McDavid končí, Tatar sa teší z postupu. Marinčin bol pri historickom zvrate

Piatok priniesol koniec postupovým nádejam piatim tímom. Nepatrili tam tímy so Slovákmi v zostave. Martin Marinčin bol pri senzačnom zvrate a Tomáš Tatar sa dokonca už tešil aj z postupu.

Východná konferencia – predkolo

FLORIDA – NY ISLANDERS 1:5 (kon. stav série: 1-3)

Islanders si po druhýkrát po sebe nenechali vziať vietor z plachiet a stali sa tretím postupujúcim tímom kvalifikačného predkola, keď v štvrtom zápase série proti Floride vyhrali 5:1. Už v prvej tretine postavil základy triumfu dvoma gólmi Anthony Beauvilier. Mike Hoffman síce do prestávky ešte potrestal vylúčenie Eberleho, ale v druhej tretine obnovil dvojgólové vedenie New Yorku počas presilovky Brock Nelson a v tretej sa do čierneho trafil Mathew Barzal predtým, ako poistku do prázdnej brány pridal Jean-Gabriel Pageau. Semion Varlamov čelil 25 strelám, Sergej Bobrovskij sa s play-off rozlúčil s 33 zákrokmi. Hoffman sa stal tretím hráčom v histórii Panthers, ktorý v play-off skóroval v troch dueloch po sebe. Beauvillier sa mohol stať prvým Ostrovanom s hetrikom v play-off od roku 1993.

Barry Trotz, tréner Islanders: „Páčila sa mi dnes naša koncentrácia. Dnes bolo cieľom, aby sme boli lepším tímom a vyhrali zápas. Nebolo tom u nikoho žiadne „ja“, bolo to u všetkých „my“. Každý ťahal za jeden povraz, nemali sme žiadnych pasažierov, čo naša lavička ani neumožnila, čo je skvelé znamenie.“

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Momentálne je to sklamanie, je to frustrujúce. Ale myslím si, že chlapci sa snažili a dali do toho všetko, čo v sebe mali. Bojovali sme. “

Hviezdy duelu: 1. A. Beauvillier, 2. M. Barzal, 3. S. Varlamov (všetci NYI)

MONTREAL - PITTSBURGH 2:0 (kon. stav série: 3-1)

Tím, ktorému dávali pred dohrávkou najmenšie šance, v piatok spečatil svoj postup do prvého kola. Carey Price zastavil všetkých 22 striel, Artturi Lehkonen prelomil bezgólový stav v 56. minúte a Montreal sa tešil z postupu po štvorzápasovej sérii, keď zdolal Pittsburgh 2:0. Gól pridal ešte Shea Weber, ktorý sa stal druhým obrancom Canadiens so štyrmi bodmi (2+2) v sérii na tri víťazné zápasy. Prvým bol Chris Chelios (1+3) v roku 1985. To už však bol Tristan Jarry na striedačke. Inak kryl 20 striel z 21. Dve strely na jeho bránu vyslal aj Tomáš Tatar, ktorý odohral 16 a pol minúty a nebodoval. Predviedol však jeden blok a s piatimi bodyčekmi viedol svoj tím. Price je tretím brankárom v histórii Canadiens, ktorý vychytal minimálne tri čisté konto v zápasoch končiacich sériu play-off. Napodobnil tým Jacquesa Plantea (4) a Georgea Hainswortha (3). Z aktívnych brankárov ich majú viac len Ben Bishop a Marc-Andre Fleury – po štyri. Montreal sa v prvom kole play-off stretne s Tampou Bay alebo Philadelphiou.

Hviezdy duelu: 1. C. Price, 2. A. Lehkonen, 3. J. Petry (všetci MTL)

Lehkonenov víťazný gól:

Artturi Lehkonen, útočník Canadiens: „Každý nás viac-menej odpisoval, takže je samozrejmé, že sú to dobré pocity, keď vyhráte túto sériu. Ale je to len jedna séria. Teraz si to užijeme a potom sa musíme pohnúť ďalej.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Je to séria na tri víťazné zápasy a môže sa stať čokoľvek. My sme urobili niekoľko dobrých vecí, ale neurobili sme ich dostatočne veľa. Treba ich pochváliť. Hrali skutočne dobre.“

COLUMBUS - TORONTO 3:4 PP (stav série: 2-2)

Maple Leafs predviedli jeden z najväčších „comebackov“ v histórii, aby vyrovnali stav série proti Columbusu na 2:2. O výhre 4:3 rozhodol svojím tretím bodom v zápase Auston Matthews v 14. minúte predĺženia, keď nadviazal na góly dvojbodových Williama Nylandera, Johna Tavaresa a Zacha Hymana. Mitchel Marner nazbieral tri asistencie a Frederik Andersen urobil 36 zákrokov. Toronto sa stalo prvým tímom histórie NHL, ktorý prekonal trojgólovú stratu zápas po tom, čo prišiel o trojgólové vedenie. Len ako tretí tím vyhralo zápas play-off po tom, čo mal trojgólovú stratu v posledných štyroch minútach tretej tretiny. V roku 1997 to dokázal Edmonton, v roku 2017 Anaheim. Blue Jackets viedli 3:0 po góloch Cama Atkinsona, Vladislava Gavrikova a Boonea Jennera. Elvis Mezlikins zaznamenal asistenciu a predviedol 49 zákrokov. Raz ho ohrozil aj slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý odohral 13 a pol minúty aj so ziskom mínusového bodu a dvoch blokov. Rozhodujúci zápas série sa odohrá v nedeľu.

Matthews zakončil senzačný obrat:

Hviezdy duelu: 1. A. Matthews (TOR), 2. Z. Hyman (TOR), 3. E. Merzlikins (CBJ)

Auston Matthews, útočník Maple Leafs: „Skutočne neviem, čo mám v tomto momente cítiť. Uznanie patrí každému jednému hráčovi v našom tíme za to, že sme vydržali, bojovali a nevzdávali sa ani za stavu 0:3 pár minút pred koncom. Je to vizitka každého v šatni a môžeme byť na seba veľmi hrdí.“

Cam Atkinson, útočník Blue Jackets: „Nechcem sa v tom rozpitvávať. Je to séria z nejakého dôvodu. Oni to očividne chceli viac, ako my. Na nedeľu budeme pripravení.“

Západná konferencia – predkolo

ARIZONA - NASHVILLE 4:3 PP (kon. stav série: 3-1)

Darcy Kuemper eliminoval 49 striel a Brad Richardson skóroval v šiestej minúte predĺženia, aby Arizona dala zabudnúť na straty vedenia 2:0 a 3:2 postupom do prvého kola play-off po štvorzápasovej sérii s Nashvillom. K piatkovej výhre 4:3 pomohli gólmi aj Michael Grabner, Phil Kessel a Jordan Oesterle. Oliver Ekman-Larsson zaznamenal dve asistencie. Richardson sa stal prvým hráčom v klubovej histórii, ktorý by v play-off rozhodol v predĺžení o postupe svojho tímu. Juuse Saros inkasoval štyri góly z 34 striel. Viktor Arvidsson skóroval v treťom zápase po sebe, čo sa v klubovej histórii v minulosti podarilo len Filipovi Forsbergovi (štvorzápasová séria v roku 2017), ktorý tiež v piatok skóroval. Gól zaznamenal aj Matt Duchene.

