25. 04.
26. 04.
«

Černák do tretice bodoval, Tampa a Pittsburgh sú krok od vyradenia

Slovenský obranca Erik Černák bodoval aj vo svojom treťom zápase play-off v kariére, ale jeho tímu to opäť nepomohlo. Tampu Bay aj Pittsburgh delí jediná prehra od vypadnutia, kým Winnipeg prvýkrát zdolal St. Louis a Vegas otočilo sériu proti San Jose.

Východná konferencia

COLUMBUS – TAMPA BAY 3:1 (stav série: 3-0)

Víťaz Prezidentovej trofeje to má nahnuté. Bez suspendovaného čerstvého držiteľa Art Ross Trophy Nikitu Kučerovova a zraneného obrancu Viktora Hedmana dokázala Tampa Bay opäť streliť iba jeden gól a po prehre 1:3 v treťom zápase série proti Columbusu je na pokraji vyradenia už v prvom kole play-off. Andrej Vasilevskij ju držal nad vodou až do úvodu druhej tretiny, pričom v tej prvej boli Lightning prestrieľaní 3:12. Potom poslali Blue Jackets do vedenia 2:0 Matt Duchene a Oliver Bjorkstrand, ktorého presilovkový gól bol napokon víťazný. Ondřej Palát vrátil hostí do hry v úvode tretej tretiny, keď dorazil za chrbát Sergeja Bobrovského strelu Erika Černáka. Mladý slovenský obranca bodoval aj v treťom zápase série. Na viac sa však Tampa nezmohla, a tak dvojbodový Cam Atkinson spečatil triumf Columbusu strelou do prázdnej brány minútu pred koncom. Bobrovskij k nemu prispel 30 zákrokmi, pričom v tretej tretine čelil 17 strelám. Vasilevskij opustil duel s 27 zákrokmi. Tampa nehrala ani jednu presilovku a v utorkovom štvrtom zápase série v Columbuse bude čeliť vyradeniu. Blue Jackets, ktorí hrali bez Markusa Nutivaaru, vedú v sérii 3-0 prvýkrát v histórii. Sú len druhým tímom v histórii NHL, ktorý má takýto náskok proti víťazovi základnej časti. Prvým bolo v roku 2012 Los Angeles, ktoré vtedy vyradilo Vancouver po piatich zápasoch.

Černák bol tretím najvyťažovanejším hráčom tímu s časom na ľade 22 minút a 20 sekúnd, zatiaľ najviac v play-off. Asistoval aj v jeho treťom zápase vyraďovacích bojov. Okrem toho zaznamenal plusový bod len ako jeden z troch hráčov tímu, dve strely, jeden získaný puk a až šesť bodyčekov, najviac v dueli spolu s Joshom Andersonom. Adam Clendening hral za Columbus namiesto Nutivaaru. Alex Killorn nedohral duel pre zranenie.

Bjorkstrandov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Bobrovskij, 2. O. Bjorkstrand, 3. P. Dubois (všetci CBJ)

Matt Duchene, útočník Blue Jackets: „V tretej tretine sa do nás pustili, ale Bobrovskij nás podržal. Odviedli sme dobrú prácu a inkasovali sme len raz. Títo fanúšikovia si zaslúžia, aby sme sériu ukončili pred nimi. Dlho čakali na takýto úspech.“

Ryan McDonagh, obranca Lightning: „Urobili sme veľa vecí správne, určite oveľa viac ako v zápase číslo dva. Musíme sa držať tohto systému a dúfať, že dokážeme streliť viac gólov.“

PITTSBURGH – NY ISLANDERS 1:4 (stav série: 0-3)

Pittsburghu sa nepodarilo zastaviť New York Islanders ani v treťom zápase série, prvom na domácom ľade. Garrett Wilson ho síce v 13. minúte poslal do vedenia 1:0 svojím prvým gólom v play-off v kariére, ale Robin Lehner zastavil zvyšných 25 striel a doviedol Ostrovanov k výhre 4:1, po ktorej vedú v sérii 3-0 na zápasy. Penguins sa tešili z otváracieho gólu iba 28 sekúnd, lebo Jordan Eberle a Brock Nelson potom za 62 sekúnd otočili stav a napokon rozhodli o výsledku. Eberle skóroval aj v treťom zápase série, Nelsonov gól z úniku bol víťazný. Ďalšie pridali Leo Komarov, ktorý ukončil 36-zápasové strelecké suchoty a kapitán Anders Lee, ktorý v závere tretej tretiny trafil prázdnu bránu. Valtteri Filppula prispel k triumfu dvoma asistenciami. Matt Murray urobil pri jeho piatej prehre v play-off po sebe 32 zákrokov. Pittsburgh, ktorý mal späť v zostave Jareda McCanna, sa mohol vrátiť do hry v samom závere prvej tretiny, ale zbabral únik troch proti jednému. Útok Sidneyho Crosbyho a Jakea Guentzela je aj po troch súbojoch stále bez bodu. V utorkovom štvrtom zápase série tak bude šampión z rokov 2016 a 2017 pred vlastnými fanúšikmi čeliť vyradeniu. Naposledy prehrával v sérii 0-3 v konferenčnom finále 2013 proti Bostonu.

Islanders vedú v sérii play-off 3-0 po 10. raz v histórii a prvýkrát od roku 1983, keď naposledy vyhrali Stanley Cup. Ich dva góly za 62 sekúnd sú najrýchlejšie v play-off v klubovej histórii od 6. zápasu 1. kola z roku 2002 (Kip Miller a Mariusz Czerkawskim, 38 sekúnd). Eberle je tretím hráčom Islanders, ktorý za ostatných 25 rokov skóroval v troch dueloch play-off po sebe. Poslednými boli Kyle Okposo (2013) a Kip Miller (2002). Pred Eberlem iba Ray Ferraro skóroval v každom z jeho prvých troch zápasov play-off v drese newyorského tímu.

Nelsonov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. R. Lehner, 2. B. Nelson, 3. J. Eberle (všetci NYI)

Robin Lehner, brankár Islanders: „Myslím, že sme odohrali dobrý zápas. Každý hráč prispel k výhre, držali sme sa systému a hrali sme naplno. Párkrát nás zatlačili, ale ustáli sme ich tlak. Spoločnými silami sme si poradili s ich dorážkami aj odrazenými pukmi.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Naši hráči sa snažili a chceli vyhrať. Vedia, čo pre to treba urobiť. Hokej je však niekedy aj o chybách. Musíme sa snažiť robiť ich menej a udržať si psychickú výhodu, keď ju získame. Islanders v prvom rade bránia, no náš štýl je iný a v súbojoch proti nim riskantný. Musíme byť disciplinovanejší v kľúčových oblastiach klziska.“

ST. LOUIS – WINNIPEG 3:6 (stav série: 2-1)

Winnipeg v treťom zápase zabral naplno a zvíťazil v St. Louis 6:3, aby znížil stav série na 1-2. Šesť gólov strelil v zápase play-off na ľade súpera len druhýkrát v klubovej histórii po minuloročnom piatom zápase druhého kola. Kyle Connor skóroval dvakrát, dvojbodoví Patrik Laine s Dustinom Byfuglienom, Kevin Hayes a Brandon Tanev raz. Laine sa stal prvým hráčom v histórii celej organizácie Jets/Trashers, ktorý skóroval v každom z úvodných troch duelov jedného play-off. Po gólových suchotách v základnej časti tak zabral v správnom čase. Andrew Copp dvakrát asistoval a Connor Hellebuyck predviedol 26 zákrokov, pričom v tretej tretine čelil 16 strelám. Prekonali ho David Perron a Vladimir Tarasenko v presilových hrách, ako aj Alexander Steen. Alex Pietrangelo dvakrát asistoval a Jordan Binnington zažil najhorší zápas v krátkej kariére. Inkasoval šesťkrát z 29 striel, ale pripísal si prvý bod v play-off vďaka asistencii pri otváracom góle Perrona. Ten strelil prvý presilovový gól Blues v tomto play-off. Winnipeg im pretrhol sedemzápasovú šnúru domácich výhier a v utorkovom štvrtom zápase série sa pokúsi vyrovnať jej stav na 2-2.

Binnington inkasoval prvýkrát v kariére viac ako štyrikrát, pričom Jets strelili všetkých šesť gólov z posledných 16 striel v zápase. Posledným brankárom Blues, ktorý pred Binningtonom bodoval v play-off, bol Chris Osgood ešte 12. apríla 2004 v sérii proti San Jose.

Tanevov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. K. Connor, 2. D. Byfuglien (obaja WPG), 3. D. Perron (STL)

Blake Wheeler, útočník Jets: „Konečne sme boli odmenení za snahu. Prehrávať v sérii 0-3 na zápasy by už bolo veľmi zlé. Držali sme sa nášho herného plánu a pokračovali v tom, čo sme robili celú sériu. Až teraz sme sa však dočkali odmeny.“

David Perron, útočník Blues: „Dnes sme neboli vo svojej koži. Neboli sme dostatočne snaživí. Nehrali sme dobre, ale musíme aj uznať, že oni odohrali dobrý zápas. Nedokázali sme s nimi držať krok.“

VEGAS – SAN JOSE 6:3 (stav série: 2-1)

Vegas si spomenulo na svoju domácu silu z minulého roka a v treťom zápase série zdolalo San Jose 6:3, aby otočilo jej stav z 0-1 na 2-1. Ťažilo zo skvelých začiatkov tretín a už v prvej tretine zasypalo Martina Jonesa 20 strelami. Kľúčové boli hviezdne výkony dvojice Mark Stone a Paul Stastny, ktorí nazbierali po päť bodov ako prví hráči Vegas v play-off. Stone zaznamenal prvý hetrik v kariére a pridal dve asistencie, Stastny strelil dva góly po sebe, vrátane víťazného v presilovke, a na tri prihral. Max Pacioretty tiež využil presilovku a pridal asistenciu, Shea Theodore nazbieral tri prihrávky a Marc-Andre Fleury kryl 25 striel. So 77. výhrou v play-off sa vyrovnal Mikeovi Vernonovi na siedmom mieste historického poradia NHL. Prekonali ho Kevin Labanc, Logan Couture v presilovke a Timo Meier. Poslední dvaja znížili stav z 1:5 na 3:5, ale dráma sa už nekonala. Jones inkasoval šesťkrát zo 40 striel a pripísal si aj asistenciu pri góle Couturea. Záver duelu spestrila bitka Evandera Kanea s Ryanom Reavesom. Vegas, ktoré má najlepšieho strelca a prvých troch najproduktívnejších hráčov tohto play-off, bude hostiť aj utorkový štvrtý zápas série. Bude v ňom bojovať o postupový mečbal.

Vegas je len druhým tímom histórie NHL, ktorý skóroval v prvej minúte každej tretiny zápasu play-off (0:16, 0:21, 0:36). Prvým bol Boston v roku 1981. Ako 13. tím v histórii strelil gól v prvej minúte v dvoch dueloch play-off po sebe. Za posledných 30 rokov to dokázali len Devils (2000) a Bruins (1991). Stoneov otvárací gól zo 16. sekundy bol najrýchlejší v play-off od 4. zápasu 1. kola v roku 2017 (Joe Pavelski, 0:15).

Stastnyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Stone, 2. P. Stastny, 3. M. Pacioretty (všetci VGK)

Paul Stastny, útočník Golden Knights: „Dnes to tu bolo skutočné hlučné. Čerpali sme energiu z hľadiska. Presne o tom je domáce prostredie.“

Peter DeBoer, tréner Sharks: „Veľa vecí nám nevyšlo. Viacerí hráči nehrali na najvyššej úrovni. Táto skupina hráčov sa však nikdy nevzdáva, bez ohľadu na skóre.“