Zatvoriť

Prihlásenie


Meno:  
Heslo:  
  trvalé prihlásenie 
   
Zaregistrovať sa
BLACK FRIDAY: Nakupujte produkty NHL na Fanda-NHL.sk a ušetrite 5 až 50 %!   Prejsť do obchodu »
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
NHL Fanshop - tričká, šiltovky a dresy »

Správy z NHL

Pokročilé štatistiky: Zabudnite na staré metriky. Ako určiť kvalitu brankára?

Juraj Kováč  |  15.08.2019
V začiatkoch ľadového hokeja sa práca hokejového brankára neodlišovala od práce hráč v poli, či už ide o vybavenie alebo herný štýl. Prvé hokejové pravidlá, tzv. halifaxské, ešte dokonca ani nerozlišovali pozíciu brankára a táto úloha prechádzala na hráča v poli, ktorý bol najbližšie k bránke.

Pozíciu brankára začali určovať až pravidlá montrealské. Na začiatku mohli brankári ako jediní zastaviť pohyb puku rukou, ale nesmeli ho držať a ani hádzať. Nesmeli sadať, kľakať a ani padať na ľad. Počas zápasu sa na túto pozíciu mohol presunúť hociktorý z obrancov.

Prvá časť výstroja, ktorou sa začali odlišovať od iných hráčov, boli chrániče tela. Na začiatku sa používali hlavne chrániče z iných športov, a to napríklad z kriketu. Používať sa začali začiatkom 90. rokoch 19. storočia (azda prvý bol v roku 1891 Seen Clearly), ich popularitu však naštartovalo až víťazstvo Winnipeg Victorias nad Montreal Victorial v bojoch o Stanleyho pohár 14. februára 1896. George Merritt si udržal čisté konto, senzácia bola na svete a tiež popularita „betónov" medzi ostatnými brankármi.

V roku 1905 prišiel Percy LeSeuer s novým typom hokejky, ktorú ešte vylepšil v roku 1910 Riley Hern. Od roku 1907 začali používať špeciálnu rukavicu a prvým brankárom, ktorý sa medzi profesionálmi objavil s ochranou tváre bol 20. februára 1930 Clint Benedict. Či vtedy alebo dnes, hlavnou úlohou hokejového brankára ostáva zabrániť puku prekročiť bránkovú čiaru.

Ako na základe čísiel určíme kvalitu brankára?

Podľa akých kritérií určíme tých najlepších alebo zistíme výkonnosť daného brankára? Počet odchytaných víťazstiev, priemer gólov na zápas a percentuálna úspešnosť zákrokov. Tri základne ukazovatele podľa ktorých sme sa riadili celé desaťročia a boli hlavným faktorom pri rozhodovaní, kto sa na konci sezóny bude tešiť zo zisku Vezinovej trofeje. Priemer gólov na zápas má dokonca vlastnú William M. Jennings Trophy.

Všetky tri sú však ovplyvnené rôznymi faktormi a neukazujú nám reálnu kvalitu v bránkovisku. Je to skôr tímová štatistika. Nič viac, nič menej. Brankári nemajú žiadnu kontrolu nad tým, koľkým strelám čelia a minimálnu, koľkým hrám v oslabení sú vystavení počas zápasu, či odkiaľ prichádzajú strelecké pokusy alebo ako sa vyvíja zápas. To všetko má na dané štatistiky výrazný vplyv.

Percentuálna úspešnosť zákrokov je síce lepšia štatistika, ale aj tu nájdeme nedostatky. Mali by sme ich teda ignorovať? To nie, len si treba uvedomiť, že nám okrem konečného výsledku nedávajú nič. Žiadne informácie, ako sa brankár k danému číslu dostal a už vôbec by nemali byť smerodajné na hodnotenie kvality brankárov. Zavádzajú.

Pokročilé štatistiky sa však snažia odbúrať tieto nedostatky a prišli s oveľa presnenejšími metrikami. Drvivá väčšina z vás určite súhlasí s tým, že záleží na kvalite streleckého pokusu. „Kvalita" výstrelu sa riadi viacerými faktormi ako miesto na ľade, typ strely, uhol... Práve preto rozdeľuje percentuálnu úspešnosť zákrokov do troch kategórii:

Úspešnosť zákrokov pri strelách s nízkym nebezpečenstvom (LDSv%) - úspešnosť streľby 3 % a menej.

Úspešnosť streľby pri strelách so stredným nebezpečenstvom (MDSv%) – úspešnosť streľby vyššia ako 3 %, ale menej ako 9 %.

Úspešnosť streľby pri strelách s vysokým nebezpečenstvom (HDSv%) – úspešnosť streľby 9 % a viac.


Tu treba uviesť, že vo väčšine prípadov majú brankári kalibru NHL veľmi podobné čísla z oblasti nízkeho či stredného nebezpečenstva a najväčšia zručnosť schopnosti brankára je obsiahnutá pri zastavovaní striel s označením „High-Danger" (strely s vysokým nebezpečenstvom).

Tieto ďalšie štatistiky sa snažia zbaviť vplyvu, ktorú má defenzíva na percentuálnu úspešnosť zákrokov a presnejšie vykresľujú skutočný výkon brankára:

Očakávaná percentuálna úspešnosť zákrokov (xSv%) – úspešnosť zákrokov, ktorú by mal priemerný ligový brankár vzhľadom na rovnakú kvalitu streleckých pokusov, ktorým čelil daný brankár. Treba si však uvedomiť, že toto NIE JE skutočný stav brankára, ktorý vykonal a slúži len na porovnanie vzhľadom k ligovému priemeru na základe kvality pokusov, ktorým čelil. Ak má nejaký brankár lepšiu xSv% v porovnaní s iným, to neznamená, že mal lepšiu sezónu, ale skôr to, že obrana pred ním len lepšie fungovala.

Delta percentuálna úspešnosť zákrokov (dSv%) - rozdiel medzi skutočnou a očakávanou úspešnosťou zákrokov. Toto je veľmi cenená štatistika, ktorá nám ukazuje o koľko lepší (či horší) je brankár v porovnaní s tým, čo by vykonal priemerný ligový brankár. Hodnota 0 znamená, že si brankár viedol ako priemerný ligový brankár vzhľadom na kvalitu striel (Sv% - xSv% =dSv%).

Goals Saved Above Average (GSAA) – ide o kumulatívny stav, ktorý predstavuje počet inkasovaných gólov povolených brankárom v porovnaní s priemerným ligovým brankárom opäť na základe streleckých pokusov. Tu sa však môžete stretnúť na rôznych stránkach s inými hodnotami u toho istého brankára. Napríklad Andrej Vasilevskij, aktuálny držiteľ Vezina Trophy, má na jednej z nich vo všetkých herných situáciách +26,4 a na druhej +10,64. Rozdiel je v tom, že vo väčšine stránok, kde pracujú s GSAA, berú v úvahu len počet streleckých pokusov a nie aj kvalitu. Preto možno odporúčať sledovať túto štatistiku na stránke corsica.hockey.

Goals Saved Above Average per 30 Shots (GSAA30) – je to rýchlejšia verzia GSAA, ktorá hovorí, koľko inkasoval brankár gólov v porovnaní s priemerným ligovým brankárom na 30 streleckých pokusov, ktorým čelil. Táto štatistika nám pomáha vyrovnať podmienky a porovnať brankárov s odlišným pracovným zaťažením.

Domingue - horší brankár, ako sa zdá?

Argument, že kvalitný brankár bude mať dobré hodnoty v každom tíme a za každých podmienok je nepravdivý. Ako príklad nám poslúži Louis Domingue, v minulej sezóne brankárska dvojka tímu Tampa Bay Lightning.

Napriek tomu, že posledná sezóna v jeho podaní sa javí ako vydarená, Bolts počas leta priviedli najprv Curtisa McElhinneyho a neskôr pribudol aj Mike Condon. Pred pár dňami sa objavila informácia, že sa stal nadbytočným a ponúkajú ho iným tímom (špekuluje sa, že záujem prejavili Blue Jackets, Maple Leafs a Sharks).

Cez sezónu vládla s jeho výkonmi spokojnosť a počas zranenia Andrej Vasilevského držal tím na víťaznej vlne. Za všetko svedčí bilancia, že zo 26 odchytaných zápasov až 21 doviedol do víťazného konca (dokonca ťahal sériu 11 víťazných zápasov za sebou) s priemerom 2,88 inkasovaného gólu na zápas a úspešnosťou zákrokov 90,8 % (ligový priemer 2,81 a 91 %). K tomu berie ročne len 1,150 milióna amerických dolárov.

Plat, 21 víťazných zápasov z celkového počtu 26 odchytaných a priemer gólov na zápas nižší, ako mal Connor Hellebuyck, Corey Crawford či Jimmy Howard, z neho robia minimálne veľmi zaujímavého náhradného brankára. Aká však bola jeho sezóna naozaj?

Ako píšeme vyššie, aby sme odbúrali zvýhodnenie či naopak znevýhodnenie v jednotlivých situáciách, štatistiky budú v hre 5 na 5 (samozrejme aj hra v špeciálnych formáciách je dôležitá, ale vzorka je malá a nestála, preto má svoje vlastné údaje).

Domingue si v tejto hernej činnosti pripísal Sv% 91,23, pričom predpokladanú (xSv%) 92,46, čo mu dáva rozdiel (dSv%) -1,23 (53.miesto v lige, +1000 min, 56 hodnotených brankárov). Úspešnosť pri strelách z tých najnebezpečnejších miest (HDSv%) 75,73 (52.), GSAA -7,44 (47., čo znamená, že inkasoval o vyše 7 gólov viac ako by za rovnakých podmienok priemerný ligový brankár) alebo GSAA30 (pre odbúranie zápasovej vyťaženosti) -0,37 (53.). V prepočte na 60 minút na neho smerovalo 29,26 striel (44.) a z toho bolo len 17,05% z tých najvýhodnejších pozícii pre strelcov, čo bolo 4. najnižšie číslo v lige (menej už iba Malcolm Subban z Golden Knights, Andrej Vasilevskij z Lightning a Devan Dubnyk z Wild).

Počet zabránených gólov nad očakávania (GSAx) - náhradní brankári (<2000 min.):

Domingue mal v minulej sezóne jednu z najľahších úloh v lige a napriek tomu si viedol hrozne, patril medzi úplne to najhoršie. To, že Bolts boli tak úspešným tímom, však z neho podľa základných štatistík urobilo solídnu zálohu s priemernými ligovými číslami a s vysokým podielom víťazných zápasov.

Každá štatistika sa bude trochu spoliehať na tímovú hru, ale ako bolo spomenuté, brankári majú minimálnu možnosť ovplyvniť to, čo sa deje pred nimi. Preto v ich prípade treba pracovať s takými, kde najviac odbúrame tento vplyv. Ak chcete spoľahlivé a informatívne štatistiky, tak zabudnite na tie pôvodne. Môžu klamať.Mohlo by vás zaujímať:

Zobraziť komentáre k článku (25) Komentáre k článku (25)
puxo333 Ignorovať15. 08. 2019 07:32
Perfektný článok ;) Snáď ste každému ukázali, že percentuálna úspešnosť nie je ten top údaj, ktorý nám ukazuje, ako je daný brankár kvalitný - áno, je to dôležitý údaj, ale treba prihliadnuť aj na kvalitu obrany a strely, ktoré na daného brankára idú (rozdiel je nahadzované strely na dorážky a kombinácie z prvej spred brány) iba škoda, že ste nedali do porovnania aj niektorých iných brankárov, aby sme si vedeli porovnať aj napríklad víťaza vezinovej trofeje s nominantmi, prípadne s inými brankármi v lige, i tak perfektná práca
Reagovať    0   
VH1 Ignorovať15. 08. 2019 07:34
Veľmi pekný článok a len potvrdzuje , že pokročilé štatistiky dávajú najobjektívnejší obraz o výkonnosti - posledná polemika o tom tu bola pri článku o E.Karlssonovi . Viem, že pokročilé štatistiky sú suché a nezáživné , ale sú nepochybne najobjektívnejšie.
Reagovať    2   
jam benn Ignorovať15. 08. 2019 08:32
Pekne napísane aj ked nie vždy suhlasím .Ja zaujimave že brankar ako Domingue mal 21 vyhier z 26 zapasov len vdak Tampe,človek by si povedal že aký dobrý ročník odchytal .Dobrý článok na zamyslenie,palec hore Pens
Reagovať    1   
Dany Ignorovať15. 08. 2019 09:04
Pekny clanok
Reagovať    0   
_RoKo_ Ignorovať15. 08. 2019 09:26
Super článok Pens.
Reagovať    0   
Jake Ignorovať15. 08. 2019 09:35
Diki, Pensie. Nezvažuješ podobne "polopatisticky" vysvetliť všetky pokročilé štatistiky, nielen brankárske? V nejakom ďalšom článku? )
Reagovať    0   
feo Ignorovať15. 08. 2019 11:00
Raz uz pisal uvod tu, v clanku su aj odkazy na ceske, ktore konkretne myslis? https://www.slovaknhl.sk/41744-pokrocile-statistiky-co-je-to -corsi.html
Reagovať    0   
Jake Ignorovať15. 08. 2019 12:32
Toto vyzerá presne ako niečo, čo som chcel. Diki
Reagovať    0   
matoolotr Ignorovať15. 08. 2019 11:14
aj mi bolo trochu divne, ze Louis bol v predminulej sezone v Arizone uplne tragicky a zrazu za Bolts vyhral 21 z 26 zapasov...
Reagovať    1   
Penguin32 Ignorovať15. 08. 2019 18:23
Skus chytať v jednom z najslabšich timov v ligy (arizone) a mať dobre štatistiky
Reagovať    0   
jam benn Ignorovať15. 08. 2019 18:50
To je fakt zlý argument ,pretože to iste možem ja povedať u Gibsona ,chytal v Anahaime ,čo bol jeden z najhorších tímov ligy ale aj tak mal nadpriemerne čisla ,za druhe asi neni uplne nahoda že sa behom jednej sezony dostal z vykonnosti v Arizone kde mal v 7 zapasoch 85,6 % uspešnost zakrokov, dostal do Tampy kde mal zrazu omnoho lepšie čísla ,to by chceš povedať že sa z neho behom sezony stal o triedu lepší brankar ? Myslím si že aj Kuemper ukazal že sa da za Arizonu celkom chytať To za akým tímom chytaš robí vela ,samozrejme su tu aj brankari ako Gibson ktory su skvelý vždy .Chcel by som vidieť Domingua v tohtoročnej Arizone a zaujimali by ma jeho čísla. Si trošku mimo ked si myslíš že toto je golman čo može niekde robiť jednotku ale ok ,je to tvoj nazor ,ja to berem .
Reagovať    0   
iljic Ignorovať15. 08. 2019 11:29
parádna analýza
Reagovať    0   
iljic Ignorovať15. 08. 2019 11:36
Viem , že to sem nepatrí a admin nech to zmaže ak to uzná za vhodné. Chcem Vás poprosiť zahlasovať za moju dcéru v grantovej súťaži UKÁŽ SA, ak uznáte za vhodné, pripájam link, hlasovať sa dá každý deň raz. do 31.8. ĎAKUJEM https://www.olympic.sk/ukazsa/alzbeta-gargulakova
Reagovať    3   
Marek stifi Ignorovať15. 08. 2019 13:15
Poslal som hlas.
Reagovať    1   
Potrath Ignorovať15. 08. 2019 18:21
Priateľu, máš veľmi šikovnú dcéru, s perfektnými vysledkami.. Paráda Hlas odoslaný, držím palce a fandim
Reagovať    1   
hlas Ignorovať16. 08. 2019 16:53
wow ty máš 7 detí.. to sa v dnešnej dobe len tak nevidí. posielam hlas
Reagovať    1   
iljic Ignorovať16. 08. 2019 20:08
ďakujem za hlasy, tie deti niekto robiť musí
Reagovať    4   
Penguin32 Ignorovať15. 08. 2019 18:21
Redakcia najprv si overte fakty a potom niečo pište, domingue nie je nadbytočny ale Lightning vidia že ma na to aby bol 1kouv inom time a tak ho nechcu v jeho kariere brzdiť za 2. potrebuju peniaze na podpis Pointa preto sa ho snažia vymeniť a vedia že za neho dostanu kvalitneho hrača, za 3.hrozna sezona? 21 vyhier len tak hej? pozrite si highlighty v zapasoch ktorych chytal a už len tam uvidite ake dôležite zakroky mal, po 4. už v Arizone ukazal že je kvalitny brankar a preti si ho aj Bolts vybrali, absolutne zly priklad k tomuto članku ( pre ostatnych ano som fan Bolts a budem si o obhajovať hračov ktory za to stoja a nepravom sa im krivdi) za mna članok
Reagovať    0   
jam benn Ignorovať15. 08. 2019 18:58
Peniaze na Pointa su ,viac ako Kucherov nedostane .McElhinney je omnoho lepšia 2 pre Tampu ,takže zase správni krok od vedenia Btw neviem čo by ušetrili vymenou Domingua ako hovoríš kedže McElhinney berie o 200 000 viac a ešte keby ziskali kvalitneho hráča tak to už fakt nevidím nejak to šetrenie .
Reagovať    0   
Jake Ignorovať16. 08. 2019 09:03
Ved v tom clanku su natrieskane fakty, ktore ten nazor podpieraju. Narozdiel od Tvojho komentara, kde sa dovolavas faktov, ale potom davas len hrstku pocitov, ktore este aj potvrdis na konci vetou, ze si f
Reagovať    1   
REBBELS Ignorovať15. 08. 2019 18:57
Dobrý článek pro milovníky statistik kterým ale já osobně moc nefandím. Palec nahoru že si Pens dal s tím práci
Reagovať    0   
Martiiniii Ignorovať16. 08. 2019 05:57
Je nebezpečnejšia strela,ktorá strelcovi nesadne,ale je z piatich metrov,pričom brankár vidí a je na mieste,alebo je nebezpečnejšia šupa z prvej od modrej pričom brankár sa premiestňuje a vo výhľade mu zavadzajú štyria hráči?Pokročilé štatistiky sú určite zaujímavé,ale určite sa to nedá považovať ako tá jedinná vec,ktorá presne ukazujee kvalitu danného hráča.
Reagovať    0   
feo Ignorovať16. 08. 2019 09:27
Co ked z piatich metrov das gol aj z takej, co nesadne? Chcem povedat, ze v statistikach vsetko vystihnute je, ak mas dostatok minut na lade(!). Ostatne su definicie: Napr. High danger zone je tam preto, ze spocitas pocet golov z tej zony a vydelis ho poctom striel - jasne to bude vyssie cislo, ako od modrej, to nie je, ze by si to niekto vymyslel tie zony. A brankara musis hodnotit s prihliadnutim na obranu timu, v ktorom hra, vid Halak v NYI - vyslo, ze bol dobry https://www.slovaknhl.sk/37775-pokrocile-statistikybola-sezo na-halaka-skutocne-taka-zla_.html.
Reagovať    0   
Foster161 Ignorovať16. 08. 2019 12:19
Tá tabuľka je len pod 2000 minút hrania? Škoda, Jaro mal nejal 2300 ale ako náhradník by bol pekne vysoko, v High danger save je tuším TOP 5.
Reagovať    0   
PJEscore Ignorovať17. 08. 2019 12:22
Pri tecovanej strele sa pocita, ze bola z ktorej zony? Spred brany alebo od modrej?
Reagovať    0   
Nové na SlovakFitness a SlovakKHL
Neprehliadnite
Krátke správy
Najnovšie články
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2020 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies

Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu