abeltshauser, D. Seidenberg (C), Müller (A), Reul, Hördler – Reimer, Ehliz, Tiffels – Rieder, Macek, Kahun – Hager, Schütz, Gogulla – Kink (A), Plachta, Y. Seidenberg – Fauser

Zostava Švédska: Fasth (Läck) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Krüger, Söderberg, Omark – Eriksson Ek, W. Nylander, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Nordström, C. Klingberg

Skupina B (Paríž)

Švajčiarsko – Slovinsko 5:4 SN (4:0, 0:1, 0:3, 0:0, 1:0)
Góly: 11. Ambühl (Suter)(PP), 12. Haas (Praplan, Genazzi), 17. Loeffel (Hollenstein, Praplan), 18. Bodenmann (Brunner), rozh. SN Brunner – 39. Muršak (Tavželj)(OS), 46. Jeglič (Sabolič, Kranjc), 55. Urbas (Ograjenšek, Pretnar)(PP), 56. Sabolič (Tičar)(PP)

Švajčiari vleteli do turnaja ako víchor. Už po prvej tretine viedli nad Slovinskom jasne 4:0, pričom ho prestrieľali 15:5. Kráčali za prvými tromi bodmi, ale neskôr doplácali najmä na množstvo vylúčení. Slovincom sa podarilo dve presilovky krátko po sebe využiť zásluhou Saboliča a Urbasa a päť minút pred koncom vyrovnali zmazali náskok súpera. Muršak skóroval v oslabení a presadil sa aj Jeglič. Všetci prekonali Hillera z 23 striel. Krošelj inkasoval z hokejok Ambühla, Haasa, Loeffela a Bodenmanna. Od druhej tretiny ho nahradil v bráne Slovinska Pintarič. Spolu čelili 33 strelám. O vydretých dvoch bodoch pre Švajčiarov napokon rozhodol jediný úspešný strelec v nájazdoch Brunner. Hiller kryl všetky tri pokusy súpera.

Zostava Švajčiarska: Hiller (Genoni) – Diaz (C), Furrer (A), Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Praplan, Hollenstein, Haas – Bodenmann, Richard, Brunner – Ambühl (A), Suter, Malgin – Rüfenacht, Schäppi, Herzog – Almond.

Zostava Slovinska: Krošelj (Pintarič) – Robar, Kovačević (A), Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Ograjenšek, Goličič – Mušič, Pem, Kuralt

Bielorusko – Česko 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
Góly: 22. Pavlovič (Lisovec, Denisov) – 14. Vrána (Birner, Řepík), 18. Gudas (Voráček), 36. Červenka (Horák, Jeřábek), 48. Šimek (Voráček, Radil)(PP), 50. Voráček (Pastrňák, Kundrátek), 60. Kempný (Hanzl, Zohorna)

Česi si napravili chuť po piatkovej prehre s Kanadou a pri výhre 6:1 doslova rozstrieľali Bielorusov. Mali drvivú streleckú prevahu 45:7 (16:1, 12:4, 17:2). Brankársku dvojicu Lalande-Karnauchov postupne prekonali Vrána, Gudas, Červenka, Šimek, trojbodový Voráček a Kempný. Francouz inkasoval iba z hokejky Pavloviča, ktorý znižoval stav na 1:2 v úvode druhej tretiny. Lalande striedal po piatom góle Česka v 50. minúte duelu.

Zostava Bieloruska : Lalande (M. Karnauchov) – Lisovec, Korobov, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Denisov (A) – S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn – Pavlovič (A), Stas (C), Linglet – Kulakov, Drozd, Demkov – Stefanovič, Šarangovič, A. Volkov – Kogalev

Zostava Česka: Francouz (Mrázek) – Gudas, R. Šimek, Kempný, Rutta, Jeřábek, J. Krejčík, Kundrátek – Voráček (C), Jan Kovář (A), Radil – Pastrňák, Plekanec (A), Červenka – Řepík, P. Vrána, Birner – Horák, Hyka, R. Hanzl – T. Zohorna

Nórsko – Francúzsko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Góly: 26. K. Olimb (M. Olimb, Thoresen), 30. Thoresen (M. Olimb, K. Olimb)(PP), 50. Thoresen (Reichenberg) – 39. da Costa (Fleury), 50. da Costa (Auvitu, Besch)

Patrick Thoresen strelil dva góly, vrátane víťazného v 50. minúte a pridal asistenciu, čím doviedol Nórsko k úvodnému víťazstvu 3:2 nad domácim Francúzskom. Oba jeho góly strelil Stephane da Costa, ktorý dvakrát znižoval dvojgólový náskok súpera. Vyrovnanosť duelu dokazuje aj pomer striel (24:24). O jeden zákrok viac urobil Lars Haugen, ktorý vyhral brankársky súboj s Cristobalom Huetom. Toho prekonal aj dvojbodový Ken Andre Olimb, kým Mathis Olimb dvakrát asistoval.

Zostava Nórska: Haugen (Haukeland) – Lesund, Holös (C), Nörstebö, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sveum – K. A. Olimb, Thoresen (A), Reichenberg – Bastiansen, Martinsen, M. Olimb (A) – Trettenes, K. Forsberg, Rosseli Olsen – Röymark, Roest, Valkvae Olsen – Olden

Zostava Francúzska: Huet (Quemener) – Auvitu, Besch, Dame-Malka, Hecquefeuille (A), Manavian, Chakiachvili, Janil – Roussel, Bellemare (A), T. Da Costa – Fleury, S. Da Costa, Treille – Meunier (C), Douay, Perret – Ritz, Lamperier, Rech.