25. 04.
26. 04.
«

Tatar vstúpil do play-off víťazne, Černák prvýkrát sklonil hlavu

Vo štvrtok sa v NHL začala aj posledná séria play-off, v ktorej sa z víťazstva tešil slovenský útočník Tomáš Tatar. Jeho krajan, Erik Černák, po prvýkrát vo vyraďovacej časti stál na strane porazených.

1. kolo play-off

TAMPA BAY – FLORIDA 5:6 PP (stav série: 2-1)

Tampa prišla domov, kde nedokázala nadviazať na dve výhry zo Sunrise. Ryan Lomberg skóroval v šiestej minúte predĺženia, aby rozhodol o výhre Floridy 6:5. Panthers viedli po prvej tretine po góloch Sama Bennetta a Radka Gudasa o dva góly, no do tretej tretiny vstupovali s dvojgólovou stratou. Tú zmazali Patric Hörnqvist a Gustav Forsling. V druhej tretine sa presadil aj Alex Wennberg. K zníženiu stavu série na 1:2 pomohol Jonathan Huberdeau troma asistenciami. Chris Driedger inkasoval päť gólov z 22 striel a od tretej tretiny ho nahradil Sergej Bobrovskij, ktorý zastavil všetkých 9 pokusov súpera. Ten všetky svoje góly vsietil v druhej tretine, v ktorej sa postupne presadili Anthony Cirelli, Ross Colton, Steven Stamkos, Brayden Point a Alex Killorn. Victor Hedman nazbieral tri asistencie a Andrej Vasilevskij urobil 41 zákrokov. Slovenský obranca Erik Černák zaznamenal plusový bod, strelu, dva bloky a päť bodyčekov počas 22 minút a 21 sekúnd, ktoré strávil na ľade. Zápas číslo štyri bude jeho tím hostiť v sobotu.

Víťazný gól zápasu:

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Po tej druhej tretine chlapci vykročili hore. Tento tím má ohromnú schopnosť vrátiť sa do hry bez ohľadu na to, aká je strata. Toto bol jeden z tých zápasov, v ktorých sme sa zomkli a gól po góle sme prišli k víťazstvu. Je to pre nás veľké víťazstvo.“

Victor Hedman, obranca Lightning: „Nevyhráte v play-off 16 zápasov bez toho, aby ste nejaký aj prehrali. Je to proces. Samozrejme, nie sme spokojní s tým, ako sme odohrali tretiu tretinu, ale počas sérií zažijete aj vrcholy, aj pády. Teraz to bude o tom, ako na to odpovieme.“

Hviezdy duelu: 1. R. Lomberg, 2. J. Huberdeau, 3. R. Gudas (všetci FLA)

TORONTO – MONTREAL 1:2 (stav série: 0-1)

Paul Byron sa počas oslabenia v 53. minúte dostal do úniku, z ktorého skóroval, aby nie len prelomil nerozhodný stav, ale aj rozhodol o výhre Montrealu 2:1 nad Torontom v otváracom zápase poslednej série prvého kola play-off. Carey Price sa pri návrate do akcie stal prvou hviezdou, keď zneškodnil 35 striel. Canadiens viedli od 13. minúte zásluhou Josha Andersona, no v druhej dvadsaťminútovke dokázal vyrovnať stav William Nylander. Jack Campbell vo svojom prvom štarte v play-off kryl 28 striel a kapitán Maple Leafs John Tavares opustil duel na nosidlách po tom, čo v prvej tretine tvárou narazil do kolena Corey Perry pri páde po bodyčeku Bena Chiarota. Duel nedohral ani útočník Canadiens Jake Evans, ktorý v druhej tretine utrpel nešpecifikované zranenie. Slovenský útočník Tomáš Tatar odohral takmer 14 minút a predviedol tri bodyčeky. Práve počas jeho vylúčenia za vysokú hokejku padol víťazný gól. Druhý zápas série sa odohrá v sobotu.

Byron rozhodol o výhre v oslabení:

Josh Anderson, útočník Canadiens: „Carey Price bol dnes ako stena. Miluje chytania v takýchto veľkých zápasoch. Keď príde play-off, musíte sa pozdvihnúť na vyššiu úroveň a myslím si, že Carey aj každý to dnes urobil.“

Jack Campbell, brankár Maple Leafs: „Veríme si navzájom. Naša ofenzíve je zbraňou nášho tímu, ale Price urobil niekoľko skvelých zákrokov a nám to tam jednoducho dnes nepadalo. Verím v našich chlapcov. Veríme si a na ďalší zápas budeme pripravení.“

Hviezdy duelu: 1. C. Price (MTL), 2. P. Byron (MTL), 3. W. Nylander (TOR)

ISLANDERS – PITTSBURGH 4:5 (stav série: 1-2)

Pittsburgh viedol 1:0, 3:1 i 4:3, ale zakaždým ho Islanders dokázali dotiahnuť. Až Brandon Tanev v 57. minúte definitívne rozhodol o výhre 5:4, po ktorej Penguins vedú v sérii prvého kola play-off 2:1 na zápasy. Jeff Carter strelil dva góly, Jevgenij Malkin zaznamenal pri návrate do akcie dve asistencie a Tristan Jarry urobil 26 zákrokov. Kris Letang a Jason Zucker tiež skórovali. Hviezdny obranca pridal aj dve asistencie a prekonal klubový rekord Larryho Murphyho s piatimi trojbodovými výkonmi v play-off. Scott Mayfield z newyorského tímu tiež zaznamenal gól a dve asistencie, dva góly vsietil Cal Clutterbuck, jeden Anthony Beauvillier. Semion Varlamov opustil duel s 22 zákrokmi. Štvrtý zápas série sa odohrá v sobotu.

Tanevov rozhodujúci gól:

Jeff Carter, útočník Penguins: „Dnes to bolo ako na horskej dráhe, ale držali sme sa. Sme húževnaté mužstvo. Jeden gól inkasujete, naskočíte naspäť na koňa a pustite sa znova do práce.“

Mathew Barzal, útočník Islanders: „Sme sklamaní, ale hneď ako zaznie záverečný bzučiak, je koniec. Toto je play-off, nemôžete na ničom lipnúť, nemôžete na dlho zvesovať hlavy. Štve to, lebo by to bolo veľké víťazstvo, ale toto je séria. Je to o tom, kto prvý vyhrá štyri zápasy. “

Hviezdy duelu: 1. K. Letang (PIT), 2. J. Carter (PIT), 3. S. Mayfield (NYI)

MINNESOTA – VEGAS 2:5 (stav série: 1-2)

Vegas strelilo päť gólov po sebe, aby zdolalo Minnesotu v treťom zápase série prvého kola play-off a ujalo sa vedenia 2:1 na zápasy. Wild viedli 2:0 po prvej tretine, v ktorej sa presadili Ryan Hartman a Joel Eriksson Ek. Už v druhej tretine však stav otočili Mark Stone, Patrick Brown a Reilly Smith. V tretej tretine zvýšil vedenie William Karlsson a poistku do prázdnej brány ešte pridal Stone. Marc-Andre Fleury kryl 14 striel a pripísal si aj asistenciu. Jeho náprotivok, Cam Talbot, mal podstatne viac roboty, keď urobil 35 zákrokov. V druhej tretine čelil 22 strelám. Duel nedohral Marcus Johansson, ktorý v prvej tretine narazil do brány. Štvrtý zápas série sa odohrá opäť v St. Paul. Naplánovaný je na sobotu.

Peter DeBoer, tréner Golden Knights: „Dnes skórovali tí správni hráči. Stoney potreboval pár gólov. Vždy prináša výkony, ale myslím si, že čelil už mentálnemu tlaku a potreboval skórovať. Dnes sa mu to podarilo dvakrát. Reilly Smith opäť skóroval. V celej sezóne mal smolu, no v poslednom čase sa mu začalo dariť a dnes sa opäť presadil. Skórovali tí chlapci, ktorí to potrebovali.“

Ryan Hartman, útočník Wild: „Nechali sme to všetko na Cama (Talbota). Všetko sme im darovali. Nemali sme žiadne držanie puku, pracovnú morálku, bojovnosť. Upustili sme od našej hry a oni diktovali tempo zápasu. Všetko sme im darovali.“