Richardson rozhodol o postupe:

Hviezdy duelu: 1. D. Kuemper, 2. O. Ekman-Larsson, 3. B. Richardson (všetci ARI)

Brad Richardson, útočník Coyotes: „Už máme dosť toho, ako každý Coyotes opomína a minimálne sme sa teraz sami dostali do konverzácie. “

Filip Forsberg, útočník Predators: „Je to frustrujúce. Hrali sme dosť dobre na to, aby sme vyhrali, ale tiež sme museli nájsť ešte ten extra kúsok navyše, aby sme vyhrali.“

CHICAGO – EDMONTON 3:2 (kon. stav série: 3-1)

Edmonton verí, že v domácej bubline zotrvá dlhšie. Aj druhý 12. nasadený tím však postúpil do prvého kola play-off. Dominik Kubalík skóroval v deviatej minúte tretej tretiny a Corey Crawford predviedol 43 zákrokov, aby Chicago vyhralo v štvrtom zápase série 3:2. Český útočník je štvrtým nováčikom v histórii tímu, ktorý strelil víťazný gól v zápase končiacom sériu play-off a prvým od roku 1989. Brandon Saad a Matthew Highmore tiež skórovali, Jonathan Toews zaznamenal dve asistencie. O góly Oilers sa postarali Josh Archibald, ktorý otváral skóre už po 45 sekundách, a Ryan Nugent-Hopkins, ktorý vyrovnával na 2:2. Connor McDavid si pripísal dve asistencie a Mikko Koskinen 26 zákrokov. McDavid zaznamenal v štyroch dueloch deväť bodov a len jeden hráč v histórii tímu ich v sérii na tri víťazné duely zaznamenal viac – Wayne Gretzky v rokoch 1981 a 1982. Chicago bude v prvom kole čeliť Coloradu alebo Vegas.

Kubalíkov gól po prihrávke Toewsa:

Hviezdy duelu: 1. C. Crawford, 2. J. Toews, 3. D. Kubalík (všetci CHI)

Dominik Kubalík, útočník Blackhawks: „Aby som bol úprimný, ani som sa nepozrel na bránu. Len som sa snažil vystreliť čo najskôr. Bola to veľmi rýchla akcia, takže možno neočakával také rýchle zakončenie. Snažil som sa to poslať hore a som šťastný, že to tam prešlo.“

Dave Tippett, tréner Oilers: „Potrebovali sme urobiť menej chýb. A keď urobíte chyby, bolo by fajn získať od brankára pár zákrokov navyše. Boli časy, keď som si myslel, že sme robili veľa dobrých vecí, ale v iných obdobiach sme ubrali. Snáď je to len súčasť rastu tímu. “

MINNESOTA – VANCOUVER 4:5 PP (kon. stav série: 1-3)

Minnesota viedla 1:0, 3:1 aj 4:3, nakoniec sa však so sezónou lúči. Bo Horvat vynútil v 55. minúte predĺženie, ktoré už po 11 sekundách ukončil Chris Tanev – druhým najrýchlejším gólom v histórii predĺžení v play-off. Vancouver vyhral 5:4, aby postúpil do prvého kola play-off po štvorzápasovej sérii a vyhral svoju prvú sériu v play-off od roku 2011, v ktorom sa dostal až do finále Stanleyho pohára. V normálnom hracom čase skórovali aj Tanner Pearson, Brandon Sutter a Quinn Hughes. Tanev a Horvat pridali aj dve asistencie, Pearson a Hughes jednu. Jacob Markström predviedol 25 zákrokov, o jeden menej ako Alex Stalock. Góly Wild vsietili Luke Kunin, Eric Staal, Joel Eriksson Ek a Nico Sturm. Jonas Brodin nazbieral dve asistencie.

Rozhodujúci gól Taneva:

Hviezdy duelu: 1. Ch. Tanev, 2. B. Horvat, 3. Q. Hughes (všetci VAN)

Bo Horvat, útočník Canucks: „Chceli sme ukázať, že na to máme. Hrali sme tvrdo a konečne sa nám podarilo vyhrať sériu v play-off. Sú to skvelé pocity, ale máme pred nami toho ešte veľa na robote.“

Eric Staal, útočník Wild: „Keď máte vedenie, hlavne s takýmto mužstvom, ktoré máme, očakáva sa od vás, že si úlohu splníte a získate ten správny výsledok. Ten koniec je sklamaním, hlavne to, ako rýchlo predĺženie skončilo. “

T. Tatar (MTL) 16:25 0 0 0 0 0 2 5
M. Marinčin (TOR) 13:29 0 0 0 -1 0 1 0