Zatvoriť

Prihlásenie


Meno:  
Heslo:  
  trvalé prihlásenie 
   
Zaregistrovať sa
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
Fanshop tímu Tampa Bay Lightning - tričká, šiltovky a dresy »

Slováci v NHL

Pokročilé štatistiky: Černák pomohol k Stanley Cupu viac, ako sa mohlo zdať

Juraj Kováč  |  30.09.2020
Play-off je v kanadsko-americkej NHL výnimočná časť sezóny. Bojuje sa o postup do ďalších kôl, ktoré vedú až do finále, v ktorom sa hrá priamo o to najdôležitejšie, čo u hokejistu v zámorí predstavuje slovo "úspech". Vidina zisku Stanley Cupu je natoľko silná, že väčšina hráčov je ochotná hrať cez bolesť a siahnuť až na dno svojich síl. Už niekoľko sezón liga nastavuje podmienky útočnému štýlu hry, stále však platí, že v tej najdôležitejšej časti sezóny sú pre úspech tímu dôležité rovnako aj obranné systémy.

Často počas play-off čítame: "obrana vyhráva tituly," ale na základe analýzy play-off od roku 1980 sa zistilo, že stále väčším prediktorom pravdepodobnosti víťazstva a väčšiu šancu na víťazstvo v sérii vám dá lepší pomer strelených gólov ako tých inkasovaných oproti súperovi.

Hráči Tampa Bay Lightning však napriek mimoriadnemu útočnému talentu v posledných dvoch bojoch o Stanleyho pohár pohoreli na defenzíve. Či už to bolo v konferenčnom finále v roku 2018 alebo hneď v úvodnom kole v roku 2019. Chcelo to zmenu. Tá prišla. Nastavenie tímu a podriadenie sa úspechu zmenou zaužívaného spôsobu hry bolo v prípade jedného hráča Bolts veľmi dôležitým faktorom cesty až do finále. Tým hráčom je Erik Černák.

Počas dvoch sezón v základnej časti si urobil skvelé meno s pozitívnym dopadom na defenzívnu hru tímu.

statistiky
(Erik Černák 2018-20 RAPM via Evolving-Hockey)

Regulované upravené plus/mínus (RAPM) je štatistický model odhadnutia účinku hráča NHL na úspešnosť jeho tímu v útočných a obranných zložkách pri vyrovnanom počte hráčov na ľade a v presilových hrách v prepočte na 60 minút hry. Tento model je nezávislý od spoluhráčov či súpera a tým pádom je ďaleko presnejší ako veľmi často používané +/-.

Tu vidíme, že Černák mal pozitívny dopad na strelené góly (GF/60) a hlavne očakávané inkasované góly (xGA/60) a strelecké pokusy proti tímu (CA/60). Podľa RAPM bol Černák spoľahlivým obrancom a treba poznamenať, že s lepším dopadom v sezóne 2018/19 ako tomu bolo v tej poslednej. Svedčí o tom aj jeho defenzívna hodnota metriky GAR (Goals Above Replacement).

V skratke, je to "veličina", ktorá ukazuje ako hodnotný je hráč v porovnaní s hráčom "na náhradej úrovní", teda s hráčom, ktorý je ľahko dostupný a hneď k dispozícii. "Na náhradnej úrovni" je výraz, ktorý sa dáva hráčovi, ktorý pendluje medzi NHL a AHL, prípadne býva často zdravým náhradníkom.

Obranná hodnota GAR v sezóne 2018/19 (defenzíva pri vyrovnanom počte hráčov na ľade + počas oslabenia) bola 5,7, tak v sezóne 2019/20 "len" 3,3. V dvoch oblastiach sa zaradil medzi absolútnu ligovú špičku. Ide o hru v početnej nevýhode a bránení obrannej modrej čiary. V tom druhom prípade si treba uvedomiť, že väčšina gólov padne do 7 sekúnd po vstupe do zóny a lepšie na tom bolo už len 6 % hráčov.

Toto bránenie však malo za následok, že v prípade úspešného prechodu už nie vždy stíhal obsadiť dostatočne predbránkový priestor. S ním na ľade v hre 5 na 5 dovolili v prepočte na 60 minút 25,89 šancí na skórovanie (2. najhorší v tíme a najhorší z obrancov, +600 min) a z toho bolo 9,81 z tých najnebezpečnejších pozícii (3. najhorší a opäť najhorší z obrancov). V rámci ligy to síce neboli ani len priemerné hodnoty, ale úspešnosť streľby z týchto miest bola v poslednej sezóne 17,47 %. Z vnútorného slotu je to už vyše 20 %.

