28. 03.
29. 03.
«

Boston a San Jose získali postupové mečbaly, Pastrňák a Hertl hrdinami

V sobotných zápasoch druhého kola play-off bojovali štyri tímy o postupové mečbaly. Ako prvý ho získal Boston, ktorý doma tesne zdolal Columbus vďaka dvom gólom Davida Pastrňáka. Na západe zase Tomáš Hertl zariadil domácu výhru San Jose nad Coloradom.

Východná konferencia

BOSTON – COLUMBUS 4:3 (stav série: 3-2)

David Pastrňák skóroval 88 sekúnd pred koncom tretej tretiny, aby svojím druhým gólom v zápase rozhodol o domácom víťazstve Bostonu 4:3 nad Columbusom. Po piatich dueloch zo série druhého kola play-off tak vedie 3-2 a má v rukách postupový mečbal. Šesť zo siedmich gólov padlo v divokej tretej tretine, v ktorej Blue Jackets zmazali stratu 0:2 aj 1:3. David Krejčí otvoril skóre zápasu v úvode druhej tretiny, Brad Marchand pridal druhý gól Bruins a dvakrát asistoval. Tuukka Rask predviedol 33 zákrokov, o jeden viac ako jeho náprotivok Sergej Bobrovskij. V druhej tretine Fín zastavil všetkých 15 striel. Prekonali ho Seth Jones, ktorého gól na 1:2 musel odobriť video rozhodca, Ryan Dzingel a Dean Kukan. Poslední dvaja vyrovnali stav na 3:3 za necelé dve minúty. V záverečných sekundách súboja zdanlivo hostia vyrovnali stav, ale záznam ukázal, že Cam Atkinson nedostal puk za bránkovú čiaru. Boston dokázal len druhýkrát vo svojej histórii vyhrať zápas play-off v riadom hracom čase po tom, ako v tretej tretine prišiel o viacgólový náskok. Prvý taký prípad bol v roku 1989 v sérii proti Buffalu. Oba tímy hrali v dueli po dve presilovky, ktoré nevyužili.

Atkinson takmer vynútil predĺženie:

Šiesty zápas série sa odohrá v pondelok v Columbuse, kde bude môcť Boston spečatiť postup do finále konferencie.

Pastrňákov víťazný gól:

Slovenský obranca Zdeno Chára bol opäť druhým najvyťažovanejším hráčom tímu s časom na ľade 22 minút a 40 sekúnd. Zaznamenal plusový bod, tri bodyčeky a dva bloky. V závere duelu sa stal terčom tvrdého bodyčeku Dzingela. Pastrňák strelil svoj prvý víťazný gól v play-off v kariére a vylepšil si konto na 35 bodov (14+21) po 30 zápasoch play-off. S priemerom 1,17 bodu na zápas je tretí medzi aktívnymi hráčmi za Alexom Ovečkinom (1,40) a Sidneym Crosbym. (1,27). V klubovej histórii ho mali po 30 zápasoch v play-off vyšší len Bobby Orr (1,20) a Barry Pederson (1,70).

Hviezdy duelu: 1. D. Pastrňák, 2. T. Rask, 3. B. Marchand (všetci BOS)

Tuukka Rask, brankár Bruins: „Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. Za stavu série 2-2 to už bolo len o troch zápasoch a my sme chceli najmä vyhrať doma, čo sa nám podarilo. Bol to skvelý zápas. Aj oni majú dobrý tím a nevzdávajú sa. Keď im dáte čo i len malú šancu, chytia sa jej.“

John Tortorella, tréner Blue Jackets: „V úvode tretej tretiny sme mali problém, ale aj keď sme neboli predtým moc aktívni smerom dopredu, veľa sme im toho nedovolili. Potom sme na nich zatlačili a dali do toho všetko. Mali sme šance aj na vyrovnanie skóre v závere, ale nedokázali sme to. Veci sa však dejú z nejakého dôvodu a ja tomu naozaj verím. Vrátime sa sem na siedmy zápas.“

SAN JOSE – COLORADO 2:1 (stav série: 3-2)

Tomáš Hertl strelil oba góly San Jose, ktoré zvíťazilo v domácom piatom zápase zo série druhého kola play-off proti Coloradu 2:1 a ujalo sa v sérii vedenia 3-2. Hertl najskôr vyrovnal skóre na 1-1, keď využil jednu z piatich presilových hier Sharks 20 sekúnd pred koncom druhej tretiny. Druhý a zároveň rozhodujúci gól vsietil v úvode tretej tretiny, keď sa opäť najrýchlejšie zorientoval pred bránou a upratal puk do siete cez brániaceho Nathana MacKinnona. Bol to jeho piaty víťazný gól v play-off v kariére, pričom len štyria hráči ich majú v klubovej histórii na konte viac – Patrick Marleau (16), Joe Pavelski (12), Logan Couture (8) a Joe Thornton (6). Martin Jones chytil 21 z 22 striel. Ako jediný na neho našiel recept Tyson Jost, ktorý poslal Avalanche do vedenia 1:0 v 38. minúte svojím prvým gólom v play-off v kariére. V prvej tretine síce otvoril skóre Kevin Labanc, ale jeho gól neplatil pre faul spoluhráča Tima Meiera. Philipp Grubauer mal podstatne viac práce, keď čelil 39 strelám, ale neodvrátil prehru v dôležitom súboji. Colorado nevyužilo v dueli ani jednu z troch presiloviek.

Neuznaný vedúci gól Labanca:

Šiesty zápas série sa odohrá v pondelok v Denveri, kde sa bude domáci tím snažiť vynútiť rozhodujúci siedmy duel v San Jose.

Hertlov víťazný gól:

San Jose vyhralo tretí zápas v tohtoročnom play-off, v ktorom prehrávalo. Viac ich má na konte len Carolina, ktorá otočila štyri duely.

Hviezdy duelu: 1. T. Hertl, 2. M. Jones, 3. L. Couture (všetci SJS)

Tomáš Hertl, útočník Sharks: „Myslím si, že sme hrali od začiatku naplno a celých 60 minút. Martin bol opäť úžasný. Urobil niekoľko skvelých zákrokov a umožnil nám otočiť zápas. Ale musíme sa dobre pripraviť na ten ďalší, lebo vieme, že Colorado na nás tvrdo vybehne.“

Philipp Grubauer, brankár Avalanche: „Inkasoval som podľa mňa dva šťastné góly, ale oni boli podstatne aktívnejší ako v našej hale. U nich doma sú odlišným tímom. Myslím si však, že sme hrali po väčšinu zápasu dobre.“