Toronto je bezpochyby v obchodnej sfére NHL jeden z najzvučnejších pojmov. Značka Maple Leafs má cveng, bohatú históriu a schopnosť sa predať. Ale čo platí v biznise nemusí platiť aj na ľade. A práve teraz sa stávame živými svedkami takejto rovnice.
„Javorové listy“ dlhodobo nevedia vystúpiť zo svojho tieňa. Čo zo skvelej histórie, keď sa naposledy prebojovali do play-off v roku 2004? Čo z 13 Stanley Cupov, keď ten posledný vyhrali ešte pred tým, ako na naše územie vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, z roku 1967? Realita je pre nich krutá. Do novej sezóny vstúpili ale ešte horšie ako u nich býva zvykom v posledných rokoch.
4 zápasy – 4 prehry, to je stav, kedy sa začína konať. Podobne „úspešná“ bola napríklad aj Atlanta v roku 2007, keď nevyhrala v prvých piatich zápasoch a stálo to hlavu vtedajšieho trénera Boba Hartleyho.
Lenže v Toronte sa na prvý pohľad ťažko hľadá príčina a prvoplánové zvalenie viny na trénera Rona Wilsona by malo asi len malý úspech. Prečo ani raz nevyhrali? Však z dlhodobého hľadiska stratégia vedenia nieje až taká katastrofálna. Najali Briana Burka na post generálneho manažéra (toho, ktorý doviedol Ducks k Stanley Cupu), ďalej prišiel spomínaný Wilson so San Jose, kde tiež odviedol skvelú prácu. Hráči, ktorých následne doviedol Burke (inak najlepšie platený GM v lige) sú pojmy, na ktoré by boli kluby hrdé.
Zaplátal medzeru, ktorá mu bola často vyčítaná – prílišná mäkkosť. A táto chybička krasy bola zaplátaná kráľovsky – prišiel Orr, Exelby, Komisarek a Beauchemin, všetko hráči ktorí zrovna v rukavičkách nehrajú. A navyše Komisarek a Beauchemin podstatne vyčnievajú aj kvalitou svojej hry.
Na papieri možno pekné mená, ale v praxi to úplne nefunguje. Napríklad taký Colton Orr, vyhlásený bitkár, sa síce už zúčastnil pästných výmen, ale bez úspechu a bol vždy tým porazeným. Ďalej Beauchemin, hráč, ktorý dokázal vyčnievať v neškodnom Colombuse a renomé mu rástlo aj počas jeho angažmán v Anaheime. Teraz má 5 mínusových bodov, čo je vôbec najhorší výsledok v tíme.
Ale nie sú to len nové posily, čo sklamali. Napríklad taký Vesa Toskala, muž, ktorý prišiel so San Jose s obrovskými fanfárami a mal byť konečne tá opora v bráne, ktorá Torontu tak dlho chýbala, odchytal zatiaľ 3 zápasy a jeho priemer gólu na zápas je 4,97! To je veruže na jednotku v tíme až neuveriteľne slabé.
Fanúšikom Maple Leafs ostáva snáď veriť už len v dve možnosti – že sa stane zázrak, mužstvo sa zázračne stmelí a začne to fungovať, alebo si to niekto „vypije“. Ostáva len otázka, kto by si to mal vypiť... Odpoveď dá možno dnešný zápas s Rangers.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: