20. 04.
21. 04.
«

Boston opäť prehráva, Nashville už vedie. Carolina a Colorado zničili favoritov

V pondelok pokračovalo play-off NHL ďalšími štyrmi zápasmi. Na východe sa z víťazstva tešili Carolina a Toronto, ktoré si poradilo s Chárovým Bostonom. Slovenský obranca nebodoval. Na západe uspeli Nashville a Colorado.

Východná konferencia

TORONTO – BOSTON 3:2 (stav série: 2-1)

Auston Matthews a Andreas Johnsson obaja zaznamenali po góle a asistencii, Frederik Andersen kryl 34 striel a Toronto porazilo Boston tesne 3:2, aby sa opäť ujalo vedenia v sérii prvého kola play-off, tentokrát pomerom 2:1 na zápasy. Viac ako 19 600 divákov videlo všetky góly v druhej tretine. Skóre otvoril Trevor Moore. Matthews a Johnsson využili presilovky po tom, čo skóre vyrovnal David Krejčí. Posledný gól duelu vsietil Charlie Coyle, ktorý tiež skóroval v početnej výhode. Tuukka Rask opustil duel s 31 zákrokmi. V drese Bruins sme videli i Jakea DeBruska a Toreyho Kruga, ktorí nedohrali sobotný duel. Domáci tréner Mike Babcock vyhral svoj 89. duel v play-off, čím vyrovnal na siedmom mieste historického poradia Glena Sathera a Darryla Suttera. O ďalšiu výhru bude bojovať v stredu, keď sa odohrá zápas číslo štyri.

V tom treťom odohral kapitán Bruins Zdeno Chára 20 minút a 33 sekúnd, počas ktorých sa prezentoval jedným bodyčekom. V oslabeniach strávil 2 a pol minúty – najviac z tímu.

Johnssonov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. A. Johnson (TOR), 2. F. Andersen (TOR), 3. Ch. Coyle (BOS)

Auston Matthews, útočník Maple Leafs: „Je fajn streliť gól v play-off. Streliť gól v play-off je jednoducho iná úroveň, hlavne doma. Cítil som sa, ako keby bolo zemetrasenie. Atmosféra dnes bola neuveriteľná a my len chceme v stredu pokračovať v tom, čo sme tu predviedli dnes.“

Brad Marchand, útočník Bruins: „Hrali tvrdo. Zvýšili svoju bojovnosť. Naša nebola taká dobrá, ako by mala byť. Ale boli sme blízko – mali sme ku koncu niekoľko príležitostí na vyrovnanie. Rozdielom boli špeciálne formácie. Dáme si to do poriadku a pripravíme sa na ďalší zápas.“

CAROLINA – WASHINGTON 5:0 (stav série: 1-2)

Carolina čakala 10 rokov, aby priviedla domov play-off a uistila sa, že sa diváci dočkajú pozitívneho výsledku. Nováčik Warren Foegele strelil dva góly a na jeden prihrával, dvakrát skóroval aj obranca Dougie Hamilton a Hurricanes porazili Washington 5:0, aby znížili stav série prvého kola na 1:2. Strelecky sa presadil aj Brock McGinn, ktorý pridal asistenciu. Po dve si pripísali Jaccob Slavin a Jordan Staal, kým Petr Mrázek vychytal svoje štvrté čisté konto v kariére v play-off. Veľa práce nemal, keďže Capitals ho ohrozili len 18 strelami. Na Bradena Holtbyho pritom smerovalo až 45 streleckých pokusov domácich. Tí v zápase prišli o Andreja Svečnikova, ktorý utrpel zranenie pri bitke s Alexom Ovečkinom. Micheal Ferland sa zranil asi o dve minúty skôr. Foegele, ktorý prvý gól strelil s prispením šťastia, bol blízko k hetriku, keď sa na konci druhej tretiny rútil na Holtbyho v úniku. Brankár hostí ho však vychytal. Zápas číslo štyri sa odohrá v Raleigh až vo štvrtok.

Foegeleho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. W. Foegele, 2. D. Hamilton, 3. J. Staal (všetci CAR)

Dougie Hamilton, obranca Hurricanes: „Boli sme neoblomní, vytrvalí. Neustále sme ich zamestnávali. Diváci boli neuveriteľní. Toto bola jedna z najhlučnejších hál, v ktorých som kedy hral. Bola to veľká zábava.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Jednoducho sme prestali hrať. Nemôžeme hrať takto, ak chceme vyhrať. Máme na viac.“

DALLAS – NASHVILLE 2:3 (stav série: 1-2)

Nashville nadviazal na výhru z druhého zápasu série a po ďalšom tesnom víťazstve sa teší z prvého vedenia v sérii proti Dallasu – 2:1 na zápasy. O pondelkovej výhre 3:2 rozhodol v 52. minúte Mikael Granlund, ktorý prelomil nerozhodný stav. Ten nastal po tom, čo Predators prišli o dvojgólové vedenie, ktoré v druhej tretine vypracovali Rocco Grimaldi a Filip Forsberg. Stars vrátili do hry Mats Zuccarello a Tyler Seguin. Od druhej tretiny boli domáci aktívnejší a na Pekku Rinneho vyslali 31 z celkového počtu 42 striel. Fínsky brankár sa stal prvou hviezdou zápasu a vychytal už svoju 45. výhru v play-off, čím na 24. mieste historického rebríčka vyrovnal Tonyho Esposita. Domáci v druhej tretine nevyužili presilovku o dvoch hráčov, ktorá im dala šancu vyrovnať stav už na 1:1. Ben Bishop čelil 28 streleckým pokusom. Štvrtý zápas série sa odohrá opäť v Dallase a na programe je v stredu.

Granlundov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne (NSH), 2. F. Forsberg (NSH), 3. T. Seguin (DAL)

P.K. Subban, obranca Predators: „Pekka (Rinne) je chrbtovou kosťou našej organizácie. Je tu už veľmi dlho. Je to jeden z našich najdôležitejších hráčov, ak nie ten najdôležitejší. A dnes to opäť len ukázal.“

Jim Montgomery, tréner Stars: „Nebuďte nikdy príliš nadšení ani príliš smutní. Je to 1:2, ale v dvoch z troch zápasov sme boli lepším tímom. Ak vydržíte hrať aj naďalej takto, zvyčajne sa k vám hokejoví bohovia priklonia.“

COLORADO – CALGARY 6:2 (stav série: 2-1)

Colorado sa rozhodlo dať šancu v treťom zápase série proti Calgary dvadsaťročnému obrancovi Calemu Makarovi len deň po tom, čo s ním podpísalo zmluvu. Nádej Avalanche pri debute proti tímu z rodného mesta nesklamala a dokonca strelila víťazný gól. K výhre 6:2, po ktorej sa denverský tím ujal vedenia v sérii 2:1 na zápasy, pomohol dvoma gólmi a asistenciou Nathan MacKinnon. Gól a asistenciu si pripísali Mikko Rantanen, Matt Nieto a Erik Johnson. MacKinnon využil prvé dve presilovky a v prvej tretine pridal aj asistenciu, aby vyrovnal klubový rekord Petra Forsberga v počte bodov získaných v jednej tretine v zápase play-off. Nieto zvyšoval stav na 4:0 v druhej tretine počas oslabenia, aby zas ako druhý hráč organizácie skóroval v oslabení v dvoch dueloch play-off po sebe. Predtým to dokázal Andre Savard ešte v drese Nordiques. Avalalanche strelili šesť gólov v play-off po prvýkrát od roku 2002, pričom na Mikea Smitha vyslali až 56 striel, čím atakovali klubový rekord (57). Philipp Grubauer čelil 29 strelám, z ktorých ho prekonali Sam Bennet a T.J. Brodie. V zápase sa aj iskrilo a rozhodcovia udelili v tretej tretine hneď štyri osobné tresty.

Hviezdy duelu: 1. N. MacKinnon, 2. M. Rantanen, 3. C. Makar (všetci COL)

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Dnes sme mali dobré tempo a premieňali sme naše šance. Rozdiel bol, podľa mňa, v špeciálnych tímoch. Makar bol dobrý. Hneď od začiatku sa zapájal do hry. Na ľade pôsobil pokojne a v pohode.“

Bill Peters, tréner Flames: „Dnešok je pre nás lekciou. Prehra v druhom zápase bola pre nás sklamaním, ale tá dnešná je lekciou a tiež príležitosťou pozrieť sa do zrkadla a uvidieť, o čom náš tím je. Zistíme toho o nás veľa v ďalšom priebehu.“