Lightning mali po prvom mesiaci sezóny bilanciu 6-5-2 a dôvod bol jednoznačný. Na ich bránku smerovalo v priemere 34,5 striel (viac už len Senators a NY Rangers), 27,75 šancí (26.), z tých najnebezpečnejších miest 10,77 (22.), čo im dáva očakávané inkasované góly (analýza streleckých pokusov, šancí a nebezpečnosti striel) 2,91 (26.). Po tomto období už len tri tímy dovolili menej zakončení zo slotu, očakávané inkasované góly 2,46 (4.) a druhá najlepšia bilancia 37-17-4.

Černák strácal v porovnaní so spoluhráčmi v základných ukazovateľoch. K tomu tu máme relatívnu štatistiku spoluhráčov (RelTM, Teammate Relative Statistics). Tieto štatistiky už pozerajú za hranicu relatívnych metrik tímu a namiesto porovnania vybraného hráča s celým tímom izolujú výkon hráča porovnaním jeho čísel so všetkými jeho individuálnymi spoluhráčmi.

Kľúčom pri výpočte je zahrnutie výkonu hráča na ľade i priemer všetkých jeho spoluhráčov, keď daný hráč na ľade nebol. V porovnaní s tímom v prepočte na 60 minút hry strácal v góloch, v strelách či očakávaných góloch. Dokonca porovnanie očakávaných inkasovaných góloch (RelTMxGA/60) bolo štvrté najhoršie v tíme a najhoršie z obrancov. Trochu ho môže ospravedlňovať, že v ofenzívnej zóne štartoval v 45,92% prípadoch (z obrancov menej len Ryan McDonagh) a až 34% herného času odohral proti elitným hráčom súperov, čo bolo najviac medzi obrancami v tíme (napríklad Hedman 30,4% či Sergačev 26,2%).

Architecte Hockey (zakladateľom je analytik Bryce Chevalier) obsahuje zaujímavú funkciu "Player Styles". Používa rôzne štatistiky či mikrostaty a zaraďuje hráčov do hodnotiacich kategórii. Pokiaľ ide o obrancov, má 6 atribútov, ktoré používa na ich opis: High Volume Shooter, In-Zone Quaterbacks, Rush-Leaders, Build-Up Passers, Shutdown Defensemen a Deep Defensive Defensemen.

statistiky
(via Architecte Hockey)

Ako vidíte z časti Černákovej hráčskej karty vyniká hlavne ako "Shutdown" (defenzívny) obranca, ktorého charakterizuje hlavne vynikajúca úspešnosť odmietnutia vstupov do obrannej zóny.

Čo sa však zmenilo?

Počas bojov o Stanleyho pohár sa z Černáka stal typický "Deep Defensive". Túto kategóriu charakterizuje spôsob bránenia, ktorý začína až vo vnútri obranného pásma, teda nie už na obrannej modrej. S takýmito obrancami na ľade tím účinné limituje strely s označením "High Danger" (vysoko nebezpečné), z pásma sa dostávajú jednoduchými prihrávkami a pripisujú si množstvo zblokovaných striel.

Najčastejším partnerom mu v tejto sezóne bol opäť Ryan McDonagh. Počas základnej časti strávili spolu na ľade vyše 700 minút a v play-off ďalších skoro 250 minút. Kým v základnej časti to bol Černák, ktorý častejšie (a úspešnejšie) vystupoval z obrannej tretiny s pukom na hokejke či prihrávkou, v play-off sa situácia otočila. Ako sme písali vyššie, častejšie zabránilo vstupu do obrannej zóny v základnej časti už len 6 % hráčov ako Černák (úspešnosť dokonca vyššia už len u 3%), play-off to už bolo v dôsledku zmeny až 67 %.

K čomu potom to bolo dobré?

Dôvodom môže byť Andrej Vasilevskij. V tohtoročných bojoch o Stanleyho pohár bol výraznou osobnosťou a jedným z dôvodov úspešného ťaženia tímu, ale napriek tomu v jednej oblasti zaostáva. Podpriemerná úspešnosť pri strelách s najväčším nebezpečenstvom. V minuloročnom play-off bol medzi brankármi s 200 odchytanými minútami pri úspešnosti 78,9% horší už len jeden brankár, v tohtoročnom za 80,9% zase len piati. Aj keď Lightning patria medzi najúspešnejšie tímy v potláčaní striel a šancí z prebránkového priestoru, práve tu sa veľmi často rozhodujú zápasy. S Černákom na ľade ich Lightning dovolia v hre 5 na 5 v prepočte na 60 minút hry 6,24, čo je najlepší výsledok medzi všetkými obrancami (+150 min)!

Okrem McDonagha nastupoval často v play-off po boku s Michailom Sergačovom a spolu vytvorili skvelú dvojicu hlavne v potláčaní spomenutých príležitostí. Spolu na ľade (187:21 min) dovolia súperom v hre 5 na 5 v prepočte na odohraný čas 21,51 striel na bránku (4., +60 min, 56 obranných dvojíc), 14,11 šancí na skórovanie (1.), z najvýhodnejších miest na skórovanie 5,04 (1., s McDonaghom sú za 5,31 na 2. pozícii!), čo im dáva inkasované očakávané góly 1,13 (1., s McDonaghom 1,41 a 4. pozícia).

statistiky
(via HBAnalytics, Tableau)

Pohľad na hráčsku kartu nám odhalí, že Černákova hra bola lepšia ako nám ukazujú niektoré metriky. Hlavne vysoké hodnoty očakávaných gólov (xG) oproti skutočnému stavu plus/mínus gólov. Za všetkým môžeme hľadať tretiu najnižšiu úspešnosť zákrokov počas jeho pobytu na ľade (91,81%) v tíme. V porovnaní so spoluhráčmi mal RelTMGA/60 (inkasované góly) +0,28 (13. v tíme, +150 min, plusová hodnota je v tomto prípade tá horšia), kým RelTMxGA/60 (očakávané inkasované góly) -0,35 (1., lepší respektíve vyšší rozdiel pred spoluhráčmi majú už len štyria obrancovia).

Erik Černák odvádzal skvelú prácu. Napriek tomu, že musel zmeniť zaužívané veci ako tomu bolo počas základnej časti, ukázal veľký prínos a dôležitosť pre tímový úspech. Lightning chýba naplnili svoj sen o Stanleyho pohári a k tomu im výrazne dopomohol hráč, ktorý tímu dodal fyzickosť, tvrdosť či odhodlanosť. Nebál sa nasadiť svoje telo či zdravie pre úspech a dobro tímu. To urobilo z tohto tímu šampióna. Fandíte Erikovi Černákovi alebo Tampe?
Zakúpte si licencované produkty Lightning »Mohlo by vás zaujímať:

Zobraziť komentáre k článku (12) Komentáre k článku (12)
BKLYN Ignorovať30. 09. 2020 08:00
Úžasne spracované Otázka koľko takému hráčovi budú ochotne ponúknuť kluby na offer sheet?
Reagovať    0   
Majo Hossa Ignorovať30. 09. 2020 10:27
Vcera tu niekto pisal ze jeho hodnota sa bude pohybovat okolo 7 mega
Reagovať    0   
Punk Ignorovať30. 09. 2020 10:37
fuh neblaznite...ako nech sa mu dari a nech za to dostane aj zaplatene....ale kto by mu tolko dal...tak nech kazdi dalsi gm po nom kludne hodi pukom
Reagovať    0   
Majo Hossa Ignorovať30. 09. 2020 12:17
To som len cital. Ties si myslim ze je to prehnane. Moj odhad je nieco okolo 3-4M
Reagovať    0   
Kiks97 Ignorovať30. 09. 2020 16:04
Ja predpokladám ze kdekoľvek inde by minimálne 5 dostal. A asi aj väčší icetime. Ale bolo by to nelogické ak mu Tampa ponúkne aspoň 3-4 mil. Jednak na Floride sú nižšie dane takže finančne to je podobne. Navyše Tampa je tím čo ma budúcnosť a šancu na ďalšie úspechy. Za Stanley Cupom sa nemusí hnať jednak preto že ma 23 rokov a okrem toho ho už má A do pár rokov môže byť kľudne obranca top páru ak tí starší odídu a minimálne stabilné miesto na budúce roky by tam mal mať. A ďalšie plus je to počasie. Takže odísť by bol nelogický krok. Ak dostane aspoň 3-4 a podľa mňa ich dostane tak ostane určite. A ak by aj neostal tak ho podpíše X dobrých klubov. Ale osobne si myslím že Tampa vie že je v ich záujme aby ostal lebo Mcdonagh o chvíľu odíde a obrancu takého typu ako Erik budú potrebovať. Navyše má perspektívu byť ešte lepší a v budúcnosti hrať aj na oboch stranách ihriska.
Reagovať    0   
nn_BA Ignorovať30. 09. 2020 17:37
4,5/5 by pri dlhsom kontrakte mohol dostat, pri "beznom" trhu. Korona mu asi znizi hodnotu, preto asi podpise kratsi za tebou spominane 3/4m
Reagovať    0   
Pens Ignorovať30. 09. 2020 20:17
Písal som to, ale HBAnalytics robil túto "trhovú hodnotu" na základe rôznych metrík počas jeho dvoch sezón. Samozrejme "skutočná hodnota" sa bude od tejto pravdepodobne dosť líšiť.
Reagovať    0   
Pens Ignorovať30. 09. 2020 20:24
Inak "trhová hodnota" niektorých ďalších hráčov zo Slovenska: Tomáš Tatar 10,060,000 , Zdeno Chára 5,996,000, Richard Pánik 5,906,000, Andrej Sekera 302,000 , Martin Marinčin 1,852,000.
Reagovať    0   
MarosNHL Ignorovať30. 09. 2020 13:32
Pisal to tu samotny autor tohto clanku
Reagovať    0   
kn23 Ignorovať30. 09. 2020 13:52
Tvár organizácie,je mu dobre kde je,a len dvoch hráčov doplniť w let,s ho Buffalo
Reagovať    0   
Kyle Ignorovať01. 10. 2020 06:57
Ak chce zostat v Tampe, tak realne mu moze Tampa ponuknut kontrakt na kratsie obdobie (2 roky) za mensiu sumu (2,5 - 3 mil.) - ako prechodny kontrakt. A pri dalsom kontrakte by si mohol zapytat omnoho viac - teda ak sa bude herne rozvyjat, tak ako sa mu teraz predpoklada.
Reagovať    0   
ChicagoBH Ignorovať01. 10. 2020 16:28
Pre tampu bude priorita sergachev a cirelli. Pokiaľ si to nejaký tým dobre načasuje a ponúkne mu plat do 3,3m nemusí mat tampa $$$ na dorovnanie a stalo by to len druhé kolo draftu čo sa za hráča ako Erik určite oplatí
Reagovať    0   
Nové na SlovakFitness a SlovakKHL
Neprehliadnite
Krátke správy
Najnovšie články
6 známych hráčov, ktorí by mohli byť ešte vymeneníVedeli by ste si predstaviť Zdena Cháru v drese Toronta?„Stretnutie“ generálnych manažérov: Chcú zmenu lotérie, rozoberali aj hráčsky trhDomi sa teší na väčšiu úlohu v Columbuse. V Montreale bol „postrádateľný“Termín štartu sezóny stále rovnaký. Jej plánovanie je väčšia výzva ako bublina v play-offJoe Sakic by mohol urobiť ešte niekoľko transakciíBertuzziho a Red Wings delí pred arbitrážou 1,1 milióna dolárovMaple Leafs podpísali novú zmluvu už aj s DermottomVracia sa z KHL do NHL: Flames podpísali zmluvu s ruským obrancomVeľká rakúska nádej je už pod zmluvouCassidy hovoril o možnom odchode Cháru: Nechcem, aby to vyznelo neosobneHlavaj netají po drafte sklamanie: Chcem ukázať tímom, že sa mýliliPoznáme ďalšie dva inverzné retro dresy pre budúci ročník? + fotoPietrangelo o návratoch do St. Louis: Vždy to bude emocionálneO Hamonica je záujem. On má však jednu podmienkuNHL odkladá dve významné udalosti sezóny 2020/21Virtanen sa dohodol s Canucks ešte pred arbitrážouGurianov podpísal po vydarenom play-off dvojročnú zmluvuKulikov mení dres. Zo „stíhača“ sa stáva „diabol“Český útočník mení Pittsburgh za chladnú KanaduAréna Colorada bude mať po dlhých rokoch nové menoSenators sa dohodli na trojročnej zmluve s BrownomDevils majú dostatok miesta v rozpočte. Mohli by ho využiť na Černáka?Tippett verí, že Puljujärvi je teraz iným hráčomViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2020 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies

Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu