30. 03.
«

Reprezentácia

Slováci prišli o náskok a podľahli Nemcom po nájazdoch + video

Slovenskí hokejisti prehrali tretí z prvých štyroch zápasov za štyri dni na MS 2017, keď podľahli domácim Nemcom 2:3 po nájazdoch. V polovici duelu pritom viedli 2:0. Vo zvyšných stredajších zápasoch zvíťazili USA, Švajčiarsko a Fínsko.

Slovákom chýba pre zdravotné problémy dvojica hráčov. „Jakub Suja sa stále lieči na izbe, má príznaky ľahkej virózy a dnes má ešte pauzu. Uvidíme, ako sa dá dokopy. Dávid Skokan má nastrelené predlaktie, má to opuchnuté, fixovanú ruku a pokojový režim. Je predpoklad, že cez víkend bude v poriadku,“ povedal tímový lekár Ján Grauzel pre oficiálny web SZĽH.

Čo očakáva od zápasu Cíger? „Som rád, že nám veľa fanúšikov drží palce. Vieme, že Nemci sú silový súper. Hrajú doma v búrlivej atmosfére. Je dobré, že chalani sami hovoria, že si chcú počkať na chyby súpera a trestať ich. Ja sa teším, že chlapci sa na zápas tešia.“

Útočník Dávid Skokan sa tiež vyjadril ku svojmu zraneniu: „Dostal som pukom do ruky a v tejto chvíli to vyzerá na hernú pauzu. Proti Nemecku určite nenastúpim a uvidíme, čo bude ďalej. Mám tam trochu pomliaždené svaly a šľachy a nemôžem držať hokejku. Verím však, že sa to zlepší a na šampionáte som ešte nepovedal posledné slovo. Prišiel som s úmyslom hrať a pomôcť tímu. Nasadili mi tabletky a hádam to pomôže. Je však samozrejmé, že hrať teraz musia v prvom rade tí, ktorí sú zdraví.“

K forme slovenského tímu na MS dodal: „Všetci veríme, že môžeme prekvapiť silnejších súperov. Všetci sa snažia, veľa komunikujeme, všetko sme si vyrozprávali. Veľmi chceme, ale nejde to. Nie je to ono.“

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

SLOVENSKO – Nemecko 3:2 SN (1:0, 1:2, 0:0, 0:0, 0:1)

Góly: 10. Matoušek (Zigo, Šedivý), 22. Hudáček (Čajkovský) – 37. Reimer (Ehrhoff, Kahun)(PP), 37. Ehliz (Seidenberg, Müller), rozh. SN Kahun
Strely ma bránu: 28-31, Trestné minúty: 4-4

Úvod stretnutia bol opatrný z oboch strán, v prvých minútach sa nezrodila žiadna väčšia gólová príležitosť. Ani jeden z tímov nedržal puk dlho na hokejkách, hralo sa prevažne v strednom pásme. V siedmej minúte sa prvýkrát v zápase zapotili obaja brankári, Greissa ohrozil Šťastný. V polovici prvej tretiny sa Slováci ubránili menšiemu tlaku Nemcov a nečakane udrel. Tomáš Matoušek vo vzduchu trafil odrazený puk, ktorý prešiel za prekvapeného Greissa. Gól odobril aj video rozhodca. Toho vzápätí nahradil v bráne Danny aus den Birken. Slováci mohli rýchlo viesť 2:0, ale Haščák trafil zblízka opäť len do tyčky. V 13. minúte zastavila rodiaci sa únik nepresná prihrávka Skalického na Hudáčka. Zakrátko hrali Nemci prvú presilovku po faule Čerešňáka, ale k ničomu sa v nej nedostali. V poslednej minúte sa predral až k zakončeniu Schütz, ale Hudáček udržal čisté konto.

Druhá tretina sa začala s oneskorením pre úpravu ľadu. Nemci do nej vstúpili aktívnejšie, ale inkasovali druhýkrát. Libor Hudáček vystrelil z uhla a puk prešiel nepozornému aus den Birkenovi pomedzi betóny. Jemne ho tečoval aj nemecký obranca. V 24. minúte mohol zvýšiť náskok Kudrna, ale tentoraz Birken odolal. Na opačnej strane sa blysol Hudáček, ktorý vyrazil puk z bránkovej čiary. Nemci sa rozbehli a zatlačili Slovákov, nevyužili však ani únik dvoch proti brankárovi. V 29. minúte si zahrali aj Slováci prvú presilovku, ktorú nepremenili. V polovici duelu spálili veľké šance najskôr domáci Gogulla a potom aj Kudrna. V 35. minúte hrali Nemci druhú presilovku a kontaktný gól z nej vyťažil Patrick Reimer delovkou z prvej. O 27 sekúnd neskôr vyrovnal stav na 2:2 Yasin Ehliz bekhendom pomedzi nohy Hudáčka. Následne mohlo Slovensko opäť ísť do vedenia v druhej presilovke, ale Fauser po úniku takmer strelil tretí gól Nemcov. V jej závere pomohla domácim druhýkrát v zápase tyčka po závare pred Birkenom.

Tretia tretina sa začala podobne ako prvá, ani jeden z tímov nechcel urobiť chybu a inkasovať. Hralo sa takticky s minimom šancí. Prvýkrát vážnejšie ohrozil aus den Birkena Matoušek v 48. minúte. V polovici tretiny tvrdo narazil na mantinel Gernát, ktorý sa pomaly zdvíhal z ľadu. Hra sa neskôr prelievala zo strany na stranu, no brankári nemali veľa práce. Išlo o veľkú bitku nervov. Nemci boli o čosi strelecky aktívnejší, ale rozhodujúci gól nepadol. Slováci tak hrali už tretie predĺženie vo štvrtom zápase na turnaji. V 62. minúte mohol rozhodnúť po prieniku Ehliz, ale Hudáček zasiahol. Následne sa pred neho natlačil Macek, ale tiež neuspel. Neprekonal ho ani Reimer šikovnou strelou spoza obrancu. V poslednej polminúte najskôr Hudáček zachránil Slovákov po strele Ehliza, na opačnej strane podržal Nemcov Birken po šanci Cingela.

Druhý deň po sebe tak Slovensko čakala nájazdová lotéria. Domáci Kahun prvý pokus premenil, Tomáš Hrnka aj s prispením tyčky nedal. Maceka vychytal Hudáček, no Mário Bližňák neskóroval. Ehliz potom pokazil svoj pokus, ale neuspel ani Michel Miklík a Nemci vyhrali 3:2. Za najlepších hráčov duelu vyhlásili Petra Čerešňáka a Frederika Tiffelsa.

Zostava SLOVENSKA: J. Hudáček (Laco) – Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Sersen, Čajkovský, Šedivý, Trška – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, Hrnka – Dravecký (C), L. Hudáček, Skalický – Matoušek, Zigo, Šťastný.

Zostava Nemecka: Greiss (A) (Aus den Birken) – D. Seidenberg, Müller (C), Reul, Ehrhoff, Abeltshauser, Hördler, Krueger – Reimer, Ehliz, Tiffels – Macek, Y. Seidenberg, Kahun – Plachta, Fauser (A), Wolf – Kink, Schütz, Gogulla

Ostatné zápasy skupiny A:

USA – Taliansko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 6. Nelson, 26. Nelson (Larkin)(OS), 28. Lee (Gaudreau, Larkin)(PP)

Američania si bez väčšej námahy poradili s Talianmi, ktorých aj pri hre na pol plynu zdolali 3:0. Jimmy Howard sa ani nezapotil, keďže čelil iba deviatim strelám. Ľahšie čisté konto asi ešte nevychytal. Z jeho spoluhráčov skórovali dvakrát Brock Nelson a raz Anders Lee, kluboví spoluhráči z NY Islanders. Prvý gól padol pri hre piatich proti piatim, druhý v oslabení a tretí v presilovke. Dylan Larkin dvakrát asistoval. Andreas Bernard čelil 32 strelám hráčov USA, ktorí sú len o skóre druhé v skupine s deviatimi bodmi.

Zostava USA: Howard (Hellebuyck) – Trouba, DeKeyser, Murphy (C), Hanifin, McAvoy, T. van Riemsdyk, Brickley – Gaudreau, Eichel, Lee – Compher, D. Larkin (A), Nelson (A) – Bjugstad, Dvorak, Keller – Copp, Bjork, Greenway

Zostava Talianska: And. Bernard (Cloutier) – T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Glira, Miglioranzi – Scandella, Morini, Andergassen – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Frigo, D. Kostner (A), S. Kostner – Goi, Lambacher, Frank

Skupina B (Paríž)

Švajčiarsko – Bielorusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 18. Schäppi (Untersander, Genazzi)(PP), 36. Ambühl (Hollenstein, Loeffel), 48. Almond (Schäppi)

Rovnakým pomerom ako Američania, uspeli Švajčiari nad trápaicimi sa Bielorusmi. Leonardo Genoni vychytal nulu so 14 zákrokmi. Jeho náprotivok Kevin Lalande inkasoval trikrát z 23 striel, raz v každej tretine. Prekonali ho dvojbodový Reto Schäppi v presilovke, Andreas Ambühl a Cody Almond. Kým Švajčiari sa posunuli na druhé miesto v skupine s deviatimi bodmi, Bielorusi nezískali v štyroch dueloch ani bod a sú jasne poslední. Strelili najmenej gólov na turnaji (3) a spolu s Talianmi ich najviac inkasovali (18).

Zostava Švajčiarska: Genoni (Hiller) – Diaz (C), Furrer (A), Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Rüfenacht, Schäppi, Almond – Praplan, Hollenstein, Haas – Ambühl (A), Bodenmann, Brunner – Herzog, Malgin, Richard – Suter

Zostava Bieloruska: Lalande (Karnauchov) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Vorobej – Stefanovič, A. Kosticyn, S. Kosticyn – Kulakov, Pavlovič (A), Kovyršin – Děmkov, Stas (C), Linglet – Šarangovič, Karaban, Kogalev – Drozd

Fínsko – Slovinsko 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Góly: 25. Savinainen (SAllinen), 26. Rantanen (Savinainen, Aho)(PP), 50. Aho (Rantanen), 51. Hännikainen (J. Lajunen), 60. Sallinen (Pyorälä, Järvinen)(EN) – 15. Kuralt (Pem), 46. Tičar (PP)

Fíni prestrieľali Slovincov pomerom 49:14, ale až do 50. minúty bol stav vyrovnaný 2:2. O výhre severanov rozhodol dvojbodový Sebastian Aho. V trojgólovej tretej tretine skórovali z jeho spoluhráčov aj Markus Hännikainen a Tomi Sallinen, ktorý trafil prázdnu bránu. Gaspera Krošelja prekonali aj Mikko Rantanen a Veli-Matti Savinainen. Härri Säteri inkasoval z hokejok Anžeho Kuralta A Roka Tičara. Slovinci tak zostávajú s jedným bodom na konte, kým Fíni sa posunuli na tretie miesto v skupine so siedmimi.

Zostava Fínska: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – Kemppainen, Pyörälä, Puljujärvi – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala

Zostava Slovinska: Krošelj (Pintarič) – Pretnar, Kovačevič (A), Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Ograjenšek, Goličič – Mušič, Pem, Kuralt