Menu
InstagramFacebookTwitter
SlovakNHL.sk
Účet používateľa Vyhľadávanie
Zavrieť SlovakNHL.sk
»
odložené
COL
LAK
odložené
VAN
EDM
17. 04.
kurzy
22:00info
MTL
OTT
21:00info
BUF
PIT
18:30info
NYR
NJD
18:30info
PHI
WSH
NHL live
01:00info
CAR
NSH
01:00info
TBL
FLA
NHL live
01:00info
DET
CHI
04:00info
WPG
EDM
NHL live
01:00info
VAN
TOR
02:00info
MIN
SJS
02:00info
DAL
CBJ
00:00info
ARI
STL
18. 04.
kurzy
18:00info
BOS
WSH
NHL live
21:00info
NJD
NYR
00:30info
PHI
NYI
NHL live
03:00info
COL
LAK
22:00info
ANA
VGK
21:00info
BUF
PIT
«

Komunita: Blog užívateľa Canucks 333

WTF, on tam chytal? (brankársky špeciál)

Publikované: 05. 09. 2020, Autor: Canucks 333   Zobraziť články autora »
Predtým, než sa ponoríme do histórie bránkoviska Winnipegu Jets, som dostal nápad na špeciál.
Momentálne sa nenachádzam v Átriových domoch v Mlynskej doline, ale v rodnej Žiline, kde som ihneď pocítil cenový rozdiel. Pijem lacnú kofolu, fajčím cigarety a ponáram sa do hľadania prekvapivých skutočností.
Tento blog je zoznam niekoľkých brankárov, ktorí sú známi, dobre si ich pamätáme, ale prekvapivo sme zabudli na ich (zväčša krátke) pôsobenie v tíme NHL.
Zahrajme si hru. Úprimne si pri každom brankárovi povedzte, či vás tento fakt prekvapil, ak áno urobte si čiarku. Kto bude mať najmenej čiarok vyhráva!
(Neviem ako zobjektivizovať túto "hru", takže je to na vašom vlastnom svedomí).
CHRIS OSGOOOD

Pamätáte si ho ako... ikonického brankára Detroitu Red Wings, ktorý ich priviedol k trom Stanley-Cupom a dvakrát vyhral Jenningsovu trofej. Jeho ikonická oldschool červeno-biela klietkovitá maska, agresívny štýl, či obdivuhodná oddanosť hokeju sú prvé veci, ktoré sa vám pri mene Chris Osgood vybavia. V NHL odchytal až 744 zápasov v základnej časti a 136 v Play-off. Patrí k ikonickým tváram historickej dynastie Detroitu.

Ale pamätáte si ho ako... brankársku jednotku New Yorku Islanders v rokoch 2001-2003 a brankársku jednotku St. Louis Blues v rokoch 2003 - 2004?
Napriek tomu, že Osgoodovo meno sa spája s Detroitom, v roku 2001 bol stiahnutý z waiver listiny, kedy budúcnosť svojho bránkoviska Detroit videl v Mannym Legacem. Za New York Islanders odohral necelé dve sezóny kde si v 103 zápasoch pripísal % úspešnosť .904 a odchytal 7 zápasov v Play-off.
Počas sezóny 2002/2003 bol vymenený do St. Louis Blues, kde v takisto necelých dvoch sezónach odchytal 76 zápasov v základnej časti a 12 v Play-off s % úspešnosťou zákrokov .907.
Po Výluke bol ako neobmedzený voľný hráč znova podpísaný Detroitom, ktorý ešte dvakrát priviedol do finále Play-off, pričom raz úspešne.
Počas pôsobenia u Blues a Islanders dokonca používal čiernu variantu svojej kultovej masky.ARTURS IRBE

Pamätáte si ho ako... legendárneho lotyšského gólmana, ktorý sa preslávil v drese San Jose Sharks a neskôr v drese Caroliny Hurricanes. Rovnako si ho určite pamätáte z reprezentačných zápasov proti Lotyšsku, kde je dodnes považovaný za najväčšiu hokejovú legendu. Irbe bol lotyšským ekvivalentom Hašeka, ako formou, tak aj obsahom.
Používali podobný akrobatický štýl, nosili klietkovú masku a mali cit pre víťazstvo. Irbe je členom Siene Slávy IIHF od roku 2010 a ešte Sovietsky zväz dvakrát priviedol k zlatu.
Jeho zásluhou sa Lotyšsko vôbec etablovalo v elitnej skupine Majstrovstiev Sveta.
Niektorí si ho možno pamätajú aj z niekoľkých zápasov, ktoré odchytal v Slovenskej extralige v drese HK Nitra.
V NHL odchytal 568 zápasov v základnej časti a 51 zápasov v Play-Off.

Ale pamätáte si ho ako... brankársku jednotku Vancouveru Canucks?
Jeho krátke pôsovenie v Dallase možno niektorí registrujete. Ale pamätá si niekto, že by Irbe chytal za Canucks? Najmä pomnúc vizuálnu podobnosť Irbeho výstroje s výstrojou Dana Cloutiera môže vytvoriť mätúci dojem.
Irbe však skutočne v sezóne 97/98, podpísaný ako neobmedzený voľný hráč odchytal jednu sezónu v drese kosatiek.
V 41 zápasoch si pripísal .907 % úsepšnosť zákrokov, ale ani napriek solídnej výkonnosti vedenie Canucks nepresvedčil a po sezóne sa stal nebmedzeným hráčov znova. Tu ho podpísali Hurricanes, ktorým sa oplatil výbornou výkonnosťou počas siedmich sezón.JEAN-SEBASTIEN GIGUERE

Pamätáte si ho ako... legendárneho brankára Anaheimu Ducks, ktorý v roku 2003 získal Conn Smythe Trophy a v roku 2007 s Ducks vyhral Stanley-Cup.
Rovnako si pamätáte gól Petra Bondru do Giguerovej siete v roku 2002 a legendárny posmešný citát slovenského komentátora "Giguere!...Gigueeere!". A určite si pamätáte jeho robostnú postavu, stabilnú výkonnosť a možno aj jeho krátke pôsobenia v Toronte a Colorade na konci kariéry, či jeho dojímavú rozlúčku s kariérou s Teemum Selännem.
Giguere odchytal v NHL až 597 zápasov v základnej časti a 52 zápasov v Play-off.
Patrí k ikonickým brankárom prvého desaťročia 21. storočia a ku kutlovým hráčom Anaheimu.

Ale pamätáte si ho ako... brankára Calgary Flames a čo je ešte šokujúcejšie, brankára Hartfordu Whalers?
Zdá sa to ako úplná večnosť od bodu, kedy Hartford hral v NHL, ale v ich poslednej sezóne si ich dres v 8-mich zápasoch obliekol aj Giguere. Predsalen Hartfordom bol dokonca aj draftovaný z celkového 13. miesta v Drafte 1995.
Predtým než sa Hartford presťahoval do Caroliny, bol mladý prospekt Giguere vymenený práve do Calgary za prvú brankársku jednotku Canes - Trevora Kidda.
V Calgary Giguere odchytal 22 zápasov s .902 % úspešnosťou zákrokov, až bol v roku 2000 vymenený za 2. voľbu v Drafte 2000 práve k Mighty Ducks, kde v nasledujúcej sezóne vytlačil z postu jednotky kultového brankára Ducks - Guya Heberta.
Neviem úprimne, ktorý obrázok je šokujúcejší. Ale v drese Calgary ho naozaj nespoznáte.JAROSLAV HALÁK

Pamätáte si ho ako... najlepšieho slovenského brankára v NHL. Jeho nezabudnuteľné výkony v Play-off v drese Montrealu, ako jednotku St. Louis Blues, či tápajúcu jednotku New Yorku Islanders. Dokonca si určite pamätáte jeho krátke pôsobenie vo Washingtone, či jeho zázračné výkony v drese Tímy Európy, Olympiádu vo Vancouveri a pod.
Haláka slovenskému hokejovému fanúšikovi netreba predstavovať.
Súčasná dvojka Bostonu Bruins odchytala (zatiaľ) 520 zápasov v základnej časti a 39 zápasov v Play-off.

Ale pamätáte si ho ako... brankára Buffala Sabres?
Halák nikdy neodchytal jediný zápas za Sabres, ale na "lavičke" jeden zápas odsedel.
V roku 2014 bol vymenený zo St. Louis krátko pred uzávierkou prestupov. To sa stalo 28. februára, no a 5. marca sa už sťahoval do Washingtonu.
Komickosť celej situácie podtrhol ešte fakt, že Halák ani len na striedačke Sabres nesedel, ale mal samostatne vyhradené miesto (stoličku) za domácou bránkou.
Netreba k tomu viac hovoriť, fotka hovorí za všetko.
TOMÁŠ VOKOUN

Pamätáte si ho ako... fantastického českého repzentačného gólmana, jednotku Nashvillu Predators, jednotku Floridy Panthers.
Niektorí si možno pamätáte jeho nie úplne šťastné pôsobenie vo Washingtone, či Pittsburgu.
Ľavák s akrobatickým štýlom, učesom české synonymum k Pavlovi Demitrovi a určite si aj pamätáte Demitrov gól pomedzi Vokounove nohy na Majstrovstvách sveta 2003 v zápase o bronz.
Rýchly so silnou lapačkou nikdy v NHL nedosiahol výraznejší úspech, avšak odchytal až 700 zápasov v základnej časti a 22 zápasov v Play-off.

Ale pamätáte si ho ako... ... a teraz chvíľka napätia, toto vám odpáli hlavu... brankára Montrealu Canadiens?
Ak nerátame niekoľko skutočne mizerných zápasov v drese Pens, najhorší Vokounov výkon bol v jeho hneď prvom predstavení na ľade najvyššej hokejovej ligy.
Vokoun bol draftovaný Montrealom v roku 1994 až v 9. kole, z celkového 224. miesta a výkon v jeho jedinom zápase v ich drese, v ktorom sa predstavil iba v tretej tretine bol katastrofálny, kedy zo 14 striel pustil 4 góly.
Skutočne je tomu tak. V roku 1998 ho v Expansion Drafte napokon upísal Nashville, kde z postu jednotky postupne vytláčal Mika Dunhama.
MIIKKA KIPRUSOFF

Pamätáte si ho ako... legendárneho brankára Calgary Flames, ktorý ich v roku 2004 priviedol do finálne Stanley-Cupu. Určite si pamätáte, že je to držiteľ Vezinovej aj Jenningsovej trofeje a má bronzovú medailu z olympiády vo Vancouveri.
Kiprusoff a jeho maska s horiacimi lebkami sa skrátka spája priamo s Calgary. Bol brankárskou autoritou, ktorá už dlhší čas v Calgary chýba a drží prakticky všetky klubové rekordy. V NHL odchytal 623 zápasov v základnej časti a 56 v Play-off.

Ale pamätáte si ho ako... náhradného brankára San Jose Sharks?
Toto je možno o niečo očividnejšia skutočnosť než ostatné. Dôvod prečo je toto zistenie
šokujúce je najmä pre drastickú vizuálnu odlišnosť Kiprosoffovej výstroje.
San Jose Miikku draftovali v 5. kole Draftu 1995 z celkového 116. miesta a strávil tu svoje tri úvodné sezńy v NHL v rokoch 2000 - 2003.
Bol náhradníkom Jevgenija Nabokova, ktorý sa neskôr stal jeho konkurentom medzi brankárskou špičkou tej doby. Kiprusoff odchytal za Flames 47 zápasov v základnej časti (89,7%) a 4 zápasy v Play-off (93,8%).
Do Calgary bol vymenený za druhú voľbu v Drafte 2003, z ktorej bol draftovaný talentovaný obranca Marc-Eduard Vlasic.

RON HEXTALL

Pamätáte si ho ako... ultra-agresívneho gólmana Philadelphie Flyers, ktorý posunul hranice vnímania brankárskeho umenia o niekoľko kilometrov.
Rona Hextalla netreba predstavovať, dosť možno najväčšia osobnosť bránkoviska Flyers drží enormné množstvo klubových rekordov. Víťaz Vezinovej trofeje a aj Conn Smytha bol v bránke absolútnym psychopatom. Odvážny agresor svojim unikátnym akrobatickým štýlom naozaj ukázal brankára úplne iného. Brankára ako aktívnu súčasť hry, ako dušu mužstva, symbol vzdoru.
A nádherné je, že práve Hextall sa stal prvým brankárom v NHL, ktorý svojpomocne vsietil gól (a dokonca dva).
V NHL odchytal 608 zápasov v základnej časti a 103 zápasov v Play-off.

Ale pamätáte si ho ako... brankárskú jednotku Quebecu Nordiques, či New Yorku Islanders?
Áno, hoc sa zdá, že Hextallova kariéra bola (podobne ako pri Osgoodovi) previazaná len s jedným tímom, v skutočnosti si na dve sezóny dal Hextall od Flyers pauzu.
V roku 1992 sa stal súčasťou jedného z najväčších trejdov (ktorý by si zaslúžil samostatný článok), ktorého obsahom bolo všetko (peniaze pre hráča - Erica Lindrosa, talentovaný mladý útočník - Peter Forsberg, brankár - Hextall, draftová voľba v 1. kole - Nolan Baumgartner a ešte nejaké drobné).
V Quebecu odchytal iba jednu sezónu, v ktorej si v 54-och zápasoch pripísal .888 % úspešnosť zákrokov.
Následne bol znova menený za draftové voľby do New Yorku Islanders, kde ako jendotka znova zotrval iba jednu sezónu. V 65 zápasoch si pripísal .898 % úspešnosť zákrokov.
Napokon bol znova za draftové voľby vymenený späť do Philadelphie Flyers a Hextallovo dobrodružstvo skončilo.
GRANT FUHR

Pamätáte si ho ako... člena Siene Slávy NHL, ktorý v 80-tych rokoch patril k úplnej brankárskej špičke. Priviedol Edmonton Oilers k piatim Stanleyho pohárom, držiteľ Vezinovej aj Jenningsovej trofeje. Keď bolo potrebné aby gól nepustil, tak ho nepustil.
Obrovský bojovník a támový hráč. Fuhr je kultový a ikonický brankár Edmontonu Oilers a každý si ho spája najmä s týmto tímom.
V NHL však odchytal až 868 zápasov v ZČ a 150 v PO a nie všetky boli v drese "ojelárov"...

Ale pamätáte si ho ako... brankára Calgary Flames, ktorý v ich drese ukončil kariéru v roku 2000? Málo sa vie, že po odchode z Edmontonu Fuhr striedal tímy NHL a v najvyššej súťaži zotrval až do prelomu storočí.
Najšokujúcejšie je však angažmá v Calgary počas ktorého mal Fuhr už 38 rokov.
V jedinej sezóne v ich drese odchytal 23 zápasov s .856 úspešnosťou zákrokov.
Rozlúčku s kariérou zažil v poslednom zápase sezóny pre Calgary Flames - tím, proti ktorému v bráne nastúpil bol Edmonton.

No tak priznajte sa do komentárov podľa svojho najlepšieho svedomia, ktoré angažmá vás prekvapilo a o ktorom ste vedeli.
Ak sa vám článok páčil, rád sa časom postarám aj o pokračovanie.
Balík cigariet som vyfajčil, kofolu dopil, idem domov.
Zdieľať článok na Facebooku

Warning: A non-numeric value encountered in /www/s/l/u4131/public_html/ko_blog_view.php on line 90

Warning: A non-numeric value encountered in /www/s/l/u4131/public_html/ko_blog_view.php on line 90
Hodnotenie: +3.17
Na hodnotenie musíte byť prihlásený!
Komentáre k príspevku
06. 09. 2020 - 12:21
Veľmi dobre čítanie, len pozor ! Fajčenie zabíja !
06. 09. 2020 - 12:29
Vynikajúce čítanie k nedeľnému ničnerobeniu. Dík
07. 09. 2020 - 00:57
Ďakujem páni! A veru Pens, veru... ale aspoň som mená brankárov nedovrtal
15. 09. 2020 - 18:25
Chyba mi tam legenda St.Louis Blues, Martin Brodeur
20. 09. 2020 - 00:07
tak ja si pamatam hlavne Fuhra v St.Louis, lbeo tam chytal v sezone 97/98 kedy som nhl zacal sledovat
este som vedel o Giguerovi (mam jeho karticku v drese Flames), Halakovi a Kiprusoffovi a marilo sa mi nieco aj o Osgoodovi. Anyways, dobry namet na clanok
04. 10. 2020 - 22:31
Parádny článok. Halákova epizódka pobavila, dodnes si pozerám ten tribute na youtube, ktorý mu vytvorili fanúšikovia Sabres po výmene...
08. 10. 2020 - 15:17
Skvelé čítanie, okrem nášho Jaroslava Haláka som o žiadnej zaujímavosti nevedel. Ako píše matus198, chýba tam Martin Brodeur, aj keď je to len neďaleká história.
08. 10. 2020 - 19:47
Skvelá práca
12. 10. 2020 - 10:29
Zaujímavé čítanie, hlavne nápad na článok. Ďakujem za pripomenutie doby minulej. Osgooda, Irbe, Halák, Kiprusoff, Fuhr som vedel v podstate všetko. U Giguerea som vedel, že bol chvíľku v Calgary ale nie, že chytal za Hartford. Vokouna som tiež evidoval vo všetkých tímoch, aj to, že prešiel expanzným draftom do Nashvillu, ale, že začal v Montreale som ani len netušil. Hextall ma ale šokoval asi najviac. Keď som si prečítal meno a zaspomínal som si, že kde si ho pamätám, tak samozrejme Flyers ale potom "okno". Mal som pocit, že v nejakom modrom drese si na neho spomínam a tipoval som, že to bolo Toronto ale nakoniec som zostal zaskočený, že to boli Nordiques a Isles. Po prečítaní, že bol zahrnutí vo výmene Lindrosa mi to ale hneď prišlo na rozum, že veď jasné, Nordiques... V každom prípade vďaka za článok!
17. 10. 2020 - 13:45
Prekvapili ma len Irbe, Hextall a Fuhr, ostatnych som videl na nejakych starsich fotkach na internete, ale super clanok
17. 10. 2020 - 13:47
a je tam mala chybycka pri Kiprusoffovi, ked si chcel napisat, ze za Sharks odchytal 47 zapasov, ale napisal si za Flames
28. 01. 2021 - 10:08
tak na toho Halaka v Buffale som skoro zabudol
Pridať komentár
Ak chcete prispiet do diskusie, prosím prihláste sa alebo ak ešte nemáte vlastný úcet, zaregistrujte sa.
Krátke správy
Najnovšie články
Canucks sa vrátil ďalší hráč. Skončil už Pettersson v tejto sezóne?Ullmark by sa už v tejto sezóne vrátiť nemuselWinnipeg podpísal novú päťročnú zmluvu s americkým útočníkomDetroit a Edmonton si upísali veľké talenty z prvého kola draftuÚtočník Toronta dostal trest za nebezpečný švih hokejkou + videoCanucks sa vrátia zajtra, Avalanche odložili 3 duely, NHL pozmenila rozpisRužičkovi môže pobyt v prvom tíme pomôcť k poslednému krokuPánikov víťazný debut, opäť hral aj Studenič. Hall hviezdou dueluPanthers majú druhú najvyššiu návštevnosť v NHLLightning ponúkajú prespatie v aréne so Stanleyho pohárom + fotoV Calgary majú problém s novou arénouNHL a CHL plánujú spoločné podujatie pred tohtoročným draftomAndersen robí pokroky, Matthews vynechal zápasBrankárska jednotka Colorada vynechá minimálne dva týždneStamkos bol zapísaný na listinu dlhodobo zranených hráčovNávrat Canucks sa odkladá. Odohrajú všetkých 56 zápasov?Leafs si upísali ruského mladíka. Do Toronta pricestuje v tomto ročníkuAHL: Skvelá séria Húsku trvá! Lepšiu bilanciu má len jeden brankárNové číslo, známe tváre: Pánik po prvýkrát trénoval s Red WingsJurčo sa tešil z výhry, Tatar nie. Jaroš nehralÚtočník Canucks: Na návrat nie sme pripraveníBostonu by sa mal vo štvrtok vrátiť do zostavy Tuukka RaskBishop si v tejto sezóne nezachytá. Nevráti sa ani hviezdny útočníkNa ľad sa vrátili traja hráči Canadiens, vrátane Careyho PriceaViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2021 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies
Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu