28. 03.
29. 03.
«

Černák prvýkrát v play-off nebodoval, Tampa Bay aj Pittsburgh končia

V utorok pokračovalo prvé kolo play-off štyrmi zápasmi aj s jedným Slovákom. Obranca Erik Černák prvýkrát nebodoval, ale jeho Tampa Bay aj Pittsburgh vypadli po štvrtej prehre v sérii. Winnipeg vyrovnal stav série proti St. Louis, Vegas si vybojovalo postupové mečbaly.

Východná konferencia

COLUMBUS – TAMPA BAY 7:3 (konečný stav série: 4-0)

Tampa Bay sa vo štvrtom zápase snažila, ale Columbus nepoľavil a po domácej výhre 7:3 pred rekordnou kulisou 19 328 divákov vyradil najlepší tím základnej časti najrýchlejším možným spôsobom. Len ako štvrtý tím v histórii NHL vyhral v sérii 4-0 nad víťazom Prezidentovej trofeje. Predošlé tri získali potom titul (Bruins 1970, Oilers 1988, Devils 1995). Blue Jackets vyhrali svoju prvú sériu v play-off a ako štvrtý klub v histórii pritom ani raz neprehrali. Lightning zmazali v zápase stratu 0:2 aj 1:3, ale dvojbodový Oliver Bjorkstrand zakrátko obnovil náskok Columbusu a strelil víťazný gól. Alexandre Texier vsietil svoje prvé dva góly v play-off v kariére, Pierre-Luc Dubois zaznamenal gól a dve asistencie. Skórovali aj dvojbodoví Matt Duchene so Sethom Jonesom a Artemij Panarin. Sergej Bobrovskij kryl 30 striel, o 12 viac ako jeho krajan Andrej Vasilevskij. Ten inkasoval len štyrikrát, lebo domáci trikrát trafili prázdnu bránu. Cedric Paquette, dvojbodový Steven Stamkos a Brayden Point sa postarali o góly Tampy, kým Nikita Kučerov dvakrát asistoval. Ani prvé body najväčších hviezd v tomto play-off jej však nestačili na udržanie sa v hre. Po rekordnej základnej časti sa pre ňu sezóna skončila. Hrala bez Victora Hedmana, kým Columbusu chýbali Adam McQuaid, Ryan Murray a Markus Nutivaara

Slovenskému obrancovi Erikovi Černákovi zápas nevyšiel. Vytvoril si v ňom síce osobné maximum s časom na ľade v play-off (23:47) a bol druhým najvyťažovanejším hráčom tímu, ale nazbieral tri mínusové body. Pridal k nim dve strely a bodyček. Sériu však ukončil s troma asistenciami ako najproduktívnejší hráč Tampy. Columbus ako prvý tím v ligovej histórii vyradil víťaza Prezidentovej trofeje už v prvom kole a po sérii 4-0. Texier sa stal najmladším strelcom tímu z Ohia v play-off (19 rokov a 215 dní). V druhom kole ho čaká Boston alebo Toronto.

Bjorkstrandov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. O. Bjorkstrand, 2. P. Dubois, 3. S. Jones (všetci CBJ)

Nick Foligno, kapitán Blue Jackets: „Trvalo to sedem rokov. Sú tu ľudia, ktorí na to čakali oveľa dlhšie než ja. Znamená to pre nich tak veľa... Sú to skvelé pocity, ale je to iba prvé kolo. Ešte nasledujú tri ďalšie.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Prehrali sme play-off. Ak ho nevyhráte celé, je to neúspech. Nezaujíma nás, čo bolo v základnej časti. Boli lepším tímom, držali sa ich herného plánu. Neviem, čo na to povedať. Ak by som mal odpovede, vyhrali by sme zápas. Je to na nič.“

PITTSBURGH – NY ISLANDERS 1:3 (konečný stav série: 0-4)

Jake Guentzel poslal Pittsburgh do vedenia už po 35 sekundách hry a zdalo sa, že séria by sa ešte nemusela skončiť. Robin Lehner však potom zastavil zvyšných 32 striel a doviedol New York Islanders k výhre 3:1, po ktorej vyradil šampióna NHL z rokov 2016 a 2017 už v prvom kole play-off. Lehner sa stal 13. brankárom v ligovej histórii a prvým od roku 2010 (Michael Leighton), ktorý vyhral svoje prvé štyri štarty v play-off. Jordan Eberle vyrovnal stav duelu na 1:1 už v tretej minúte, aby skóroval aj vo štvrtom zápase série. Naposledy sa to podarilo Patrickovi Marleauovi v roku 2013. Brock Nelson strelil víťazný gól v závere prvej tretiny a tretí pridal až Josh Bailey do prázdnej brány. Matt Murray v nej predtým predviedol 23 zákrokov. Sidney Crosby asistoval pri otváracom góle a so 186. bodom v play-off v kariére sa o jeden dostal pred Stevea Yzermana na 10. miesto historického poradia. Spolu s Guentzelom získali v celej sérii len po jednom bode. Islanders dohrávali zápas bez zranených Johnnyho Boychuka a Cala Cluttebucka. Pre Pittsburgh išlo o šiestu prehru v play-off po sebe, vrátane posledných dvoch zápasov z minulého roka.

Penguins prehrali sériu v play-off 0-4 na zápasy prvýkrát od finále konferencie z roku 2013 proti Bostonu. Islanders zase vyhrali sériu 4-0 prvýkrát od ich posledného majstrovského roku 1983 a celkovo siedmykrát v histórii. Po 13. raz v klubovej histórii zavŕšili postup do ďalšieho kola na ľade súpera. Naposledy to dokázali v roku 1993 tiež proti Pittsburghu. V druhom kole ich čaká víťaz série medzi Washingtonom a Carolinou.

Baileyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. R. Lehner, 2. J. Eberle (obaja NYI), 3. J. Guenztel (PIT)

Jordan Eberle, útočník Islanders: „Séria bola rozhodne vyrovnanejšia ako ukazuje skóre. Museli sme naozaj tvrdo drieť, aby sme ich prevýšili, frustrovali ich a obmedzili ich gólové šance. Samozrejme, Lehner bol v bráne skvelý. Vždy, keď sa dostali do príležitosti, bol pripravený zastaviť ich.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Samozrejme, je to frustrujúce. Ešte som nemal dosť času stráviť to. Cítim len sklamanie. Myslím, že pred play-off sme boli spokojní s našou hrou a predvádzali sme pekný hokej. Potom sme zažili náročný vstup do play-off, ale stále sme verili, že doma máme šancu...“

ST. LOUIS – WINNIPEG 1:2 PP (stav série: 2-2)

Kyle Connor skóroval z dorážky v siedmej minúte predĺženia a rozhodol o víťazstve Winnipegu 2:1 v St. Louis. Kanadský tím vyhral aj druhý zápas série na ľade súpera a vyrovnal jej stav na 2-2. Connor tiež prihrával na vyrovnávajúci gól Marka Scheifeleho, ktorý mu potom asistoval pri víťazom presnom zásahu. Dva body si z duelu odniesol aj Blake Wheeler za sekundárne asistencie. Connor Hellebuyck predviedol 31 zákrokov, jeho náprotivok Jordan Binnington ich urobil ešte o šesť viac. Blues boli aktívnejší v prvej tretine, ale potom postupne prebrali iniciatívu Jets. V strede druhej tretiny ich mohol poslať do vedenia 1:0 Brandon Tanev, ale jeho zakončenie po úniku skončilo na tyčke. Vladimir Tarasenko tak otvoril skóre zápasu až 35 sekúnd po začiatku tretej tretiny v presilovej hre. Connorov gól priniesol Winnipegu historicky prvú výhru v predĺžení v play-off. Predošlé dve predĺženia vo vyraďovacích bojoch prehral. St. Louis si v nich zhoršilo historickú bilanciu v play-off na 35-32, z toho 24-15 na domácom ľade. Séria sa sťahuje späť do Winnipegu, kde sa piaty zápas odohrá vo štvrtok.

Connorov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. K. Connor (WPG), 2. J. Binnington (STL), 3. M. Scheifele (WPG)

Blake Wheeler, kapitán Jets: „Sme nabudení. Prišli sme sem vyhrať a to sa nám podarilo. Misia je splnená.“

Jordan Binnington, brankár Blues: „Sme mentálne silný tím, takže dokážeme zareagovať na dnešný výsledok. Dúfajme, že ďalší zápas sa nám vydarí.“

VEGAS – SAN JOSE 5:0 (stav série: 3-1)

Vegas opäť vstúpilo do zápasu bleskovým vedúcim gólom a napokon neinkasovalo ani raz,. aby zdolalo San Jose jednoznačne 5:0. Po druhej domácej výhre vedie v sérii 3-1 na zápasy a má v rukách hneď dva postupové mečbaly. Marc-Andre Fleury vychytal čisté konto s 28 zákrokmi, pričom až 18 z nich zaregistroval v prvej tretine. Sharks nedokázali svoju prevahu korunovať gólom a nevyužili ani jednu zo štyroch presiloviek v dueli. Naopak, v tretej tretine im praskali nervy a Evander Kane s Timom Meierom boli vylúčení do konca zápasu. Max Pacioretty zažiaril štyrmi bodmi, keď strelil dva góly, vrátane víťazného po 71 sekundách hry, a pridal dve asistencie. Shea Theodore zaznamenal gól a asistenciu, Alex Tuch a Jonathan Marchessault tiež skórovali. Reilly Smith, Mark Stone a Nate Schmidt dvakrát asistovali. Golden Knights hrali až deväť presiloviek, z ktorých využili dve. Martin Jones striedal po prvej tretine, v ktorej inkasoval dvakrát zo siedmich striel. Aaron Dell chytil 17 zo zvyšných 20 striel. Sharks, ktorí hrali bez suspendovaného Joea Thorntona a zranených Marc-Edouard Vlasica s Michealom Haleym, budú musieť vo štvrtkovom piatom zápase série odvracať hrozbu vyradenia. Pred rokom ich Vegas vyradilo v druhom kole (2-4).

Fleury sa s 15. nulou v play-off vyrovnal Chrisovi Osgoodovi a Clintovi Benedictovi na štvrtom mieste historického poradia. So 78. výhrou v play-off sa dostal o jednu pred Mikea Vernona na historické siedme miesto a so 139. duelom v play-off o jeden predbehol šiesteho Vernona. Vegas ako prvý tím v histórii NHL skóroval do 90. sekundy v štyroch tretinách v play-off po sebe. Stone s Paciorettym vedú produktivitu play-off s 10 bodmi.

Paciorettyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury, 2. M. Pacioretty, 3. S: Theodore (všetci VGK)

Max Pacioretty, útočník Golden Knights: „Nie sú tímom, ktorý by sa vzdával. Očakávame, že ďalší zápas na ich ľade bude naozaj náročný.“

Pete DeBoer, tréner Sharks: „Podľa mňa sme hrali rovnako dobre ako v prvom zápase, ale Fleury bol skvelý. Som na mojich hráčov hrdý, keďže sme boli oslabení. Nemôžeme však všetko hodiť na našich brankárov. Musíme aj my skórovať, nejako nájsť recept na Fleuryho.“