20. 04.
21. 04.
«

Tatar bodoval, Černák sa z postupu ešte netešil, McDavid končí

Tampa Bay prvý postupový mečbal nevyužila a Erik Černák nebodoval. V akcii bol aj Tomáš Tatar, ktorý sa tiež z víťazstva netešil, no aspoň sa zapísal do bodovania. Sezóna skončila pre Edmonton.

1. kolo play-off

FLORIDA – TAMPA BAY 4:1 (stav série: 2-3)

Spencer Knight zažil ako najmladší brankár histórie debut v play-off v stretnutí, v ktorom jeho tím čelil vyradeniu, a s 36 zákrokmi doviedol Floridu k výhre 4:1 v piatom zápase série prvého kola play-off proti Tampe. Tá nevyužila prvý postupový mečbal. Dvadsaťročného Američana síce už o 53 sekundách hry prekonal Ross Colton, no potom už nekapituloval, aby sa stal druhým najmladším brankárom histórie NHL s výhrou pri debute v play-off po Donovi Beaupreovi (19 rokov, 202 dní v roku 1981). Jeho spoluhráčom sa stav podarilo zvrátiť v druhej tretine, keď sa presadili MacKenzie Weegar a Mason Marchment. V tretej tretine sa do čierneho trafil Patric Hörnqvist a do prázdnej brány Frank Vatrano. Weegar a Hörnqvist si pripísal aj po asistencii, Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau ich nazbierali po dve. Andrej Vasilevskij inkasoval tri góly z 37 striel. Raz ho ohrozil aj Erik Černák, ktorý odohral 18 minút so ziskom dvoch mínusových bodov. Predviedol aj šesť bodyčekov, druhý najvyšší počet v tíme, a dva bloky. Tampa, v ktorej zostave nakoniec nechýbali Nikita Kučerov ani Sergej Sergačov, bude hostiť zápas číslo šesť. Ten je naplánovaný na stredu.

Aleksander Barkov, kapitán Panthers: „Mohol by som tu byť do zajtra, ak by ste odo mňa chceli, aby som povedal všetko, čo chcem o Spencerovi (Knightovi). Bol jednoducho skvelý.“

Brayden Point, útočník Lightning: „Brankári NHL sú všetci dobrí. On dnes večer chytal dobre. Musíme nájsť spôsob, akým ho prekonáme.“

Hviezdy duelu: 1. S. Knight, 2. A. Barkov, 3. M. Weegar (všetci FLA)

MONTREAL – TORONTO 1:2 (stav série: 1-2)

William Nylander skóroval v treťom zápase po sebe, Morgan Rielly vsietil víťazný gól a Toronto vyhralo prvý duel v Montreale 2:1, aby rovnakým pomerom viedlo aj v sérii. Pomohol k tomu aj Jack Campbell, ktorý kryl 27 striel, vrátane 14 v tretej tretine. Ako jediný ho prekonal Nick Suzuki, ktorý vyrovnával na 1:1. Asistenciu si pri jeho góle pripísal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, pre ktorého išlo o prvý bod v play-off. Carey Price tiež urobil 27 zákrokov. Tatar odohral 13 a štvrť minúty. Prezentoval sa aj jednou strelou a piatimi bodyčekmi. Svoj debut v play-off zažil Cole Caufield, ktorý mohol otvoriť skóre zápasu, ak by netrafil brvno. Už v prvej tretine sa jeho tímu zranil Artturi Lehkonen. Štvrtý zápas série sa odohrá už v utorok.

Veľký zákrok Careyho Pricea:

Sheldon Keefe, tréner Maple Leafs: „Tretia tretina bola náročná. Skutočne na nás zatlačili. Toto bol veľmi dôležitý zápas a tá tretina tiež. Myslím si, že naši hráči bojovali tvrdo. A, samozrejme, náš brankár bol naším najlepším hráčom.“

Shea Weber, kapitán Canadiens: „Naša druhá tretina nebola taká skvelá. Myslím si, že v prvej tretine to bolo dosť vyrovnané, no v druhej tretine hrali lepšie a dostali sa na koňa. Nakoniec bol práve to ten rozdiel.“

Hviezdy duelu: 1. M. Rielly (TOR), 2. C. Price (MTL), 3. W. Nylander (TOR)

PITTSBURGH – NY ISLANDERS 2:3 P2 (stav série: 2-3)

Josh Bailey skóroval 51 sekúnd po začatí druhého predĺženia a Iľja Sorokin zneškodnil 48 striel, aby Islanders uspeli v Pittsburghu 3:2 a rovnakým pomerom sa ujali vedenia v sérii prvého kola play-off pred návratom domov, kde budú hostiť šiesty zápas série v stredu. New York v zápase dvakrát prehrával, no Anthony Beauvillier a Jordan Eberle dokázali zakaždým stav vyrovnať. Bailey pri prvom góle aj asistoval. Jevgenij Malkin a dvojbodový Bryan Rust strelili góly Penguins, zatiaľ čo Tristan Jarry urobil 25 zákrokov. V predĺžení zaváhal pri rozohrávke, z čoho vyplynul rozhodujúci moment duelu. Pre Malkina išlo o prvý gól od 15. marca a svoj prvý bod od otváracieho zápasu, asistenciu, zaznamenal Sidney Crosby. Duel nedohral útočník hostí Oliver Wahlstrom, ktorého v tretej tretine narazil na mantinel Mike Matheson. Sorokin sa stal prvým brankárom v klubovej histórii, ktorý vyhral každý zo svojich prvých troch zápasov play-off.

Veľká chyba Jarryho, víťazný gól Baileyho:

Barry Trotz, tréner Islanders: „Dnes všetko uznanie patrí Iľjovi (Sorokinovi). Nemali by sme šancu, ak by nepodával také mimoriadne výkony v prvých dvoch tretinách.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Odohrali sme zápas tým správnym spôsobom. Vytvorili sme si veľa streleckých šancí proti dosť ostrej defenzíve. Myslím si, že si z duelu musíme vziať tie pozitíva.“

Hviezdy duelu: 1. J. Bailey (NYI), 2. I. Sorokin (NYI), 3. B. Rust (PIT)

WINNIPEG – EDMONTON 4:3 P3 (kon. stav série: 4-0)

Kyle Connor skóroval v siedmej minúte tretieho predĺženia, aby Winnipeg víťazstvom 4:3 spečatil postup do druhého kola po štvorzápasovej sérii s Edmontonom, ktorý nevyhral sériu play-off od roku 2017. Pre Jets išlo o najdlhší zápas v klubovej histórii a zároveň sa im ešte nikdy nepodarilo vyhrať sériu play-off tak hladko. Významne k tomu pomohol aj Connor Hellebuyck, ktorý v pondelok kryl 37 striel. V normálnom hracom čase skórovali Mason Appleton a dvakrát Mark Scheifele, ktorý najskôr otvoril skóre a potom vyrovnával na 3:3. Blake Wheeler a Josh Morrissey nazbierali po dve asistencie, Connor pridal ku gólu jednu. Connor McDavid a Ryan Nugent-Hopkins vyrovnávali stav, Alex Chiasson poslal Oilers do vedenia 3:2. Nugent-Hopkins pridal aj asistenciu, Leon Draisaitl si ich pripísal dve. Mike Smith opustil duel s 39 zákrokmi. Tímy medzi sebou odohrali tri zápasy za štyri dni a všetky rozuzlil až nadstavený čas. Jets v druhom kole narazia na Toronto alebo Montreal.

Gól, ktorým Connor rozhodol o postupe:

Kyle Connor, útočník Jets: „Už pri napádaní som bol dosť unavený. Snažil som sa, ako to išlo. Pionk to tam dobre zahral na McDavida, puk mi poslal cez mantinel, ja som sa pozrel dozadu a nikto pri mne nebol. Bol som na konci striedania dosť unavený, tak som sa to len snažil vystreliť na bránu. Je škoda, že tu nie sú fanúšikovia, ale vieme, že sú s nami. Je to zábavné, hlavne, keď vyhráte.“

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Každý do toho dal všetko, čo v sebe mal. Určite som na každého hrdý. Myslel som si, že sme lepším tímom väčšinu večera. Je to frustrujúce. Takto to však chodí.“

Hviezdy duelu: 1. M. Scheifele (WPG), 2. B. Wheeler (WPG), 3. L. Draisaitl (EDM)

VEGAS - MINNESOTA 2:4 (stav série: 3-2)

Minnesota zareagovala na prvý gól Vegas troma gólmi po sebe a nakoniec si vedenie udržala, aby si víťazstvom 4:2 vynútila šiesty zápas série, ktorý bude hostiť v stredu za stavu 2:3 na zápasy. Kirill Kaprizov svojím prvým gólom v play-off vyrovnal na 1:1 a následne na neho nadviazali Zach Parise a Jordan Greenway. Nico Sturm ešte pridal poistku do prázdnej brány a Cam Talbot predviedol 38 zákrokov, kým Marc-Andre Fleury čelil len 13 strelám. Skóre stretnutia otvoril Mark Stone, ktorý skóroval v treťom zápase po sebe. Duel ešte v druhej tretine zdramatizoval Alec Martinez, ktorý využil presilovku na strelenie kontaktného gólu. Vyrovnať sa však už Golden Knights nepodarilo. V posledných dvoch tretinách prestrieľali Wild 32:7.

Dean Evason, tréner Wild: „Počúvame ich komentáre o ich druhých tretinách a majú pravdu – ich druhé tretiny sú úžasné. Natiahni si pásmo a je pre vás veľmi náročne striedať. Dnes to tiež v druhej tretine využili. Vďakabohu, prekonali sme to.“

Pete DeBoer, tréner Golden Knights: „Myslím si, že sme si v druhej tretine toho zaslúžili viac. Myslím si, že sme si v nej zaslúžili vyrovnať stav. Teraz je to v podstate o dvoch zápasoch a my musíme nájsť spôsob, ako jeden z nich vyhrať.“

Hviezdy duelu: 1. C. Talbot (MIN), 2. A. Martinez (VGK), 3. M. Stone (VGK)

T. Tatar (MTL) 13:15 0 1 1 0 0 1 5
E. Černák (TBL) 18:04 0 0 0 -2 0 1 6