19. 04.
«

Magazín

Prvé góly tímov NHL III. – Gáboríkov historický zápis, dvakrát Petrovický

V poslednej časti tohto mini seriálu sa zameriame na tímy, ktoré začali písať históriu NHL až po roku 1992. Nemôžeme pritom zabudnúť ani na prvé góly z hokejok slovenských hráčov.

V tomto období bolo pridaných 8 nových licencií, ktoré zahŕňali tímy Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning, Anaheim Mighty Ducks, Florida Panthers, Nashville Predators, Atlanta Thrashers, Columbus Blue Jackets a Minnesota Wild. Vegas Golden Knights sa pripojili v roku 2017.

Päť organizácii sa počas tejto doby presťahovalo. V roku 1993 Minnesota North Stars do Dallasu, Quebec Nordiques v roku 1995 do Denveru, Winnipeg Jets v roku 1996 do Phoenixu, Hartford Whalers v roku 1997 do Raleighu a v roku 2011 Atlanta Thrashers do Winnipegu.

Keď už tu máme „všetko prvé", spomenieme ešte jednu udalosť z roku 1992. Generálny manažér tímu Tampa Bay Lightning, Phil Esposito, strhol pozornosť médií i širokej verejnosti, keď prišiel s nápadom, ktorý navždy prepísal dejiny profesionálneho športu – 23. septembra 1992 sa po prvý raz v histórii ligy postavila do bránky žena. Manon Rheaume odchytala jednu tretinu v exhibičnom zápase pred sezónou proti St. Louis Blues (v roku 1993 odchytala tiež jednu tretinu proti Boston Bruins).

Prinášame Vám opäť kompletný zoznam premiérových strelcov v nových či presťahovaných organizáciách z tohto obdobia:

Deň Klub Autor gólu Asistencia Súper Tr. Miesto Výsledok
7. 10. 1992 Tampa Bay Lightning Chris Kontos Rob, Zamuner, Adam Creighton Chicago Blackhawks 1. doma Lightning vyhrali 7:3
8. 10. 1992 Ottawa Senators Neil Brady Jody Hull, Norm MacIver Montreal Canadiens 2. doma Senators vyhrali 5:3
5. 10. 1993 Dallas Stars Neal Broten Mike McPhee Detroit Red Wings 1. doma Stars vyhrali 6:4
6. 10. 1993 Florida Panthers Scott Mellanby Rob Niedermayer, Jevgenij Davydov Chicago Blackhawks 1. vonku Panthers remizovali 4:4
8. 10. 1993 Anaheim Mighty Ducks Sean Hill Bill Houlder, Terry Yake Detroit Red Wings 2. doma Mighty Ducks prehrali 2:7
6. 10. 1995 Colorado Avalanche Valerij Kamenskij Uwe Krupp, Andrej Kovalenko Detroit Red Wings 1. doma Avalanche vyhrali 3:2
7. 10. 1996 Phoenix Coyotes Mike Gartner Keith Tkachuk Boston Bruins 1. vonku Coyotes vyhrali 5:2
1. 10. 1997 Carolina Hurricanes Kevin Dineen Jeff O´Neill Tampa Bay Lightning 1. vonku Hurricanes prehrali 2:4
13. 10. 1998 Nashville Predators Andrew Brunette Joel Bouchard, Greg Johnson Carolina Hurricanes 1. doma Predators vyhrali 3:2
2. 10. 1999 Atlanta Thrashers Kelly Buchberger Patrik Štefan, Martin Procházka New Jersey Devils 2. doma Thrashers prehrali 1:4
6. 10. 2000 Minnesota Wild MARIÁN GÁBORÍK Scott Pellerin, Jim Dowd Anaheim Mighty Ducks 2. vonku Wild prehrali 1:3
7. 10. 2000 Columbus Blue Jackets Bruce Gardiner Krzysztof Oliwa, Kevyn Adams Chicago Blackhawks 1. doma Blue Jackets prehrali 3:5
9. 10. 2011 Winnipeg Jets Nikolaj Antropov Mark Stuart, Alexander Burmistrov Montreal Canadiens 3. doma Jets prehrali 1:5
6. 10. 2017 Vegas Golden Knights James Neal Nate Schmidt, Luca Sbisa Dallas Stars 3. vonku Golden Knights vyhrali 2:1

V rámci jednej organizácie: Dallas Stars (Minnesota North Stars 1967-93), Colorado Avalanche (Quebec Nordiques 1979-1995), Arizona Coyotes (Winnipeg Jets 1979-96, Phoenix Coyotes 1996-2014), Carolina Hurricanes (Hartford Whalers 1979-97), Anaheim Ducks (Anaheim Mighty Ducks 1993-2006), Winnipeg Jets (Atlanta Thrashers 1999-2011).

Prví slovenskí strelci

OTTAWA SENATORS: Pavol Demitra, 1993/94
Demitra sa zaradil k hráčom, ktorí svoj premiérový gól zaznamenali hneď pri svojom debute v NHL. 9. októbra 1993 na ľade St. Louis Blues počas presilovej hry v 2. tretine (12:08) dával na priebežných 4:3 (asistencie: Norm MacIver, Alexej Jašin) pre Sens. Blues však zápas nakoniec otočili a zvíťazili 7:5.

FLORIDA PANTHERS: Róbert Švehla, 1994/95
Počas presilovky si gólový účet otvoril aj Švehla. Vo svojom druhom zápase v zámorskej kariére, 22. apríla 1995, proti Quebec Nordiques (4:2) otvoril skóre zápasu v 1. tretine v čase 01:34 (asistencie: Scott Mellanby, Jason Woolley).

DALLAS STARS: Róbert Petrovický, 1995/96
Do tretice gól v početnej výhode. 22. januára 1996 na ľade Vancouver Canucks pri víťazstve Stars 6:4 sa presadil v 2. tretine v čase 14:43 (asistencie: Greg Adams, Derian Hatcher). Vo svojom druhom zápase v drese Dallas Stars zvyšoval už na 5:1 a tento gól bol napokon víťazný. Vtedy, v roku 1996, ignoroval Róbert Petrovický zmluvu s Dallas Stars. Zbalil si veci, sadol do lietadla a uprednostnil reprezentačný dres. Za Slovensko však stihol pri ich premiére v elitnej A-kategórii odohrať len dva zápasy a musel sa vrátiť späť do zámoria, kde sa pripojil k tímu Michigan K-Wings (IHL).

TAMPA BAY LIGHTNING: Róbert Petrovický, 1998/99
Hartford Whalers, Dallas Stars a Tampa Bay Lightning - tri tímy, kde premiérový slovenský gól padol z hokejky toho istého hráča. V drese Lightning sa tak stalo 9. marca 1999 v zápase Toronto Maple Leafs – Tampa Bay Lightning 6:1, keď v 2.tretine v čase 15:32 (asistencie: Jason Bonsignore, Jassen Cullimore) uzatváral Róbert Petrovický zápasové skóre.

NASHVILLE PREDATORS: Richard Lintner, 1999/00
1. júna 1998 sa stal historicky prvým hráčom v organizácii Predators Marián Cisár, ktorý prišiel od Kings za budúce vyrovnanie. K tomu pridal aj prvý strelený gól počas prípravného zápasu 19. septembra 1998 v Huntsville v Alabame proti Florida Panthers. V základnej časti NHL to však bol Richard Lintner, ktorý 28. 12. 1999 otváral skóre zápasu Predators – Carolina Hurricanes (3:2). V 1. tretine, v čase 12:09 (asistencia: Cliff Ronning), si to v bránke Canes odniesol, podobne ako v prípade Richarda Zedníka u Canadiens, Arturs Irbe.

MINNESOTA WILD: Marián Gáborík, 2000/01

Aby toho nebolo málo, prvým strelcom medzi obrancami v rámci organizácie sa stal Ľubomír Sekeráš. Stalo sa tak 15. októbra 2000 pri prehre Wild proti Edmonton Oilers 3:5. V zápase odohral 25:09 min., z toho bolo až 7:03 min. počas presilových hier a práve v tejto hernej situácii otvoril skóre zápasu v 1. tretine, v čase 05:30 (asistencie: Scott Pellerin, Marián Gáborík).

PHOENIX COYOTES: Michal Handzuš, 2000/01
Síce bol až tretím slovenským hráčom v drese tohto tímu (pred ním Radoslav Suchý a Ladislav Nagy), premiérový gól však padol až z hokejky Michala Handzuša 21. marca 2001, v zápase proti Senators, pri prehre 2:5. Prihrával mu práve Ladislav Nagy v 2. tretine, v čase 12:12 vo svojom druhom zápase v drese Coyotes – znižoval na priebežných 2:4. Po zmene názvu na Arizona Coyotes skóroval ako prvý Richard Pánik - 1. marca 2018, v 3.tretine (08:09), upravoval na 3:2 (asistencie: Oliver Ekman-Larsson, Christian Fischer) pri výhre Coyotes nad Minnesota Wild 5:3.

ATLANTA THRASHERS: Ľuboš Bartečko, 2001/02
16. novembra 2001, v 3.tretine, v čase 03:15, vyrovnával na 3:3 (asistencie: Tomi Kallio, Jiří Šlégr) v zápase Thrashers – Nashville Predators (4:4). Bartečko odohral v zápase 13:27 min. a prezentoval sa aj dvoma strelami.

COLUMBUS BLUE JACKETS: Andrej Nedorost, 2003/04
Debut si odkrútil ešte v sezóne 2001/02 a to 30. marca 2002. Na ľade San Jose Sharks si pripísal asistenciu pri vysokej prehre Blue Jackets 2:10. Gólová radosť prišla až v prvom zápase sezóny 2003/04 (9.október 2003) na ľade Atlanta Thrashers pri prehre 1:2. V 2. tretine vyrovnával na 1:1 v čase 18:45 (asistencie: David Ling, Darryl Sydor).

COLORADO AVALANCHE: Marek Svatoš, 2003/04
Prvým Slovákom v drese tohto tímu bol Jaroslav Obšut v troch zápasoch sezóny 2001/02, ktorá absolvoval bez bodového zisku. Svatoš odohral v sezóne 2003/04 prvé a posledné dva zápasy základnej časti. V tom hranom 2. apríla 2004, na domácom ľade proti Columbus Blue Jackets (4:2), sa presadil hneď dvakrát. V 2. tretine v čase 01:23 vyrovnával na 1:1 (asistencie: Milan Hejduk, Peter Forsberg) a skóroval potom ešte v tej istej tretine počas presilovej hry (14:39), aby zvyšoval už na 4:1 (asistencie: Peter Forsberg, John-Michael Liles).

ANAHEIM DUCKS: Ľubomír Višňovský, 2009/10
Doteraz jediný Slovák v histórii klubu si odbil premiéru 6. marca 2010 proti Phoenix Coyotes a strelecký úspech prišiel o deň neskôr proti Montreal Canadiens. V 1. tretine, v čase 12:54 (bez asistencie), zvyšoval počas presilovky na 2:0 a Ducks vyhrali úvodnú tretinu 3:0. Napriek tomu, že Canadiens zápas otočili a zvíťazili 4:3 po predĺžení, sa stal Višňovský prvou hviezdou zápasu.

CAROLINA HURRICANES: Andrej Sekera, 2013/14
Tomáš Malec odohral v priebehu sezón 2002/03 a 2003/04 za Canes 43 zápasov so ziskom 2 asistencií. Ten prvý slovenský gól prišiel až 25. októbra 2013 na ľade Colorado Avalanche. Andrej Sekera upravoval v 3. tretine, v čase 02:40 (asistencie: Jiří Tlustý, Alexander Semin), na konečných 2:4 z pohľadu tímu z Raleighu.

WINNIPEG JETS: Marko Daňo, 2015/16
Prvý zápas za Jets odohral 27. februára 2016 proti Pittsburgh Penguins a gólovú premiéru absolvoval 10. marca 2016 proti Detroit Red Wings pri prehre 2:3. Marko Daňo otvoril skóre stretnutia v 1. tretine, v čase 11:23 (asistencie: Mathieu Perreault, Alexander Burmistrov).

VEGAS GOLDEN KNIGHTS: Tomáš Tatar, 2017/18
Gólová radosť prišla v treťom zápase za Golden Knights, 4 .marca 2018 na ľade New Jersey Devils, pri výhre 3:2. Tomáš Tatar sa presadil počas presilovky v 2. tretine, v čase 17:43 (asistencie: David Perron, Brad Hunt), keď upravoval na 3:1.