Zatvoriť

Prihlásenie


Meno:  
Heslo:  
  trvalé prihlásenie 
   
Zaregistrovať sa
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
Fanshop tímu St Louis Blues - tričká, šiltovky a dresy »

Rozhovory

Pokročilé štatistiky: St. Louis Blues – tím, ktorý ani nemal byť

Pens  |  27.05.2019
Blues boli jedným zo šiestich tímov, ktoré vstúpili do NHL počas expanzie v roku 1967, spolu s klubmi Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins a California Seals.

St.Louis bolo posledným z tejto šestice, ktoré dostalo miestenku na mape NHL. Pôvodne to mal byť Baltimore, ale všetko bolo inak na naliehanie Black Hawks. Majiteľmi Chicaga boli James D. Norris a Arthur Wirtz, ktorí vlastnili aj upadajúcu St. Louis Arénu, ktorá nebola udržiavaná od štyridsiatych rokov minulého storočia.

Tí tlačili na NHL, napriek tomu, že St. Louis nepredložilo formálne záujem o licenciu. Prezident NHL Clarence Campbell napokon v roku 1967 na stretnutí o expanzii povedal: „Chceme tím v St. Louis, pre jeho geografickú polohu a skutočnosť, že má adekvátnu arénu.“

Majiteľ Sid Salomon mladší vybral názov Blues podľa slávnej piesne z roku 1914 od W.C. Handyho „St. Louis Blues". Zvažované boli ešte dva názvy a to Mercury a Apollo. „Meno nášho tímu muselo byť Blues," povedal Salomon mladší. „Je to súčasťou mesta, v ktorom where W.C. Handy zložil svoju slávnu pieseň, keď v jedno ráno myslel na svoje dievča. Bez ohľadu na to, kde v meste zájdete, spieva sa tam. To je duch St. Louis."

Prvým trénerom v histórii klubu sa stal Lynn Patrick, ktorý však odstúpil už koncom novembra po bilancii 4-13-2. Nahradil ho jeho dovtedajší asistent Scotty Bowman. Áno, ten Scotty Bowman. Nový formát play-off zaručoval miesto vo finále bojov o Stanleyho pohár jednému zo šiestich nových tímov. Blues sa tam dostali vo svojich prvých troch sezónach, v rokoch 1968, 1969 proti Canadiens a 1970 proti Bruins. Vždy však neúspešne po výsledkoch 0:4 na zápasy. Na ďalšiu finálovú účasť si museli počkať 49 rokov.

V druhej polovici 70-tych rokoch bola organizácia na pokraji finančného kolapsu. Čiastočne to bolo spôsobené vznikom World Hockey Association (WHA), ale hlavne zlými finančnými rozhodnutiami, ktoré sa konali ešte v čase, keď Salomonovci organizáciu získali. 27. júla 1977 kúpila klub spoločnosť Ralston Purina. Ročne však vykazovali stratu odhadovaných 1,8 milióna dolárov a tak 12. apríla 1983 prišlo k predaju spoločnosti Hunter Coliseum Holdings, Ltd. za 12 miliónov dolárov. A nie len to. Tím sa mal presťahovať!

Novým domovom sa mal stať Saskatoon v provincii Saskatchewan. Čakalo sa už iba na povolenie 75 % Rady guvernérov NHL, kde mali schváliť predaj a prevod tímu. Zamietli ho v pomere 15:3. Ralston Purina sa však obrátili na súd a žiadali 60 miliónov dolárov za porušenie federálnych protimonopolných zákonov a porušenie povinnosti dobrej viery a čestného obchodovania. 3. júna oznámili, že už nemajú záujem prevádzkovať tím. Nezúčastnili sa ani vstupného draftu v roku 1983 a všetky výbery tímu prepadli. Toto je jediný takýto prípad v histórii ligy. Potom prišlo zo strany Ralston Purina ultimátum. Do 14. júna mala NHL schváliť predaj alebo tím bude zrušený, hráči a majetok rozpredaní. Rada guvernérov však toto zamietla a 13. júna tím „zrušila". NHL prevzala kontrolu nad organizáciou a začala hľadať nového majiteľa. Vtedajší prezident NHL John Ziegler povedal, že ak liga nenájde nového majiteľa do 6. augusta, tím bude rozpustený. Podarilo sa, 27.júla 1983 sa stal novým vlastníkom Harry Ornest, biznismen z Los Angeles.

V sezóne 2017/18 Blues nepostúpili do play-off a túto sezónu to vyzeralo podobne, ak nie horšie. 2. januára so ziskom 34 bodov boli na úplnom ligovom dne s bilanciou 15-18-4. Herne to nebolo najhoršie, čo nám potvrdzujú aj niektoré z pokročilých štatistík v hre 5 na 5.

Ich Corsi For% v tomto období 49,40 (18. v lige), Fenwick For% 49,81 (16.), Shots For% 49,62 (17.), Expected Goals For% 49,71 (15.), Scoring Chances For% 49,87 (17.) či High Danger Chances For% 51,33 (12.). To ich skôr predurčovalo na umiestnenie niekde okolo ligového stredu. To potvrdzovala aj úspešnosť streľby 8,02% (15.), ale potom tu máme úspešnosť zákrokov brankárov 90,61% (28.). Tu to rozhodne chcelo zmenu.

Prišla 8. januára, kedy sa prvýkrát postavil do bránky od začiatku zápasu Jordan Binnington v zápase proti Flyers a vychytal čisté konto. Pre mnohých to bol najdôležitejší zápas tímu počas základnej časti, pretože organizácia našla opäť vieru vo svojom brankárovi. Predtým nastúpil, len dva krát, ale to až počas zápasu (16. decembra proti Flames a 30. decembra proti Penguins).

Mimochodom debut v NHL absolvoval ešte 14. januára 2016, keď v zápase Blues proti Hurricanes striedal Briana Elliotta. Na konci základnej časti sa zastavil na číslach 24-5-1, priemer gólov na zápas 1,89, úspešnosť zákrokov 92,7% a 5 krát si udržal čisté konto. Rozdiel medzi skutočnou (Sv%) a predpokladanou (xSv%) úspešnosťou zákrokov v hre 5 na 5 mal najlepší v celej lige medzi brankármi, ktorí odchytali aspoň 1000 minút a to +2,08%. Najvyššiu mal aj úspešnosť pri strelách s najväčším nebezpečenstvom (HDSv%) 85,83% a GSAA sa zastavila na hodnote +13,52 (5.). Ak však limitujeme počet odchytaných zápasov, tak GSAA30 má 0,62 a opäť vedúca pozícia v rámci súťaže. Do úvahy treba však zobrať ešte jednu vec. V prepočte na 60 minút mal Binnington s tímom Corsi Against/60 49,34 (najmenej v súťaži medzi brankármi, ktorí odchytali aspoň 1000 minút, 56 hodnotených brankárov), Fenwick Against/60 36,16, Shots Against/60 25,46 či High Danger Chances Against/60 8,58, čo bolo opäť najmenej v celej lige. To svedčí o výrazne zlepšenej hre celého tímu. Od 3.januára dosiahli bilanciu 30-10-5 a získali od tohto dátumu najvyšší počet bodov zo všetkých tímov a to 65. Corsi For% 53,14 (7.), Fenwick For% 53,71 (4.), Shots For% 54,67 (3.), Expected Goals For% 56,52 (1.), Scoring Chances For% 54,04 (3.) či High Danger Chances For% 57,95 (1. !!!). Úspešnosť streľby bolo zhruba na rovnakej úrovni 8,16% (15.), ale bránkovisko 93,41% (4.).

Veľkú zásluhu má aj tréner Craig „Chief" Berube, ktorý prevzal tím 19. novembra 2019, keď skončil pri tíme dovtedy jeho nadriadený Mike Yeo. Málo sa však spomína generálny manažér tímu Doug Armstrong. Od leta 2017 priviedol do ofenzívy hráčov ako Ryan O´Reilly, Brayden Schenn, Patrick Maroon, David Perron, Tyler Bozak či Oskar Sundqvist. Poviete si a... Reportéri z NBC Sports spočítali, že Sundqvist, Schenn a O´Reilly nazbierali od svojho príchodu už 237 bodov. Hráči, ktorých Armstrong poslal preč (nie len za nich) a to Vladimír Sobotka, Ryan Reaves, Paul Stastny, Tage Thompson, Patrik Berglund, Jori Lehterä za rovnaký čas 125. Veľký rozdiel a to ešte ušetril v platovom rozpočte okolo 7 miliónov dolárov.

V bojoch o pohár lorda Stanleyho tím z Missouri vyradil postupne Winnipeg Jets (4:2 na zápasy), Dallas Stars (4:3) a San Jose Sharks (4:2). Vo finále, ktoré si zahrá ako spomíname vyššie po 49 rokoch, sa pokúsi vymazať dve nuly (napísané 26. mája 2019). V troch predchádzajúcich účastiach vo finále si nepripísali ani jeden víťazný zápas a v 8 zápasoch, ktoré v klubovej histórii odohrali počas play off proti Bruins, im v kolónke víťazstiev tiež svieti nula.

Tím z mesta, ktoré je pomenované po francúzskom kráľovi Louisovi – Svätému Ľudovítovi IX., sa chystá zmeniť fakt, že sú Blues najstarší aktívny tím v NHL, ktorý ešte nezískal Stanleyho pohár. Celé mesto žije hokejom napriek tomu, že samotné mesto nepodalo žiadosť o licenciu počas expanzie v roku 1967, napriek tomu, že tím bol v roku 1983 predaný a skoro presťahovaný do kanadského Saskatoonu, napriek tomu, že po Novom roku boli Blues na samom dne celej NHL. Saint Louis Blues – tím, ktorý ani nemal byť...
Mohlo by vás zaujímať:

Zobraziť komentáre k článku (3) Komentáre k článku (3)
VH1 Ignorovať27. 05. 2019 11:17
Už chýba len happy end a ďalší americký gýčový film sa môže točiť
Reagovať    0   
tarnowski Ignorovať27. 05. 2019 16:25
Výborný článok Pens! Napísať ho dalo akiste riadnu námahu.
Reagovať    2   
PwPIETRO Ignorovať28. 05. 2019 01:01
Fantastický článok
Reagovať    0   
Nové na SlovakFitness a SlovakKHL
Neprehliadnite
Tipovacia súťaž
Krátke správy
Najnovšie články
Tatarova sezóna nemôže byť prehliadaná. Je „MVP“ MontrealuVeľká príležitosť: Marleau dúfa, že v drese Penguins dokončí tento ročníkLucic stráca nádej v návrat tejto sezóny NHLMohla by sa sezóna NHL dohrať v Severnej Dakote?McDavid spúšťa tréningovú sériu, aby podporil zdravie det튝astný Jones: Po dlhých týždňoch je opäť na ľadeCoyotes podpísali trojročnú zmluvu s kanadským brankáromTop voľba Oilers zostane v budúcej sezóne vo ŠvédskuCehlárik do roka až dvoch: Bude to teraz alebo nikdyJedno z najneočakávanejších finále histórie. Priniesla ho sezóna po výlukeHráči, ktorí v tejto sezóne najviac sklamaliMatthews prezradil Justinovi Bieberovi, ktorí hráči sú jeho obľúbencamiSedemnásťročný Byfield verí, že v NHL môže hrať už v budúcej sezóneLegendárny Coffey: V dnešnej NHL mi chýba viac bodyčekovHúska je s ročníkom spokojný. V NHL chce chytať do roku 202211 top kandidátov na možné vykúpenie zo zmluvyGreene kariéru ešte neukončí, Greiss pomáha tým v núdziTvorcovia hry NHL 20 si pri aktualizácii urobili žart z Marchanda + fotoPovzbudivé pre NHL? Sezóna NFL by sa mala začať načas, povedal TrumpStihne sa aréna Islanders postaviť načas? Tím obavy nemáV Seattli pracujú tvrdo na tom, aby oznámili meno čo najskôrCehlárik priznáva: Je najvyšší čas na zmenuMontreal s Tatarom počíta aj do budúcna, tvrdí agentGretzky neváha: McDavid, si príliš dobrý. Raz získaš Stanleyho pohárViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2020 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies

Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu