29. 03.
30. 03.
«

Chára rozhodol o výhre Bostonu, Colorado má postupový mečbal

V prvých dvoch stredajších zápasoch prvého kola play-off sa z výhier tešili Dallas a Boston, ktorí vyrovnali stav svojich sérií. Bruins k tomu pomohol gólom aj Zdeno Chára. V treťom zápase si zaistilo Colorado postupový mečbal.

Východná konferencia

TORONTO – BOSTON 4:6 (stav série: 2-2)

Slovenský obranca Zdeno Chára si počkal na správny okamih, vystrelil od modrej a padol z toho gól, ktorý bol nakoniec víťazný. David Pastrňák skóroval dvakrát, Brad Marchand si pripísal gól a dve asistencie, aby Boston vyhral v Toronte 6:4 a vyrovnal stav série prvého kola play-off na 2:2. Strelecky sa presadili aj Charlie McAvoy a Joakim Nordström, ktorý strelil gól do prázdnej brány. Tuukka Rask kryl až 38 striel. Bruins v zápase prišli o vedenie 2:0, keď sa z domácich presadili Zach Hyman a Austin Matthews. Potom viedli 5:2 a o zdramatizovanie zápasu sa postarali opäť Matthews a Travis Dermott, ktorí znížili na rozdiel jediného gólu. Hostia však tentokrát vedenie udržali a dve sekundy pred koncom ho rozšíril Nordström. V tom čase bol Frederik Andersen na striedačke. Duel opustil s 25 zákrokmi. Séria sa teraz presťahuje do Bostonu, kde sa odohrá piaty duel v piatok.

Štyridsaťdvaročný Chára odohral v stredajšom zápase 24 minút a 12 sekúnd, počas ktorých nazbieral aj tri plusové body, štyri bloky a päť bodyčekov. Jeho 17. gól v kariére v play-off padol z jedinej strely, ktorú vyslal na bránu. Stal sa inak najstarším obrancom v histórii, ktorý strelil víťazný gól v play-off.

Chárov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. D. Pastrňák (BOS), 2. A. Matthews (TOR), 3. B. Marchand (BOS)

Brad Marchand, útočník Bruins: „Čím dlhšie tu ste, tým viac chápete, o čom je play-off. Nikto nečaká, že vyhrá štyri zápasy po sebe. Očakávali sme, že táto séria bude dlhá. Majú skvelý tím. Budú bojovať tvrdo, budú tam vrcholy a pády. My sa však v takýchto situáciách cítime pohodlne.“

Mike Babcock, tréner Maple Leafs: „Mali sme dnes skutočne dobrú energiu. Nemyslím si, že sme mali neustále prístup, aký sme chceli. Strácali sme puky, urobili sme dve skutočne veľké chyby v oslabeniach. Tak trochu si za to môžeme sami.“

DALLAS – NASHVILLE 5:1 (stav série: 2-2)

Pekka Rinne to tentokrát nevydržal. Roope Hintz a Alexander Radulov strelili presilovkové góly z prvých dvoch striel Dallasu, ktorého hráči v úvodných 14 minútach prekonali fínskeho brankára štyrikrát z ôsmich striel, aby ho vyhnali z brány. Podstatnejšie však bolo, že si Stars položili základy víťazstva 5:1, ktorým vyrovnali stav série proti Nashvillu na 2:2. V prvej tretine využil presilovku aj Mats Zuccarello a do čierneho sa pred ním trafil Andrew Cogliano. Hintz pridal svoj druhý gól v zápase i v play-off v strede druhej tretiny, keď zvyšoval na 5:0. K dôležitému triumfu pomohol troma asistenciami aj John Klingberg a 34 zákrokmi Ben Bishop. Ten mal najviac práce v tretej tretine, v ktorej ho ako jediný v zápase prekonal Roman Josi. Juuse Saros kryl počas viac ako 45 minút 20 striel z 21. Stars využili tri presilovky, pričom pred zápasom avizovali, že sa v tejto činnosti musia zlepšiť. V predošlých troch dueloch využili len jednu z 13. Piaty zápas série sa teraz odohrá v Nashville. Na programe je v sobotu o 21:00 nášho času.

Radulovov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. R. Hintz, 2. J. Klingberg, 3. B. Bishop (všetci DAL)

Ben Bishop, brankár Stars: „Bolo fajn vidieť, ako chlapci odviedli predo mnou skvelú prácu a ujali sa takého vedenia v prvých 15 minútach, čím mi to o trochu dnes uľahčili. Myslím si, že každý z nás odohral skvelý zápas a všetci sme robili všetky tie malé veci, ktoré sú potrebné na víťazstvo.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Je frustrujúce, keď ste pripravení vyhrať zápas a päť minút pred koncom prvej tretiny sa pozriete hore a vidíte stav 0:4. Snažíte sa, no frustrácia sa ľahko dostáva do vašej hry. Pokiaľ ide o prvé tri góly, nemyslím si, že bol na vine Pekka. Až do tohto bodu chytal fantasticky. Je ťažké ho vidniť za tie góly a situácie, do ktorých sme ho dostali.“

COLORADO – CALGARY 3:2 PP (stav série: 3-1)

Mikko Rantanen vyrovnal stav zápasu necelé tri minúty pred koncom tretej tretiny a potom skóroval v 11. minúte nadstaveného času, aby rozhodol o výhre Colorada 3:2 nad Calgary, po ktorej vedie denverský tím v sérii prvého kola play-off už 3:1 na zápasy. V druhom domácom zápase pritom Avalanche prehrávali 0:2, keď sa z mužstva prvého tímu Západnej konferencie po základnej časti presadili Elias Lindholm a Derek Ryan. Zvrat započal zhruba minútu po Ryanovom góle J.T. Compher a Philipp Grubauer pomohol k tretej výhre po sebe 35 zákrokmi, vrátane jedného dôležitého v predĺžení. Viac práce mal opäť jeho náprotivok – Mike Smith v zápase čelil 52 strelám. Oba tímy sa najbližšie stretnú v piatok a Calgary bude mať v boji o prežitie výhodu domáceho prostredia. Colorado vedie v sérii play-off 3:1 na zápasy po prvýkrát od roku 2006, keď v piatich zápasoch vyradilo Dallas.

Rantanenov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Rantanen, 2. J.T. Compher, 3. P. Grubauer (všetci COL)

J.T. Compher, útočník Avalanche: „V tomto ročníku sme sa už niekoľkokrát vrátili do zápasov a v našej šatni je viera, že bez ohľadu na skóre sa dokážeme vrátiť do zápasu. Dnes sme to ukázali. Vydržali sme, nepanikárili sme a naďalej sme hrali našu hru.“

Mike Smith, brankár Flames: „Je to ťažké. Máme presilovku, máme šancu v predĺžení a ich brankár predvedie dobrý zákrok, po ktorom premenia jednu zo svojich šancí. Takto to však chodí. Séria pokračuje. Táto prehra však bolí, hlavne keď sme viedli ešte desať minút pred koncom tretej tretiny.“