«

Reprezentácia

MSJ 2023: Slovensko na úvod neprekvapilo, s Fínskom prehralo

Aktualizované 28.12.2022 o 05:56

Slovensko v utorok odštartovalo svoj program na juniorských majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji zápasom proti Fínsku.

Fínsko – Slovensko 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Góly: 9. Paivarinta (Suomi, Ervasti), 24. Kemell (Koivunen, Salin), 28. O. Kapanen (Kemell), 34. Nyman (Vilen, O. Kapanen)(PP), 46. Lambert (Ervasti) - 20. Repčík (Dvorský, Štrbák)(PP), 44. Repčík (Štrbák, Čiernik)(PP)

Fínsko vstúpilo do zápasu iniciatívnejšie a malo aj prvé strely na bránu. V deviatej minúte sa dočkalo aj gólu, keď skóre stretnutia otvoril Paivarinta. Slovensko malo lepšie striedania ku koncu tretiny. Blízko k veľkej šanci mali Honzek s Mešárom, no k zakončeniu nedošlo. Fíni pri tejto akcii faulovali, a tak Slovensko dve minúty pred koncom dostalo príležitosť hrať presilovku. 10 sekúnd pred koncom prvej tretine vyrovnal na 1:1 Repčík.

Fínskym hráčom vyšiel lepšie úvod druhej tretiny, keď už v štvrtej minúte obnovil ich vedenie Kemell. Už o štyri minúty neskôr bolo vedenie Suomi dvojgólové, keď sa presadil Oliver Kapanen. Šesť minút pred koncom dvadsaťminútovky putoval na trestnú lavicu Honzek za zdržovanie hry. Hneď z prvej strely využil presilovku Nyman. Andrisíka v bráne vystriedal Marinov. V 38. minúte sa do prieniku dostal Mešár, výsledkom čoho bola vzácna príležitosť Slovenska. Lampinenovi veľké problémy nenarobila. Minútu pred koncom tretiny dostalo Slovensko druhú príležitosť hrať v presile. V druhej tretine sa už stav nemenil.

Slovensko nevyužilo ani druhú polovicu presilovky, no následne hralo ďalšiu. Tú opäť využil Repčík, ktorý v 44. minúte znížil na rozdiel dvoch gólov. Na tento gól sa však hráčom v bielom nadviazať nepodarilo a už o dve minúty neskôr obnovil trojgólové vedenie Fínov Lambert. V 53. minúte mal veľkú šancu na zníženie Petrovský, ale Lampinena neprekonal. Tri a pol minúty pred koncom z výbornej pozície netrafil puk Mešár. Stav sa už do konca nezmenil. Na strely malo Slovensko jemnú prevahu 24:23.

Za najlepšieho hráča Slovenska bol vyhlásený Peter Repčík. Oliver Kapanen získal toto ocenenie z hráčov víťazného mužstva.

Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko už zajtra o 22:00 proti USA.

Zostava SVK: Andrisík (od 34. Marinov) – Š. Nemec, Bečár, Štrbák, Nátny, Funtek, Groch, Kmec – Mešár, Petrovský, Honzek – Sýkora, Dvorský, Čiernik – Žlnka, Repčík, L. Nemec – Štefančík, Dej, Bačo.

Zostava FIN: Lampinen (Koskenvuo) – Heimosalmi, Vilen, Salin, Malinen, Ervasti, Suomi, Ruotsalainen – Kemell, O. Kapanen, Koivunen – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – Väisänen, Päivärinta, K. Kapanen.

Ostatné zápasy

Nemecko – Švédsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Góly: 20. Engström (Bystedt)

Švajčiarsko – Lotyšsko 3:2 SN (1:1, 0:1, 1:0, 0:0 - 2:1)
Góly: 9. Robin (Zanetti), 59. Dionicio (Biasca, Bichsel), rozh. SN: Reichle – 14. Ločmelis (Ozolinš, Kazaks), 38. Dukurs (Ozolinš, Lavinš)

Rakúsko – Česko 0:9 (0:3, 0:4, 0:2)
Góly: 4. Brabenec (Svozil, Suchánek), 17. Kulich (Svozil, Špaček), 19. Hauser (Šapovaliv, Měchura), 22. Szturc, 23. Čech (Šalé, Ticháček), 29. Kulich (Šalé, Marcel), 31. Szturc (Chmelař, Suchánek), 41. Kulich (Šapovaliv, Jiříček), 55. Špaček (Svozil, Šapovaliv)