Oilers oslavujú postup, Carolina doma opäť vyhrala

Vo štvrtok sa postupový mečbal v sérii medzi Carolinou a Rangers podarilo vybojovať nasadenému tímu. V rukách ho mal už Edmonton, ktorý ho aj využil a vyradil Calgary.

Sekcia Play-off 2022

Východná konferencia

CAROLINA – NY RANGERS 3:1 (stav série: 3-2)

Carolina ako tretí tím v poslednej dekáde dokázala vyhrať siedmy domáci zápas od začiatku play-off po sebe, aby si víťazstvom 3:1 obnovila vedenie v sérii druhého kola proti Rangers. Napodobnila pritom Kings z roku 2013 (8 zápasov) a Blackhawks z roku 2014 (7). V každom zo siedmich domácich duelov bodoval Teuvo Teräväinen, ktorý tentoraz strelil v presilovke víťazný gól. Strelecky sa presadili aj Vincent Trocheck, ktorý v oslabení otvoril skóre, a Andrej Svečnikov, ktorý ho uzavrel. Antti Raanta čelil len 17 strelám, z ktorých ho prekonal len Mika Zibanejad. V presilovke vyrovnával na 1:1. Igor Šesťorkin mal viac práce a nakoniec duel opustil s 31 zákrokmi. Hurricanes sa budú snažiť využiť postupový mečbal v sobotu, no doteraz v play-off vonku nevyhrali. Šiesty zápas série sa odohrá v New Yorku.

Víťazný gól Teräväinena:

Rod Brind'Amour, tréner Hurricanes: „Každý hral dobre. Bol to zápas, na ktorý sme čakali. Hrali sme doteraz dobre, no dnešný večer bol dobrý po všetkých stránkach. Hrali sme viac tak, ako chceme hrať.“

Gerard Gallant, tréner Rangers: „Nemyslím si, že sme hrali našu hru. Myslím si, že sme celý večer dosahovali po pukoch hokejkami namiesto toho, aby sme dokončovali bodyčeky tak, ako v predošlých dueloch. Bol to náš najhorší výkon v piatich zápasoch tejto série. Oni dnes hre celkom dominovali.“

Hviezdy duelu: 1. V. Trocheck, 2. A. Svečnikov, 3. B. Pesce (všetci CAR)

CALGARY – EDMONTON 4:5 PP (kon. stav série: 1-4)

Connor McDavid skóroval v šiestej minúte predĺženia, aby rozhodol o výhre Edmontonu 5:4 v piatom zápase série druhého kola play-off proti Calgary, po ktorom Oilers oslavovali postup do finále Západnej konferencie. Zahrajú si v ňom po 10-krát vo svojej histórii a po prvýkrát od roku 2006. Flames pritom v zápase o prežitie viedli 2:0 po góloch Andrewa Mangiapaneho a Mikaela Backlunda. Následne inkasovali tri góly po sebe predtým, ako ich Johnny Gaudreau a Calle Jarnkrok opäť poslali do vedenia, ktoré aj tak nakoniec nestačilo. Backlund pridal asistenciu, Blake Coleman si ich pripísal dve. Jacob Markström urobil 30 zákrokov. Pred McDavidom ho prekonali aj Darnell Nurse, Jesse Puljujärvi, Zach Hyman a Evan Bouchard. Hyman pridal aj dve asistencie a až štyri ich nazbieral Leon Draisaitl, ktorý vylepšil svoj historický rekord NHL s piatym zápasom play-off v sérii so ziskom minimálne troch bodov. Dlhšiu sériu, šesťzápasovú, ťahali už len Wayne Gretzky a Bobby Orr, ale obaja v základnej časti. Tiež dosiahol na métu 50 bodov v play-off. Ako štvrtý najrýchlejší hráč histórie na to potreboval len 33 zápasov. Rýchlejší boli Gretzky (23 zápasov), Barry Pederson (28) a Mario Lemieux (29). Mike Smith kryl 32 striel. Tímy vo štvrtok tiež vytvorili nový rekord NHL, keď v druhej tretine strelili štyri góly za 71 sekúnd. Edmonton sa v treťom kole stretne s Coloradom alebo St. Louis.

McDavid rozhodol o postupe:

Podanie rúk:

Connor McDavid, útočník Oilers: „Ťažko popísať slovami, čo ten gól pre mňa znamenal. Chlapci robili skvelú prácu celý večer. Nebol to náš najlepší výkon, ale držali sme sa a niektorí chlapci podali skvelé výkony. Som rád, že som k tomu prispel v zápase, v ktorom som nepodal môj najlepší výkon. Je to mimoriadne víťazstvo a o tom to všetko je.“

Darryl Sutter, tréner Flames: „Tesné a vyrovnané v tretej tretine zápasov číslo 2, 4 a 5. Nedokázali sme streliť ten rozdielový gól, keď sme ho potrebovali. Im vyhral sériu najlepší hokejista. “

Hviezdy duelu: 1. Z. Hyman (EDM), 2. C. McDavid (EDM), 3. M. Backlund (CGY)