Menu
InstagramFacebookTwitter
SlovakNHL.sk
Účet používateľa Vyhľadávanie
Zavrieť SlovakNHL.sk
»
19. 06.
kurzy
02:00info
NYI
TBL
NHL live
20. 06.
kurzy
02:00info
MTL
VGK
NHL live
«

Komunita: Blog užívateľa Canucks 333

Najlepší brankári tímov NHL I. - COLUMBUS BLUE JACKETS

Publikované: 11. 07. 2020, Autor: Canucks 333   Zobraziť články autora »
Vítam vás pri sérii článkov, ktoré sa budú venovať bránkoviskám tímov NHL.
Z histórie každého tímu, ktorý sa objavil v modernej histórii NHL (čiže od roku 1967) vyberám piatich najlepších brankárov, podľa štatistík, vplyvu na vývoj tímu a chtiac, nechtiac aj podľa môjho subjektívneho pohľadu.
Zvolené poradie je zostupné na základe roku vstupu tímu do NHL.
Keďže Vegas Golden Knights ako tím v lige fungujú veľmi krátko a Winnipeg Jets radíme ako "franchise" Atlanty Thrashers, začneme dvojicou tímov, ktoré sú v lige najmladšie (Columbus Blue Jackets, Minnesota Wild).

Základné štatistiky a prehľady:

História bránkoviska Columbusu Blue Jackets pozostáva z iba z 25 mien, ktoré nielenže s tímom mali podpísanú zmluvu, ale aj nastúpili na zápas NHL.
Z 23 brankárov boli na pozícii brankárskej jendotky 7 brankári, viac ako 100 zápasov v základnej časti odchytali iba šiesti.
Jediní dvaja brankári, ktorí dres Blue Jackets obliekli v zápase Play-off boli Sergej Bobrovskij a Steve Mason. Tím sa dlhodobo trápil s účasťou v Play-off a ich najlepšie umeistnenie bola prehra
v 2. kole v sezóne 2018/2019.

Poradie v počte odchytaných zápasov v základnej časti:

1. Sergej Bobrovskij (RUS) - 374
2. Marc Denis (KAN) - 266
3. Steve Mason (KAN) - 219
4. Joonas Korpisalo (FIN) - 127
5. Pascal Leclaire (KAN) - 125
6. Fredrik Norenna (FIN) - 100
7. Ron Tugnutt (KAN) - 97
8. Curtis McElhinney (KAN) - 85
9. Mathieu Garon (KAN) - 71
10. Curtis Sanford (KAN) - 36

Poradie v počte odchytaných zápasov v Play-off:
1. Sergej Bobrovskij (RUS) - 17
2. Steve Mason (KAN) - 4

Čo sa týka národnostného zloženia naprieč celej histórie bránkoviska Blue Jackets, tím sa orientoval najmä na kanadských gólmanov. Rátame znova raz gólmanov, ktorý odchytal v tíme aspoň jeden zápas NHL.

Národnostné zloženie histórie bránkoviska Blue Jackets:

Kanada - 14 (Marc Denis, Ron Tugnutt, Pascal Leclaire, Steve Mason, Brian Boucher, Fred Brathwaite, Wade Dublewicz, Mathieu Garon, Jean-Francois Labbé, Dan Lacosta, Pascal Leclaire, David Leneveu, Curtis McElhinney, Curtis Sanford, Allen York)
USA - 3 (Ty Conklin, Mike McKenna, Sean Hunwick)
Fínsko - 2 (Fredrik Norenna, Joonas Korpisalo)
Lotyšsko - 2 (Elvis Merzilikis, Matiss Kivlenieks)
Česko - 2 (Martin Prusek, Tomáš Popperle)
Rusko - 1 (Sergej Bobrovskij)
Švédsko - 1 (Anton Forsberg)

Číslo žiadneho z brankárov Columbusu Blue Jackets zatiaľ nebolo vyradené (ako ostatne ani žiadneho korčuliara), je to ešte stále mladý tím, ktorý hľadá svoju identitu v lige a po elitných výkonoch Sergeja Bobrovskeho hľadá v bránkovisku novú hviezdu.

5. PASCAL LECLAIRE #31Na piatom mieste v našom poradí sa umiestnila jedna z najväčších nádejí Draftu 2001, ktorá prišla a vyhorela obdobne ako hviezda vtedajšieho loga Blue Jackets. Rýchlo a definitívne.
Leclaire patril už od detstva k veľkým nádejám kanadského hokeja a už od roku 1998 pôsobil v QMJHL v tíme Halifax Mooseheads. Hoc jeho výkonnosť bola kolísavá, jeho mimoriadny prehľad
a elegancia v bránkovisku budili veľký záujem scoutov.
Najviac sa rodák z Quebecu však zapísal fantastickým výkonom v reprezentačnom drese, keď na MSJ 2002 priviedol Kanadu k striebornej medaile a bol vyhlásený za brankára turnaja, ako sa stal aj súčasťou All-Star Teamu. V národnom drese si v piatich zápasoch pripísal fantastickú 93,7% úspešnosť zákrokov. Podobne výrazný výkon podal už na seniorských Majstrovstvách sveta, keď v roku 2008 priviedol Kanadu takisto k striebornej medaile s úspešnosťou 92,5%.
Čo sa týka Leclairovej klubovej kariéry a najmä jeho pôsobenia v Columbuse, je to príbeh tak takpovediac tragický.
Po tom čo bol draftovaný už z celkového 8. miesta práve Columbusom, sa tri nasledujúce sezóny profiloval v nižších súťažiach (QMJHL, AHL). Leclaire bol pôvodne zamýšľaný ako prospekt, ktorý sa čo najskôr dostane na striedačku za Marca Denisa, kde sa bude môcť profilovať a raz prípadne "učeň porazí svojho majstra".
V sezóne 03/04, kedy Leclaire už pravidelne chytával v AHL angažovali ako náhradníka za Denisa Freda Brathwaita, ktorý sa neukázal ako najšťastnejšia voľba. Už v roku 2004 si tak Leclaire odbil premiéru v NHL, kedy však v dvoch odchytaných zápasoch nedokázal tím priviesť k výhre.
Keďže v sezóne 04/05 sa konal Lockout, Leclaire strávil ďalšiu sezónu v AHL odkiaľ však už priamo zaútočil na post náhradníka. Post získal a Marca Denisa dokonca vytlačil z bránky, kedy si ukradol až 33 zápasov s 91,1% úspešnosťou zákrokov.
Sezóna 06/07 však bola pre bránkovisko Blue Jackets kritická. Leclaire bol potenciálny, ale Blue Jackets mu neboli ochotní veriť, Denis bol vymenený a český brankár Martin Prusek sa neosvedčil, bolo treba priniesť brankára, ktorý zastane post jednotky do momentu, kým si v Leclaira nevybudujú dôveru.
A tak do tímu prichádza Fredrik Norenna, ktorý vytláča Leclaira z brány a stáva sa v sezóne 06/07 hlavným gólmanom tímu. Leclairove výkony sa navyše zhoršili a jeho % úspešnosť zákrokov klesla pod 90%.
Je celkom otázne ako brankár, o ktorom v tomto bode vieme, že mal jednu priemernú sezónu, môže byť piatym najlepším gólmanom histórie Blue Jackets. Argumenty pre toto rozhodnutie sú dva:
1) História bránkoviska Blue Jackets je naozaj úzka a trištvrtinu z nej odchytali Sergej Bobrovskij a Marc Denis
2) Leclairova sezóna 07/08 bola fenomenálna
V sezóne 07/08 sa zdalo, že Leclaire sa stal brankárom hodným prvého kola draftu.
9 čistých kont a 91,9% úspešnosť zákrokov Leclaira určila novou jednotkou tímu. Vychytal navyše výborných 24 víťazstiev a prehral iba 17 krát. Leclaire tak vytlačil z brány Fredrika Norennu, ktorý po tejto sezóne odchádza z NHL.
Všetko vyzeralo byť znvouzrodené, behom šiestich rokov z Leclaira vyrástol brankár s hviezdnym potenciálom. 9 čistých kont bolo v tej sezóne najviac v celej NHL, pričom svoje výkony (hoc nestačili na Play-off) korunoval aj striebrom z MS 2008.
Po tejto explózii však Leclaire už len padal ako horiaci meteorit. V ďalšej sezóne ho z bránkoviska úplne vytlačil mladý prospekt Steve Mason, ktorý si pripísal dokonca 10 čistých kont a Leclaire bol po katastrofálnych výkonoch (86,7% úspešnosť zárkokov) vymenený do Ottawy Senators (za Antoina Vermetta), kde odchytal jednu priemernú a jednu podpriemernú sezónu, ako náhradný brankár Briana Elliota. Keď v roku 2011 bol presunutý "na farmu", ukončil profesionálnu kariéru.
Keď sa v rámci nášho seriálu dostaneme k tímom so širšou brankárskou históriou, príde nám Leclairova štatistika priam smiešna. V rámci histórie BlueN Jackets však Leclaire zažil svojich 15-minút slávy a spolu s Fredrikom Norennom vyplnili prázdne medziobdobie medzi pôsobením Marca Denisa a Steva Masona.
Leclaire si v 125 zápasoch pripísal 90,7% úspešnosť zákrokov, 45 víťazstiev a 10 čistých kont.
Pre porovnanie Fredrik Norenna si v 100 zápasoch pripísal 89,9% úspešnosť zákrokov, 35 víťazstiev a 5 čistých kont.

4. RON TUGNUTT #31Na mieste štvrtom sa nachádza známy cestovateľ rozličnými klubmi NHL, ktorý bol zároveň prvou brankárskou jednotkou Blue Jackets v histórii. Napriek tomu, že v tíme odchytal iba dve sezóny, bol dostatočne solídnou zložkou tímu.
Ron Tugnutt pôsobil v NHL už od roku 1987, čiže keď s ním v roku 2000 Blue Jackets podpísali zmluvu bol Tugnutt už takpovediac veterán, ktorého štýl veľmi nepasoval do stále sa modernizujúceho hokeja 21. storočia.
Tugnutt, podpísaný ako voľný hráč, mal byť len medzimostík, vytvorenie času pre dozrenie megatalentu Marca Denisa, ktorý v úvodných dvoch sezónach bol Tugnuttovým náhradníkom.
Akonáhle Denis dozreje a Tugnuttova výkonnosť začne klesať, role sa medzi brankármi vymenia.
Hneď v úvodnej sezóne 00/01 však Tugnutt predviedol viac než solídny výkon a s % úspešnosťou 91,7% a účasťou v až 53 zápasoch bol jasnou oporou pre tím.
V sezóne 01/02 Tugnuttova výkonnosť začala klesať a vzostup Marca Denisa bol viac než viditeľný.
Denis si privlastnil celkom veľkú porciu zápasov (42) a Tugnutt si rolu jednotky "udržal" len o dva zápasy (44). Tugnuttova výkonnosť klesla a Denis bol pripravený byť novou jednotkou.
Namiesto toho aby Blue Jackets dohrávajúceho Tugnutta, ktorého životnosť v tom čase činila už len pár rokov, držali ako náhradníka za Denisom, vymenili ho radšej do Dallasu Stars za prvý výber v Drafte 2002 (a pridali svoj výber v druhom kole). Tugnutt ukončil kariéru v roku 2004 po dvoch podpriemerných sezónach v drese "hviezd".
Suma sumarum však Tugnuttova výkonnosť bola stabilná, a keďže, ako už vieme, je história bránkoviska Columbusu veľmi úzka, Tugnuttov zápis 97 zápasov, 34 víťazstiev, 2,62 inkasovamého gólu na zápas a 91,0% úspešnosť zákrokov je zápis viac než solídny.
Keď pomneme náročné štarty "Expansion" tímov v NHL a najmä niekoľkosezónne hľadanie stabilného bránkoviska, Tugnutt bol skrátka dobrým výberom.

3. MARC DENIS #30Marc Denis nepochybne patrí medzi typických hráčov prvotnej éry Blue Jackets.
Kanadský rodák z Montrealu bol v druhej polovici 90-tych rokov považovaný za jednu z najväčších gólmanskych nádejí kanadského hokeja.
V roku 1996 sa stal najlepším hokejistom QMJHL a s výberom Kanady získal zlato na Majstrovstvách sveta juniorov 96, kde "kryl" chrbát ďalšiemu megatalentu kanadského hokeja - Josému Theodorovi.
Draftovaný bol ešte v roku 1995 v 1. kole draftu z celkového 25. miesta Coloradom Avalanche.
Po fantastickym pôsobení v AHL, kde vyhral dokonca Calderov pohár, v CHL, kde sa stal najlepším brankárom sezóny, v QMJHL mal zas najnižší priemer inkasovaných gólov v lige a všetky úspechy
v sezóne 96/97 korunoval zlatom na Majstrovstvách sveta juniorov 97, kde bol vyhlásený za brankára turnaja (93,3% úspešnosť zákrokov v 7 zápasoch).
V Colorade dostal len niekoľko príležitostí, pričom až v sezóne 99/00 sa stal stabilným náhdradníkom Patricka Roya.
V roku si ho v "Expansion Drafte" vybrali Columbus Blue Jackets. Po prvých dvoch sezónach, kde solídne sekundoval Ronovi Tugnuttovi sa od sezóny 02/03 stal brankárskou jednotkou.
Táto sezóna bola pre Denisa kľúčová. Odchytal až 77 zápasov a dodnes drží ligový rekord
v najväčšom počte minút odchytaných jedným brankárom v jednej sezóne (4511).
Napriek vysokému počtu zápasov bol však enis solídny a hoc sa Blue Jackets nedostali do Play-off, Denisovou chybou to nebolo.
V nasledujúcej sezóne Denisovi trochu vedenie klubu uľavilo a odchytal už "iba" 66 zápasov,
v ktorých si pripísal peknú 91,8% úspešnosť a prvýkrát v kariére sa jeho GAA dostala pod hodnotu 3,00. Hoc prekliatie neschopnosti sa dostať do Play-off pretrvávalo, Denis zažil ďalší úspech na reprezentačnej úrovni a vyhral s Kanadou zlato na Majstrovstvách sveta 2004. Po výluke v sezóne 04/05, počas ktorej Denis nehral, sa už nikdy do bránky nevrátil ten istý gólman. V sezóne 05/06 ho z bránky systematicky začal vytláčať mladý talent Pascal Leclaire a Denisova výkonnosť klesla.
Po sezóne bol vymenený do Tampy Bay Lightning za dvojitú repáraciu - brankára Fredrika Norennu (ktorý ho v sezóne 06/07 na poste prvého gólmana nahradil) a obrancu Fredrika Modina.
V Tampe odchytal dve sezóny, v ktorých sa mimoriadne trápil, až kariéru zakončil v krátkom pôsobení v rodnom Montreale a napokon v AHL, kde v roku 2009 ukončil kariéru.
Marc Denis je jednou z mnohých hypotetických obetí Lockdownu, ktorý prerušil herné tempo hráčov a pre tých, ktorý sa rozhodli nepodpísať zmluvu v iných ligách, mohla byť táto právna nezhoda takpovediac fatálna.
Denis mal fantastický nástup do NHL, ale malú životnosť , bol to húževnatý brankár s obrovskou výdržou a agresívnym štýlom chytania, avšak nebol tak solídny pre tím kľúčových momentoch.
Často riskoval a vyslúžil si prívlastok "netrpezlivý", najmä pre jeho unáhlené rozhodnutia a snahu
o akrobatické zákroky.
Denis však so štatistikou 266 zápasov, 84 víťazstiev, 3,01 GAA, 12 čistých kont a 90,5% úspešnosť zárkokov patrí na pomyselné bronzové miesto histórie Blue Jackets zaslúžene.
Po ukončení Denisovej kariéry mu Blue Jackets pripravili memoriál v domácej hale.


2. STEVE MASON #1Steve Mason uzatvára našu štvoricu kanadských gólmanov v drese Blue Jackets.
Možno prekvapivo ho umiestňujem pred Marca Denisa, ale ako si v tomto odstavci povieme, Mason bol dosť možno najprogresívnejším gólmanom, ktorý sa kedy v bránke Blue Jackets objavil.
Napriek tomu, že Marc Denis a Pascal Leclaire boli draftovaní už v 1. kole, Mason sa spočiatku nejavil ako najnádejnejší prospekt na trhu a Columbus ho draftoval "až" v 3. kole (celkovo 69.) v roku 2006. V tom čase mal za sebou len niekoľko sezón v juniorskom hokeji.
Nasledujúce roky boli pre Masona raketovým štartom.
V roku 2007 bol vyhlásený najlepším brankárom OHL, v roku 2008 tím Londom Knights priviedol
k titulu a obhájil post najlepšieho brankára ligy.
Zúčastnil sa aj juniorských Majstrovstiev sveta, kde sa stal nieležne taktiež najlepším brankárom turnaja s fantastickou 95,1% úspešnosťou zákrokov, ale aj najužitočnejším hráčom turnaja
a zároveň získal zlatú medailu.
Keďže z radov Columbusu sa vytratil brankár Fredrik Norenna, ostávalo miesto náhradníka za excelujúcim Pascalom Leclairom voľné.
Steve Mason, ktorý mal dokonca minimálne skúsenosti so seniorským hokejom nastúpil ako náhradník do NHL a počas sezóny 08/09 si vydobil miesto jednotky, kedy Leclaira famózne vytlačil.
Média sa v sezóne 07/08 išli "zblázniť" z deviatich čistých kont Leclaira a predpovedali mu svetlú budúcnosť. O rok neskôr Steve Mason si pripísal čistých kônt 10 a uvrhol tak Leclairov nástup do zabudnutia.
Vo svojej prvej sezóne v NHL odchytal neuveriteľných 61 zápasov, kde si pripísal 91,4% úspešnosť zárkokov, stal sa súčasťou All-Star Teamu a vyhral Calderovu trofej ako najlepší nováčik ligy.
Masonova sezóna bola v tom čase jendoznačne najlepším brankárskym výkonom v krátkej histórii Blue Jackets a prehlušila všetky úspechy Tugnutta, Denisa či Leclaira.
Mason sa stal novou a neohrozenou jednotkou a priviedol Blue Jackets do ich historicky pervého Play-Off (vypadli v prvom kole jasnou prehrou 0:4).
Nalsedujúce tri sezóny bol Mason prakticky neohrozenou jednotkou tímu. Jeho výkony boli stabilné a presvedčivé, ďalšiu výkonnostnú explóziu už nezažil. Od roku 2011 ho začali trápiť zranenia až kým v sezóne 12/13 jeho výkonnosť klesla výraznejšie (% úspešnosť pod 90%) a Columbus Masona vymenil do Philadelphie Flyers Za Micheala Leightona (ktorý nikdy dres Columbusu neobliekol) a 5. voľbu v drafte. Vo Philadelphie nasledujúce štyri sezóny zastával post jednotky, až napokon svoju kariéru ukončil vo Winnipegu Jets ako náhradný brankár v roku 2018. Jeho poslednou výraznou sezónou bola 14/15, kedy zaznamenal najlepšie kariérne štatistiky. To však už platí pre históriu Philadelphie Flyers.
V drese Blue Jackets zaznamenal Mason 90,3% úspešnosť zákrokov v 219 zápasoch, 19 čistých kont a 2,89 GAA.
Ako vidíme, všetci brankári histórie Blue Jackets majú podobný osud ako kométa na ich dresoch.
Rýchlo sa vznietiť, chvíľu horieť a potom ničivo padnúť do zabudnutia.
Ako každé pravidlo aj toto má doposiaľ jednu výnimku...

1. SERGEJ BOBROVSKIJ #72
Jediný stále aktívny brankár v našom zozname je jasnou a logickou voľbou na miesto najlepšieho gólmana v histórii Columbusu Blue Jackets.
Rus, ktorý aktuálne pôsobí vo Floride Panthers je zároveň jediným brankárom, ktorý počas pôsobenia v Columbuse získal Vezinovu trofej. A hneď dvakrát.
Odchvanec ruského Novokuznetsku sa dostal do NHL vďaka fantastickým výkonom v KHL.
V čase pred NHL sa výraznejšie zapísal iba skvelými výkonmi na Majstrovstvách sveta juniorov 2008, kde získal s ruským výberom bronzovú medailu.
Prakticky najprogresívnejší brankár ruskej ligy zaujal scoutov Philadelphie Flyers, vďaka svojej presnosti, hbytosti a obrovskému prehľadu o hre. Bobrovskij chytá moderným, súčasným štýlom
a práve on je jednou z kľúčových osôb zmeny brankárskeho štýlu z čistého motýlika, na štýl takpovediac hybridný (napríklad ešte Devan Dubnyk).
Do NHL sa dostal bez toho aby bol draftovaný, Philadelphia s ním podpísala skúšobný kontrakt a Bobrovskij sa osvedčil.
Hneď vo svojej prvej sezóne (11/12) ustál post jednotky a hoc v druhej sezóne u Flyers prišiel drobný výkyv, akonáhle bol vymenený do Columbusu, jeho hra sa stabilizovala.
Je viac než možné, že v drese Blue Jackets Bobrovskij zažil vrchol svojej kariéry. Blue Jackets v ňom našli výraznú brankársku osobnosť, ktorú vyše dekádu hľadali.
Borbovskij vo svojej prvej sezóne v Columbuse (12/13) zaznamenal 93,2% úspešnosť zákrokov, stal sa súčasťou Prvého All-Star Teamu a vyhral svoju prvú Vezinovu trofej za najlepšieho gólmana ligy. V nasledujúcich sezónach tím zažil novú jar a Bobroského výkony boli stabilne nadpriemerné
a rok čo rok patril medzi najlepších gólmanov ligy.
V roku 2014 sa stal Majstrom sveta, kedy sa zároveň stal najlepším brankárom turnaja.
V roku 2015 sa stal znova súčasťou All-Star Teamu a rovnako aj v roku 2017, kedy druhýkrát siahol po Vezinovej trofeji.
Pôsobenie v Blue Jackets bolo prakticky bezchybné a jediné, čo Bobrovskemu bránilo v zisku pohára bol jeho tím, ktorý strádal ofenzívnu ostrosť.
Po siedmich fantastických sezónach v klube bol vymenený na Floridu aj so svojim obrovským 10-miliónovým cap-hitom. V súčasnosti zažíva výkonnostný odliv a u Panthers mal v úvodnej sezóne obrovský problém "chytiť" dobrú formu-
Bobrovskij v rámci Blue Jackets drží prakticky všetky rekordy individuálnych gólmanskych štatistík (počet zápasov, úspešnosť zákrokov, gólový priemer, čisté kontá celkovo...), a tak ho jasne môžeme vyhlasiť za najvýraznejšieho gólmana Blue Jackets v histórii ich existencie.

BUDÚCNOSŤ?

Aktuálny brankársky tandem Blue Jackets - Joonas Korpisalo a Elvis Merzilikis sa môže v najbližších rokoch vyprofilovať natoľko, že mená Leclaira a Tugnutta z rebríčku vypadnú. Ich vzájomný súboj tak môže byť motiváciou pre ich individuálnu výkonnosť a o dva-tri roky naše poradie bude vyzerať úplne inak. Každopádne je však jasné, že Bobrovského prvenstvo tak ľahko prekonané nebude.

Ako by ste päticu poskladali vy? Vyjadrite sa do komentárov a elaborujte svoj názor!

Zdieľať článok na Facebooku
Hodnotenie: +5
Na hodnotenie musíte byť prihlásený!
Komentáre k príspevku
12. 07. 2020 - 12:33
+5 ! Vždy som bol tvojim fanúšikom. Detail: nie Sean Hunwick, ale Shawn Hunwick.
13. 07. 2020 - 13:34
+5, už sa teším na Ottawu...btw ten Leclaire veľmi zabolel, očakávania u Sens boli obrovské
Pridať komentár
Ak chcete prispiet do diskusie, prosím prihláste sa alebo ak ešte nemáte vlastný úcet, zaregistrujte sa.
Krátke správy
Najnovšie články
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2021 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies
Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu