Podľa väčšiny ľudí, je kľúčom k úspechu efektívneho bicyklovania správna technika šliapania do pedálov. V skutočnosti tu hlavný význam zohráva súhrn viacerých aspektov, ktoré sa dajú uplatniť. Vyskúšajte odporúčané tipy na bicyklovanie, aby ste sa stali lepším cyklistom.
Nastavenie výšky sedla na bicykel
Keďže sa pri bicyklovaní ťažisko nachádza na sedacej oblasti, mali by ste nastaviť výšku sedla tak, aby ste sa cítili čo najviac pohodlne. Takýmto spôsobom odľahčíte ruky, čím zároveň zmiernite zaťaženie ramien a krku. Ani zďaleka nejde bezpredmetnú úpravu, pretože aj drobné zmeny majú veľký vplyv na výkonnosť pri dlhých vzdialenostiach. Čím pohodlnejšie budete sedieť, o to lepší výkon podáte.Úpravou výšky sedla síce zodpoviete otázku pohodlia, ale nemusí to vyriešiť napätie svalstva, spôsobujúce nepríjemné bolesti. Naučte sa, ako zostať na bicykli uvoľnený. Riadidlá bicykla nedržte kŕčovito, povoľte ramená a obmieňajte polohy rúk, aby ste znížili pravdepodobnosť neskorších zdravotných problémov.
Ako radiť prevodové stupne?
Dobre vybavený bicykel disponuje množstvom prevodových stupňov. Vhodné preradenie v správnom čase je cyklistická zručnosť, ktorej osvojenie niekedy trvá určitú dobu. Noví cyklisti často pri stúpaní príliš dlho čakajú na preradenie ľahšieho stupňa. Reťaz bicykla sa tak zaťažuje, čo pri opakovanej činnosti vedie až k jej prasknutiu. Nedopustite sa chyby začiatočníka a prevodový stupeň zmeňte ešte predtým, než cesta začne smerovať nahor.Lepší výkon s pravidelnou hydratáciou
Pri dlhotrvajúcich jazdách musíte dbať na dopĺňanie hladiny energie. Dodržiavajte pravidelný prísun tekutín. To znamená vypiť minimálne jednu fľašu neochutenej vody za hodinu. Pri horúcom počasí vyskúšajte piť elektrolytické nápoje. Nie je na škodu, ak pred jazdou na bicykli zjete výživné jedlo, nezaťažujúce žalúdok. Konzumujte ľahko stráviteľné suroviny, ktoré nespôsobia tráviace ťažkosti.V prípade, že aj napriek uvedeným odporúčaniam skonzumujete ťažké jedlo a energia začne ubúdať, držte sa hesla „pomaly ďalej zájdeš“. Predídete zaťaženiu svalov a zlepšíte svoju vytrvalosť. Pomalé jazdy sa dajú využiť aj na monotónnych trasách, či pred očakávaným stúpaním.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: