MSJ 2019: Slováci rozdrvili Kazachstan 11 gólmi, Kollár s hetrikom + video

Slovenskí hokejisti do 20 rokov odohrali v pondelok skoro ráno nášho času posledný zápas skupinovej fázy tohtoročného svetového šampionátu. Kazachstan zdolali vysoko 11:2 a zahrajú si vo štvrťfinále.

Game over! Great atmosphere here in Victoria tonight! Kazakhstan gets its second power play goal in the third. Slovakia reaches double digits to win the game 11-2. 🇸🇰🇰🇿#WorldJuniors pic.twitter.com/pLGcsGiupZ

— #WorldJuniors (@HC_WJC) December 31, 2018

SLOVENSKO – Kazachstan 11:2 (6:0, 3:1, 2:1)

Góly: 1. Liška (Roman, Hrehorčák), 1. Ružička (Pospíčil, Korenčík), 6. Ružička (Krivoší, Korenčík)(PP), 9. Kollár (Kelemen), 12, Krivošík (Ružička, Liška), 15. Dlugoš (Baláž, Regenda), 23. Kollár, 28. Roman (Hrehorčák, Liška)(PP), 34. Regenda (Demo), 55. Dlugoš (Baláž, Regenda), 60. Kollár (Kelemen, Demo) – 31. Gatiatov (Samat Danijar, Orechov)(PP), 47. Gatiatov (Muratov, Samat Danijar)
Strely: 47-18 (18-4, 12-7, 17-7), Trestné minúty: 14-10 (0-6, 8-2, 6-2)

Zostava Slovenska: Hlavaj (Sklenár) – Ivan, Fehérváry, Korenčík, Žiak, Dlugoš, Demo, Golian, Kupec – Liška, Roman, Hrehorčák – Pospíšil, Ružička, Krivošík – Kelemen, Kollár, Fafrák – Regenda, Baláž, Kukuca

Zostava Kazachstanu: Jeremejev (Nurek) – Orechov, Samat Danijar, Musabajev, Chripkov, D. Muratov, Šinkareckij, Koroľov – Gatiatov, Sajan Danijar, Makuckij – Vereščagin, Žorabek, Treťjakovskij – Bojko, Mitěnkov, Musorov – Gusejnov, Ďomin, Bujalskij – B. Muratov

Slovakia takes on Kazakhstan at 10:30 EST tonight, loser of this game likely has to face the relegation round #KAZvsSVK #WJC2019 pic.twitter.com/NlijF5zw4d

— Brandon Holmes (@BHolmes_Hockey) December 31, 2018

Slováci začali výborne. Po 22 sekundách otvoril skóre Adam Liška, ktorý prekvapil Jeremejeva pohotovou strelou z otočky. Kazachovia sa ani nestihli spamätať a po 10 sekundách už prehrávali 0:2. Hneď po vhadzovaní sa blysol pekným prienikom Adam Ružička, ktorý sa pohral s obrancom i brankárom a efektne zakončil. Slováci dominovali a v 6. minúte využili prvú presilovku zásluhou Ružičku. Ten vyhnal z brány Kazachstanu Jeremejeva, ktorého nahradil Nurek. Aj on mohol rýchlo inkasovať, ale Šinkareckij ho zastúpil po akcii Kukuču, ktorý to skúšal spoza brány. V 9. minúte Nurek rozohral rovno na hokejku Kelemena, ktorý prihral pred odkrytú bránu Andrejovi Kollárovi. V 12. minúte najskôr Slováci ubránili prvé prečíslenie súpera a z protiútoku zvýšil náskok na 5:0 Filip Krivošík presnou strelou z medzikružia. V 15. minúte Marcel Dlugoš tečoval Balážovu strelu a strelil šiesty gól Slovenska. V 17. minúte Kazachovia zaútočili v oslabení a Kollár obetavo zblokoval delovku Danijara. Hlavaj chytil v prvej tretine všetky štyri strely, kým jeho spoluhráči ich vyslali 18.

Ani v druhej tretine diváci vo Victorii nečakali na gól dlho. V 23. minúte Kollár sám zakončil prečíslenie presnou strelou a zvýšil stav na 7:0 pre Slovensko. V 28. minúte využili Slováci druhú presilovku zásluhou Miloša Romana po peknej kombinačnej akcii. Do kazašskej brány sa vrátil Nurek. Jeho spoluhráči si v strede duelu vybojovali presilovku o dvoch hráčov, ktorú premenil na prvý gól Kazachstanu Artur Gatiatov. V 34. minúte sa dostal do úniku Pavol Regenda, ktorý prestrelil Jeremejeva a Slováci viedli 9:1. Na opačnej strane sa predral k zakončeniu Muratov, ktorý si vypýtal faul Romana. Ten však potom vystrelil puk spred odkrytej brány. V závere druhej tretiny bol blízko k 10. gólu Slovenska Krivošík, ale po individuálnej akcii trafil tyčku. Slováci sa v posledných minútach tretiny bránili pri dvoch oslabeniach, no Hlavaj ďalší gól neinkasoval.

Aj tretiu tretinu začali slovenskí mladíci aktívne, ale pribrzdilo ich vylúčenie Ružičku. Dopredu sa tak dostali aj Kazachovia, ktorí však Hlavaja ohrozili len jednou strelou. V 47. minúte hrali ďalšiu presilovku a tentoraz uspeli. Gatiatov znížil stav na 2:9 svojím druhým gólom v zápase. Slováci mohli rýchlo odpovedať, ale Jeremejev podržal Kazachstan pri akcii Fehérváryho a zlikvidoval aj únik troch proti nikomu. Zaskvel sa tiež v 51. minúte, keď Kukuča unikol v oslabení. Na opačnej strane pomohla Hlavajovi tyčka po strele Sajana Danijara. V 53. minúte Pospíšil čisto odstavil Žorabeka, ktorému museli pomôcť z ľadu. Zakrátko práve Pospíšil neskóroval z úniku, ale v 55. minúte strelil 10. gól Slovenska Dlugoš. V záverečných sekundách duelu si Slováci vyrovnali historický gólový rekord na MS juniorov, keď Kollár zavŕšil hetrik a upravil skóre na konečných 11:2. Devätnásťročný Nitrančan hrá pritom na prvom veľkom turnaji za národný tím.

Samuel Hlavaj prispel k prvej výhre Slovenska na šampionáte 16 zákrokmi, dvojica kazašských brankárov čelila spolu 47 strelám. Ružička si pripísal dva góly a asistenciu, Regenda gól a dve prihrávky. Slováci si vylepšili turnajové skóre na 15:14 a zaistili si postup do štvrťfinále. Stretnú sa v ňom s víťazom zápasu medzi Kanadou a Ruskom. S 11 gólmi v zápase vyrovnali rekord MS z 27. decembra 2002, keď v Sydney v Novom Škótsku zdolali Bielorusov 11:1.

Ernest Bokroš, tréner SR 20: „Všetci sme spokojní s postupom do štvrťfinále. Podaril sa nám vstup do zápasu, na ktorý som už včera upozorňoval, že bude veľmi dôležitý. Práve vďaka prvej tretine, ktorú si hráči veľmi dobre rozohrali, sme mali celý zápas pod kontrolou. Naša hra v takomto zápase sa však ťažko hodnotí. Musíme mať pokoru, ale pravda je, že herná kvalita bola na našej strane. Nikto z našich hráčov sa nezranil do ďalšieho zápasu, čo nás taktiež teší.“

Ostatné zápasy

Švajčiarsko – Rusko 4:7 (2:1, 1:2, 1:4)
Rusko sa bodovo vyrovnalo na prvom mieste v skupine Kanade, keď vyhralo aj tretí zápas na turnaji. So Švajčiarskom dvakrát prehrávalo, ale napokon zvíťazilo 7:4. O góly sa postarali Marčenko, Samorukov, Denisenko, Slepec, Alexejev, Šen a Kravcov, ktorí prekonali Schmida zo 41 striel. Dvojgólový Lehmann, Nussbaumer a Bruschweiler skórovali zo Švajčiarov, ktorí vyslali na Tarasova 31 striel.

Autor: Marián Masaryk | Vydané: 31. 12. 2018 | Rubrika: Reprezentácia