03. 05.
04. 05.
«

Hossa pomohol k mečbalu, Tatar k výhre Detroitu

V štyroch zápasoch utorkového programu sa z víťazstiev tešili Chicago, Detroit, Washington a Calgary. Halák inkasoval dva góly a Višňovský sa zranil, kým Hossa a Tatar asistovali. Blackhawks a Flames majú postupový mečbal.

Východná konferencia

DETROIT - TAMPA BAY 3:0 (stav série: 2-1)

V Detroite neboli po prvých dvoch zápasoch spokojní, no tretí sa tímu vydaril. Petr Mrázek zneškodnil všetkých 22 striel, aby vychytal svoje prvé čisté konto v play-off a doviedol Red Wings k výhre 3:0 nad Tampou Bay, po ktorej tím Mikea Babcocka vedie v sérii 2:1 na zápasy. Ben Bishop čelil 20 strelám a prvýkrát kapituloval v deviatej minúte, keď sa so šťastím dostal puk za jeho chrbát od Pavla Daciuka. Ten ani nevedel ako a tečoval strelu Tomáš Tatara. Na ďalší gól sa čakalo až do tretej tretiny. Vylúčenie Braydona Coburna potrestal v 47. minúte Riley Sheahan, ktorému nahrával navrátilec do zostavy Justin Abdelkader. Bodku za zápasom dal strelou do prázdnej brány Luke Glendening. Najdôležitejšie zákroky Mrázeka prišli v závere druhej a v tretej tretine za stavu 1:0, keď zneškodnil šancu Cedrica Paquettea a únik Briana Boylea. Detroit mal aj trochu smoly, keď Marek Židlický a Darren Helm trafili z dobrých pozícii bránkovú konštrukciu.

Aj štvrtý zápas série sa odohrá v Detroite a je naplánovaný na štvrtok. Chýbať by nemali ani slovenskí útočníci. Tatar v utorok odohral 15 minút a okrem asistencie si pripísal aj plusový bod, dve trestné minúty a jednu strelu. Tomáš Jurčo odohral len necelých sedem minút. V zostave domáceho tímu sa okrem Abdelkadera predstavil aj obranca Brendan Smith.

Hviezdy duelu: 1. P. Mrázek (DET), 2. J. Abdelkader (DET), 3. D. Helm (DET)

Mike Babcock, tréner Red Wings: „Myslím si, že sme dnes korčuľovali a vyzerali ako skutočný hokejový tím. Nemyslím si, že sme v prvých dvoch zápasoch korčuľovali tak, ako sme schopní. Nemyslím si, že sme ich obrancov zaťažili tak ako dnes.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Čerpali energiu zo svojej budovy. Dnes sme neboli dostatočne dobrí. Musíme nájsť spôsob, ako sa zlepšiť a vyhrať ďalší zápas. Dnes sme mali pár šancí, ale pravdepodobne sme si nezaslúžili vyhrať. Oni bojovali a veľa nám toho nedovolili.“

WASHINGTON - NY ISLANDERS 2:1 PP (stav série: 2-2)

Nicklas Bäckström strelil gól v 12. minúte predĺženia, aby rozhodol o výhre Washingtonu 2:1 na ľade New Yorku Islanders, po ktorej je stav série nerozhodný 2:2. Stav bol nerozhodný aj po prvej tretine utorkového zápasu, v ktorej mali jemne navrch domáci hráči. Tí však ako prví inkasovali, keď v 14. minúte tečoval strelu Johna Carlsona Alex Ovečkin. Asistenciu zaznamenal aj Bäckström. Islanders sa podarilo vyrovnať 13 sekúnd pred odchodom do šatní, keď Bradena Holtbyho po individuálnej akcii Cala Clutterbucka prekonal Casey Cizikas. Holtby už nekapituloval a zápas opustil s 36 zákrokmi. Najviac ich urobil v druhej tretine, v ktorej mali domáci niekoľko príležitostí ujať sa vedenia. Aj Jaroslav Halák držal dlho čisté konto, v tretej tretine predviedol dôležitý zákrok pri šanci Marcusa Johanssona a v predĺžení okradol o gól Jasona Chimeru. Krátko na to však nevidel puk z nahodenia Bäckströma, ktorý napokon rozhodol o víťazstve. Bola to 30. strela, ktorá smerovala na bránu Haláka. V tom čase už Islanders hrali len s piatimi obrancami, keďže sa v druhej tretine zranil Ľubomír Višňovský, ktorého do hlavy zasiahol Tom Wilson.

Séria pokračuje vo štvrtok, keď sa piaty zápas odohrá vo Washingtone. Štart Višňovského je otázny. Pred zranením stihol v utorok odohrať sedem minút a 50 sekúnd. Zaznamenal aj jeden plusový bod. V drese Capitals sa okrem Michaela Lattu objavil aj Andre Burakovsky, ktorý nahradil Curtisa Glencrossa (zdravý náhradník).

--- pozri aj: Wilson zranil Višňovského + video

Hviezdy duelu: 1. N. Bäckström (WSH), 2. C. Cizikas (NYI), 3. A. Ovečkin (WSH)

Nicklas Bäckström, útočník Capitals: „Boli sme si vedomí absencie Višňovského, a tak sme chceli vyvinúť tlak na ich obranu. Pár ich hráčov odohralo veľa minút. Ja som ani nevedel, že strelím ten gól. Videl som, ako ich hráč stratil hokejku, a tak som sa to snažil využiť. Puk som len nahodil na bránu a on skončil dnu.“

Casey Cizikas, útočník Islanders: „Je to ťažké, pretože sme tvrdo bojovali. Mali sme šance a oni len nahodili na bránu puk. Neviem, či ešte do niečoho narazil, ale toto sú góly, ktoré v predĺžení padajú.“

CALGARY - VANCOUVER 3:1 (stav série: 3-1)

Calgary vyhralo aj druhý domáci zápas série a vedie v nej 3-1. Vo štvrtom dueli videli diváci všetky góly už v úvodnej tretine. Ten víťazný zaznamenal v jej polovici dvojbodový Jiří Hudler v presilovej hre. Hoci streleckú prevahu mali Canucks, skóre duelu otvoril v početnej prevahe nováčik Johnny Gaudreau svojím prvým gólom v play-off. Vyrovnať sa hosťom podarilo v deviatej minúte zásluhou kapitána Henrika Sedina, ktorý tiež využil presilovku. Už o 68 sekúnd však poslal domácich opäť do vedenia Hudler, ktorý do tretice skóroval pri hre piatich proti štyrom. V závere úvodnej časti hry pridal tretí gól Flames Sam Bennett. Ten vyhnal z brány Eddieho Läcka, ktorý inkasoval trikrát zo siedmich striel. Od druhej tretiny ho nahradil Ryan Miller, ktorý chytil všetkých 15 striel súpera. Jonas Hiller urobil 28 zákrokov a aj vďaka dvom asistenciám Dennisa Widemana si Calgary vybojovalo postupový mečbal. Oba tímy využili polovicu svojich presiloviek.

Piaty zápas série je na programe vo štvrok vo Vancouveri. Kým Canucks sa budú snažiť vrátiť sériu do Calgary, Flames sa pokúsia postúpiť do druhého kola play-off po prvý raz od roku 2004. Vtedy stroskotali až vo finále na Tampe.

Hviezdy duelu: 1. J. Hudler (CGY), 2. J. Hiller (CGY), 3. H. Sedin (VAN)

Bob Hartley, tréner Flames: „Maximálne som dôveroval hráčom, že budú pripravení. Vždy hovoríme, že štvrté víťazstvo je najťažšie. Nebude to iné ani teraz. Hrajú proti sebe dva skvelé kanadské kluby. Poďme na to. Uvidíme, čo sa stane.“

Kevin Bieksa, obranca Canucks: „Ideme domov a stále si veríme, pretože už sme v minulosti vyradeniu čelili. Posledný zápas sa vyhráva najťažšie, takže prídeme domov a dáme do duelu všetko, aby sme ho vyhrali a vyvinuli na nich väčší tlak.“

CHICAGO - NASHVILLE 3:2 P3 (stav série: 3-1)

Až tri predĺženia boli potrebné na to, aby sa Chicago zmocnilo postupového mečbalu. Najdlhší zápas tohtoročného play-off ukončila až strela Brenta Seabrooka v 102. minúte. Blackhawks vyhrali 3:2 a nad Nashvillom vyhrávajú 3:1 na zápasy. K utorkovej výhre prispel jednou asistenciou aj Marián Hossa, kým Scott Darling zastavil 50 striel. Puk vyberal z brány ako prvý, keď v 12. minúte využil presilovku Colin Wilson. Svoj štvrtý gól v play-off strelil tečovaním strely Ryana Ellisa. O pár minút neskôr bol stav opäť vyrovnaný, keď svoj prvý gól od výmeny strelil Antoine Vermette. Do brány usmernil strelu Michala Rozsívala. Predators sa ujali vedenia opäť v závere druhej tretine vďaka gólu James Neala. Domáci sa v tretej tretine snažili vyrovnať a ich snaha vyústila v 52. minúte, keď po prihrávke Hossu vyrovnal na 2:2 Brandon Saad. Na rozhodujúci gól sa následne čakalo takmer 50 minút čistého času. Padol z 48. strely, ktorá smerovala na bránu Pekku Rinneho.

Hossa v dlhom zápase odohral 34 minút a zaznamenal aj štyri strelecké pokusy a dva bodyčeky. Jeho tím teraz pocestuje do Nashvillu, kde bude mať šancu spečatiť postup už vo štvrtok.

Hviezdy duelu: 1. S. Darling (CHI), 2. J. Neal (NSH), 3. B. Seabrook (CHI)

Brent Seabrook, obranca Blackhawks: „Neviem, či boli chalani nadšení z toho, že som skóroval alebo z toho, že ten zápas skončil. Bol to jeden z tých náročných zápasov. Myslím si, že obe mužstvá ho zajtra ráno budú cítiť. Sme však spokojní s výsledkom a teraz sa budeme sústrediť na piaty duel.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Séria je vyrovnaná. Celý môj tím sa veľmi snaží. Nemôžeme sa však dostať k odrazom puku. Pekka bol dnes naozaj dobrý. Urobil niekoľko veľkých zákrokov, keď bolo treba. Myslím si, že sme hrali dobre. Mali sme viac ako dosť šancí, ale nemohli sme tu jednu navyše premeniť.“