Pokročilé štatistiky: Mýtus menom Erik Karlsson

17. júna 2019 podpísal Erik Sven Gunnar Karlsson novú osemročnú zmluvu so Sharks v celkovej hodnote 92 miliónov dolárov. Ročná hodnota 11,5 milióna dolárov z neho spravila najlepšie plateného obrancu v histórii a tretieho najvyššie plateného hráča v lige (Connor McDavid má 12,5 milióna dolárov ročne a Auston Matthews 11,6 milióna dolárov ročne).

Dvojnásobný víťaz Trofeje Jamesa Norrisa (2012 a 2015) a štvornásobný člen prvého All-Star tímu NHL (2012, 2015, 2016 a 2017) je síce všeobecne uznávaný pre svoje korčuľovanie a ofenzívne schopnosti, ale aj kritizovaný pre defenzívne nedostatky. Naozaj je jeho obranná hra natoľko zlá, aby sa spomínala pri každej spojitosti s týmto hráčom?

Počas sezóny 2018/19 boli jeho výkony podľa mnohých rozpačité. Treba však na úvod napísať, že od januára mal problémy so slabinami, čo ho stálo 29 zápasov v základnej časti a v play-off hral aj napriek tomuto zraneniu (čo bolo zrejmé na jeho výkonoch vo vyraďovacej časti a hlavne v sérii proti St. Louis). Hneď po sezóne sa podrobil úspešnej operácii.

No, rozpačité...

Mnohí čakali možno väčšiu produktivitu, ale vo všetkých herných činnostiach mal v prepočte na 60 minút hry (P/60) 1,99 bodu, čo bol 8. najlepší výsledok medzi ligovými obrancami a Game Score/60 (kvantifikovaná hodnota produktivity hráča, počítaná na základe viacerých základných štatistík) 2,88, čo bol dokonca 2. najlepší výsledok medzi zadákmi.

Pomer všetkých streleckých pokusov (CF%) mal v hre 5 na 5 najvyšší zo všetkých hráčov v lige za 59,52% (+500 min, 574 hodnotených hráčov), samotných striel (SF%) 58,38 (3.), príležitosti na skórovanie (SCF%) 56,80 (16., 4.medzi obrancami) a očakávaný gólový pomer (xGF% - analýza streleckých pokusov, šancí a nebezpečnosti striel) 60,26 (5. respektíve 2.). Týmto číslam vďačí hlavne kvôli svojim útočným schopnostiam.

Erik Karlsson

Na uvedenom grafe je vidieť, že jeho ofenzívny príspevok (Off_xG) vysoko prevyšuje ligový priemer, ale aj ten defenzívny (Def_xG) je jednu štandardnú odchýlku nad ligovým priemerom. Žeby to nebolo až tak zlé?

Najprv sa pozrieme, ako sa darilo tímu s ním na ľade eliminovať strelecké pokusy. Strely na bránku, mimo aj zblokované proti tímu v prepočte na 60 minút hry 5 na 5 (CA/60) 48,63 (3. v tíme, +800 min, 14 hodnotených hráčov), strely proti/60 27,14 (6.), príležitosti na skórovanie proti/60 (SCA/60) 24,19 (4.), z tých najvýhodnejších pozícii proti (HDCA/60) 10,81 (6.) a to mu dáva očakávané inkasované góly (xGA/60) 2,17 (5. – kým skutočný stav inkasovaných gólov v prepočte na 60 minút bol 2,95), čo môže pridať na dojme zlej defenzívy.

Erik Karlsson Erik Karlsson

Na ďalších dvoch grafoch je vidieť, že defenzíva Sharks s Karlssonom na ľade nedovolila o nič viac streleckých pokusov (aj tých najnebezpečnejších) ako bez neho. Sharks boli pritom najúspešnejším tímov v lige so všetkými streleckými pokusmi proti v prepočte na 60 minút hry (CA/60), kde dosiahli číslo 50,97, a samotnými strelami proti za 60 minút hry (SA/60), kde boli na hodnote 26,88.

Tu si môžeme zase pozrieť ako boli obrancovia Sharks úspešní pri bránení modrej čiary:

Erik Karlsson

Zo všetkých obrancov tímu dokázal najviac krát zastavil útok súpera práve Karlsson (breakup%) a spoločne s ukazovateľom, kde prinútil súpera nahodiť puk už zo stredného pásma (dump%) bol v tíme lepší len Brenden Dillon.

A kto má najúspešnejšiu rozohrávku a vývozy puku z obranného pásma? Tu neponúkneme len obrancov Sharks, ale tých najlepších v celej lige. Na dôvod prídete hneď.

Erik Karlsson

Doplňme, že v sezóne 2017/18 (pred príchodom „EK“) vyhadzovali Sharks puk vo 22 % svojich výstupov z pásma, čo bola 8. najvyššia hodnota v lige. V danej sezóne si Karlsson pripísal aj 7,2 zblokovanej prihrávky v obrannej tretine, čo bol 2. najlepší výsledok v lige a podľa portálu thepointhockey najlepšie získate defenzívny dopad pre tím, ak spočítate zblokované strely, „stick checks" a zblokované prihrávky. Karlsson skončil s hodnotou 11,4 na zápas na 3. mieste.

Niekedy pochybí, ale jeho pozitívny dopad to niekoľkonásobne prevýši

Legendárny Bobby Orr raz o ňom povedal: „Chcem povedať jednu vec o trénerovi a komkoľvek, kto mu umožňuje takto hrať. Hovorím to už večnosť: Ak máte hráča, ktorý dokáže takto korčuľovať, nechajte ho to, preboha, robiť.

Zachytia ho. Aj mňa zachytili. Hráči rozumejú tomu, ako hrá. Akceptujú to. Je dostatočne rýchly, aby sa veľakrát vrátil. Máte tu chlapcov, ktorí prichádzajú a tréneri im hovoria, aby puk vyhodili po mantineli alebo ho nahodili do pásma.

Ten tréner ho necháva hrať jeho hru, a keďže to má povolené, tak je aj neuveriteľný. Nechajte ho to robiť. Takto je najefektívnejší. Bude robiť chyby? Áno. Zaskočí ho súper? Áno. Ale plusy prevážia mínusy.

Sú pravdepodobne tréneri, ktorí by mu nedovolili takto hrať. Mne to umožnili. Umožnili to Coffeymu. Nevedel som si predstaviť, aby som hral inak, a neviem si predstaviť ani mladého Erika, ako hrá inak.“


Počas bojov o Stanleyho pohár boli na neho fanúšikovia tímu z Kalifornie trochu tvrdí (aj právom), ale keď si uvedomíme rozsah jeho zranenia je jasné, že nepredvádzal to, čo sme od neho boli zvyknutí. Smerom dopredu neuveriteľný hráč a aj keď v defenzíve niekedy pochybí, stále je to rozdielový hráč, ktorého pozitívny dopad na tím to niekoľkonásobne prevýši. Jeho štýl je nezameniteľný a aj keď niektorí môžu mať námietky, nechajme ho tak hrať, ako píše aj vyššie Bobby Orr. Je v tom skvelý, je v tom najlepší.


Autor: Juraj Kováč | Vydané: 09. 08. 2019 | Rubrika: Správy z NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL