«

Bruins vyhrali po predĺžení a vyrovnali stav série

CHIBOS CHICAGO BLACKHAWKS – BOSTON BRUINS
Finále Stanley Cupu

Víťaza druhého finálového zápasu sme rovnako ako v prvom nespoznali v základnej hracej dobe, a tak prišlo na rad predĺženie. V ňom sa strelecky presadil útočník David Paille, ktorý rozhodol o výhre Bruins. Séria sa za vyrovnaného stavu 1:1 sťahuje do Bostonu.

CHICAGO BLACKHAWKS – BOSTON BRUINS 1:2 PP (stav série: 1-1)

Krídelník David Paille odvádza pre Bruins skvelú prácu, čo potvrdil aj v druhom finálovom stretnutí Stanley Cupu. Najprv prihral na premiérový gól Chrisovi Kellymu (1) a v štrnástej minúte nadstaveného času rozhodol svojím tretím presným zásahom v play-off o tom, že séria medzi Blackhawks a Bruins sa do Bostonu sťahuje za vyrovnaného stavu 1:1. Dôležitou postavou v ceste za víťazstvom bol aj brankár Tuukka Rask, ktorý zneškodnil 33 striel. Prekonať ho dokázal len Patrick Sharp (9), strelec otváracieho gólu. Corey Crawford urobil 26 zákrokov. Z troch slovenských hráčov bodoval iba útočník Chicaga Michal Handzuš, ktorý si pripísal jednu asistenciu. Tretí duel je na programe v pondelok 17. júna.

Domáci hokejisti boli v prvej tretine mimoriadne aktívni a Raska zasypali devätnástimi strelami. Naopak, Crawford čelil iba štyrom. Otvárací gól zaznamenal v dvanástej minúte Patrick Sharp po tom, ako sa pred hosťujúcou bránkou odohrala skrumáž a jeho spoluhráči nedokázali doraziť puk za bránkovú čiaru. O sedemdesiat sekúnd neskôr mohli Blackhawks vyhrávať už 2:0, no proti boli rozhodcovia, ktorí gól neuznali. Marián Hossa totiž predtým, ako sa dostal puk do bránky, postrčil gólmana. V druhej dvadsaťminútovke sa hra zmenila. Bruins sa zobudili a rozbehnutých domácich hokejistov zastavili vyrovnávajúcim gólom päť minút pred sirénou. Sharp stratil puk za svojou bránkou, kde sa ho zmocnil Paille, útočník Bostonu sa následne vyhol obrancovi Nickovi Leddymu a vystrelil na Crawforda. Ten jeho pokus zlikvidoval, ale na dorážku Chrisa Kellyho už nemal nárok. Chicago hralo v prvých štyridsiatich minútach tri presilovky, počas ktorých zaznamenalo len tri strely na bránu. Diváci videli v treťom dejstve niekoľko pekných akcií na oboch stranách, ale ani jednému tímu sa nepodarilo skórovať a rozhodnúť tak o osude stretnutia už v základnej hracej dobe. Nakoniec rovnako ako v prvom zápase prišlo na rad predĺženie. Bruins boli aktívnejší i veľmi blízko ku gólu. V dvanástej minúte nadstaveného času zastavilo Jágrovu strelu žŕdka. Boston však o minútu neskôr mohol predsa oslavovať. Tyler Seguin našiel peknou prihrávkou hokejku Davida Pailleho, ktorý ukážkovou strelou zápästím rozhodol o víťazstve svojho mužstva.

Kapitán hostí Zdeno Chára strávil na ľadovej ploche necelých 31 minút a mal takmer identický ice-time ako jeho kolega z obrany Dennis Seidenberg. Najvyšší muž NHL si pripísal dve strely, dva bodyčeky, jeden blok a trikrát sa postavil na vhadzovanie – jedno dokonca vyhral. V domácom drese nastúpili dvaja Slováci. Handzuš odohral zhruba pätnásť a pol minúty a asistoval pri jedinom góle Blackhawks. Banskobystrický rodák tiež nazbieral dva hity, jednu zblokovanú strelu a ako jediný z porazeného tímu mal na vhadzovaniach úspešnosť viac ako 50 % (vyhral 11 z 19). Hossa bol po Toewsovi druhým najvyťažovanejším útočníkom Chicaga, keď odkorčuľoval 23 minút a 39 sekúnd. Do štatistík si zapísal sedem striel a dva bodyčeky.

Séria sa po dvoch zápasoch v Chicagu presťahuje za nerozhodného stavu do Bostonu, kde nás najbližší duel čaká už v pondelok.

Tyler Seguin, útočník Bruins: „Som šťastný, že sme získali tento jeden zápas a teraz môžeme ísť domov. Dokázali sme nájsť cestu k výhre, ale myslím si, že je dobrou vecou aj to, že ešte stále dokážeme hrať lepšie.“

Nathan Horton, útočník Bruins: „Už keď sme do série vstupovali sme vedeli, že sú skvelým tímom. Sledovali sme ich. Sú rýchli. Majú veľa rýchlosti. Nie je tam veľa miesta ani pre jedno z mužstiev. Keď dostanete príležitosť, musíte ju využiť.“

Patrick Sharp, útočník Blackhawks: „Jednoducho musíte tento výsledok stráviť a pohnúť sa ďalej. Vieme, o čo v tejto sérii ide a príchod do Bostonu bude ťažký, no sme pripravení na tú výzvu. Nájdeme spôsob, ako hrať lepšie v zápase číslo tri.“

HVIEZDY ZÁPASU:
1. Daniel Paille (BOS), 2. Tuukka Rask (BOS), 3. Patrick Sharp (CHI)

POZNÁMKY:
Nathan Horton (horná časť tela) bol v zostave Bruins po tom, čo pre zranenie nedohral prvý duel série. ... Po prvýkrát od roku 2004 je po dvoch zápasoch finále stav nerozhodný 1:1. Naposledy sa tak stalo v sérii medzi Calgary a Tampou Bay, ktorú nakoniec po siedmich dueloch vyhrali hráči Lightning.

M. Handzuš (CHI) 15:24 0 1 0 0 0 0
M. Hossa (CHI) 23:39 0 0 0 0 7 0
Z. Chára (BOS) 30:58 0 0 0 0 2 0