20. 05.
21. 05.
«

Subban skóroval v druhom predĺžení, Habs vyhrali v Bostone

Druhé kolo vyraďovacích bojov NHL začalo vo štvrtok zápasom atraktívnej série medzi Bostonom a Montrealom. Kanadský tím dokázal, že to na víťaza Prezidentovej trofeje vie a porazil ho vďaka gólu z druhého predĺženia.

Východná konferencia

BOSTON BRUINS – MONTREAL CANADIENS 3:4 P2 (stav série: 0-1)

Obranca P.K. Subban strelil svoj druhý presilovkový gól v zápase v piatej minúte druhého predĺženia, Carey Price zneškodnil 48 striel a Montreal vyhral 4:3 v otváracom zápase série proti Bostonu. Gólmi k nej prispeli aj Rene Bourque a Francis Bouillon. Canadiens v dueli spálili vedenia 2:0 i 3:2. Reilly Smith, Torey Krug a Johny Boychuk skórovali z hráčov Bruins, kým Tuukka Rask urobil 29 zákrokov.

Boston vstúpil do zápasu aktívne a prvú väčšiu šancu zápasu vypracoval Bergeron. Price bol ale proti. V 11. minúte sa previnil podrazením Bartkowski a Montreal hral prvú presilovku zápasu. Najskôr v nej domácich podržal Rask, no v jej druhej polovici ho prekonal od modrej Subban. Tri minúty pred koncom tretiny sa do veľkej šance dostávali domáci, ale Krejčí v rozhodujúcom momente zaváhal. Po zmene strán zneškodnil Price šancu Smitha a krátko na to zvýšil vedenie hostí Bourque, ktorý predtým spolu s Ellerom vybojoval puk v strednom pásme. V závere dvadsaťminútovky sa prvej presilovky dočkali aj domáci. Vylúčenie Gorgesa však nepotrestali. Najväčšiu šancu spálil Iginla a po konci početnej prevahy neprekonal Pricea ani Eriksson. Canadiens vstupovali do tretej tretiny s vedením 2:0, o ktoré však v jej úvode pomerne rýchlo prišli. Prevahu zužitkovali na skórovanie Smith v 43. minúte a Krug v 47. minúte. Canadiens v úvode druhej polovice tretiny zatlačili a ich vedenie nakoniec obnovil Bouillon. Boston mal osem minút na odpoveď. Jeho snaha nakoniec bola odmenená dve minúty pred koncom tretieho dejstva, kedy sa ujala Boychukova strela od modrej. V 12. minúte predĺženia sa Bruins dostali do prečíslenia troch proti dvom, ale Krejčiho zakončenie vychytal Price. Na druhej strane sa postaral o horúce chvíle pre Raska odraz puku od zadného mantinelu, no na zakončenie Ellera stačil. Do druhého predĺženia vstúpil lepšie Montreal a svojou aktivitou si vypýtal faul, ktorého sa dopustil Bartkowski. Ten po druhý raz v zápase fauloval Weiseho a opäť jeho vylúčenie súper potrestal. Subban strieľal v 85. minúte od modrej a puk skončil v bráne.

V akcii sa predstavil aj jeden Slovák. Kapitán „medveďov“ Zdeno Chára odohral 32 minút a 25 sekúnd, počas ktorých zaznamenal jeden plusový bod, dve strely na bránu a štyri bodyčeky. Do hry sa vrátil aj jeho spoluhráč Daniel Paille, ktorého trápil otras mozgu. Do zostavy Canadiens sa po rovnakej diagnóze vrátili Travis Moen. Druhý zápas sa odohrá v sobotu v Bostone.

Hviezdy duelu: 1. P. Subban (MTL), 2. B. Marchand (BOS), 3. C. Price (BOS)

Moment, ktorý rozhodol:

Carey Price, brankár Canadiens: „Bol to boj. Bolo to presne také, aké sme očakávali. Tvrdo sme si to vybojovali. Bol to veľmi bojovný zápas, ktorý mohol skončiť víťazstvom jedného aj druhého tímu.“

Claude Julien, tréner Bruins: „Toto je len zápas číslo jeden. Nemôžete zostať frustrovaní po jednom zápase. Nemám nič proti spôsobu, akým dnes náš tím hral. Mali sme veľa šancí. Iste, prehrávali sme 0:2, ale ukázali sme vytrvalosť a vrátili sa do zápasu. Myslím si, že väčšiu časť zápasu sme diktovali tempo hry.“