Sériu rivalov otvorilo výhrou Toronto, obhajca mal šťastie, Smith vynuloval Avs

V zápasoch štvrtkového programu 1. kola play-off mal obhajca titulu šťastie, súboj veľkých rivalov sa stal korisťou Toronta a Mike Smith vynuloval Colorado. Zdeno Chára nebodoval.

Východná konferencia

BOSTON – TORONTO 1:4 (stav série: 0-1)

Mitchell Marner strelil dva góly, aby pomohol Torontu poraziť v otváracom zápase série dvoch rivalov Boston pomerne hladko 4:1. Dvadsaťjedenročný krídelník v prvej tretine vyrovnal stav na 1:1 a strelil aj víťazný gól, keď v druhej tretine premenil ako druhý hráč v klubovej histórii po Matsovi Sundinovi (1999) trestné strieľanie v zápase play-off. Premenil ho počas oslabenia, čo pred ním v celej lige dokázali v play-off len štyria hráči (W. Gretzky, P. Klíma, N. Broten, D. Cleary). Po ňom ešte skóroval William Nylander a John Tavares pridal poistku do prázdnej brány. Frederik Andersen mal na víťazstvo nezanedbateľný vplyv, keď predviedol až 37 zákrokov. Prekonal ho len Patrice Bergeron počas presilovky. Tuukka Rask inkasoval tri góly z 32 striel. Bruins budú hostiť aj druhý zápas série, ktorý sa odohrá v sobotu.

V tom prvom odohral kapitán domácich, Zdeno Chára, 19 minút a 32 sekúnd. Ďalšie dve minúty strávil na trestnej lavici za nedovolené bránenie. Súper jeho faul nepotrestal. Slovenský obranca si z duelu odniesol aj mínusový bod, dve strely na bránu, dva bodyčeky a dva bloky.

Marnerov víťazný gól z trestného strieľania:

Hviezdy duelu: 1. M. Marner (TOR), 2. F. Andersen (TOR), 3. P. Bergeron (BOS)

John Tavares, útočník Maple Leafs: „Je to len jeden zápas, ale dostal nás o trochu bližšie k tomu, kam sa chceme dostať. Je vždy dobré začať takýmto spôsobom.“

Patrice Bergeron, útočník Bruins: „Keď hráte presilovku, tak z nej chcete vyťažiť niečo dobré a dostať sa na koňa. Samozrejme, to sa nám dnes nepodarilo. A to sa nemôže stávať.“

WASHINGTON – CAROLINA 4:2 (stav série: 1-0)

Nicklas Bäckström strelil dva góly a Washington začal svoju cestu za obhajobou víťazstvom 4:2 nad Carolinou. Víťazný gól strelil Alexander Ovečkin, ktorý v závere prvej tretiny využil presilovku na zvýšenie vedenia na 3:0 so svojím 62. gólom v play-off. Na 27. mieste historického poradia sa tak vyrovnal Bobbymu Hullovi. Už v tom čase mal na konte John Carlson tri asistencie, s čím vyrovnal ligový rekord v play-off v počte asistencií v jednej tretine. Tento stav vydržal až do tretej tretiny, v ktorej sa podarilo Hurricanes znížiť a ohroziť vedenie domácich. Pokoj Capitals priniesol gól do prázdnej brány Larsa Ellera. Duel zdramatizoval Andrej Svečnikov, ktorý po prihrávkach Lucasa Wallmarka strelil dva rýchle góly v úvode tretieho dejstva. Vo veku 19 rokov a 16 dní sa stal najmladším dvojgólovým strelcom v play-off od roku 1997. Z brankárov mal viac práce domáci Braden Holtby, ktorý kryl 27 striel a v závere čelil veľkému tlaku. Petr Mrázek duel opustil so 14 zákrokmi. Zápas číslo dva sa opäť odohrá v hlavnom meste USA, ktoré ho bude hostiť v sobotu.

Ovečkinov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. N. Bäckström (WSH), 2. A. Svečnikov (CAR), 3. J. Carlson (WSH)

Nicklas Bäckström, útočník Capitals: „Boli agresívni na každom kúsku ľadu a nedali nám veľa priestoru. Myslím si však, že ako tím dokážeme hrať o trochu lepšie. Mali sme šťastie.“

Jaccob Slavin, obranca Hurricanes: „Sme tu. Dokážeme s nimi držať krok. Jedno z najväčších pozitív je, že máme mužstvo, ktoré dokáže s nimi hrať. Sú obhajcom titulu, takže majú dobrý tím a z nejakého dôvodu vlani uspeli. Vedia, čo treba robiť. Myslím si však, že sme s nimi držali krok.“

CALGARY – COLORADO 4:0 (stav série: 1-0)

Hlavný tréner Calgary sa rozhodol vstúpiť do play-off v bráne s Mikeom Smithom a urobil dobré rozhodnutie. Kanadský veterán, ktorý naposledy chytal v play-off v roku 2012, predviedol 26 zákrokov, aby so svojím štvrtým čistým kontom vo vyraďovacích bojoch doviedol favorita k výhre 4:0 nad Coloradom. Stal sa pritom prvým brankárom v histórii organizácie, ktorý vychytal nulu v otváracom zápase série play-off. Víťazný gól strelil v druhej tretine Andrew Mangiapane, ktorý pri ňom ukázal svoje šikovné ruky. Matthew Tkachuk strelil dva góly, druhý po prihrávke Smitha do prázdnej brány. Z gólu sa tešil aj Mikael Backlund. Hosťujúci Philipp Grubauer opustil duel s 28 zákrokmi. Druhý zápas série sa odohrá v sobotu v Calgary.

Mangiapaneho krásny víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Smith, 2. M. Tkachuk, 3. A. Mangiapane (všetci CGY)

Mark Giordano, kapitán Flames: „Dnes sme mali veľa energie vďaka našim fanúšikom. Play-off je o špeciálnych formáciách a my sme v nich boli dnes dobrí. Nástup do zápasu sme mali výborný, ale nechali sme sa vylúčiť a umožnili im dostať sa do zápasu. Presilovková formácia nás podžrala, keď sme to potrebovali. V druhej tretine sme strelili jeden presilovkový gól, v tretej ďalší. A Smittty bol dnes neuveriteľný.“

Gabriel Landeskog, kapitán Avalanche: „Páčilo sa mi, ako sme hrali väčšinu tohto zápasu. Páčila sa mi rýchlosť, s ktorou sme hrali. Boli sme schopní usadiť sa v útočnom pásme, ale bol by som rád, ak by sme aj viac vedeli byť pred Smithovou bránou a brániť mu vo výhľade. Je to veľký brankár a urobí zákrok, keď to potrebuje. Mohli sme ho otestovať aj o čosi viac.“

Autor: Jozef Struhár | Vydané: 12. 04. 2019 | Rubrika: Sumáre