Halák na úvod výhru nevychytal, Kadri rozhodol za zvuku bzučiaka

Nedeľa priniesla ďalších päť zápasov dohrávky NHL. V akcii boli tentoraz dvaja Slováci.

Neprehliadnite:
Sekcia play-off 2020 - tabuľky, série, pavúk...

Východná konferencia – predkolo

TORONTO – COLUMBUS 0:2 (stav série: 0-1)

Joonas Korpisalo sa stal 14. brankárom histórie NHL a prvým od roku 2014 (John Gibson), ktorý pri svojom debute v play-off vychytal čisté konto. Zneškodnil všetkých 28 striel, aby doviedol Columbus k výhre 2:0 v otváracom zápase série kvalifikačného predkola. Cam Atkinson otvoril skóre v druhej minúte tretej tretiny, aby sa s ôsmimi gólmi a 19 bodmi stal historickým lídrom Blue Jackets v play-off. V závere pridal asistenciu pri góle Alexandra Wennberga do prázdnej brány. Frederik Andersen opustil duel s 33 zákrokmi, Martin Marinčin v ňom nehral. Nick Robertson sa stal prvým 18-ročným hráčom, ktorý debutoval v play-off od Jaromeho iginlu v roku 1996. Hneď pri prvom striedaní mal veľkú šancu, ale Korpisalo ju zneškodnil pravým betónom. Druhý zápas série sa odohrá v utorok.

Korpisalo vychytal Matthewsa:

Hviezdy duelu: 1. J. Korpisalo (cbj), 2. C. Atkinson (cbj), 3. F. Andersen (tor)

Joonas Korpisalo, brankár Blue Jackets: „Cítil som sa dnes isto od začiatku a myslím si, že chlapci hrali predo mnou veľmi dobre, bojovali aj za mňa, aby som videl puk. Bolo to úžasné, dnes som si užil veľa zábavy.“

Zach Hyman, útočník Maple Leafs: „Hrali play-off hokej. Myslím si, že sme mali šance, ale nevyužili sme ich. Nevyhráte zápasy, ak nestrelíte žiadne góly. Oni jeden strelili a my sme to nedokázali.“

Východná konferencia – o nasadenie

BOSTON – PHILADELPHIA 1:4

Jaroslav Halák dostal prednosť v bráne Bostonu, pretože sa Tuukka Rask necítil dobre. Svoj tím v prvom zápase skupiny o nasadenie vo Východnej konferencii však k výhre nedoviedol, keď z 29 striel kapituloval štyrikrát. Jeho náprotivok Carter Hart urobil 34 zákrokov, aby doviedol Philadelphiu k výhre 4:1. Vo veku 21 rokov a 355 dní sa stal najmladším brankárom v klubovej histórii s výhrou v play-off – prekonal rekord Petea Petersa z roku 1980. Skóre stretnutia otvoril Michael Raffl, ktorý prihrával aj na víťazný gól Natea Thompsona. Ten strelil svoj prvý gól v drese Flyers. Presadili sa aj Philippe Myers a Scott Laughton, pričom prvý menovaný skóroval len osem sekúnd po „Medveďovi“ Chrisovi Wagnerovi – len tri sekundy ich delili od rekordu. V drese Bostonu nechýbal ani Zdeno Chára, ktorý odohral 17 minút so ziskom mínusového bodu. Predviedol aj dva bloky a štyri bodyčeky.

Myers skóroval osem sekúnd po Wagnerovi:

Hviezdy duelu: 1. C. Hart, 2. M. Raffl, 3. I. provorov (všetci phi)

Západná konferencia – predkolo

NASHVILLE – ARIZONA 3:4 (stav série: 0-1)

Darcy Kuemper predviedol 40 zákrokov, aby doviedol Arizonu k výhre 4:3 nad Nashvillom v prvom zápase série kvalifikačného predkola. Christian Dvorak zaznamenal gól a asistenciu, presadili sa tiež Oliver Ekman-Larsson, Clayton Keller a Michael Grabner, ktorý strelil svoj druhý gól v kariére v play-off v oslabení. Taylor Hall a Phil Kessel zaznamenali po dve asistencie. Coyotes naposledy vyhrali zápas v play-off v roku 2012, keď v konferenčnom finále zdolali Los Angeles. O góly Predators, ktorí boli v posledných rokoch úspešnejší, sa postarali dvojgólový Filip Forsberg a Ryan Ellis. Juuse Saros pretrhol sériu Pekku Rinneho 89 štartov v play-off po sebe a duel opustil s 33 zákrokmi. Odveta je na programe v utorok.

Grabnerov gól v oslabení:

Hviezdy duelu: 1. Ch. Dvorak (ari), 2. D. Kuemper (ari), 3. F. Forsberg (nsh)

Clayton Keller, útočník Coyotes: „Kuemper nám v bráne dodáva veľa sebaistoty. Celú sezónu bol naším najlepším hráčom a bude si aj naďalej robiť svoju vec. Bude pre nás aj v ďalších zápasoch kľúčový.“

John Hynes, tréner Predators: „Myslím si, že to bol bojovný zápas. Oni vyhrali prvú tretinu, keď využili svoje šance. My sme mali skutočne dobrý tlak v tretej tretine, ale šance sme nepremenili tak, ako oni, keď mali svoj tlak.“

VANCOUVER – MINESOTA 0:3 (stav série: 0-1)

Alex Stalock zažil výborný debut v play-off, keď zneškodnil všetkých 28 striel a s čistým kontom doviedol Minnesotu k výhre 3:0 v prvom zápase série predkola proti Vancouveru. Wild strelili po góle v každej tretine. Skóre otvoril Kevin Fiala v presilovej hre. Prihrával mu Jared Spurgeon, ktorý strelil zvyšné dva góly – jeden počas presilovky a druhý do prázdnej brány. Ako vôbec prvý obranca v klubovej histórii zaznamenal tri body v zápase play-off. Eric Staal si pripísal dve asistencie. Jacob Markström inkasoval dva góly z 30 striel. Druhý zápas proti sebe odohrajú tímy v utorok.

Fialov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. A. Stalock, 2. J. Spurgeon, 3. K. Fiala (všetci min)

Alex Stalock, brankár Wild: „Bol to najdôležitejší zápas sezóny. Bolo dôležité vyhrať ho. Nemyslím tým na nulu, ale je dôležité už len víťazstvo, aby ste sa v sérii ujali vedenia. S tým môžeme byť spokojní.“

Jacob Markström, brankár Canucks: „Prehrali sme, takže to nebol začiatok, aký sme chceli. A ja osobne som tiež nezačal až tak dobre, keď som inkasoval tie dva góly. Ich brankár dnes neurobil žiadnu chybu, a tak sme prehrali. Ja musím chytať lepšie.“

Západná konferencia – o nasadenie

COLORADO – ST. LOUIS 2:1

Nazem Kadri skóroval za zvuku záverečného bzučiaka, aby rozhodol o výhre Colorada 2:1 v prvom zápase o nasadenie v prvom kole v Západnej konferencii. Jeho strela prešla cez bránkovú čiaru len 0,1 sekundy pred koncom. V takom čase rozhodol zápas play-off už len Jussi Jokinen v roku 2009. „0,1 sekundy pred koncom je puk na čiare a potom pri nule je v bráne. Som si istý, že je to najneskorší gól, akým kedy uvidíte,“ poznamenal David Perron, ktorý poslal Blues do vedenia v 17. minúte prvej tretiny. Na vyrovnanie sa čakalo až do tretej dvadsaťminútovky, v ktorej šiestej minúte skóroval Ryan Graves. Philipp Grubauer pomohol k triumfu 31 zákrokmi, Jordan Binnington ich urobil 36. Ryan O’Reilly asistoval pri otváracom góle, aby mal minimálne bod už v siedmom zápase play-off po sebe. V zostave Blues bol nakoniec aj obranca Vince Dunn.