Chicago si pripomína Hossov heroizmus. Dúfal som v zázrak, spomína Slovák + video

Tím Chicago Blackhawks oslavuje 25. výročie pôsobenia v United Center a v tejto súvislosti sa rozhodlo pozrieť sa do minulosti na top 25 momentov, ktoré ich hala zažila. V piatok prišiel rad aj na Mariána Hossu.

Patrick Kane v predĺžení šiesteho zápasu finále 2010 rozhodol o prvom titule Blackhawks za 49 rokov možno tým najikonickejším gólom v klubovej histórii. Ak by však nebolo gólu slovenského útočníka spred niekoľkých týždňov, Chicago by ani nemalo šancu bojovať vo finále o Stanleyho pohár.

V prvom kole play-off tím narazil na Nashville a do piateho zápasu série, hranom v United Center, sa vstupovalo za stavu 2:2 na zápasy. Kľúčový v takomto prípade býva práve zápas číslo päť, najmä, ak ho hráte doma.

Predators dokázali v normálnom hracom čase stav zvrátiť a v strede tretej tretiny viedli 4:3. Veci skomplikovalo vylúčenie Hossu minútu pred koncom dvadsaťminútovky, keď za narazenie Dana Hamhuisa dostal päťminútový trest.

„Snažili sme sa vyrovnať zápas a ja som to prehnal s nadšením. Dostal som sa do kontaktu s ich obrancom a narazil ho zozadu. Myslím si, že to vyzeralo horšie, ako to v skutočnosti bolo, ale prehrávať o gól a sedieť na trestnej lavici päť minút, to v tom čase nebol dobrý pocit. Pomyslel som si: Dostal som svojich spoluhráčov do ťažkej pozície. Dúfal som v zázrak. Potom prišiel ten zázrak, keď Patrick Kane strelil ten vyrovnávajúci gól,“ poznamenal Hossa.

Po zaváhaní Martina Erata sa Kaneovi po spolupráci s Jonathanom Toewsom podarilo vynútiť nadstavený čas len 13,6 sekundy pred koncom. V predĺžení si oslabovkové formácie odviedli svoju robotu, kým bol slovenský veterán vypustený z trestnej lavice.

Potom prikorčuľoval rovno k bráne a uderil. Z dorážky strely Brenta Sopela vsietil rozhodujúci gól, na kolenách si zapumpoval rukami, zavalili ho spoluhráči a diváci šaleli.

„Keď som sa vracal z trestnej lavice, videl som Brenta Sopela s pukom a hneď ako som naskočil na ľad som smeroval k bráne. Potom sa zrazu puk objavil na mojej čepeli a ja som ho už len musel jednoducho streliť do tej brány. Bola to veľká úľava a jeden z mojich najlepších momentov v drese Blackhawks,“ skonštatoval Hossa.

Blackhawks následne vyhrali šiesty zápas série a v ďalších kolách vyradili Vancouver a San Jose predtým, ako zdolali aj Philadelphiu vo veľkom finále. Ak by však nebolo Hossovho gólu, Stanleyho pohár mohol získať niekto iný.
Autor: Jozef Struhár | Vydané: 22. 02. 2020 | Rubrika: Slováci v NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL