28. 03.
29. 03.
«

Ružička sa tešil z výhry, Chára nie. Začala už aj kanadská séria

Adam Ružička bol súčasťou aj posledného zápasu základnej časti. V akcii sme zo Slovákov videli aj Zdena Cháru, ktorého Washington už v sérii proti Bostonu zaostáva. Boje začali už aj v Severnej divízii.

Play-off

BOSTON – WASHINGTON 3:2 PP (stav série: 2-1)

Aj tretí zápas série sa rozhodol v predĺžení, tentoraz dokonca v druhom. Washington v normálnom hracom čase dvakrát viedol, ale nakoniec to bol Craig Smith, ktorý po 26 minútach nadstaveného času rozhodol o triumfe Bostonu 3:2. Využil pri tom chybu v komunikácii medzi súperovým brankárom a obrancom. „Medvede“ otočili stav série na 2:1. Tuukka Rask predviedol 35 zákrokov a vyrovnávajúce góly strieľali Taylor Hall a Brad Marchand, ktorí reagovali na góly Alexa Ovečkina a Nica Dowda. Ak by sme skombinovali základnú časť aj play-off, Ovečkin by mal na konte už 800 gólov. Tri ho delia od Marka Messiera na piatom mieste historického poradia. V bráne Capitals stál už Iľja Samsonov, ktorý vo svojom prvom zápase od 1. mája kryl 40 striel. Slovenský obranca Zdeno Chára odohral 20 minút. Prezentoval sa dvoma strelami, bodyčekom, blokom a sekaním, za ktoré dostal menší trest. Pripísal si aj plusový bod. Do zostavy jeho tímu sa vrátil aj Jevgenij Kuznecov. Štvrtý zápas série sa odohrá v piatok.

Rozhodujúci gól Craiga Smitha:

Bruce Cassidy, tréner Bruins: „Mali sme veľa dobrých šancí a potom na konci tú nečakaná príležitosť. Táto liga je o sekundárnych výkonoch a tak aj strelíte góly. Takto padajú góly, keď má súperov brankár formu. Potrebujete sa pokúsiť zakončiť akciu na dvakrát alebo na trikrát.“

Peter Laviolette, tréner Capitals: „Budúci zápas bude zrejme rovnaký typ zápasu. Na konci zápasu jednoducho len dúfate, že počet vašich gólov bude na ukazovateli vyšší ako súperov.“

Hviezdy duelu: 1. C. Smith, 2. B. Marchand, 3. T. Hall (všetci BOS)

CAROLINA – NASHVILLE 3:0 (stav série: 2-0)

Alex Nedeljkovic zneškodnil všetkých 32 striel, aby na svoju prvú výhru v play-off nadviazal prvým čistým kontom, čo sa mu podarilo tiež ako druhému nováčikovi v histórii organizácie po Camovi Wardovi (2x v roku 2006). Carolina hrajúca bez Jaccoba Slavina (zranenie dolnej časti tela) vyhrala 3:0 a v sérii prvého kola play-off proti Nashvillu vedie už 2:0 na zápasy. Otvárací a víťazný gól strelil už po ôsmich minútach hry Sebastian Aho v presilovke. Aho pridal gól do prázdnej brány v 60. minúte duelu a po ňom sa do čierneho trafil ešte Warren Foegele. Juuse Saros inkasoval dva góly z 30 striel. Predators môže mrzieť slabá efektivita presiloviek – hrali ich až sedem. Tretí zápas série sa odohrá v piatok v Nashville.

Sarosov skvelý zákrok pri prečíslení súpera:

Alex Nedeljkovic, brankár Hurricanes: „Víťazstvá nie sú vždy pekné. Dnes bolo vidieť veľa obety z celého mužstva. Chlapci blokovali strely, hádzali sa, dostávali puky preč. Nebol to náš najlepší výkon, ale bol skutočne dobrý, gurážny.“

John Hynes, tréner Predators: „Boli sme lepším tímom ako v prvom zápase. Samozrejme vieme, že presilovky musia byť lepšie. Myslím si však, že z tohto zápasu si domov odnesieme veľa pozitív.“

Hviezdy duelu: 1. A. Nedeljkovic, 2. S. Aho, 3. B. Skjei (všetci CAR)

EDMONTON – WINNIPEG 1:4 (stav série: 0-1)

Edmonton nedokázal nadviazať na úspešnú základnú časť v zápasoch proti Winnipegu, ktorý do play-off vstúpil víťazstvom 4:1 aj napriek absenciám Nikolaja Ehlersa ši Pierre-Luca Duboisa. Oilers viedli vďaka Jessemu Puljujärvimu od 29. minúty, ale už o dve a pol minúty stav vyrovnal Tucker Poolman. Dominic Toninato v strede tretej tretine prelomil nerozhodný stav a do prázdnej brány sa ešte trafili Kyle Connor a Blake Wheeler. Obaja pridali aj po asistencii. Narodeninový oslávenec, už 28-ročný Connor Hellebuyck, pomohol k triumfu 32 zákrokmi, Mike Smith kryl 18 striel z 20. Connor McDavid nebodoval. Druhý zápas série sa odohrá v piatok.

Connor Hellebuyck, brankár Jets: „Dnešok bol pre mňa vzrušujúci deň. Každý okolo sa pričinil, že som sa cítil skutočne dobre ohľadom mojich narodenín. Toto bol perfektný spôsob, ako ich osláviť. Myslím si, že sme dnes podali dobrý tímový výkon. Maličkosti sme robili správne a ofenzívna hra bola tam, kde mala byť.“

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Myslím si, že dokážeme urobiť lepšiu prácu a že môžeme Hellebuyckovi viac sťažiť život. Miestami sa nám to darilo, no inokedy bol schopný to zachytiť a akcii bol koniec. Ako útočníci musíme urobiť lepšiu prácu a musíme pred ním robiť premávku. Naša hra samotná sa mi páčila. Robili sme veľa dobrých vecí. Mali sme často puk na hokejkách a hrali v ich pásme. Musíme len nájsť spôsob, ako skórovať.“

Hviezdy duelu: 1. C. Hellebuyck (WPG), 2. D. Toninato (WPG), 3. J. Puljujärvi (EDM)

COLORADO – ST. LOUIS 6:3 (stav série: 2-0)

Nathan MacKinnon dosiahol hetrik a pridal asistenciu, aby doviedol Colorado k výhre 6:3 nad St. Louis, po ktorej sa denverský tím rozlúčil so svojimi fanúšikmi vedením 2:0 na zápasy. Joonas Donskoi strelil dva góly, vrátane druhého najrýchlejšieho v histórii organizácie, keď otvoril skóre už po 35 sekundách. Neskôr pridal aj asistenciu. MacKinnon svoj tretí gól strelil do prázdnej brány po tom, čo do nej za stavu 4:3 skóroval aj Brandon Saad. Sammy Blais, Brayden Schenn a Mike Hoffman strelili góly Blues, ktorí na Philippa Grubauera vyslali 35 striel. Jordan Binnington inkasoval štyri góly z 33 striel. Tretí zápas série sa odohrá v piatok v St. Louis. Stredajší duel nedohral Nazem Kadri, ktorý dostal trest do konca zápasu za nepekný hit mierený na Justina Faulka, ktorého sme tiež už v akcii nevideli. Blues sa zranil aj Robert Bortuzzo.

Kadriho nepekný zákrok na Faulka:

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Musíte to mať v sebe. Musíte mať hráčov, ktorí v tomto čase roka pozdvihnú svoju hru. Mojím cieľom je, aby sme hrali plných 60 minút tak, ako sme hrali v prvých tretinách v posledných pár zápasoch.“

Craig Berube, tréner Blues: „Musíme prísť domov a vyhrať zápas. Takto sa na to pozerám ja. Musíme mať o trochu lepší začiatok ako sme mali v Colorade. Musíme byť lepší v prvých tretinách.“

Hviezdy duelu: 1. N. MacKinnon (COL), 2. J. Donskoi (COL), 3. M. Hoffman (STL)

Základná časť

CALGARY – VANCOUVER 6:2

Základnú časť nám ukončilo víťazstvom Calgary, ktoré doma zdolalo Vancouver 6:2 aj s Adamom Ružičkom v zostave. Matthews Tkachuk strelil dva góly, Brett Ritchie zaznamenal gól a dve asistencie a Derek Ryan nazbieral tri asistencie, aby Flames vyhrali štyri z posledných piatich duelov. O góly sa postarali aj Dillon Dube, Andre Mangiapane a Connor Mackey, pre ktorého to bol prvý gól v NHL. Jacob Markström čelil 21 strelám, z ktorých ho prekonali Bo Horvat a J.T. Miller. Braden Holtby opustil duel s 22 zákrokmi. Nedohral ho Dube, ktorý v druhej tretine utrpel pri zákroku Travisa Hamonica otras mozgu. Ružička odohral vo svojom treťom zápase kariéry 12 a štvrť minúty, ďalšie dve strávil na trestnej lavici za sekanie. Prezentoval sa aj jednou strelou na bránu. Po jeho boku zažil ligový debut Matthew Phillips, s ktorým spolu hrával aj za Stockton.

Hviezdy duelu: 1. M. Tkachuk, 2. D. Ryan, 3. D. Dube (všetci CGY)

Z. Chára (WSH) 20:04 0 0 0 +1 2 2 1
A. Ružička (CGY) 12:15 0 0 0 0 2 1 0