«

Správy z NHL

Pokročilé štatistiky: Čo má na svedomí absenciu Hurricanes v play-off?

Dnes sa s pokročilými štatistikami zameriame na tím Carolina Hurricanes, ktorý mal na to, aby v minulej sezóne ukončil čakanie na play-off. Prečo sa tak však nakoniec nestalo?

Na úvod by sa hodil napísať úryvok zo stránky corsica.hockey: „Hokejová analytika je pre každého, kto ju chce. To najdôležitejšie na začiatok: Môžete si užiť hokejový zápas s aj bez štatistík. Vedomosť toho, že je váš tím ohromne prestrieľaný, neznamená, že si nemôžete užiť úchvatný gól z úniku alebo prihrávku naslepo alebo čistý hip-check pri mantineli. Analytika dáva odpovede na otázky. Nehovorí nevyhnutne, kto vyhrá, ale pomáha nám pochopiť, prečo by tím vyhrať mohol. Či najlepší strelec ligy strelí rovnaký počet gólov v novej sezóne. Kto by mal zostať v zostave a kto by mal odísť. Či si vybrať daného hráča pre vašu keper ligu (vo fantasy hre) alebo nie. Je to oblasť, ktorou sa začína."

Spomíname to preto, že aj v uplynulej sezóne sa objavili tímy, ktoré aj napriek vysokému postaveniu v pokročilých štatistikách nepostúpili do play-off. Na ich vrchole je tím, ktorý to zažil už deviatykrát po sebe – Carolina Hurricanes.

Tím z druhého najväčšieho mesta amerického federálneho štátu Severná Karolína, Raleigh, mal pri hre 5 na 5 (najviac sa používa táto herná situácia, lebo sa v nej odohrá niečo okolo 80 % z celkového času počas celej sezóny) najvyššiu Corsi For% 54,47 v celej lige. Corsi For sa zastavil na 4257 (opäť 1. v lige), Corsi Against 2558 (2.), čo im dáva diferenciál +699 (1., za nimi Bruins +552). Fenwick For% 53,22 (2.), Fenwick For 3111 (1.), Shots For% 52,91 (3.), Shots For 2203 (4.) a diferenciál striel +242 (3.).

Ďalej môžeme spomenúť Expected Goals For% 53,12 (4.), Scoring Chances For% 53,73 (2.), High Danger Chances For 787 (5.), Shots For/60 32,35 (5.), Shots Against/60 28,79 (2.)... Za pozornosť stojí aj to, že začínali najviac vhadzovaní v útočnej tretine v celej súťaží OZS% 35,94% a najmenej v tej obrannej DZS% 27,52%. Ich buly bolo druhé najlepšie s úspešnosťou 53,74 % (dokonca vo všetkých herných činnostiach boli najlepší za 54,08%) a TKA (takeaways) dokonca prvé so 750 získanými pukmi.

Napriek tomu však Hurricanes strelili o 22 gólov menej ako inkasovali (155:177). Ich Goals For% činí 46,69 (25.), Goals For/60 2,28 (27.) a Goals Against/60 2,6 (29.). No a dôvodom sú ich úspešnosť streľby len 7,04% (28.), a hlavne percentuálna úspešnosť zákrokov ich brankárov, ktorá sa zastavila na hodnote 90,97 % (horší v celej lige boli už len Senators – 90,84% a vo všetkých herných činnostiach boli dokonca Canes úplne najhorší za 89,32%). To im dáva PDO 98,01 (30.), pritom xPDO mali mať 99,98, čo im dáva dPDO -1,97 (31. v lige).

Nebolo sa čím chváliť ani pri pohľade na špeciálne formácie. Využitie presilových hier bolo 18,41 % (22., ligový priemer 20,18 %) a podarilo sa im ubrániť 77,49 % oslabení (24., ligový priemer 79,82 %).

Hurricanes počas sezóny prestrieľali súpera v 57 zápasoch (57-23-2) a celkovo dovolili súperom len 2357 striel (ligový priemer 2609). Ich úspešnosť streľby však bola len 8,1 % (ligový priemer 9,2 %) a percentuálna úspešnosť zákrokov už spomínaných 89,3 % (ligový priemer 91,2 %). Takisto zblokovali len 1006 striel, čo bolo najmenej v celej lige, ale to je len skôr pre zaujímavosť.

Pridáme ešte pár faktov pre milovníkov čísiel. Keď Canes skórovali prví v zápase, tak mali bilanciu 29-12-5, opačne to bolo 7-23-6. Keď mali viac striel ako súper, tak bola ich bilancia 30-20-7, opačne 6-14-3. Keď viedli po 1.tretine, bola ich bilancia 16-4-4, prehrávali 4-16-3, remizovali 16-15-4. Keď viedli po 2.tretine, mali bilanciu 21-3-3, prehrávali 3-24-5, remizovali 12-8-3. Strely v jednotlivých tretinách: 1. 907:776, 2. 962:796, 3. 861:770, predĺženie 31:15, celkovo 2761:2357. Góly v jednotlivých tretinách: 1. 79:72, 2. 64:90, 3. 79:83, predĺženie 3:8, celkovo 225:253.

Mužstvo vedené už bývalým trénerom Billom Petersom síce väčšinou dominovalo v zápase, vytváralo si množstvo streleckých príležitostí či šancí, no nevýrazné špeciálne formácie a úspešnosť streľby ho pripravili o dôležité body. Nie však až o toľko, aby sa Hurricanes nemohli predstaviť v bojoch o Stanleyho pohár.

Absenciu v play-off má na svedomí jednoznačne bránkovisko, najmä jednotka tímu Scott Darling. Pre bližší obraz dodáme, že jeho GSAA vo všetkých herných situáciách sa zastavila na hrozných -21,56! To znamená, že Canes v bránke s Darlingom inkasovali o skoro 22 gólov viac ako by to bolo s priemerným ligovým brankárom.

Hurricanes sú tímom, ktorý má čo ponúknuť (návštevnosť bola najvyššia od sezóny 2013/14, ale stále to bolo len 71,3 % využitia arény, čo bolo najmenej v lige). Tento tím si rozhodne zaslúži väčšiu pozornosť než aká sa mu dostáva. Nový majiteľ Tom Dundon a nový generálny manažér Don Waddell už urobili pár krokov, aby sa nová sezóna neskončila predčasne už v apríli po 10. raz za sebou. Až sezóna nám ukáže, či to boli kroky správne...