Slováci v NHL
Hráči NHL podľa národnosti: Ako dopadli v porovnaní Slováci?

Tomáš Tatar (foto: New Jersey Devils)
NHL už dávno nie je len o dvoch severoamerických národnostiach. Ryan Szporer z The Hockey Writers sa pozrel na 711 hráčov, ktorí boli na aktívnej zostave v úvode sezóny. Najviac ich mala Kanada, čo nie je prekvapením. Ako dopadli ďalšie krajiny?
Hráči z Kanady tvorili až 41,4 percenta všetkých hráčov – je ich 294. Podiel sa každým rokom zmenšuje. Pred šesť a pol tokmi tvorili Kanaďania polovicu ligu, v 80. rokoch minulého storočia tri štvrtiny.
Ostatným krajinám kraľujú Spojené štáty americké s 202 hráčmi a 28,4% podielom. Európske krajiny vedie Švédsko so 67 hráčmi a 9,4% podielom. Za sebou nechalo Rusko (40; 5,6 %), Fínsko (33; 4,6 %) a Česko (30; 4,2 %).
Slovensko patrí do skupiny krajín s menej významným zastúpením. S ôsmimi hráčmi a 1,1% podielom je na tom horšie ako Švajčiarsko (9; 1,3 %), ale lepšie ako Nemecko (7; 1,0 %).
„Najznámejším slovenským hráčom NHL bol ten prvý, kanadský odchovanec Stan Mikita. Legenda Blackhawks zomrela v roku 2018 ako člen Hokejovej siene slávy a jeden z najlepších hráčov všetkých čias, bez ohľadu na krajinu,“ poznamenal Szporer, ktorý za významného hráča súčasnosti označil po odchode Zdena Cháru do dôchodku Tomáša Tatara z New Jersey.
Zvyšok sveta tvorili štyria Dáni, štyria Lotyši, traja Bielorusi, dvaja Rakúšania a po jednom hráčovi NHL mali Francúzsko, Bulharsko (Georgiev reprezentujúci Rusko), Slovinsko, Uzbekistan (Kaliyev reprezentujúci USA), Nórsko, Holandsko a Austrália.
Mešár si ukončil suchoty, bodoval aj Petrovský























