25. 04.
26. 04.
«

Mrázek vynuloval Islanders, Burns doviedol Sharks k výhre nad Avalanche

V piatok sa začali zvyšné dve série druhého kola play-off bez slovenskej účasti. Na východe Carolina uspela na ľade Islanders vďaka jedinému gólu v predĺžení a čistému kontu brankára. Na západe San Jose zdolalo Colorado aj vďaka štyrom bodom Brenta Burnsa, ktorý vytvoril klubový rekord.

Východná konferencia

NY ISLANDERS – CAROLINA 0:1 PP (stav série: 0-1)

Petr Mrázek zastavil všetkých 31 striel pri jeho druhom čistom konte v tohtoročnom play-off a celkovo piatom v jeho 19. zápase vyraďovacích bojov. Ako tretí brankár v klubovej histórii vychytal dve nuly v jednom play-off po Kevinovi Weekesovi (2002) a Camovi Wardovi (2006, 2009), aby doviedol Carolinu k najtesnejšiemu víťazstvu 1:0 v prvom zápase série druhého kola na ľade New Yorku Islanders, celkovo tretiemu v rade. Zariadil ho v piatej minúte nadstaveného času Jordan Staal, ktorý skóroval v treťom zápase po sebe. Svoj prvý gól v predĺžení zápasu play-off v kariére strelil z dorážky z veľkého uhla do odkrytej brány Robina Lehnera. Ten tiež predviedol 31 zákrokov, ale nezabránil prvej prehre newyorského tímu v tomto play-off. Prvýkrát v ňom hral v Barclays Center, kde odohrá aj zvyšok domácich duelov. Islanders poslal v ich prvom zápase od 16. apríla do vedenia Mathew Barzal, ale jeho gól zo záveru druhej tretiny neplatil pre nedovolené bránenie Andersa Leeho v hre Mrázkovi. Obaja gólmani sa zaskveli viacerými veľkými zákrokmi, pričom v druhej tretine čelili zhodne 12 strelám. Oba tímy premárnili v dueli po štyri presilovky. Druhý zápas série je na programe v nedeľu opäť v New Yorku. Caroline chýbali v tom úvodnom pre zranenia Andrej Svečnikov, Micheal Ferland aj Jordan Martinook.

Mrázek zastavil aj únik Josha Baileyho:

Mrázek predviedol štvrtý najvyšší počet zákrokov pri čistom konte v play-off v histórii Hurricanes. Viac ich urobili len Cam Ward (36), Kevin Weekes a Mike Liut (obaja 32). Presne pred 13 rokmi skóroval v predĺžení zápasu play-off v drese Caroliny brat Jordana Staala Eric (3. zápas 1. kola play-off 2006 proti Montrealu).

Staalov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. P. Mrázek (CAR), 2. R. Lehner (NYI), 3. J. Staal (CAR)

Jordan Staal, útočník Hurricanes: „Do zápasu sme vstúpili dobre naladení a s vedomím, že sa naša hra sa stále zlepšuje. Potrebovali sme sa len držať nášho systému a vyšlo nám to. Musíme si zvyknúť na takéto tesné zápasy s malým počtom gólov. Budeme v nich hrať tak ako doteraz a nájdeme cestu k výhre.“

Anders Lee, kapitán Islanders: „Prehrali sme prvý zápas v tomto play-off a navyše doma, čo je nepríjemné. Ale musíme už tento zápas hodiť za hlavu a sústrediť sa na náš cieľ. Musíme sa poučiť z našich chýb a odpovedať lepším výkonom v ďalšom zápase. Bude veľmi dôležitý a musíme ho zvládnuť.“

SAN JOSE – COLORADO 5:2 (stav série: 1-0)

Brent Burns zaznamenal gól a tri asistencie, aby s 51 bodmi v play-off vytvoril nový klubový rekord obrancu a doviedol San Jose k domácej výhre 5:2 nad Coloradom v otváracom zápase série druhého kola. Martin Jones kryl 26 striel pri štvrtom triumfe v sérii, ku ktorému viedli aj góly Gustava Nyquista, dvojbodového Joea Thorntona, Kevina Labanca a Tima Meiera. Ten trafil pol minúty pred koncom duelu prázdnu bránu, v ktorej predtým Philipp Grubauer predviedol 22 zákrokov. Labanc strelil svoj prvý víťazný gól v play-off, kým Marcus Sörensen dvakrát asistoval. Thorntonova asistencia bola jeho jubilejnou 100. v play-off v kariére. Avalanche v zápase dvakrát viedli po góloch Gabriela Bourqueho a Colina Wilsona v presilovej hre, no napokon prišli o štvorzápasovú víťaznú šnúru. Ešte pred Wilsonovým gólom, krátko po Nyquistovom vyrovnaní stavu na 1:1, skóroval Mikko Rantanen, ale jeho presný zásah neplatil pre úmyselné kopnutie puku do brány. Druhý zápas série sa odohrá v nedeľu opäť v San Jose. V tom prvom hrali Sharks bez zranených Joea Pavelskiho a Joonasa Donskoia.

Rantanenov neuznaný gól:

Burns s jeho prvým štvorbodovým výkonom v play-off prekonal rekord Dana Boylea (48) v počte bodov obrancu v play-off v drese Sharks. V kariére ich má na konte 54, keďže prvé tri získal v drese Minnesoty. Thornton je 24. hráčom v ligovej histórii a tretím aktívnym po Sidneym Crosbym (120) a Jevgenijovi Malkinovi (105), ktorý nazbieral v play-off 100 asistencií.

Labancov efektný víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Thornton, 2. M. Jones, 3. B. Burns (všetci SJS)

Kevin Labanc, útočník Sharks „Myslím si, že sme pracovali tvrdšie ako oni. Vyhrávali sme súboje v našom obrannom aj útočnom pásme. Musíme v tom pokračovať a udržať si psychickú výhodu, ktorú máme pred druhým zápasom.“

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Urobili sme veľa vecí správne, ale na niektoré sa ešte pozrieme. Musíme nájsť spôsob, ako sa dostať späť do formy po fyzickej aj korčuliarskej stránke. Po týždni voľna niektorí hráči ešte nehrali tak dobre ako predtým.“