05. 12.
«

Černák pomohol k obratu nad Caps, Halák prehral, Chára zbieral mínusky

Jozef Struhár  /  17.10.2021

Sobotná noc bola na zápasy NHL bohatá. V 14 sa predstavili aj piati Slováci. Dvaja odohrali vzájomný súboj a jeden bodoval. Zdeno Chára už 11 rokov nenazbieral toľko „mínusiek“.

WSH - TBL 1:2 PP

Černák vyhral slovenský súboj, Stamkos rozhodol o výhre

V hlavnom meste USA sme videli súboj dvoch slovenských obrancov. Nakoniec lepšie dopadol pre Erika Černáka, ktorý zaznamenal asistenciu a tešil sa z výhry 2:1. Víťazný gól Tampy strelil 15 sekúnd pred koncom predĺženia Steven Stamkos, ktorý prihrával aj na vyrovnávajúci gól Michaila Sergačova z úvodu tretej tretiny. Washington viedol od konca druhej dvadsaťminútovky zásluhou Alexa Ovečkina. Andrej Vasilevskij pomohol k výhre 32 zákrokmi, Vítek Vaněček ich urobil o 10 menej. Černák odohral až 25 minút a 22 sekúnd (viac ako 5 minút v oslabeniach) ako tretí najvyťažovanejší hráč tímu a pripísal si aj dve strely, tri bloky a tri bodyčeky. Domáci Martin Fehérváry odohral 18 minút (46 sekúnd v oslabeniach) so ziskom bodyčeku, dvoch striel a štyroch blokov – viac ich v zápase nikto neurobil. Jeho spoluhráč Lars Eller odohral svoj 800. duel kariéry. Duel nedohrali Nikita Kučerov a Jan Rutta.

Ovečkinov tretí gól v sezóne:

Hviezdy duelu: 1. A. Vasilevskij (TBL), 2. S. Stamkos (TBL), 3. V. Vaněček (WSH)

DET - VAN 3:1

Halák prvý zápas v drese Canucks nevyhral

Svoj prvý zápas v drese Vancouveru odchytal Jaroslav Halák. V Detroite čelil 20 strelám, z ktorých ho prekonali Robby Fabbri a Filip Zadina. Sam Gagner ešte pridal gól do prázdnej brány, aby Red Wings vyhrali 3:1. Hrdinom domácich bol Thomas Greiss, ktorý zneškodnil 40 striel, vrátane všetkých 23 v tretej tretine. Ako jediný ho prekonal Conor Garland. Pre Canucks išlo o druhý zápas za dva dni. Quinn Hughes v ňom odohral cez 29 minút po tom, čo v piatok odohral takmer 27 minút.

Hviezdy duelu: 1. T. Greiss, 2. M. Rasmussen, 3. F. Zadina (všetci DET)

FLA - NYI 5:1

Chára už dlho toľko mínusových bodov neazbieral

Sam Bennett vsietil hetrik, skórovali aj Anthony Duclair a Aleksander Barkov, a Sergej Bobrovskij urobil 29 zákrokov, aby Florida zdolala Islanders 5:1 a vyhrala aj druhý zápas v ročníku. Jonathan Hubedreau asistoval, aby dosiahol svoj 500. bod v kariére. O jediný gól New Yorku, ktorý prehral úvodné dva zápasy sezóny, sa postaral Oliver Wahlstrom. Iľja Sorokin inkasoval päť gólov z 29 striel. Slovenský obranca Zdeno Chára nazbieral počas 17 minút a 24 sekúnd v akcii až štyri mínusové body, s ktorými viedol zápas. Naposledy ich toľko nazbieral 5. novembra 2010. Pripísal si aj dve strely, dva bloky a tri bodyčeky.

Barkov strelil pekný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Bennett, 2. S. Bobrovskij, 3. A. Duclair (všetci FLA)

BOS - DAL 3:1

Marchand, Swayman doviedli Bruins k výhre nad Stars

Zo Slovákov bol v akcii aj obranca Andrej Sekera, ktorého Dallas navštívil Boston. Ten si ročník otvoril výhrou 3:1, o ktorej rozhodol gól Jakea DeBruska z úvodu tretej tretiny. Brad Marchand otvoril skóre stretnutia z trestného strieľania a potom ho aj uzavrel strelou do prázdnej brány. Jeremy Swayman kryl 27 striel a prekonal ho len Luke Glendening, ktorý v druhej tretine vyrovnával na 1:1. Braden Holtby kryl 37 striel. Sekera odohral necelých 15 minút (viac ako 2 minúty v oslabeniach) s jedným blokom a jedným bodyčekom. Jeho spoluhráč Ryan Suter odohral svoj 1200. zápas v kariére. Marchand strelil prvý gól svojho tímu v sezóne z trestného strieľania ako tretí hráč histórie NHL. Napodobnil Matsa Sundina z Toronta (2006) a Chrisa Kellyho z Bostonu (2013).

Marchandovo trestné strieľanie:

Hviezdy duelu: 1. B. Marchand, 2. J. DeBrusk, 3. J. Swayman (všetci BOS)

BUF - ARI 2:1 SN

Vejmelkov skvelý debut víťazstvom neskončil

Karel Vejmelka zažil výborný debut v NHL a stal sa aj prvou hviezdou zápasu, no víťazstvo si nakoniec nepripísal. Arttu Ruotsalainen premenil svoj nájazd v druhej sérii, aby rozhodol o výhre Buffala 2:1 nad Arizonou. Cody Eakin vyrovnával stav v úvode druhej tretiny. Inak český brankár zneškodnil 32 striel. „Snažil som sa nebyť nervózny, ale viete, bol to pre mňa prvý zápas v NHL. Určite som trochu nervózny bol. Po väčšom počte striel to bolo lepšie. Cítil som sa lepšie každou minútou zápasu,“ povedal Vejmelka. Jeho náprotivok, Dustin Tokarski kryl 20 striel a ako jediný ho prekonal Andrew Ladd, ktorý strelil svoj prvý gól od 10. marca 2020 a svoj 250. v kariére. Sabres vyhrali druhý zápas po sebe, Coyotes druhý zápas po sebe prehrali.

Samostatné nájazdy:

Hviezdy duelu: 1. K. Vejmelka (ARI), 2. R. Dahlin (BUF), 3. C. Eakin (BUF)

TOR - OTT 3:1

Bunting pomohol Torontu zdolať Ottawu

Toronto vrátilo Ottawe prehru zo štvrtka a zdolalo ju 3:1 aj vďaka prvému gólu Michaela Buntinga v jeho drese. Víťazný gól strelil dvojbodový Alexander Kerfoot a skóre stretnutia otvoril Wayne Simmonds. Jack Campbell čelil 21 strelám, z ktorých ho pokoril Josh Norris. Anton Forsberg opustil duel s 26 zákrokmi. Náhradným brankárom Maple Leafs bol Alex Bishop z Torontskej univerzity. Ottawa stále nemala k dispozícii Bradyho Tkachuka.

Hviezdy duelu: 1. M. Bunting, 2. A. Kerfoot, 3. J. Campbell (všetci TOR)

MTL - NYR 1:3

Canadiens opäť prehrali, Lafreniere pomohol Rangers k prvej výhre

Igor Šesťorkin kryl 31 striel, Alexis Lafreniere strelil víťazný gól a Rangers vyhrali prvý zápas v sezóne, keď si poradili s Montrealom 3:1. Chris Kreider sa trafil do čierneho a Kevin Rooney do prázdnej brány. Mika Zibanejad nazbieral dve asistencie. Jediný gól Canadiens streli Jonathan Drouin, ktorý vyrovnával na 1:1. Jake Allen inkasoval dva góly z 21 striel. Minuloročný finalista tak prehral tretí zápas po sebe a doteraz strelil len tri góly. Viac zápasov od začiatku ročníka prehrali „Habs“ naposledy v sezóne 1995/96 – päť. Ani pre New York nebolo v sobotu všetko ružové – prišiel o Kaapa Kakka.

Hviezdy duelu: 1. I. Šesťorkin (NYR), 2. J. Drouin (MTL), 3. A. Lafreniere (NYR)

PIT - CHI 5:2

Fleuryho nevydarený návrat do Pittsburghu, Sullivan stanovil rekord

Pittsburghu vyšla prvé tretina a už v 12. minúte viedol 4:0, aby napokon zdolal Chicago 5:2. Odniesol si to Marc-Andre Fleuryho, ktorého z bývalého tímu prekonali Teddy Blueger, Drew O’Connor (prvý gól v NHL), brock McGinn a Danton Heinen. Duel opustil so šiestimi zákrokmi a naradil ho Kevin Lankinen, ktorý kryl 15 z ďalších 16 striel. Piaty gól Penguins pridal Jason Zucker, zatiaľ čo Tristan Jarry pomohol natiahnuť bodovú sériu na tri zápasy 18 zákrokmi. Puk vyberal z brány po góloch dvojbodového Patricka Kanea a Kirbyho Dacha. Blachawks zatiaľ prehrali všetky tri zápasy. Domáci tréner Mike Sullivan vyhral svoj 253. zápas na lavičke Penguins, čím prekonal klubový rekord Dana Bylsmu.

Hviezdy duelu: 1. D. O'Connor, 2. B. McGinn, 3. D. Heinen (všetci PIT)

CBJ - SEA 2:1 PP

Laine rozhodol o výhre nad Kraken

Patrik Laine skóroval v tretej minúte nadstaveného času, aby Columbus zdolal Seattle 2:1 a vyhral aj svoj druhý zápas v sezóne. Predĺženie vynútil v strede tretej tretiny Eric Robinson a Elvis Merzlikins kryl 19 striel. Ako jediný na neho našiel recept Brandon Tanev. Philipp Grubauer opustil duel s 23 zákrokmi. Kraken odohrali svoje prvé predĺženie v histórii. Ako prvý ich hráč čelil svojmu bývalému tímu Alex Wennberg, ktorý hrával za Blue Jackets v rokoch 2014 až 2020.

Laine rozhodol o výhre v nadstavenom čase:

Hviezdy duelu: 1. P. Laine, 2. E. Robinson, 3. E. Merzlikins (CBJ)

NSH - CAR 2:3

Andersen doviedol Hurricanes k výhre v Nashville

Teuvo Teräväinen strelil gól do prázdnej brány, ktorý bol nakoniec víťazný. Carolina vyhrala aj svoj druhý zápas v ročníku, keď si poradila s Nashvillom 3:2. Jesper Fast otvoril skóre zápasu, Andrej Svečnikov obnovoval v tretej tretine vedenie. Brett Pesce zaznamenal dve asistencie a Frederik Andersen 38 zákrokov. Prekonali ho Ryan Johansen a Filip Forsberg. Juuse Saros zastavil 29 z 31 striel, no druhej prehre Predators v sezóne nezabránil.

Hviezdy duelu: 1. F. Andersen (CAR), 2. A. Svečnikov (CAR), 3. J. Saros (NSH)

COL - STL 3:5

Blues odolali tlaku a uspeli v Colorade

David Perron strelil dva góly, vrátane víťazného, aby St. Louis otvorilo svoj ročník cennou výhrou 5:3 na ľade Colorada. Blues viedli 3:0 aj 4:1 predtým, ako sa domácim v tretej tretine podarilo duel zdramatizovať dvoma gólmi za menej ako dve minúty. Pokoj na hokejky hostí priniesol gól do prázdnej brány Ryana O’Reillyho. Justin Faulk a Brayden Schenn tiež skórovali, Jordan Binnington predviedol 29 zákrokov. Prekonali ho Andre Burakovsky, Tyson Jost a dvojbodový J.T. Compher. Darcy Kuemper inkasoval štyri góly z 27 striel. Coloradu sa zranil útočník Stefan Matteau.

Hviezdy duelu: 1. D. Perron (STL), 2. J. Binnington (STL), 3. A. Burakovsky (COL)

EDM - CGY 5:2

Smith a McDavid doviedli Oilers k výhre nad Flames

Connor McDavid strelil svoj tretí gól v zápase do prázdnej brány, aby spečatil výhru Edmontonu 5:2 nad rivalom z Calgary, pre ktorého to bol prvý zápas v sezóne. Derek Ryan a Jesse Puljujärvi sa tiež tešili z gólu, kým Leon Draisaitl nazbieral tri asistencie. Trojbodový bol aj Puljujärvi. Mike Smith mal čo robiť, keď čelil až 47 strelám. Z nich ho prekonali Andrew Mangiapane a Elias Lindholm. Jacob Markström inkasoval štyri góly z 32 striel. Flames prehrali otvárací zápas sezóny už v 12. ročníku po sebe, čo je rekord NHL.

Anderssonova hlavička:

Hviezdy duelu: 1. C. McDavid (EDM), 2. J. Puljujarvi (EDM), 3. A. Mangiapane (CGY)

LAK - MIN 2:3

Wild vyhrali druhý zápas za dva dni

Anže Kopizar potvrdil formu gólom a asistenciou, ale Los Angeles sa už zvrat proti Minnesote nepodaril. Tá aj napriek tomu, že bola v akcii aj v piatok, vyhrala 3:2. Frederick Gaudreau, Victor Rask a Ryan Hartman skórovali v rozmedzí desiatich minút druhej tretiny a Cam Talbot kryl 29 striel. Okrem Kopitara ho prekonal aj Viktor Arvidsson, ktorý svojím prvým gólom v drese Kings otvoril skóre. Drew Doughty zaznamenal dve asistencie a jednu si pripísal aj Jonathan Quick, ktorý inak urobil aj 27 zákrokov.

Hviezdy duelu: 1. R. Hartman (MIN), 2. A. Kopitar (LAK), 3. C. Talbot (MIN)

SJS - WPG 4:3

Weatherby pri debute v NHL pomohol Sharks k výhre

San Jose svoj prvý zápas v sezóne zvládlo. V atraktívnom meraní síl zdolalo Winnipeg 4:3 napriek tomu, že prehrávalo 0:2. Andre Cogliano, Jesper Weatherby, Tomáš Hertl a Rudolfs Barces strelili štyri góly po sebe a Adin Hill kryl 20 striel. Weatherby pri svojom debute v NHL zaznamenal aj asistenciu. Prekonali ho Pierre-Luc Dubois, Andrew Copp a Jansen Harkins. Connor Hellebuyck opustil duel s 27 zákrokmi. Oba góly strelili po góle v oslabení.

Hviezdy duelu: 1. T. Hertl, 2. J. Weatherby, 3. A. Cogliano (všetci SJS)