28. 03.
29. 03.
«

Ružička znova hral a bodoval, Černák je na polceste k postupu

Adam Ružička bol znova povolaný do prvého tímu Calgary a tentoraz sa dokonca počas hrania zapísal aj do bodovania. Erik Černák síce nebodoval, ale mal radosť už z druhej výhry v sérii prvého kola play-off.

Play-off

PITTSBURGH – NY ISLANDERS 2:1 (stav série: 1-1)

Tristan Jarry zneškodnil 37 striel, aby Pittsburghu stačili len dva góly z prvej tretiny na vyrovnanie stavu série prvého kola proti Islanders na 1:1 utorkovým víťazstvom 2:1. Pre Jarryho išlo o premiérový triumf v play-off. Bryan Rust otvoril skóre už v štvrtej minúte a o desať minút neskôr zvýšil vedenie Jeff Carter, pre ktorého to bol prvý gól v play-off od 22. apríla 2016. Newyorský tím znížil v druhej tretine zásluhou Josha Baileyho, ale v zvyšných 25 minútach sa mu nepodarilo streliť vyrovnávajúci gól. Do jeho brány sa vrátil Semion Varlamov, ktorý urobil až 43 zákrokov. Jevgenij Malkin opäť nehral. Séria sa teraz presťahuje na Long Island, kde sa odohrá tretí zápas vo štvrtok v Nassau Coliseum.

Carterov gól bol nakoniec víťazný:

Bryan Rust, útočník Penguins: „Snažili sme sa vykorčuľovať na ľad a dostať sa k našej hre čo najrýchlejšie to išlo. Chceli sme mať dobrý štart a dostať sa na koňa. Samozrejme, keď strelíte prvý gól, nie je lepší spôsob, ako to dosiahnuť.“

Barry Trotz, tréner Islanders: „Nie je magická pilulka, ktorú môžem každému dať. Vychádza to zvnútra. Chlapci o tom vedia. Rozprávali sme sa o tom, že treba mať dobrý začiatok. Najlepšie to môžete dosiahnuť zjednodušením hry, odhodlaním a vyhrávaním súbojov. Zvyčajne to funguje takým spôsobom.“

Hviezdy duelu: 1. T. Jarry (PIT), 2. B. Rust (PIT), 3. J. Bailey (NYI)

FLORIDA – TAMPA BAY 1:3 (stav série: 0-2)

Andrej Vasilevskij predviedol 32 zákrokov a Tampa Bay zdolala Floridu 3:1, aby v sérii prvého kola play-off viedla už 2:0 na zápasy ako štvrtý úradujúci šampión za posledných 18 rokov po Detroite, Pittsburghu a Washingtone. Tím, ktorý sa ujme takéhoto vedenia, postúpi v 86,6 % prípadov ďalej. O góly obhajcu titulu sa postarali Steven Stamkos a Ondřej Palát v prvej tretine, ako aj Yanni Gourde, ktorý pridal poistku do prázdnej brány v tretej tretine. Palát pridal aj asistenciu. Svoj prvý štart v play-off zažil v deň 27. narodenín Chris Driedger, ktorý kryl 26 striel. Jediný gól Panthers strelil Mason Marchment, ktorý v druhej dvadsaťminútovke znížil na 1:2. V akcii sme videli aj Erika Černáka, ktorý odohral 19 minút a ďalšie dve strávil za hrubosť na trestnej lavici. Slovenský obranca opustil duel aj s plusovým bodom, dvom strelami a blokom. Tretí zápas série sa odohrá v Tampe a naplánovaný je na štvrtok.

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Vasilevskij bol mimoriadny. Vieme, že je to najlepší brankár na svete a dnes to ukázal. Bol tam ako skala. Dnes večer bol mimoriadny a bol veľkým dôvodom nášho víťazstva.“

Joel Quenneville, tréner Panthers: „Malo to tempo posledného zápasu a potom strelili gól a po ňom ďalší. Mali vedenie, ktoré chceli, takže odvtedy to bola trpezlivá hra založená na väčšej štruktúre. My sme bojovali, mali sme dobrú neskoršiu časť druhej tretiny a boli sme na dobrom mieste. Nemohli sme len streliť gól, ktorý sme potrebovali.“

Hviezdy duelu: 1. A. Vasilevskij (TBL), 2. O. Palát (TBL), 3. M. Marchment (FLA)

VEGAS - MINNESOTA 3:1 (stav série: 1-1)

Matt Dumba poslal v strede druhej tretiny Minnesotu do vedenia, ale tá oň nakoniec prišla v zápase i v sérii. Marc-Andre Fleury už viac nekapituloval a s 33 zákrokmi doviedol Vegas k výhre 3:1 a vyrovnaniu stavu série na 1:1. O zvrat sa ešte pred druhou prestávkou postarali Jonathan Marchessault a Alex Tuch. Ten pridal ešte jeden gól počas presilovky v závere tretej tretiny. Cam Talbot predviedol 24 zákrokov a prišiel o sériu bez inkasovaného gólu v play-off po 95 minútach a 45 sekundách. Dlhšiu v histórii Wild ťahal len Darcy Kuemper v roku 2014 (124:35). Séria sa teraz presťahuje do St. Paul, kde sa zápas číslo tri odohrá vo štvrtok.

Marchessault reagoval na otvárací gól už po 18 sekundách:

Pete DeBoer, tréner Golden Knights: „Neviem prečo, ale v prvej tretine sme boli trochu váhaví. Vyzeralo to tak, že sme takí boli až do Marchyho gólu. Po tom góle akoby nám padlo z ramien bremeno. Po tom góle som cítil, že sme iné mužstvo.“

Dean Evason, tréner Wild: „Páčil sa nám náš začiatok. Celý zápas sa nám páčil. Nie len náš tím, ale celý zápas bol fantastický a takto to bude po zvyšok série.“

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury, 2. A. Tuch, 3. J. Marchessault (všetci VGK)

Základná časť

VANCOUVER – CALGARY 4:2

Thatcher Demko urobil 38 zákrokov a Vancouver zdolal Calgary 4:2 v predposlednom zápase sezóny pre oba kluby. Brock Boeser, Travis Hamonic a Tyler Myers zaznamenali po góle a asistencii, Nils Hoglander tiež skóroval a Canucks vyhrali druhý zápas z posledných troch. Do brány Flames sa postavil Louis Domingue, ktorý vo svojom prvom zápase NHL od 1. marca 2020 kryl 20 z 23 striel. Štvrtý gól domácich dosiahol Boeser do prázdnej brány. O góly hostí sa postarali Andrew Mangiapane a Matthew Tkachuk. Svoj prvý bod za asistenciu si pripísal Adam Ružička, ktorý bol pred duelom na pohotovostnej báze povolaný zo Stocktonu. V druhom zápase kariéry odohral 10 a štvrť minúty aj so ziskom plusového bodu a strely. Jeho tím prišiel o trojzápasovú víťaznú sériu. Posledný zápas odohrajú tímy v stredu v Calgary.