29. 04.
30. 04.
«

Hossa rozhodol o výhre, Sekera tiež skóroval

Pol tucet zápasov sa odohralo v kanadsko-americkej NHL v piatok a vo všetkých zvíťazili domáci. Do hry zasiahli aj štyria Slováci a traja vyhrali. Hossa a Sekera sa zapísali do listiny strelcov.

HOSSA ROZHODOL O VÍŤAZSTVE CHICAGA

Útočník Marián Hossa strelil na začiatku druhej tretiny svoj štrnásty gól v prebiehajúcej sezóne, ktorým rozhodol o štvrtom víťazstve Chicaga v rade. Slovenský reprezentant si pripísal v 51. minúte aj jubilejnú 20. asistenciu pri góle Patricka Sharpa (17). Jamal Mayers (3) strelil úvodný gól Blackhawks a z gólu sa tešil aj Dave Bolland (8). Brankár Ray Emery sa postavil proti svojmu niekdajšiemu tímu, v drese ktorého chytal ešte minulý ročník, a k výhre prispel 24 zákrokmi, aby sa stal prvou hviezdou duelu. Pri Bollandovom góle zaknihoval sekundárnu asistenciu. Necelé dve minúty pred koncom zaknihoval čestný úspech Anaheimu Teemu Selänne (10). Hossa odohral 17 minút a 25 sekúnd, počas ktorých si svoje štatistiky obohatil aj o dva plusové body a dva strelecké pokusy. Obranca Ľubomír Višňovský strávil na ľade viac ako 23 minút a bol najvyťažovanejším hráčom Ducks. Topoľčiansky rodák zaregistroval dve strely, jednu zblokovanú strelu, jede hit i jedno vyhrané vhadzovanie.

ŠTVORBODOVÝ VANEK DOVIEDOL BUFFALO K VÝHRE

Strelecky sa zo slovenských hráčov presadil aj obranca Andrej Sekera (2), ktorý na konci druhej tretiny prekonal v presilovej hre Jamesa Reimera z Toronta a Buffalo vyhrávalo už 4:2. Sabres si náskok udržali a nakoniec vyhrali tesne 5:4. Štyrmi bodmi k víťazstvu prispel Thomas Vanek, ktorý vo svojom jubilejnom 500. stretnutí v zámorskej profilige spolu nazbieral štyri body za dva góly, vrátane víťazného, a dve asistencie. Drew Stafford (6) a Tyler Ennis (3) sa takisto zapísali do streleckej listiny, Ryan Miller zlikvidoval 29 striel. Postupne ho prekonali Joffrey Lupul (14), Dion Phaneuf (4), Nikolaj Kuľomin (3, trestné strieľanie) a Michail Grabovskij (8). Sekera hral takmer sedemnásť minút a zaznamenal aj dva strelecké pokusy. Oba tímy proti sebe nastúpia aj vo štvrtok.

FLORIDA PORAZILA CALGARY PO NÁJAZDOCH

Stephen Weiss premenil v štvrtej sérii svoj samostatný nájazd, aby rozhodol o víťazstve Floridy v pomere 3:2 nad Calgary. V normálnej hracej dobe bol floridský tím veľmi aktívny a svojho súpera prestrieľal 41:26. Výborný výkon podal brankár Flames Leland Irving, ktorý odchytal svoj premiérový zápas v NHL. Dokopy chytil 39 striel a prekonať ho dokázal iba Sean Bergenheim (6), ktorý sa postaral o oba góly „panterov“. Útočník Tomáš Kopecký ohrozil Lelanda trikrát počas 18 a pol minúty, ktoré strávil a v akcii. Trenčiansky odchovanec si pripísal aj 45,5% úspešnosť na vhadzovaniach. Vyhral päť z jedenástich. Jose Theodore urobil 24 zákrokov. Olli Jokinen (10) a Rene Bourque (11) skórovali v drese kanadského tímu.

PARISE DOVIEDOL NEW JERSEY K VÝHRE

Kapitán New Jersey Zach Parise bol ústrednou postavou piatkového zápasu proti Dallasu, pretože zaregistroval štyri kanadské body, aby svojmu tímu pomohol k víťazstvu 6:3. Parise strelil svoj jedenásty gól v ročníku a pridal aj tri asistencie, aby sa stal prvou hviezdou. David Clarkson (10), Adam Henrique (8), Iľja Kovaľčuk (10), Petr Sýkora (7) a Patrik Eliáš (11) tiež prekonali Richarda Bachmana, ktorý prehral prvý zápas v kariére. Jeho náprotivok, Johan Hedberg, mal na svojom konte 33 zákrokov. V každej tretine inkasoval jeden gól – Michael Ryder (10), Brenden Morrow (6) a Toby Petersen (2). Devils si pred týmto stretnutím uctili legendárneho beka Scotta Niedermayera a jeho dres s číslom 27 vyradili z používania.