Slováci v NHL
Pokročilé štatistiky: Je Martin Marinčin cennejší obranca, ako si mnohí myslia?
V desiaty januárový deň Maple Leafs oznámili, že sa dohodli na ročnom predĺžení zmluvy so slovenským obrancom Martinom Marinčinom v celkovej hodnote 700 000 amerických dolárov. Ide o jeho piatu zmluvu s tímom, ktorý ho získal v júni 2015 (predošlé podpísal v júni 2015, júli 2016, júli 2018 a júni 2019).
Je viac ako pravdepodobná, že podpis novej zmluvy nič nezmení na jeho postavení v tímovej hierarchii. Marinčin, ktorý vo februári oslávi 28. narodeniny, odohral v tejto sezóne za prvý tím 13 zápasov (v priemere 14 minút a 19 sekúnd na zápas) bez bodového zisku. V hre 5 na 5 si v prepočte na 60 minút hry pripísal 3,74 strely (21. v tíme, +150 min, 23 hodnotených hráčov), 1,49 trestných minút (9.), 3,36 stratených pukov (2. najvyšší počet v tíme) či 4,11 hitov (10.).
S ním na ľade tím vykazuje pomer všetkých streleckých pokusov 51,30% (CF% - 15.), pomer striel na bránku 52,22% (SF% - 8.), pomer príležitosti na skórovanie 51,8% (SCF% - 16.), z tých najvýhodnejších pozícii 47,27% (HDCF% - 17., najhorší z obrancov) či pomer očakávaných gólov 49,94% (xGF% - 17.).
Tie defenzívne metriky však vyznievajú o dosť lepšie, ale to asi nikoho neprekvapí. Spomeniem, len očakávané inkasované góly (analýza streleckých pokusov, šancí a nebezpečnosti striel) v prepočte na 60 minút hry – 2,16, čo je 2. najlepší výsledok medzi obrancami Maple Leafs. Problémom však ostáva predbránkový priestor, čo potvrdzuje aj priložený graf, či počet šancí z tých najvýhodnejších pozícií, kde mu za 10,83 (HDCA/60) patrí až 13. pozícia v tíme (dokonca v porovnaní s tímom je najhorší z obrancov Rel HDCA/60 za +1,71). V tej minulej bol v porovnaní so spoluhráčmi naopak najlepší za -4,77.
(čím je farba červenšia, tým viac z daných miest oproti priemeru ligy, u modrej je to naopak)
Zaujímavé však je, že 7. či prípadne 8. obranca vykazuje plusovú hodnotu v defenzívnych činnostiach od príchodu k Maple Leafs v sezóne 2015/16. V hodnotení GAR (Goals Above Replacement – v skratke je to „veličina", ktorá ukazuje ako hodnotný je hráč, v porovnaní s hráčom na „náhradnej úrovní", teda s hráčom, ktorý je ľahko dostupný a hneď k dispozícii)) má +6,2. Toto ho skôr radí na pozíciu niekde okolo 4. či 5. obrancu, prípadne veľmi užitočného obrancu v treťom páre. K tomu za také peniaze...
Navyše, kým jeho TOI% QoT (kvalita času na ľade – vážený priemer hracieho času spoluhráčov, s ktorými nastupoval) je 26,62 (najnižší z obrancov), tak TOI% QoC (kvalita času na ľade – vážený priemer hracieho času súperov, proti ktorým nastupoval) je výrazne vyšší a to 29,02. V obrannej tretine v prepočte na 60 minút štartoval 10,09, čo je najviac z obrancov v tíme, kým v tej útočnej 4,86, čo je zase najmenej. To mu dáva jednoznačne najnižšiu Off. Zone Start% a to len 32,5.
Hráva síce menej, ale „ťažšie" minúty. Analýza Billa Comeaua z mapleleafshotstove v polovici sezóny ukázala, že proti slabšej konkurencii zvláda svoju prácu dobre, horšie je to už proti elitným útočníkom. Tu oproti svojím defenzívnym spoluhráčom stráca.
Počas svojej kariéry dokázal dôsledne riadiť strelecký či gólový diferenciál a robil to proti celkom solídnej konkurencii. Často je však považovaný za „okrajového" hráča NHL, lebo nevyhovuje „očnému testu". K tomu si pridajte jeho „schopnosť" vyrobiť chybu v tom najmenej vhodnom čase či v tom najhoršom priestore (na posledných MS bol našim pravdepodobne najlepším obrancom, ale aj tak si väčšina pri jeho mene vybaví chybu v závere zápasu proti Nemecku). K tomu pridajte jeho korčuľovanie či hru s pukom a máte dôvod nespokojnosti fanúšikov tohto tradičného klubu.
Naopak, v šatni je veľmi obľúbený a rešpektovaný pre svoju flexibilitu či pracovnú morálku. Marinčin vie, aká je jeho úloha a čo sa od neho očakáva. Je hráčom na hrane prvého tímu a AHL (do konca decembra bol takto „presunutý" 11-krát), ale v prípade príležitosti dokáže poskytnúť solídnu hru za veľmi malé peniaze.
Štatistiky sú k 12. januáru 2020.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: