29. 03.
30. 03.
«

Chára asistoval, ale tešil sa vyťažovaný Černák. Tatarov tím je krok od postupu

V stredu sa v NHL odohrali štyri zápasy o postup do prvého kola a dva o nasadenie. V akcii sme videli aj štyroch Slovákov, pričom jeden bodoval a dvaja sa tešili z výhier.

Východná konferencia – predkolo

FLORIDA – NY ISLANDERS 3:2 (stav série: 1-2)

Ak by Florida prehrala s Islanders aj dnes, sezóna by sa pre ňu definitívne skončila. Nestalo sa tak. Mike Hoffman obnovil vedenie v úvode tretej tretiny kľúčovým gólom v presilovke, ktorá sa hrala po technickom priestupku brankára Semiona Varlamova a Brian Boyle na neho nadviazal o dve minúty neskôr, aby Panthers vyhrali 3:2 a znížili stav série na 1:2. Zápas v sérii, ktorej čelili vyradeniu, vyhrali prvýkrát od konferenčného finále v roku 1996. Hoffman pridal aj asistenciu, prvý gól zápasu vsietil Erik Haula a Sergej Bobrovskij predviedol 20 zákrokov. Jean-Gabriel Pageau vyrovnával na 1:1, Brock Nelson v 59. minúte pri hre bez brankára zdramatizoval zápas kontaktným gólom. New Yorku však už nepomohol ani oddychový čas. Druhú šancu na spečatenie postupu bude mať v piatok. Varlamov kryl v stredu 19 striel z 22.

Dôležitý gól Hoffmana po peknej kombinácii:

Hviezdy duelu: 1. M. Hoffman (FLA), 2. M. Weegar (FLA), 3. R. Pulock (NYI)

Aaron Ekblad, obranca Panthers: „Hrali sme tvrdo v situácii o prežitie. Dnes sme navzájom od seba žiadali veľa a vydali sme z nás špičkový výkon. Sme šťastní a nevieme sa dočkať, ako to urobíme znova o dva dni.“

Barry Trotz, tréner Islanders: „Je to nevyužitá príležitosť vyradiť ich, ale oni majú dobrý tím. Sú veľmi talentovaní a majú dobrého trénera, majú aj v mužstve hviezdnu silu. My sme trochu upustili od našej hry, ale vieme, že sa k nej musíme v ďalšom zápase vrátiť.“

MONTREAL – PITTSBURGH 4:3 (stav série: 2-1)

Montreal otočil prvý zápas v play-off s viacgólovou stratou od roku 2008, keď strelil tri góly po sebe, aby zmazal stratu 1:3 a druhýkrát v sérii porazil Pittsburgh. K postupovému mečbalu ho priviedlo víťazstvo 4:3, o ktorom rozhodol autor víťazného gólu aj z otváracieho duelu Jeff Petry. Ten sa stal šiestym obrancom v klubovej histórii s viac víťaznými gólmi v jedinom play-off. Bek Shea Weber zase zaznamenal ako prvý obranca Canadiens od Andreja Markova v roku 2014 v jednom zápase play-off tri body – strelil gól a pridal dve asistencie. Z gólov sa tešili aj Jonathan Drouin a Paul Byron, kým Carey Price urobil 30 zákrokov. Prekonali ho Patric Hörnqvist, Jason Zucker a Teddy Blueger. Prví dvaja využili presilovky. Sidney Crosby asistoval, aby sa so 189 bodmi osamostatnil na 8. mieste historického bodovania NHL v play-off. Bod stráca na Bretta Hulla. Tomáš Tatar vstúpi do piatkového zápasu číslo štyri naďalej bez bodového zisku. V stredu odohral 17 minút s jednou strelou na bránu, jedným blokom a dvoma bodyčekmi. Duel nedohral jeho spoluhráč Jake Evans, ktorý debutoval v play-off, ale osudný sa mu stal bodyček Brandona Taneva v druhej tretine.

Penguins strelili dva presilovkové góly za 59 sekúnd:

Hviezdy duelu: 1. S. Weber, 2. B. Chiarot, 3. P. Byron (všetci MTL)

Shea Weber, obranca Canadiens: „V hre piatich proti piatim hráme dobre. Vďaka tomu sme konkurencieschopní. A chlapci dnes bojovali bez ohľadu na to, aká bola situácia. To v play-off potrebujete. Musíte zostať v pokoji, či ste hore alebo dole. Dnes sme podali náš najlepší výkon v sérii.“

Teddy Blueger, útočník Penguins: „Myslím si, že sme pri vedení trochu pustili nohu z plynu. Potom sa dostali na koňa oni. Boli schopní streliť tie dva góly a my už sme sa nedokázali vrátiť späť. Ak mám vypichnúť jednu vec, tak sme nebránili dostatočne tvrdo.“

Východná konferencia – o nasadenie

BOSTON – TAMPA BAY 2:3

Zdeno Chára zaznamenal asistenciu, ale nemá za sebou najlepší zápas. Nedarilo sa ani jeho Bostonu, hoci dokázal zmazať dvojgólovú stratu. Nakoniec Tyler Johnston rozhodol v 59. minúte o výhre Tampy 3:2, ktorá si tak s bilanciou 2-0-0 upevnila prvé miesto v skupine o nasadenie vo Východnej konferencii pred Philadelphiou (2 body), Washingtonom (1) a bezbodovým Bostonom. Johnson strelil druhý najneskorší víťazný gól Lightning v play-off v histórii, pričom rekord stanovil on sám v roku 2015 v čase 59:58. Nadviazal na góly Braydena Pointa a Alexa Killorna z prvej tretiny, pri ktorých zaváhal kapitán Bruins – raz nestíhal, druhýkrát bol mimo pozície. Charlie McAvoy a Chris Wagner stav vyrovnali, ale inak Andrej Vasilevskij kryl zvyšných 25 striel. Bruins nepomohol ani Tuukka Rask s jeho 32 zákrokmi. Chára odohral v zápase 18 a pol minúty a prezentoval sa aj dvoma strelami a dvoma blokmi. Podstatne viac času strávil na ľade Erik Černák, ktorý bol s časom 22:56 druhým najvyťažovanejším hráčom Tampy. Prezentoval sa štyrmi strelami, troma bodyčekmi a troma blokmi.

Hviezdy duelu: 1. T. Johnson (TBL), 2. B. Point (TBL), 3. C. McAvoy (BOS)

Západná konferencia – predkolo

ARIZONA – NASHVILLE 4:1 (stav série: 2-1)

Darcy Kuemper zneškodnil 39 striel, aby doviedol Arizonu k výhre 4:1 nad Nashvillom i postupovému mečbalu. V prvej tretine pritom vytvoril nový klubový rekord s 19 zákrokmi. Conor Garland strelil svoj prvý gól v play-off ako štvrtý „Kojot“ v tomto roku, aby obnovil vedenie svojho tímu. Pred ním sa do čierneho trafil Christian Dvorak, po ňom dvojbodový Taylor Hall. Nakoniec pridal poistku do prázdnej brány ešte Carl Söderberg. Jediný gól Predators vsietil Viktor Arvidsson, ktorý vyrovnával na 1:1. Juuse Saros kryl 24 z 27 striel. Ďalší zápas série je na programe v piatok.

Garlandov pekný gól po prihrávke Stepana:

Hviezdy duelu: 1. D. Kuemper, 2. C. Garland, 3. T. Hall (všetci ARI)

Taylor Hall, útočník Coyotes: „Všetci sme chápali dôležitosť toho, aby ste v sérii viedli 2:1. Ďalší zápas bude veľmi dôležitý. Oni budú hrať s nožom na krku a my sa na to musíme pripraviť.“

Roman Josi, kapitán Predators: „Momentálne je to frustrujúce. V prvej tretine sme hrali skutočne dobre, mali sme veľa šancí, veľa striel, trávili sme čas v útočnom pásme, ale nemohli sme streliť gól. Aj tretia tretina bola dobrá. Bolo to 1:1 a oni skórovali. Pri pohľade späť si želám, aby sme v prvej tretine strelil nejaké góly.“

CHICAGO - EDMONTON 4:3 (stav série: 2-1)

Leon Draisaitl strelil dva góly a prihrával na piaty gól Connora McDavida v play-off, ale ani to nepomohlo Edmontonu k tomu, aby nadviazal na posledné víťazstvo. Chicago sa opäť ujalo vedenia v sérii po tom, čo v tretej tretine otočili stav z 2:3 na 4:3 Matthew Highmore a Jonathan Toews, ktorý strelil víťazný gól v 59. minúte. Highmore raz aj asistoval a Toews skóroval aj v prvej tretine počas presilovky o dvoch hráčov, keď obnovoval vedenie Blackhawks. Tí prvýkrát viedli zásluhou dvojbodového Olliho Määttäho. Corey Crawford urobil 25 zákrokov, Miko Koskinen 21. Chicago bude mať šancu spečatiť postup v piatok. Oilers hrali v stredu bez Adama Larssona, ktorý nebol schopný hrania. Navyše, duel nedohral po bodyčeku Kirbyho Dacha Tyler Ennis. McDavid potreboval ešte jeden gól, aby vyrovnal klubový rekord Jariho Kurriho z roku 1987 v počte gólov strelených v prvých troch dueloch play-off.

Toewsov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Toews (CHI), 2. O. Määttä (CHI), 3. L. Draisaitl (EDM)

Jonathan Toews, kapitán Blackhawks: „Vydržali sme a myslím si, že sme podali skvelý tímový výkon. Každý zo zostavy bol prínosom. Jednogólové vedenie je náročné udržať tak dlho. V takej situácii môžeme zjednodušiť hru a nahadzovať puky do ich pásma. A nakoniec sa z toho rozvinú aj nejaké veci.“

Leon Draisaitl, útočník Oilers: „Samozrejme, že je to sklamanie. O tom niet pochýb. Myslím si, že musíme byť o trochu disciplinovanejší. Ničí nám tempo hry, keď sa necháme vylučovať. Musíme sa uistiť, že ďalšie dva zápasy vyhráme.“

Západná konferencia – o nasadenie

DALLAS – COLORADO 0:4

Pavel Francouz zneškodnil všetkých 27 striel, aby ako prvý brankár v klubovej histórii vychytal nulu pri debute v play-off. Colorado aj vďaka nemu porazilo Dallas 4:0 a vedie skupinu o nasadenie v Západnej konferencii s bilanciou 2-0-0. „Cítil som sa dobre, hlavne s tým, ako zápas začal. Dominovali sme a mali veľa šancí. Strieľali sme góly a ja som sa cítil zakaždým lepšie. Chlapci mi dnes veľmi pomohli. Bolo potešením chytať za takým mužstvom,“ poznamenal český gólman. O góly sa postarali Cale Makar, Joonas Donskoi, Vladislav Namestnikov a Andre Burakovsky, ktorí prekonali Antona Chudobina zo 40 striel. Burakovsky a Donskoi pridali po asistencii, Samuel Girard ich zaznamenal dve. Avalanche využili dve presilovky zo štyroch. Na rozdiel od Bena Bishopa a Johna Klingberga (neschopní hrania), v drese Stars nechýbal Andrej Sekera, ktorý si počas 17 minút v akcii pripísal dve strely, dva bodyčeky a jeden blok. Jeho tím je bez bodu v skupine posledný. Vegas je druhé (2 body), St. Louis tretie (0).

Hviezdy duelu: 1. P. Francouz, 2. A. Burakovsky, 3. J. Donskoi (všetci COL)

Z. Chára (BOS) 18:25 0 1 1 0 0 2 0
E. Černák (TBL) 22:56 0 0 0 0 0 4 3
A. Sekera (DAL) 16:58 0 0 0 0 0 2 2
T. Tatar (MTL) 16:55 0 0 0 0 0 1 2